MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maminuta spune:

Monica,acum am vazut si eu vestea cea buna.Ma bucur nespus pentru tine!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielka spune:

buna!
la fel ca si celelalte ma bucur si eu pt tine sper sa fie bine pana la "capat".
eu chiar nu cred sa fi scris pana acum pe acest forum.
Imi pare rau ca nu am vazut ce ai scris aici moni chiar la inceput.
dar si mai rau imi pare ca eu nu am avut ca tine "curajul" de a deschide un subiect pe tema asta mai devreme.
Totusi ma bucur ca pot vb cu cineva despre asta fara sa ma simt si mai incarcata. cred totusi ca si de noi depinde cum evolueaza boala.
Sunt in aceeasi situatie cu tine... poate ca la mine e putin mai grav caci diagnosticul este de melanom malign nodular clark IV si la fel ca si tine cred ca sarcina l-a declansat. totusi am 27 de ani si sper ca imi voi vedea fetitele mari.
m-am operat in 19 martie pentru extirpare si in 26 aprilie reexcizie si mi-au scos si ganglionii care se pare nu au fost afectati. Pana acum totul pare a fi k dar totusi sunt f speriata pt ca fetita cea mica are doar 5 luni.Urmez tratament cu interferon de 3 ori pe sapt si ma feresc de soare la modul serios. mi s-a spus ca nu e de joaca cu asemenea boala.
Iti doresc numai bine si sa urmezi intru totul sfatul medicilor.
As vrea ca si cele care par si sunt sanatoase sa fie atente la orice modificari apar pe corp.
multa sanatate la toata lumea.
moni poate ne vei spune din cand in cand cum iti mai este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Na din pacate m-am bucurat cam prea devreme.Azi m-a sunat medicul din Cluj si a zis ca desi la microscop nu s-a evidentiat nimic,la imunohisto la care abia azi a venit rezultatul,s-a colorat la ganglionul santinela din partea dreapta,deci ceva celule ar fi,asa ca imi recomanda scoaterea ganglionilor din axila dreapta.Deci saptamana viitoare merg iar la Cluj.
NICOLE si ANIELKA mersi .
ANIELKA imi pare rau ca esti si tu in aceeasi situatie.Si culmea tot in timpul sarcinii a aparut! In ce zona aveai alunita? Unde te-ai operat? Ti-au scos direct ganglionii,nu ti-au facut intai ganglionul santinela? Doar la o axila sau la ambele? Si interferon cum de ti-au recomandat,era ulcerat? Ca mie tocmai imi spusese doctorul dimineata pana nu a sosit rezultatul histo,ca nefiind ulcerat nu am dreptul legal gratuit la interferon ,acum iaca ca oi avea dreptul ... Ai ceva reactii adverse de la interferon? Te-am inebunit cu intrebari.Dar iti poti activa PM si mai putem comunica si-asa daca vrei,ca sa nu plictisim lumea pe forum.


MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Monica, esti curajoasa si tonica, te imbratisez cu drag

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielka spune:

alunita era sub genunchi
m-am operat la iasi
nu au evidentiat ganglionul santinela, dupa ce a iesit la histo ca e melanom malign mi-au scos vena pe care era crescuta si ganglionii inghinali doar de pe piciorul bolnav. Eu am facut un efort si am facut tomograf pet la oardea care in boala asta nu este decontat de casa si costa 1000 euro si a iesit bine in baza acestuia mi s-a dat tratment cu interferon.
monica as vrea din suflet sa crezi ca va fi bine si vei vedea ca va fi.
nu spune ca te-ai grabit...este greu dar daca nu ai sa cazi psihic vei face fata.
gandeste ca i pt ce sa lupti.
vreau sa iti spun ca eu am o fetita de 3 ani care imi spunea ca mami ei se va face bine si ne vom plimba cu bicicleta.
mult curaj monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielka spune:

reactii adverse la interferon nu prea importante: uneori oboseala, sau dureri de maini si ceva stari de nervi mai dificile, totusi suportabile.
nu stiu sa activez pm, ma poate ajuta cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

BULI
ANIELKA cred ca pe undeva pe la "profil personal" se activeaza,nu mai stiu ca eu l-am activat demuult si DC avea alt look pe-atunci
Mersi de raspunsuri.Cu moralul stau bine deocamdata.Ba chiar am tras o tura pe strand dupa ora 18.Nu de alta dar dupa operatie iar nu mai pot sa inot o vreme.Pana se inchide operatia trece vara asa ca saptamana asta incerc sa mai profit si io de balaceala. Si mai ales fiica-mea .
Sper ca si tu sa fi ok cu moralul.Prognosticul tau e mult mai bun,melanomul fiind localizat pe unul din membre si mai ales nefiind afectati ganglionii .

