MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

BULI mersi . Aoleu ciudata faza cu alunita,dar poate nici macar nu era alunita,exista o gramada de chestii ce seamana cu ele dar nu-s asa ceva.Poate ar trebui sa mergi totusi in vizita la dermatolog,eventual si cu maica-ta,sa o vada pe a ei ,sa vada macar ce-i.Nu vreau sa te sperii de pomana,dar nu ma pot abtine sa nu scriu ce am mai citit pe net .De exemplu un caz in care a tratat o alunita cu suc de rostopasca sau mai stiu eu ce alte chestii naturiste si dupa o vreme a cazut si a ramas curat .Numai ca dupa cativa ani s-a trezit cu metastaze de la ... melanom .

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

eu mananc intr-devar si ou si lacatet fermentate, in niciun caz lapte dulce, poti sa faci si tu la fel cu laptele de capra, il lasi la acrit si e yummi.
Cu ingrasatu...lasa mami, ca nu asta e problema, slaba si sanatlasa, asa trebuie sa fii.

Hainele de la Decathlon nu cred ca sunt scumpe, e un magazin popular.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

SABINA pai cam asa facui, jumate din el l-am pus la acrit.Cred ca o sa cumparam si branza de capra tot de la tanti aia.Oua si eu mananc .

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

da, chiar ca ciudata faza.
eu n-am tratat-o de fel, o bagam in seama doar cind ajungeam la mare, vara, plasture (din ala cu pansament pe el) sau crema cu factor mai mare pe ea, rideam tot aveam o pata alba pe umar cind reveneam de la mare.
dar pe mama am s-o duc si cu ocazia asta am sa zic si povestea alunitei diparute.


www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

buli, sa te duci repejor

Monica, eu inca sunt in tratament si nu mananc orce, de exemplu, eu mananc doar sana,. kefir iaurt, nu si branza...ou doar fiert moale maximum unul la doua zile.
plus cele doua saptamani din luna numai grausi orez fierte.
Iti dau un sfat, sa stii ca la salate in loc de aine, mai bine papi grau fiert...e si foarte bun si e si consistent, ceea ce cauti tu:)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Sabina,

tot demult vreau sa te rog sa dai ceva amanunte de regimul tau.
eu am tinut oshawa de 2 ori, acu citiva ani.

am mincat insa numai orez fiert.
tu mai maninci altceva pe linga? si de care orez iei? din asta ordinar de magazin sau altfel?
pe mail, sau pm, si numai daca vrei doar
merci


www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

buli sa stii ca am avut si eu alunite, de fapt cred ca erau negi care au disparut asa, cu diferenta ca eu am remarcat. Incepeau pur si simplu sa se usuce si sa se micsoreze si apoi cadeau.....nu stiu ce-o fi, eu nu m-am gandit la nimic rau, pt.ca nu-si schimbasera forma, nimic, doar ca se uscau....am patit asta prima data acum vreo 10 ani...si pe urma inca de vrei cateva ori....acuma nu stiu, eu zic ca nu e nimic grav....
Sa nu dam in ipohondrie si altele...chiar ma gandeam acum la ultima care mi-a cazut.
Ideea e ca totusi marea majoritate a aluniteloir nu sunt cancerigene, deci eu incerc sa nu ma ingrijorez peste poate. Pielea mea este relativ curata, am cred ca 3 alunite pe tot corpul, in rest mai degraba pistrui...deci nu cred ca era ceva periculos...nu ma apuc sa googalesc, ca ma apuca grijile...si cum a cazut, n-am ce sa mai arat doctorului :D:D:D:D:D::D:D:D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

grau de manata impreuna cu orez brun. cele mai bune sunt de la firma Solaris, le gasesti la plafar.
se pun asa: o masura grau, una orez, 7 masuri apa. Din momentul in care fierbe, faci focul mic si lasi 15-20 de minute. Se pune si sare gema, neiodata.
Eu insa nu pun, din cauza cortizonului.

Doua saptamani mananc numai asta, dar beau si niste ceaiuri prescrise special pt mine (amestec de diverse plante) si iau tincturi.
Urmatoarele doua spatamani adaug fructe, legume crude in salate, am voie si suuri de legume.fructe, da nu ma omor. Pot alterna ziua de ou moale cu cea de lactate. beau in continuare ceaiurile si iau tincturile.
la un moment dat o sa-mi introduca si pestele.
De la sfarsitul lunii martie mananc asa. De obicei analizele erau beton (mai putin potasiu...de la lip[sa de sare, iar eu n-am luat supliment)


starea mea de oboseala etc insa e presistent, mi-au explicat si alopatii si naturistu ca la boala asta recuperarea e extrem de lenta si ca trebuie sa teke it easy, ceea ce va doresc si dumneavoastra tutror, in general ;))



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

IARINA,BULI da de obicei negii mai cad asa singuri,sau cred ca si keratozele - astea-s alea maro care uneori seamana cu alunitele, apar mai ales de la varsta.De-aia am si zis ca poate nici nu era alunita de-a disparut asa tam nisam.Si daca pica singure chestiile astea nu cred sa fie niciun bai,doar daca au fost "tratate" inainte cu ceva se poate intampla vreo boacana gen cum am relatat mai sus.
SABINA mersi de pontul cu Plafarul,eu chiar ma uitasem dupa orez brun prin market-uri dar pauza.Si ulei presat la rece unde ai gasit? Painea de secara am mancat-o doar cu salata de vinete sau salata de ciuperci ,nu prea imi imaginez cum ar fi sa consum astea cu grau fiert Mersi insa de ideea cu graul fiert , daca pun miere in el cred ca o fi super.Sau orezul fiert cu miere si ceva fructe

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

tot la plafar, dar si cel extravergine de masline e presat la rece.
cel de floarea soarelui e tare bun, are exact gustul semintelor neprajite.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput