MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

BULI chiar ca dragut.Faina zi ca sa nasti nu?

OANA si MARIASM mersi de urari.Bine ati facut ca ati fost la control.De scos nu e nicio urgenta pana-s copii,doar sa nu uitati de ele.MARIASM eu zic ca e suficient dermatologul.Doar ca daca te hotarasti sa i le scoti acum ,sa o faci colo mai la toamna,sa nu trebuiasca sa aiba pauza la balacit de exemplu.
MONA40 mersi si tie de info.Stiu si eu ca astea cu cat au factori de protectie mai mare,cu atat au si chimicale mai multe in ele.Cred ca pana la urma fetitei ii iau tot ce i-a priit pana acum Nivea sun pentru copii,eventual factor 30 pentru la mare.
Am mai citit si despre creme si cancere de piele si melanom.La melanom inca habar nu au de la ce se trage,ba au constatat chiar ca sunt multe cazuri printre cei neexpusi mai deloc la soare .La celelalte cancere de piele se pare ca expunerea frecventa la soare e o cauza.Dar am gasit si varianta cum ca nu-s ok cremele cu factor UV.ma rog,un ghiveci de info si teorii pro si contra ca la orice dealtfel.
SILVI mersi si pupici si voua

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70

BULI chiar ca dragut.Faina zi ca sa nasti nu?



hahaha - daaa, io l-am trezit pe doctor taman cind se culcase dupa perinita

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Io la ora 1 noaptea dansam prin casa si beam sampanie,la 2 m-am culcat,la ora 9 fix m-am trezit cu un cap in col si s-a rupt apa,la 9,30 chemam salvarea (la insistentele maica-mii,ca cica te interneaza mai rapid asa),la 9,45 am intrat pe poarta spitalului si la 10,15 s-a nascut Diana natural,dupa 3-4 impingeri,asistata de doctorita de garda.Asta desi eram pregatita de cezariana,avand miopie forte.Dar cand am ajuns la spital mi-a zis aia ca am dilatatie maxima si in juma' de ora nasc.M-a impuns un pic doar de vreo 2-3 ori in burta,odata in lift,odata in salvare ... Aaa si doctorul meu era plecat din tara,iar doctorita de rezerva nu raspundea la telefon,probabil dormea tun .

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariasm71 spune:

Mona40 si eu am ascultat ceva informatii despre factorul de protectie ca trebuie inmultit cu ceva dar nu am fost prea atenta si era vorba de tipul de ten al fiecaruia:i se dadea un numar si acesta se inmultea cu factorul si rezultau minutele de protectie.Si eu cred ca e politica firmelor de cosmetice dar nah, poti risca? Si daca ar fi vorba doar de mine mai merge....dar copii? Pot sa nu ii ung cu creme? Daca mai tarziu voi regreta?

Eu va doresc tuturora sanatate maxima si putere de a trece peste probleme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Fete, nu zice nimeni sa nu ne ungem cu crema, din contra...
Sa ne ungem dar ca nu trebuie sa le cumparam pe cele scumpe, fiindca au acelasi rezultat...ca oricum tre' sa ne "smacolim" cam la doua ore fiindca isi piard efectul, indiferent de ce factor e vorba...
Nu conteaza ce si cum...important e sa ne ungem....mai ales copii...
Eu since aici umblu cu manci lungi cand e f cald.Ceva alb sau bej dar cu manci lunci...racoroase...
Iar cu crema ma dau si pe maini adica pe partea opusa podului palmei...ca am nu sitiu cum sa-i spun...
Urasc mainile bronzate in partea de jos
Hai pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutauta spune:

Moni,
Ai primit rezultatul de la Cluj?

Dorina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

DORINA nu am primit inca, nu e gata.Cica au mult de lucru
MONA40 asa am citit si eu pe net ca s-au facut ceva studii comparative si cremele au aceeasi protectie indiferent ca-s ieftine sau scumpe,eventual cele scumpe au ceva arome in plus.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Am gasit ceva ce mi s-a parut interesant in legatura cu riscul de a avea melanom si am zis sa va arat si voua:
" Cercetatorii americani au analizat, recent, alti factori de risc si au stabilit un model - separat pentru barbati si femei - de calcul al riscurilor individuale de aparitie a melanomului (cancer negru de piele). Pentru femei, inseamna urmatoarele: daca au pielea alba si se bronzeaza greu, riscul lor este mai mare de doua ori decat cel mediu. Cateva alunite pe spate (sub 12) amplifica riscul de 2,5 ori, multe alunite, de 5 ori. Pistrui putini pe umeri si spate inseamna risc dublu. Multi pistrui: risc multiplu. Si daca o persoana are mai multi asemenea factori de risc? In acest caz, diversii factori se inmultesc unii cu altii.
Asadar: pielea alba (factor 2), pistrui multi (factor 4) si alunite putine (factor 2,5) (adica 2 x 4 x 2,5) = un risc de melanom de 20 de ori mai mare. Motive suficiente pentru a fi mai atenti la piele si de a face un control dermatologic anual.
Un calcul (in limba engleza) al riscului individual de a face melanom in urmatorii 5 ani il gasiti pe site-ul http://www.cancer.gov/melanomarisktool/ "

Eu avand pielea alba dar care se bronzeaza usor, plus pistrui moderati pe umeri (astia au aparut cu varsta) aveam oarecare risc ... Culmea ca pe spate aveam o singura alunita,cea cu bucluc.
Numai ca mi-am calculat si eu cu chestionarul lor "riscul de a avea melanom in urmatorii 5 ani" si mi-a iesit un risc de ... 0,05% No coment.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

calculele astea sunt relative.....daca m-as lua dupa asta, as fi candidatul "ideal".....oricum am in program sa ma duc la dermato.tzin pumnii sa iasa bine analizele....

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutaC spune:

[quote]citat din mesajul lui monica70

GINUTA nu apa distilata ci ser fiziologic.Eu am gasit ambele variante,dar logica mi se pare aia cu 200 ml.Ca efect nu cred ca are ce rau face mai ales la melanom,sunt produse energizante si care cresc imunitatea.
Voiam sa te intreb ce i-au recomandat sotului tau in legatura cu soarele? N-are voie sa stea deloc? Nici cu factor de protectie 50 si la ore potrivite (inainte de 10-11 si dupa 16-17) ?


Scuze ca raspund cu intirziere, dar acum am ajuns si noi acasa.Doctorii nu i-au recomandat sotului nimic special, sa se fereasca de soare la orele de virf, sa se dea cu creme.
Avantajul nostru e ca aici nu prea arde soarele ca in Romania, iar el are munca de birou. Cind e soare puternic isi mai da cu crema sau poarta camasi cu mineca lunga.
Azi am facut si noi reteta cu miere, cu ser fiziologic ca la el imi era gindul dar am scris altceva.
Va doresc multa sanatate,


Mergi la inceput