MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana83 spune:

Monica, multa sanatate!
este deja a doua oara sapt asta cand citesc depre alunite . Mi se face rau. Si eu am una pe obraz, mai mare decat o radiera de creion(nu cu mult) congenitala, dar nu cred ca si-a schimbat forma sau marimea. problema e ca -mi crese par pe ea si l-am smuls cu ceara..., a inceput sa ma obsedeze de-acum gandul ca-i periculoasa , cred ca voi merge si eu cat de curand la dermatolog.Pana sa citesc pe acest forum nu mi-a spus nimeni, dar absolut nimeni c-as putea vreodata sa am probleme de la ea.Eu nu prea as vrea s-o scot, face parte din mine, e semnul meu distinctiv, dar daca nu voi avea alternativa .. asta este.Am totusi un copil de crescut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Citat:
citat din mesajul lui iarina
Te admir, pari sa ai un curaj nemaipomenit, ba mai si zambesti.



Subscriu. E foarte bine insa sa fii pozitiva, iti doresc multa sanatate si sa treci peste tot ca si cum n-a fost.

Sanziana si Sabina, multa sanatate si voua!

--------------------

Andra si bebe Theodora

Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:

JULIA mai bine nu astepta pana dupa ce nasti! Acum un an exact asa am zis si io In ce luna esti? Mai bine du-te acum la dermatolog si vei sta mai linistita dupa aia.Cel mai probabil nici nu e cazul sa fie scoase.


Am 35 saptamani acum,nu mai e asa mult pana la finish,de aceea am presupus ca nu s-ar baga vreun dermato taman acum sa-mi scoata alunitele.Sau s-ar baga?!

Am o prietena in strainatate,de nationalitate germana,care,dupa ce ne-am cunoscut si ne-am apropiat in timp,si-a permis sa-mi spuna ca ea una a fost oripilata cand mi-a vazut alunitele de pe fata(sunt relativ micute,una pe un obraz,doua pe celalalt,le am de cand ma stiu si nu am simtit niciodata ca ma dezavantajeaza in vreun fel,deci nu arata oribil,din contra,imi dau un aer funny cateodata).Daar...ea e din categoria celor care isi scot chirurgical toate alunitele de pe corp(si nu judec,nici nu dau cu parul ca e rau sa fii asa),fie ele din nastere ori aparute pe parcurs(discutia noastra a fost initiata tocmai de un asemenea mic eveniment,ca o vazusem cu un plasture pe mana si nu stiam ce se intamplase,mi-a spus apoi ca isi scosese o alunita in ziua aceea).
Acum...nu stiu daca e exces de zel sau nu,comparativ cu o linie de plutire normala,nu cu ignoranta in care am fost noi educati(cel putin generatia care a prins si stilul ante-89).Recunosc,evident,ca in Romania e o lipsa de informare crasa in mai multe domenii.Cert e ca,daca vreau sa-mi elimin toate micile pete maronii de pe corp,as da de lucru unui dermato cel putin o saptamana! :))

Btw,pana la discutia cu pricina,cu oripilatul,nu mai auzisem de nicaieri de pericolul alunitelor si melanom,si aveam totusi ceva peste 20 de ani si experienta de viata relativ diversa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunifericita spune:

Fetelor sa va de-a Dumnezeu sanatate si putere sa treceti peste aceste probleme.Cat de nedrept mi se pare ca voi fete atat de tinere cu copii sa va confruntati cu asa probleme.E ceva nemaipomenit ce ai facut Monica.Acest semnal de alarma e util pentru fetele care citesc si pentru persoanele din jurul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madona spune:

liliana, parul de pe alunite este semn bun, inseamna ca nu-i canceroasa; ai totusi grija si menajeaz-o, nu o mai zgandari prin epilare, nu o expune mult la soare, ca nu vrei sa se transforme in altceva! eventual, scoate-o ca sa scapi de o grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana11 spune:

De cand am citit de la "aradence" numai la tine ma gandesc. Sunt socata....
Ieri am fost la medicul de familie si ne-am luat trimitere la dermato. Pentru Alexandra ca ea are niste alunite dubioase, dar si sotul meu are o multime. M-am speriat tare.
Vom merge saptamana asta la Stoica.

