MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MYCHIDUTZA mersi.Si eu tin pumnii pentru controlul la dermato.Tie si celorlalte care merg.
GINUTA mersi de raspuns,sanatate si sotului tau.Sper sa ii pice bine reteta aia.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Sinzi, Monica toate cele bune si sa treceti cu bine peste.Aici mentalitatea e sa scoti alunite, negi ce sunt expusi soarelui, atingerilor.Mai e si confuzia intre alunite si negi, cind negii au culoarea asemanatoare alunitelor. Des am auzit fiind numiti alunite iesite inafara dar d efapt nu-s. De asta o vizita la dermato e buna, linisteste ori atentioneaza, dupa caz.De genul astora am si eu 3, acum vin de la dermato, am o crema si un plasture peste, intr-o ora tre sa merg sa-i indeparteze.Ii scot pt ca fiind in zona sutienului ma deranjeaza si e mai aiurea cind se rup accidental.Nu tooate/toti alunite, negi si ce-or mai fi, ca aici is vreo 4 denumiri, se indeparteaza chirurgical ori cu laser, numai dr stie ce si cum. Si de ex "alunitele astea inafara" ale mele se indeparteaza f usor, fara dureri ori batai de cap, o crema, un plasture, dupa o ora se scot cu un instrument, nu se taie nimic pe acolo.Acum 4 ani mi-am scos si o alunita cu laserul, se putea si chirugical insa fiind la vedere am vrut sa evit un eventual semn lasat.Am gasit si o alunita care s-a marit in sarcina si are si o culoare asa mai inchisa si care s-a mai ingrosat in ultimele luni, zici ca au mai crescut doua peste ea, nush cum zic, dar diferita ca aspect fata de acele "alunite inafara", alea au baza subtiata. Si alunita asta, datorita subiectului(merci Monica!), am vrut sa o vada un dr. Totusi e in ordine. Eu as fi scos-o dar e intr-o zona tare sensibila.Am auzit la radio vorbind despre copii, creme de protectie si soare, un mare dr dermatolog de la institul de boli de piele german. Revin mai pe seara.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Gata operatiunea terminata cu bine. Singura durere a fost indepartarea plasturelui de pe piele. In rest absolut nimic.Si cind ma gindesc ca atitia ani de zile m-am tot impiedicat de ei si-i tot agatam si-mi faceam ginduri negre.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidsta spune:


Multumesc si eu pentru topic. Am fost la dermatolog si tb sa scot urgent un nev pigmentar atipic dermatoscopic (inclusiv ex. histopatologic). Mai am alti 6 nevi foarte inchisi la culoare pe care spune doctora ca tb sa ii urmaresc. Acuma eu i-as scoate si pe acestia, pana cand sa-i urmaresc, pana e prea tarziu? Mi-e destul de teama, o sa vad ce o sa fie, nici nu am gasit dermatolog pentru second opinion inca.

Multa sanatate tuturor ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Multumesc de urari.
VIKINGA bine ca ai scapat usor.Alea cred ca-s chestiile alea virale mici care-s iesite usor in relief,am uitat cum le zice dar sotul meu are o gramada- tot merge sa le scoata,dar nu mai ajunge .Eu o singura data am avut asa ceva la o axila si n-a fost nevoie de plasture d-ala ca a disparut ... in mod sigur ca odata cu mersul la epilat cu ceara
Ce zici ca zicea nenea ala de copii si,creme de protectie si soare?
LIDSTA cred ca si eu le-as scoate si pe-alea in locul tau.Ca peste cativa ... multi ani poate te mai iei cu una-alta si uiti de tot ele ... si astea se transforma si odata cu varsta.
Chestia e ca alunita mea cu probleme nici nu era macar nev din ala atipic care-s teoretic cu risc,era destul de tipica,maro,rotunda si plata,doar cam mare - diametru 5 mm.Si la cele cu dimensiuni mai maricele sa fiti atente deci.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Buna fetelor,

Monica multa,multa sanatate!
Imi spui te rog la cine ai fost in Cj,m-ar interesa pt.cineva care are un carcinom bazal celular,operat si care acum a recidivat.

Tu cum te mai simti?Multa putere sa-ti dea Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

ADA29 mersi,eu ma simt ok.Am fost la dr. Lazar Gabriel.
http://www.iocn.ro/MEDICII-SI-CERCETATORII-IOCN/Sectii-clinice/SectiaChirurgieI/Sef-de-lucrari-Dr-Lazar-Gabriel--eID140.html

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Multumesc mult Monica!

Doamne Ajuta la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Monica, Sanziana, va doresc multa sanatate!

Este foarte bine ca trageti un semnal de alarma in aceasta directie.

Eu nu am multe alunite, si nici foarte mari. Dar (tot in urma unui subiect pe forum) m-am gandit ca este mai safe sa merg la dermatolog. Am facut harta la dermatoscop, iar pe 2 dintre ele le-am scos deja (din considerente legate de pozitia lor, la aspect nici una nu se califica la a fi scoasa). Interventia a fost facuta cu laser, dar marimea si forma lor (erau in relief) a permis sa nu fie cauterizate, ci excizate si analizate. Rezultatul a fost bun.

Acum ma gandesc sa merg sa intreb daca pt zonele respective (care au inca o culoare rosiatica) trebuie sa aplic vreun tratament special cand merg la mare.

Inca o data, te felicit Monica pt initiativa de a impartasi cu noi aceasta experienta, chiar este foarte util sa includem pe lista investigatiilor anuale si o monitorizare a alunitelor.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina26 spune:

Monica si Sanziana, eu va doresc multa sanatate! Domne ajuta!

Mergi la inceput