MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anielka spune:

multumesc celor care ne incurajeaza.
monica ma bucur sa aud ca stai bine cu moralul. sa crezi ca va fi bine si va fi.
Ma bucur ca am dat de mesajul tau pt ca mi-a inspirat incredere si am vazut in acel mesaj un optimism pe care nu l-am mai intalnit la o persoana cu melanom. Da poate e mai bun diagnosticul meu dar nimeni nu mi-a dat nici o sansa cat am stat in spital la iasi a doua oara. M-am incurajat singura.
Asa ca nu te intereseaza ce spun altii ci ceea ce crezi tu.
Mult succes la operatie si asteptam vesti.
pm inca nu am reusit sa dau de el.
mai caut.
scuze pt cele care poate nu sunt f interesate de subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

ALINA,VIKINGA multumim pentru informatii.Din pacate la noi multi stau in miezul zilei pe plaja si mai tin si copiii Nu mai zic la pe la tzara cum e ... de unde atata protectie? Lucreaza in plin soare , inclusiv copiii.
DENIZEL daaa am grija cel putin eu,doar ca in concediu am mai luat-o pe ulei cu "dezintoxicarea", e mai greu daca mananci la restaurante.Adica am consumat iar si produse din faina alba desi renuntasem la ele - in principal paste (cu legume, ciuperci, somon) ,dar si niscaiva gogosi si chiar de doua ori am bagat si niste tort de cioco.Plus zilele astea ca a implinit fiu-meu un an,iar am mancat tort.Deci si un pic de zahar,desi il inlocuisem cu miere.Dar la capitolul carne,am ramas la cea de peste si f. putin am mai gustat din piept de pui.La capitolul lactate am mai consumat doar kefir,lapte batut,branza telemea,deci nepasteurizate.Acum ca m-am intors acasa bag iar sucuri,ca in concediu in afara de cele de lamaie/portocale nu prea aveam de unde. Daca termin cu operatia aia,o sa incerc sa ma bag ceva mai intensiv la sucuri de legume-fructe,pana e vara-toamna si am de unde.
ANIELKA care-s aia din spital care "nu ti-au dat nicio sansa"? Medicii,asistentele ... vecinii de salon? Uite chiar am citit de exemplu de Mioara Roman care prin anii '80 a avut melanom ca si tine pe gamba,a fost operata si acum dupa atatia ani e bine mersi.A zis ca n-a prea avut timp sa se gandeasca la el, de grija fetelor,a familiei.Asa sa faci si tu,nu te mai gandi la chestia asta,ci traieste normal,mergi doar la controalele periodice,mai ai grija oleaca la alimentatie si-o fi ok.
Ieri la doctorita de familie mi-a povestit si ea si asistenta ca au doi pacienti,un barbat si o femeie cu melanom, au trecut cativa ani buni de la operatii (5-7 ani) si-s ok amandoi inca.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielka spune:

monica iti multumesc mult pt incurajari. daca ai sti cat de bine imki fac mie. Ii multumesc lui Dumnezeu ca am dat peste mesajele tale. Acum chiar am prins mai mult curaj. In special asisitentele nu imi prea dadeau sanse, iar la intoarcere de medicul de fam nu mai vb. E una din persoanele care mi-a recomandat sa il las in pace si sa incerc sa alaptez cat mai mult. Pt cei care se stiu sanatosi atuinci cand dati de o problema nu va opriti la o singura parere.
Multa sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutauta spune:

Moni,
Dupa cum ai vazut,eu sunt din Oradea.La noi exista centrul de diagnostic Pozitron(www.petct.ro) unde se face PET-CT.Am vazut mai sus ca si Anielka l-a facut cu un rezultat bun .
Poate cand mergi la Cluj,la medicul tau ,ar fi bine sa-l intrebi.
Din cate stiu eu se poate evidentia daca exista celule maligne si in functie de asta se poate stabili tratamentul.Am vazut ca daca este contra cost e scump, 4500 lei dar cred ca este folositor.
Iti doresc sa treci cu bine de operatie si sa auzim vesti bune.
Toate cele bune si pentru Anielka si mult curaj.

Dorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DORINUTA mersi de info, ma gandisem si la asta,o sa il intreb in mod sigur pe medic luni cand ajung la Cluj.
ANIELKA ma bucur ca ti-am putut ridica un pic moralul.Nici nu ai de ce sa iti fie scazut,doar ai teoretic peste 70% sanse sa fi ok.Eu la stadiul asta am cca 40-50% ,dar cate-or fi ... bune-s si-alea.
Nu stiu daca mai apuc sa intru pana plec,asa ca va las cu bine.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

nonica, ma gandesc la tine si iti tin pumnii.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariasm71 spune:

Fetelor...mult curaj si forta!!!!
Nu mor caii cand vor cainii!... e vorba preluata de la unchiul meu care are 84 de ani, a fost diagnosticat acum 10 ani cu cancer -ziceau ei terminal- si uite, multumita lui Dumnezeu si tariei sale a reusit sa intoarca pronosticul!!!
Va doresc numai bine si sanatate maxima!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MARIASM si SABINA va multumesc si voua .
Eu sunt de ieri deja acasa bine-mersi.Sambata am mers la o nunta in Bihor,unde am tzopait cat cuprinde ,duminica la amiaza ne-am intors in Arad,iar seara pe la 19 eram in tren spre Cluj.Luni dimineata m-am internat,la amiaza m-a si operat,iar dupa-amiaza deja m-am si ridicat sa merg la baie si am mancat.Nu mi-a fost rau chiar deloc.M-a durut mana un pic doar de la branula.Si cum va ziceam deja miercuri,adica ieri m-a lasat acasa,continui aici cu pansatul si scosul firelor.Acum astept iar rezultatul biopsiei la restul de ganglioni si abia dupa aia imi vor da interferon,probabil doza si perioada va fi in functie de cati ganglioni si in ce masura mai sunt afectati.Mi-a zis doctorul si ca pot merge sa-mi fac PET/CT ala dar doar peste o luna,sa se vindece bine operatia intai.
Cam astea-s vestile.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Monica, Anielka, va doresc multa sanatate si putere!

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutauta spune:

Moni,
Ma bucur ca ai scapat de operatie si te simti bine.
Iti doresc multa sanatate si un rezultat bun de la Cluj.
Dorina

Mergi la inceput