MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

sa inteleg ca e mai safe sa-ti scoti "preventiv" alunitele? sau le examineaza dermatologul si dupa aia ia decizia cu pricina? ca eu stiam ca nu e bine sa "umblii" la ele........

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

da monica, cred ca era neg, era maroniu asa...a inceput sa se usuce si sa se clatine mi-am pus eu acolo un plasture asteptand sa cada, cum stiam ca am mai patit si pana la urma a cazut, s-a vindecat si gata. Acum vreo 10 ani, tot asa, parea a fi tot un neg, a inceput sa se usuce...si pe urma se tot subtia asa, la radacina si in final, a cazut, desi in ultimele zile cand a cazut, ma deranja putin. Asta a fost acum 10 ani si mai bine (am 31 acum) si n-am avut nici o problema. Maica-mea care e farmacista zice ca probabil au inceput sa se usuce de la radacina, pt.ca n-or mai fi fost hranite cu sange sau vascularizate, ori ceva de genul. Eu nu mi le-am tratat niciodata cu nimic, ca n-am multe, iar astea de care va povestesc au aparut in cursul anilor, nu sunt din nascare sau din primii ani de viata, ca parca scria pe net ca alea sunt mai periculoase. Si au simtit ele nevoia sa "dispara".
Monica tie ti-au trimis analizele? Voiam sa-ti spun ca te admir pentru optimismul si curajul tau si cred ca va fi bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MYCHYDUTA iti zic eu ce as face de ar fi sa o iau de la capat : un control de rutina la dermatolog,sa iti examineze toata pielea.Atat.Daca aveam cat de cat creier o faceam si io pana la 40 de ani Un dermatolog bun vede daca exista ceva dubios si daca e cazul sau nu de scos preventiv.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

IARINA cred ca saptamana asta or sa apara si rezultatele.Eu nici nu prea stiu cum arata negii N-am avut deloc,am doar alunite mici (cca 1 mm) destule.Asta cu beleaua era singura mai mare,parca am mai zis asta.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Sabina mersi inca odata de info.Trebuie sa vad daca mai exista Plafaru' unde era pe vremuri.Da' trimit io husbandu' cu lista cred.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

hei, ce dragutz, si Matei al meu e nascut pe 1 ian, doar ca 2004

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariasm71 spune:

Monica multa sanatate iti doresc! Esti pozitiva si asta iti va face bine!
Eu am fost cu fetita mea de 9 ani la dermatolog caci are multe alunite. In plus are si tenul deschis la culoare. Din prima dermatologul mi-a spus ca -desi nu e urgent- trebuie sa ii scot vreo 3 alunite care si mie mi se pareau ciudate: sunt mai inchise la culoare si mai mari. A insistat ca e preventiv dar ca sunt sanse ca la maturitate sa se transforme in malign. Va dati seama ca mi-a stat inima si mi-am propus ca in toamna aceasta sa mai consult un medic si apoi sa i le scot.
Din ce am citit aici pot fi extrase de dermatolog sau de chirurg. Ce parere aveti? Cui ar fi indicat sa ma adresez mai ales ca si dermatologul a spus ca se face biopsie dar sa stau linistita ca nu e nimic grav.

Sanatate multa doresc!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_s spune:

Monica, multa multa sanatate!

Voiam sa-ti multumesc ca ai deschis subiectul, datorita tie am dus si eu fetita la dermatolog ieri- are un nev congenital pe manuta, deocamdata e ok, probabil pe viitor i-l voi exciza.

Daca nu era subiectul asta, tratam cu superficilitate problema.

Oana si Mara 11.08.2004

Noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona40 spune:

Buna fete,
Indraznesc sa intru si eu la acest subiect.
In primul rand Monica multa , multa sanatate si putere ...
In al doilea rand, multumim pentru acest subiect, foarte bine venit ca un semnal de alarma. Si eu mi-am propus de ceva vreme sa merg la dermatolog dar tot am amanat...si al meu sot la fel, desi avem fiecare cate o colectie frumoasa de tot felul de alunite, mai cu par, mai fara, mai negre, mai rosii sau mai maronii.
Eu mi-am extirpat o alunita acum cativa ani cae crescuse in cativa ani si a fost ok...
Mai am una la baza urechii care observ ca se mareste in ultimii ani deci, promit solemn ca fug la medic.
De ce am intrat este ca am vazut o discutie mai devreme de creme cu factor cu protectie.
Eu locuiesc in Israel, deci intr-o tara calda ...fff calda, as putea spune.
Se dicuta mult despre aceste creme in toate mediile. De curand am vazut un reportaj care voia sa puna in atentie ca tot acest tamtam cu factorul de protectie este aproape nefondat.
Adica se explica , cum ca nr fact de protectie inseamna multiplu de 10 minute protectie .
Daca factorul este 15, 15 X 10 min =150 min esti protejat
daca factorul este 34 , 34 X10 min = 340 min esti protejat.
CE spunea medicul respectiv este ca, a se citi cu atentie pe prospectul de folosire a flaconului... se recomanda folosirea cremei protectoare la interval de 2 ore....
Concluzie.....nu conteaza ce factor cumparati, fiindca oricum trebuie reinnita aplicarea la interval de 2 ore....
Tot tamtamul asta este practic alimentat de firmele comerciante care castiga bani frumosi din aceste lucruri...
In ce priveste copii, sunt pur si simplu creme speciale cu mai putini factori alergici....
Din cate stiu eu nu se aplica , creme la copii de sub un an, sub nici o forma....
solutia este neexpunerea la soare...totala...

Fete nu vreau sa creez o polemica, vreau doar sa va informez despre ceva care pare chiar logic...si sa nu cheltuiti banii inutil.
Va urez multa sanatate si fiecare sa faca dupa cum ii dicteaza inima.
O vara placuta tuturor si multa sanatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Monica acum ajung si eu in zona iti doresc sanatate multa si insanatosire grabnica, asa cum te stiu eu rezolvi tu si boala asta . De la noi toate gandurile bune si pupici piticilor tai

Mergi la inceput