MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Nu pot sa trec fara sa-ti spun din inima: multa sanatate!

uneori gandesc prea mult....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mariaa spune:

Xio, multumesc de recomandare.
Sun la cabinet de doua zile si intra faxul. Azi m-am dus pana acolo, am zis c-or fi atat de ocupati ca au telefonul pus pe fax..nici urma de medic, de asistente in timpul programului afisat pe usa.
O sa incerc si la celalalt cabinet pe langa Clinici, caut. Multumesc.
N-am fost niciodata la solar, nu stau la plaja ca nu mi-e felul prefer, sa bat muntii...abia astept sa fac un control si eu.

Monica, multa sanatate

- mami, vrei sa te fac fericire?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutaC spune:

Fetelor si eu va doresc multa sanatate.Si sa ginditi pozitiv, ajuta mult.
Sa va povestesc si eu acum. Si sotul meu a fost diagnosticat acum vreo 3 ani cu melanom malign. A fost operat in Germania- se angajase acolo si la controlul medical i-au vazut alunita.Atunci la biopsie i-a iesit stadiul 1A. Ghinionul a facut ca dupa doi ani sa faca metastaze la ganglioni.A fost operat din nou, scosi toti ganlionii de la sub bratul sting, doar 3 erau cu celule canceroase, stadiul bolii 3C. Un an a facut interferon, l-a suportat bine, zic eu, la un an dupa operatie si tratament toate analizele bune.Nici doctorii din germania nu recomanda regim alimentar, zic sa maninci orice dar sa nu faci excese.O perioada a baut o ciuperca, parca agaricus murill daca mai tin minte sau ciuperca lui dumnezeu, si acum in ultima perioada a luat miere de manuka.Mierea asta se zice ca e foarte buna pentru sistemul imunitar.Nici el nu a mai mincat carne de porc, si am mai folosit zahar brun cind am mai facut prajituri.
Dar conteaza foarte mult sa fii si pozitiv si sa crezi si in puterea lui Dumnezeu.Cred ca pe noi rugaciunile la Sf Nectarie ne-au scos din starea aia disperata de la inceput.
Si mai cunosc pe cineva care initial i se dadusera 8 luni de viata, tot dupa melanom malign in stadiul 4 cu multiple metastaze, iar acum dupa 5 ani doctorii au zis ca din punctul lor de vedere e OK.Iar el spune ca tot rugaciunile si credinta in Dumnezeu l-au adus aici.
Inca o data va doresc multa sanatate si toate analizele sa fie bune.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maminuta spune:

Monica,sanatate multa si fii pozitiva!Vei trece cu bine si de aceasta incercare!Nu te lasi tu cu una cu doua!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miillyy spune:

Draga mea, si eu am intrat ca sa iti doresc mult curaj si credinta in D-zeu ca sa depasesti aceste momente! Te sarut cu drag.
P.S. Imi vine sa imi dau palme si eu pentru toate sedintele de solar din tinerete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Monica, am intrat sa te felicit pentru modul de abordare si pentru initiativa de a impartasi aceasta experienta cu ceilalti. Ma bucur foarte mult ca ai luat taurul de coarne si ai rezolvat problema.
Imi permit sa-ti dau un sfat pentru tratarea si pentru profilaxia melanomului, este vorba despre stimularea glutationului intracelular, care joaca un rol foarte important in foarte multe functii ale organismului, incepand cu imunitatea.

Efectele benefice ale glutationului:
1. este principalul antioxidant endogen produs de celule, participand direct la neutralizarea radicalilor liberi si a compusilor oxigenului reactiv, precum si la mentinerea antioxidantilor exogeni, cum ar fi vitaminele C si E in forma lor redusa (activa).