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Monica, Anielka o sa fie foarte bine, sunt sigura!!! :) Sunteti curajaose si puternice si asta conteaza enorm de mult.
Aveti grija grija ce papati, da?



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Monica si Anielka sanatate va doresc si moralul sus!
Azi am fost si eu si sotul la dermatolog,suntem ok,eu am o alunita care trebuie tinuta sub supraveghere dar i-a facut si foto si a bagat-o in programul acela special si nu are nici un fel de risc.Ne-a controlat absolut peste tot,in cap,in partile intime .
Am intrebat-o pe dermatoloaga(cred ca e una buna,are cabinetul in centrul Münchenului si e mereu f aglomerata)si zise ca cremele de soare cu spf 100 sunt o inventie,intre cele 50+ si cele 100 nu se poate face o diferenta pt ca practic nu exista.Zice ea ca cele 50+ sunt suficiente.
Mi-a zis ca protectia pt copii e fff importanta,arsurile solare in copilarie sunt periculoase si contribuie si ele la aparitia melanomului malign.Asa ca pe cei mici trebuie sa-i tinem cit mai protejati si "lustruiti" cu crema cu spf mare(eu am si 30 si 50),sepcuta pe cap.

Mi-am amintit ca zicea de hainele astea din materiale cu spf ca unele sunt bune altele mai putin si ca mereu spf-ul afisat e mai mare decit cel real,eu i-am luat totusi celui mic un costum din asta cu spf,am vazut zeci de bebelusi cu costumase din astea pe plaja in Barcelona,nu stiu cit e moda sau cit "apara"de radiatiile solare,eu oricum ii si cre- mu-iesc bine pe cei mici si si pe noi .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Monica, imi cer scuze, am uitat sa zic despre ce auzisem la radio. E cam ce zicea si Alina. Extrem de important ca cei mici sa fie feriti de soare si daca de ex merg la gradinita si sunt dati cu crema acasa, nu ar ajunge si ca recomandat ar fi ca dupa 2-3 ore sa fie dati iar cu crema.Mai zicea si de acele costume de plaja, eu am vazut si mai ieftine nu sunt toate chiar scumpeturi, intrati si pe ebay.de de curiozitate, eu fiind la mare le vad de cumparat cam peste tot si chiar f multi copii pe plaja poarta asa ceva, mai ales cei sub 4-5 ani. Cei mici ii vad doar la umbra. Si anul asta am vazut ceva nou, un fel de pelerina alba, nu-mi pot da seama ce fel de material era, dar parea confortabila si in apa, era f interesanta.Dr respectiv zicea ca daca de ex nu sunt la plaja si deci nu pot imbraca acele costume, de ex cind sunt la gradinita, atunci e f bine ca ei sa aiba tricouri cu mineca mai lunguta, nu maieuri de ex, camasi de bumbac suflecate pina la cot, si mai zicea ca hainele colorate au si un grad de protectie mai ridicat. Ok nu imbracam copilul acum in negru dar nu chiar tricouri albe subtiri, ci ceva mai colorate. Asta ar fi asa un mic tip.Pt copii zicea el cremele sunt sfinte, cele intre 30-50SPF chiar de deasupra vine si un tricou. Si nici macar asa nu ar trebui lasati in orele de virf.Si tot el mai zicea ca inafara de piele trebuie avuta grija si de sanatatea ochilor. Mai ales in cazul copiilor, efectele negative ale soarelui putind fi grave si ireversibile. Si mai ales nedectate imediat. Si recomanda ochelari de soare cit de cit de calitate, nu primele plasticuri de la colt de strada.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput