MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Monica -iti doresc multa putere sa treci peste toate.
O sa reusesti!
Kariris- ce contine mierea de o face contraindicata in neoplasme? Mama isi pune in cafea o lingurita nu e voie? Nu mai foloseste zahar dar nici miere???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

UNDUCTABLE probabil se va intinde un pic odata cu pielea,dupa care va reveni sau nu la dimensiunea initiala.
DANAYLO mersi.
KARIRIS si eu sunt curioasa ce explicatie ai.Oncologul a zis ca nu am nevoie de niciun regim ,dar asa-s ei.Io m-am apucat mai din proprie initiativa de un oarecare regim.Legat de miere nu am gasit nicaieri pe net contraindicatii in cancer,ba chiar dimpotriva.Chiar si in regimul ala super-strict de dezintoxicare a lui Valeriu Popa (care a avut in general pacientii in faze terminale si a avut numeroase vindecari) am remarcat ca e mentionata o lingurita de miere de salcam pe zi.Eu consum cam 2 lingurite pe zi,imi indulcesc ceaiurile cu combinatia respectiva (miere + polen + propolis + apilarnil)
Produsele apicole stimuleaza sistemul imunitar dupa cate stiu eu.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Monica, poate n-ar strica totusi sa intrebi un medic daca e o.k sa tii anumite diete si daca mierea e indicata. Sa nu faci "din auzite". Eu acum ma gandeam ca de citit am citit noi multe pe net, si iti recomandam pline de intentii bune, dar un medic ar fi cel mai in masura sa stabileacsa ce e bine si ce e nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

daca medicul ti-a spus ca ai voie miere atunci asa e. Eu nu ma pot pronunta in cazul melanomului malign si nu sunt medic. eu stiu ca mama care a avut carcinomatoza peritoneala nu avea voie miere, oncologul de aici cu care am discutat a spus ca e de evitat mierea pentru linistea mea ca si lactatele. Din ceea ce am mai citit pe alte forumuri de specialitate am ajuns la concluzia ca mierea nu e buna. Eu prefer sa-mi intaresc imunitatea cu alte produse decat sa astept efectul mierei de albine...
Acum e drept ca nici oncologii nu sunt toti de aceeasi parere. Unii spun cu proteine animale si vitamine, altii recomanda (nu oncologi ce-i drept) fara proteine animale si vitamine ca astea ar hrani tesutul neoplazic.
Cred ca ar trebui discutat cu alt medic nu oncolog, pentru ca ce am observat eu este ca oncologii nu recomanda nici un regim alimentar. Toti spun ca avem voie orice. si totusi un oncolog s-a scapat la mine cu mierea, cu cazeina din lapte (despre care a spun ca e mai cancerigena decat carnea de porc, de puii din comert pe care ar trebui sa ii evitam cat putem, etc) Probabil ca si alimentele au luat-o prea tare razna de nu se mai incumeta sa recomande nimic sigur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Nu m-am apucat de niciun regim strict,cel putin nu inca.Deocamdata m-am hotarat sa renunt la lapte (eu il beam aproape zilnic de ani de zile),la carne de porc si pe cat posibil si la celelalte tipuri de carne cu exceptia pestelui,la zahar si produse din faina alba.Stiu ca oncologii si medicii in general nu recomanda lipsa carnii.Eu am o verisoara primara ce a avut cancer de san in stadiul 2,e bine mersi acum dupa 7 ani de la operatie si chimio si ea doar la carnea de porc a renuntat.
La melanom avansat partea proasta e ca nu stii ce,cand si unde te loveste metastaza Cum ziceam la inceput, prefera creierul,ficatul si plamanii.Daca scapi neatins in primii 5 ani,e oarecum de bine,dar se poate sa recidiveze chiar si dupa 10 ani.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Monica , multumesc de raspuns.

Dumnezeu iti da curaj si nu ti-l da degeaba , ci ca sa te vindeci.
Fa ce simti tu, mananca si ce iti spune tie gandul tau , si eu stiu ca mai putina carne , lapte.
Din toate sfaturile doctorilor combina ce e mai bun .
Suntem alaturi de tine, oricum esti mai puternica decat ti-ai fi imaginat.

te pup si sanatate multa, vorbim, diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bea_Special

Citat:
citat din mesajul lui unducthable

intrebare : am o alunita medie , rotunda chiar pe marginea buricului

asa se vede frumos

dar cand voi fi gravida ce se va intampla ? :(
diana



of , doamne, ai vreo parere sau ce ?
e o alunita destul de maricica si e normal sa iti imaginezi ca se poate crapa de exemplu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

MONI ... cum ti-am zis si dincolo (probabil ai vazut deja...) nici tatal meu nu avea voie miere.. de ce?... habar nu mai am... poate sa o intreb pe mama. Nici complex de B nu e voie. In plus stiu ca soacra-mea dupa raze fix cu supradyn si B complex s-a indopat (refuza mancarea.. in convenea ca slabeste ea avand vreo 130kg). Nu i-a zis nimeni ce are si ce nu voie insa dupa 6 luni i s-a refacut tumora si-atunci cand ea a marturisit ca lua vitamine la greu i-au spus ca nu avea voie.
Asa ca mai bine bombardeaza-i pe toti cu intrebari pt orice mancare/pastila care pare inofensiva ca nu se stie la ce "ajuta" taman cand nu trebuie.
Recomandarea mea este ca indiferent ce tratament/regim decizi sa urmezi sa crezi in ceea ce faci.
Ai grija de tine!
PS: nu mai stiu daca ti-am trimis mailul acela cu laptele...

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI mersi E plin netul de informatii,unele si contradictorii evident.Eu de B12 am mai citit ca ar fi contraindicata.Culmea ca daca am dat un google "multivitamine neoplasm" au rasarit o gramada de multivitamine care aveau in prospect la indicatii si ... neoplasmele.
Dar de miere tot nu gasesc de rau,ba dimpotriva mai ales de produsele apicole in general numai de bine. Dar mierea contine multe vitamine si deci de aia o fi pe lista neagra alaturi de multivitamine,la cei cu teoria respectiva.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

In primul rand, Monica, muuuulta sanatate iti doresc si sa iesi victorioasa din lupta asta. Trebuie sa recunosc ca mi s-a oprit respiratia citind mesajele tale. Imi pare tare rau!

In al doilea rand, supravegherea alunitelor (nevi pigmentari) trebuie facuta de toata lumea asa cum se face si auto-controlul lunar al sanilor si examenul Papa Nicolau odata pe an.
E bine ca la orice semn ca se modifica sa mergi la dermatolog care iti face "harta nevilor" cu dermatoscopul si " sa te ia in evidenta". Am inteles ca numai e asa de recomandat excizia preventiva a tuturor nevilor (poate si pentru ca o cicatrice are riscul de transformare maligna mai mare).
Importanta e protectia de soare si binenteles un NU mare si hotarat Solarului!
Eu cred ca ajung sa port doar costum intreg la plaja.
Iar copii trebuie imbracati (ati vazut probabil cum isi tin nordicii copii la plaja).

Mergi la inceput