2. antitumoral exceptional: reduce mutatiile ADN-ului determinate de substantele cancerigene, prin sustinerea fazelor I si II de detoxifiere enzimatica;

3. prin conjugare directa, detoxifica multi compusi xenobiotici (compusi straini) si substante cancerigene, atat de origine organica cat si anorganica; inhiba absorbtia si favorizeaza eliminarea din organism a metalelor grele, fumului de tigara, pesticidelor, fungicidelor, hormonilor in exces, colorantilor alimentari, detergentilor, supradozelor medicamentoase;

4. reduce efectele toxice ale chimio si radioterapiei, expunerii la radiatii ionizante, explorarilor radiologice;

5. protejeaza impotriva efectului mutagen al radiatiilor ultraviolete;

6. previne aparitia si reduce evolutia hepatitelor, cirozelor si a cancerului hepatic prin puternica actiune detoxifianta (leaga poluantii toxici si carcinogenii din ficat si ii transforma din substante liposolubile in componente hidrosolubile pe care le elimina pe cale urinara);

7. stimuleaza detoxifierea limfei prin eliminarea toxinelor pe cale biliara;

8. antioxidant intracelular: este unul dintre cei mai puternici si mai importanti antioxidanti ai organismului; este numit “antioxidantul miraculos”; stresul oxidativ produs prin deficit de glutation are un rol major in patogenia cancerului, astmului, bronsitei cronice, emfizemului, fibrozei chistice, mucoviscidozei pulmonare, autismului, deficitului de atentie si hiperactivitate, bolii Parkinson, maladiei Alzheimer, SLA, sclerozei multiple, schizofreniei, dischineziei tardive;

9. protejeaza impotriva leziunilor si a emboliilor cerebrale, bolii Crohn, infectiei cu Helicobacter pylori, enterocolitei, pancreatitei (si a celei de etiologie alcoolica), infertilitatii masculine, etc.

10. protejeaza impotriva leziunilor din sindromul de ischemie – reperfuzie

11. imunomodulator- puternic antiviral in infectii cu virusul Herpes simplex 1, HIV, virusul Epstein Barr, virusurile hepatitice; sustine reactia de aparare impotriva infectiilor rezistente la tratamentul alopat;

12. adjuvant in tratamentul sindromului de oboseala cronica si al fibromialgiei;

13. benefic in tratamentul degenerescentei maculare; reduce riscul aparitiei cataractei (cristalinul are un mecanism propriu care faciliteaza captarea glutationului; aparitia si evolutia cataractei sunt favorizate de scaderea nivelului de glutation);

14. reduce formarea placilor ateromatoase in hipercolesterolemie;

15. stabilizeaza si mentine nivelul glicemiei in diabetul non-insulinodependent, asigura protectie fata de afectiunile renale, cardiovasculare, cerebrale conexe diabetului;

16. protejeaza impotriva hipoacuziei produse de traume sonore;

17. adjuvant in stari casectice (stare generala proasta, care se manifesta prin tulburarea functiilor organismului, scadere marcanta in greutate, anemie extrema, hipotermie, etc.);

18. creste performantele atletice;

19. dermatoprotector (psoriazis, dermatita de contact);

20. reduce dependenta de droguri si de alcool si elimina fumul de tigara din organism;

21. este esential pentru capacitatea sistemului imunitar de a-si exercita intregul sau potential, de exemplu: (I) antigen modulant al limfocitelor, astfel influentand productia de citokine si tipul de raspuns (celular sau umoral) care se dezvolta, (II) consolidarea proliferarii limfocitelor, crescand astfel magnitudinea de raspuns, (III) consolidarea activitatii de distrugere a celulelor T citotoxice si a celulelor NK si (IV) apoptoza de reglementare, prin urmare, mentinerea controlului asupra raspunsului imun;

22. acesta joaca un rol fundamental in numeroase reactii metabolice si biochimice, cum ar fi sinteza si repararea ADN-ului, sinteza proteinelor, sinteza de prostaglandine, transportul aminoacizilor si activarea enzimelor. Astfel, fiecare sistem in organism poate fi afectat de starea sistemului de glutation, mai ales sistemul imunitar, sistemul nervos, sistemul gastro-intestinal si plamanii.


Eu iti doresc din suflet sanatate multa si sa auzim vesti bune in cel mai scurt timp!



