MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Monica, in primul rand sper sa fie bine pt tine.

In al doilea rand e un foarte bun semnal de alarma. Si eu am alunite mari si multe. Pe una mi-a rupt-o Anna aproape de tot, abea s-a prins inapoi, pe altele mi le tot zgarie cum ma prinde.

O sa fac si eu programare la dermatolog.

Sanatate multa!

Sabina, ma bucur ca iti merge bine cu regimul.



Sib http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/ ***** www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA



Nasterea ariciului Vladimir ***** ***** Anna, o nastere cu viteza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Monica, eu am 2 rapoarte de la patologie (dupa biopsie)...de la 2 patologi diferiti...care au spus ca e
melanoma, tumor size : 3.2mm, clark level at least IV, thickness 0.95mm, cu ulcerati, mitosis (adica proliferare), si infiltrare de limfocite,melanoma malignancy stage II
Ah...si patologic state: pT3b
Doctorul deja imi dadea procente de supravieturire

Dupa operatie, am alt raport patologic...care spune ca e spitz like melanocytic tumor:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

TONNIA mersi!
Sybille mersi si fugi la control
SANZIANA acum cati ani ai patit asta? In ceea ce priveste ratele de supravietuire eu mi le-am cautat singura pe net


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Monica, sanatate multa si vesti bune de acum incolo!!! Si eu sint plina de alunite (pozate, am si un dvd facut de dermatolog cu ele :)) si vreo 25 de alunite scoase la activ (unele chirurgical, excizate si apoi facuta biopsie), altele cauterizate. E tare bine ca ai deschis subiectul asta, doctorul meu imi spunea ca de obicei oamenii ajung la spital in faze foarte avansate ale bolii pentru ca ignora banalele alunite sau pentru le-a spus lor "cineva" ca daca le scoti faci cancer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Monica, acum o luna...
Acum 2 sapt mi-am scos atele de la operatie...si la mijlocul lui august ma duc la controlul de 3 luni....
(si eu sunt pe fuga)
Mie mi-a spus dr, ca in caz de adevarata melanoma, daca celulele ajung in sistemul limfatic, deja este prea tarziu...si de asta se face interferon inainte de toate...
Dr este extraordinar, a stat prima data cu mine peste o ora, si mi-a raspuns cu rabdare la toate intrebarile (ceilalti 2, nu stiau cum sa ma scoata pe usa afara mai repede dupa consultatie)...mi-a facut el operatia, a fost tare pozitiv si amuzant, foarte hotarat pe ceea ce spune, nu iti lasa loc de indoiala...
L-am intrebat...cat de sigur este ca nu e cancer...si mi-a spus...vom vedea...in 85% din cazuri, sunt recurente...si daca in 6 luni-1 an, nu exista recurency, atunci poti fi cu atat mai sigur ca nu a fost niciodata melanoma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

SANZIANA WOW,ASA RECENT? Ma bucur ca macar la tine nu-i asa ceva si e ok! Ai si noroc de doctori buni acolo.
Din cate am inteles primii doi iti facusera doar biopsie la alunita fara sa o excizeze de tot,nu?
NATASA aoleu ce palmares pe tine! Macar odata de mergeam si eu sa ma controlez Dar pe bune ca pana la finalul ultimei sarcini habar nu aveam de existenta asteia de pe spate - cu greu o vedeam si in oglinda.Dintr-o poza abia am remracat ca acum doua veri era pe-acolo,cam la aceeasi dimensiune si maro inchis.


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Monica, prima data au scos alunita vizibila (asta s-a numit biopsie)....
Apoi, dr din Miami, mi-a facut operatie (adica a taiat in jurul fostei alunite pe un diametru de 2 cm in toate directiile, inclusiv adancime), si am avut un alt raport patologic...
Dar dupa ce mi-a scos prima data alunita....pe aceleasi lame, am avut parte de 3 diagnostice puse de 3 doctori diferiti (adica pe aceleasi celule), 2 de malignant melanoma si unul de spitz like...Dupa operatie, am avut parte de alt diagnostic spitz like with halo nervus

Si aici sunt doctori si doctori...primii 2 oncologi, erau sobri, spuneau putine, si sumbrii....
Ultimul....extraordinar (a terminat medicina la Harvard, s-a specializat de la inceput pe melanoma, lucreaza in cercetare pe melanoma, a inventat o metoda si un instrument de detectie a melanomei mai exact decat ceea ce se folosea pana acum, a infiintat programe si grupuri de cercetare....)....si am avut norocul extraordinar sa ma primeasca atat de repede si cu 2 ore inaintea inceperii tratamentului cu oncologul pe care il vedeam.
Asa ca am ales sa am inceredere in el...si sa merg pe mana lui
Daca mai apuc controlul de 10 ani, atunci a avut dreptate!!!!

Deci....greseli se fac....si e mai bine, sa fii tratat ca si cum ai avea...decat sa nu fi tratat deloc...(cam asta e politica aici)....
Eu sper din toata inima ca si la tine sa fie sfarsitul cancerului acum!!! Si sa nu mai auzi de el niciodata!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

multa sanatate!

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005) & Monica (23 aprilie 2009)

Am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Monica multa sanatate, mie mi se pare un stadiu incipient, deci totul va fi bine. Te admir, pari sa ai un curaj nemaipomenit, ba mai si zambesti.

Subiectul asta a fost deschis astazi, tocmai cand ma gandeam la ceva asemanator. Sora-mea vrea sa-si scoata 2 alunite de pe spate, nu prezinta nimic dubios, doar ca vezi doamne o deranjeaza d.p.d.v. estetic. Eu sunt cam stresata, pt.ca initial voia sa le scoata cu laserul, apoi am citit ca ar fi mai bine chirurgical, pana la urma, noi- adica familia- am optat pentru chirurgical. Si ma tot gandesc daca o fi bine. Sau ar trebui sa le lase? Ca nu-s f. mari si nici urate. Vad ca voi ati facut mult research...din ceea ce v-au spus dermatologii: ce e mai safe? laser sau chirurgical?

Sinziana multa sanatate, ma bucur mult ca esti bine, eu cand aud de cancer ma cutremur.

Monica, daca doctorul iti spune ca trebuie sa faci chimo, sa faci, chit ca mai tarziu s-o dovedi ca n-o fi fost cancer...mai bine chinui ficatul, decat sa patesti altele. Si fetele te-au sfatuit foarte bine cu dieta. Eu as adauga cat mai multe sucuru naturale din fructe si legume, mai ales sfecla rosie cruda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Sa lesin cand am citit subiectul.Sanatate multa Monica!
Si eu am cateva alunite mici de tot, una dintre ele pe lobul urechii. In timpul sarcinii sau dupa ce am nascut si-a schimbat forma (din plana s-a facut mai proeminenta) nu s-a marit dar s-a umflat putin si si-a schimbat usor culoarea din maro inchis in roz-rosiatic si parca era translucida (parea umpluta cu lichid). pentru ca ma tunsesem si ajungea soarele la lobul urechii ma dadeam cu crema de protectie solara fix pe alunita. Dar ma si manca eram f speriata. Dar mi-au trecut simtomele suparatoare si am abandonat ideea de a merge la dermatolog. alunita tot in relief a ramas, nu a mai revenit la forma initiala.
Si una dintre fetitele mele s-a nascut cu un nev pigmentar plan pe obraz dar mult mai mare decat o radiera de creion. Cam cat o radiera era la nastere dar a crescut si ea odata cu fetita. Cred ca o sa o duc si pe ea la o consultatie.
Chiar am sa merg saptamana viitoare.
Sanatate multa tuturor!

Mergi la inceput