Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Discutii generale

MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !

(8 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 20

membru veteran monica70

13269 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite monica70 un Mesaj Privat
MYCHIDUTZA mersi.Si eu tin pumnii pentru controlul la dermato.Tie si celorlalte care merg.
GINUTA mersi de raspuns,sanatate si sotului tau.Sper sa ii pice bine reteta aia.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Editat de - monica70 on 19/07/2010 00:20:56
Mergi la inceput

vikinga

5558 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luivikinga Adauga semn de carte la raspuns Trimite vikinga un Mesaj Privat
Sinzi, Monica toate cele bune si sa treceti cu bine peste.

Aici mentalitatea e sa scoti alunite, negi ce sunt expusi soarelui, atingerilor.
Mai e si confuzia intre alunite si negi, cind negii au culoarea asemanatoare alunitelor. Des am auzit fiind numiti alunite iesite inafara dar d efapt nu-s. De asta o vizita la dermato e buna, linisteste ori atentioneaza, dupa caz.
De genul astora am si eu 3, acum vin de la dermato, am o crema si un plasture peste, intr-o ora tre sa merg sa-i indeparteze.
Ii scot pt ca fiind in zona sutienului ma deranjeaza si e mai aiurea cind se rup accidental.
Nu tooate/toti alunite, negi si ce-or mai fi, ca aici is vreo 4 denumiri, se indeparteaza chirurgical ori cu laser, numai dr stie ce si cum. Si de ex "alunitele astea inafara" ale mele se indeparteaza f usor, fara dureri ori batai de cap, o crema, un plasture, dupa o ora se scot cu un instrument, nu se taie nimic pe acolo.
Acum 4 ani mi-am scos si o alunita cu laserul, se putea si chirugical insa fiind la vedere am vrut sa evit un eventual semn lasat.
Am gasit si o alunita care s-a marit in sarcina si are si o culoare asa mai inchisa si care s-a mai ingrosat in ultimele luni, zici ca au mai crescut doua peste ea, nush cum zic, dar diferita ca aspect fata de acele "alunite inafara", alea au baza subtiata. Si alunita asta, datorita subiectului(merci Monica!), am vrut sa o vada un dr. Totusi e in ordine. Eu as fi scos-o dar e intr-o zona tare sensibila.

Am auzit la radio vorbind despre copii, creme de protectie si soare
, un mare dr dermatolog de la institul de boli de piele german. Revin mai pe seara.

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Editat de - vikinga on 19/07/2010 11:42:08
Mergi la inceput

vikinga

5558 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luivikinga Adauga semn de carte la raspuns Trimite vikinga un Mesaj Privat
Gata operatiunea terminata cu bine. Singura durere a fost indepartarea plasturelui de pe piele. In rest absolut nimic.
Si cind ma gindesc ca atitia ani de zile m-am tot impiedicat de ei si-i tot agatam si-mi faceam ginduri negre.

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

lidsta

236 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite lidsta un Mesaj Privat

Multumesc si eu pentru topic. Am fost la dermatolog si tb sa scot urgent un nev pigmentar atipic dermatoscopic (inclusiv ex. histopatologic). Mai am alti 6 nevi foarte inchisi la culoare pe care spune doctora ca tb sa ii urmaresc. Acuma eu i-as scoate si pe acestia, pana cand sa-i urmaresc, pana e prea tarziu? Mi-e destul de teama, o sa vad ce o sa fie, nici nu am gasit dermatolog pentru second opinion inca.

Multa sanatate tuturor ...
Mergi la inceput

membru veteran monica70

13269 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite monica70 un Mesaj Privat
Multumesc de urari.
VIKINGA bine ca ai scapat usor.Alea cred ca-s chestiile alea virale mici care-s iesite usor in relief,am uitat cum le zice dar sotul meu are o gramada- tot merge sa le scoata,dar nu mai ajunge .Eu o singura data am avut asa ceva la o axila si n-a fost nevoie de plasture d-ala ca a disparut ... in mod sigur ca odata cu mersul la epilat cu ceara
Ce zici ca zicea nenea ala de copii si,creme de protectie si soare?
LIDSTA cred ca si eu le-as scoate si pe-alea in locul tau.Ca peste cativa ... multi ani poate te mai iei cu una-alta si uiti de tot ele ... si astea se transforma si odata cu varsta.
Chestia e ca alunita mea cu probleme nici nu era macar nev din ala atipic care-s teoretic cu risc,era destul de tipica,maro,rotunda si plata,doar cam mare - diametru 5 mm.Si la cele cu dimensiuni mai maricele sa fiti atente deci.

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla
Mergi la inceput

ada29

1196 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ada29 un Mesaj Privat
Buna fetelor,

Monica multa,multa sanatate!
Imi spui te rog la cine ai fost in Cj,m-ar interesa pt.cineva care are un carcinom bazal celular,operat si care acum a recidivat.

Tu cum te mai simti?Multa putere sa-ti dea Dumnezeu!

Ada

Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba, curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere si intelepciunea de a face diferenta dintre ele.
Mergi la inceput

membru veteran monica70

13269 Mesaje
ADA29 mersi,eu ma simt ok.Am fost la dr. Lazar Gabriel.
http://www.iocn.ro/MEDICII-SI-CERCETATORII-IOCN/Sectii-clinice/SectiaChirurgieI/Sef-de-lucrari-Dr-Lazar-Gabriel--eID140.html

Mergi la inceput

ada29

1196 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ada29 un Mesaj Privat
Multumesc mult Monica!

Doamne Ajuta la toata lumea!

Ada

Da-mi Doamne puterea de a accepta ceea ce nu pot schimba, curajul de a schimba ceea ce-mi sta in putere si intelepciunea de a face diferenta dintre ele.
Mergi la inceput

Adriana mica

1715 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Adriana mica Adauga semn de carte la raspuns Trimite Adriana mica un Mesaj Privat
Monica, Sanziana, va doresc multa sanatate!

Este foarte bine ca trageti un semnal de alarma in aceasta directie.

Eu nu am multe alunite, si nici foarte mari. Dar (tot in urma unui subiect pe forum) m-am gandit ca este mai safe sa merg la dermatolog. Am facut harta la dermatoscop, iar pe 2 dintre ele le-am scos deja (din considerente legate de pozitia lor, la aspect nici una nu se califica la a fi scoasa). Interventia a fost facuta cu laser, dar marimea si forma lor (erau in relief) a permis sa nu fie cauterizate, ci excizate si analizate. Rezultatul a fost bun.

Acum ma gandesc sa merg sa intreb daca pt zonele respective (care au inca o culoare rosiatica) trebuie sa aplic vreun tratament special cand merg la mare.

Inca o data, te felicit Monica pt initiativa de a impartasi cu noi aceasta experienta, chiar este foarte util sa includem pe lista investigatiilor anuale si o monitorizare a alunitelor.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...
Mergi la inceput

cristina26

1691 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui cristina26  Trimite mesaj yahoo luicristina26 Adauga semn de carte la raspuns Trimite cristina26 un Mesaj Privat
Monica si Sanziana, eu va doresc multa sanatate! Domne ajuta!

Ingrid;

www.youtube.com/watch?v=qclT-iC8xeM" target="_blank">Ziua Ingridutzei

www.youtube.com/watch?v=99ItPu2KUKs" target="_blank"> copiii nostri; ingerasul meu Paul

Mergi la inceput
Pag. din 20 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect inchis
Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com