_
www.immunocal.ro" target="_blank">Despre glutation si Immunocal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

SHEANNAMP,GIULIA,MARIA,GINUTA,NICOLE,MILLY,ELLE_SEB multumesc tuturor de urari si sugestii
ELLE_SEB am citit deocamdata pe fuga despre substanta respectiva dar o sa aprofundez.Am pus linkul la favorites.Parca am citit ca e pe baza de proteine.
GINUTA multumesc ca mi-ai povestit si de sotul tau.Ma bucur ca e bine acum,dar sa continue sa mearga regulat la diverse investigatii! Chiar de doua ori pe an daca se poate.Am citit de vreo luna incoace atatea despre melanom si pot spune e total imprevizibil.Nu vreau sa te sperii dar zilele trecute,am gasit niste povesti cu supravietuitori de cancer.Era un tip cu melanom gradul IV deci cu metastaze,care a supravietuit 25 de ani,dar cu cca 50 de operatii pentru scos diversele metastaze aparute pe te miri unde.Noroc ca erau operabile! Avea 30 de ani la diagnosticare si la 65 de ani a avut cateva preinfarcturi,deci toate sansele sa crape de infarct nu de melanom.Amuzant chiar,daca n-ar fi de fapt tragic.Deci nici dupa 5/10 ani daca din fericire ar fi totul ok nu poti zice ca esti in siguranta
Nu stiu daca apuc acum,ca a aparut fiica-mea si ma bazaie plus ca ala mic e pe trezite.Dar o sa intru sa va pun ceva linkuri si sa va explic ce regimuri am gasit ca au dat rezultate in cancer,in special melanom.M-am gandit sa o fac,fiindca poate intra si citeste aici cineva interesat.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Monica, fiecare organism este altfel si reactioneaza diferit la boala. Daca a facut unul metastaze, nu inseamna ca vei face si tu. Ai luat bolaa de la inceput, deci ai toate sansele de reusita. Este important de acum sa duci o viata sanatoasa, echilibrata si sa mergi regulat la control. Si nu se poate sa fie nu fie bine.
In plus dupa cum vezi, timpul lucreaza in favoarea noastra, tot mai multe tratamente si tehnici noi se descopera de la an la an, asa ca nu se stie ce va fi peste 10 ani.

P.S. 50 de operatii mi se pare enorm de mult, o fi exagerat si ala, naiba stie cine tot scrie pe net-ul asta, ca nu poti sa verifici si nici sa iei de bun totul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

IARINA adevarat ca fiecare organism e altfel.Doar ca la mine stadiul nu e la inceput,e unul intermediar (stadiul II) si daca am "norocul" ca biopsiile sa fie pozitive intru automat la III (sper ca nu IV ).In ceea ce priveste operatiile,sa stii ca 50 de operatii in 25 de ani chiar nu-s putine in asemenea caz.Am citit de cazuri in care intr-un an doi au avut 3-4-5-6 operatii ... pana c'est fini,asta cazuri din Romania,ca ala cu 25 de ani parca din SUA era . Nu mai retin exact.Pana si eu deja am doua operatii anul asta prima la spate scos alunita cu margine de excizie 1 cm,a doua scos inca 1 cm in jurul alunitei plus doua incizii la axila de scos ganglionii santinela.Si daca am ghinion urmeaza curand inca o operatie cu scos restul de gangioni,intr-o parte sau ambele parti.Deci trei operatii intr-un an deja!
In ceea ce priveste povestile de pe net,sunt suficient de realista sa nu cred chiar orice,mai ales la chestiile cu regimurile miraculoase vindecatoare.Dar de unde nu-i foc nu iese fum,asa ca ceva ceva trebuie sa fie adevarat in treaba asta,chiar daca majoritatea regimurilor doar incetinesc evolutia bolii. Si incerc sa fac o lista cu chestiile comune la majoritatea retetelor care au dat rezultate si sa pun accentul pe asta.Cum am zis,revin mai detaliat,sper sa apuc azi.
Pana una alta m-am distrat de o stire de azi:
http://www.ziare.com/vedete/stiri-mondene/monica-tatoiu-nu-are-cancer-video-1027965
SANZIANA vin si io in SUA ca se pare ca ce e diagnosticat in Europa drept cancer,in SUA nu e Sau or fi avut asa efect produsele alea apicole de a disparut cancerul intr-o luna?

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

Uite Monica ma faci sa rad. Esti tare si asa vei ramane .

diana

Mergi la inceput