O sa fie bine! Trebuie sa crezi asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Monica, sanatate multa
postarea ta initiala ar trebui sticky, s-o citim toate cu atentie;

nu e nici un exces de zel in grija pentru sanatatea proprie, stomatologia, controalele ginecologice, etc, face si asta parte din educatie;

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

Multa sanatate sa va dea Dumnezeu si multa putere !

as vreasa intreb si eu fetele din Bucuresti, unde ar fi mai bine de facut un control al alunitelor?
si eu am multe dar una de pe umar s-a marit pentru ca o freaca breteaua de la sutien.

multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

In primul rand vreau sa doresc si eu multa sanatate si noroc atat Monicai cat si Sanzianei!
Am deschis subiectul, am vrut sa il citesc, am iesit...de frica, am intrat iar.
Acum cca un an jumate mi se pusese si mie o pata pe creier si eram suta la suta convinsa ca am melanom, m-am programat la dr pe un 30 decembrie pentru ca nu mai suportam starea in care stateam de frica de luni de zile. Ajunsesem sa fac zeci de scenarii in cap, niciunul bun si de aceea stiu cat de bine e pentru voi ca aveti o atitudine pozitiva!
La mine - din fericire - s-a dovedit a fi o chestie de estetica desi vizual, cum mi-a zis si dr si am citit si pe net, se confunda ceea ce am eu cu melanomul. La mine aparuse de ceva vreme in zona inghinala o "alunita" care are aproape un cm cred (cam cat amprenta unui deget), aproximativ rotunda cu margini regulate, maronie DAR cu zone negre, alea m-au derutat si speriat pe mine la maxim. Pluis ca din ce citeam mai mult si ma gandeam la ea ma si manca, nu stiu daca doar mi se parea sau nu. Insa dr a zis ca e caz tipic de keratoza seboreica, nici macar nu e alunita si mai mult...se inmultesc din pacate (acum mai am inca una tot in zona) si singura solutie e indepartarea chirurgicala, dar au importanta doar dpdv estetic.
Ce mi-a zis insa atunci dr si va sfatuiesc si eu este sa mergeti la dr sa aratati ce suspectati. Mi-a zis ca mai bine ca m-am speriat si m-am prezentat la control decat sa ma duc la farmacie sa cer vreo crema sau cine stie ce altceva.
Oricum, eu una ma tem in continuare pt ca-s alba, nu ma bronzez deloc, plina de pistrui si pete si de tot felul de alunite, bumbite si punctulete si din cate imi dau seama pielea mea are tendinta de a dezvolta tot felul de excrescente.
Albinutza eu am fost la CMu dar stiu ca la vremea aia citisem pe net, pe Softpedia parca, niste nume de dr specializati in asa ceva, nu imi amintesc acum exact dar sigur gasesti daca citesti pe net multe recomandari.

Doamne ajuta si sa veniti cu vesti bune fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

am vorbit aseara cu o prietena care este medic ORL si sotul ei chirurg estetician. Ea mi-a spus ca nu ar avea nici un rost sa merg la dermatolog ci direct la un chirurg sa mi-o scooata si apoi sa facem analiza anatomo-pat. Ea spune ca si-a scos toate alunitele de pe corp. Ei i le-a scos sotul. Am de gand sa-i fac si eu o vizita sa vada alunita si sa mi-o scoata.
Stau insa pe ganduri ce sa fac cu fetita mea care are aproape 3 ani si v-am spus de alunita ei de pe fata. Mi-e teama sa nu aiba probleme mai tarziu, chiar daca ar fi doar sa creasca par pe ea si sa fie tentata sa o epileze.

Oricum va trebui sa merg la un dermatolog pentru ca pe fata dupa ce am nascut mi-a aparut o mica pata maroniu deschis foarte mica, cam cat gamalia unui ac, care acum s-a marit si pare ca se tot extinde, acum seamana cu un pistrui mare.

am luat-o razna de tot, dar mamei mele in ultimii 5-6 ani de viata i-a iesit o pata identica cu evolutie similara, care s-a tot marit cu timpul si in final a murit de cancer.

Mergi la inceput