MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

GINUTA nu apa distilata ci ser fiziologic.Eu am gasit ambele variante,dar logica mi se pare aia cu 200 ml.Ca efect nu cred ca are ce rau face mai ales la melanom,sunt produse energizante si care cresc imunitatea.
Voiam sa te intreb ce i-au recomandat sotului tau in legatura cu soarele? N-are voie sa stea deloc? Nici cu factor de protectie 50 si la ore potrivite (inainte de 10-11 si dupa 16-17) ?
SINZIANA si pe tine voiam sa te intreb acelasi lucru ,ce recomandari ai in legatura cu soarele? Dar mama prietenei tale de care ziceai a mai stat la soare? Ea ce fel de melanom a avut si in ce stadiu? A urmat ceva regim? Din cate stiu si vegetarienii se pot imbolnavi de cancer,probabil in proportie mai mica.Nu e singura alimentatia cauza bolii asteia.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

in ultimul numar al Formulei AS nr.925,la pag 8, este un articol foarte interesant: "Produse naturale anticancer". este vorba de o descoperire a unor cercetatori din timisoara, mai precis niste unguente pe baza de carotenoizi din catina si porumb, capabili sa vindece boli grave, chiar si cancerul de piele.
datele de contact sunt:
dr, ing. DANIELA DUMBRAVA
tel. 0256-27.70.04
delia_dumbrava@yahoo.com

monica, iti doresc multa sanatate, sunt sigura ca va fi totul bine, si iti multumesc ca ai deschis subiectul asta. si eu ca si majoritatea fetelor care au scris, consider ca am motive de ingrijorare, pe care le-am ignorat. nu am alunite mari, una la baza nasului e mai crescuta, dar asa a fost dintotdeauna si mi-au mai iesit doo chestii ciudate pe gamba, de ceva vreme. pronabil experienta ta ma va "scoate" la dermatolog. sanatate multa iti doresc din suflet.....

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:
citat din mesajul lui monica70
[
SINZIANA si pe tine voiam sa te intreb acelasi lucru ,ce recomandari ai in legatura cu soarele? Dar mama prietenei tale de care ziceai a mai stat la soare? Ea ce fel de melanom a avut si in ce stadiu? A urmat ceva regim? Din cate stiu si vegetarienii se pot imbolnavi de cancer,probabil in proportie mai mica.Nu e singura alimentatia cauza bolii asteia.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla


Monica, mama prietenei a avut acelasi lucru ...melanom malign in stadiul 2 sau 3 (nu stiu exact) fara metastaze....a facut radioterapie (cum era pe vremea aceea) timp de 1 an si a urmat un regim cu grau incoltit (asemanator cu ceea ce urmeaza Sabina acum). Regimul l-a urmat cativa ani....
Mie mi s-a spus ca si cremele cu protectie solara sunt cu dus si intors....cele mai sigure sunt hainele cu protectie UV, palarii cu borul cat mai lat...sau o umbrela cu protectie UV....si evident...sa te feresti de soare in mijlocul zilei, si pe cat posibil restul zilei

Da...dupa cercetatori...se pare ca vegetarieni au un risc scazut de a face cancer...
http://www.nature.com/bjc/journal/v101/n1/pdf/6605098a.pdf
"vegetarians are 45% less likely to develop cancer of the blood than meat eaters and are 12% less likely to develop cancer overall." (asta ca un fapt divers..ca atunci cand te loveste....te loveste indiferent de stilul de viata...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Dupa unele studii cremele de protectie chiar amplifica/favorizeaza riscul de a dezvolta cancer de piele.

***Fur is for petting**


http:/www.4animals.ro/ajuta.html/

www.adoptiicaini.ro
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Dupa unele studii cremele de protectie chiar amplifica/favorizeaza riscul de a dezvolta cancer de piele.



Si atunci ce facem dam mai ales copiii cu factor protectie UV ???

Eu una recunosc ca nu m-am facut aproape niciodata cu factor de protectie,exceptie de cand s-a nascut fetita si am mai folosit uneori crema ei sa ma dau pe umeri la mare ,sa nu ma ard accidental cand ne intorceam la 11 de la plaja.Dar am stat la plaja exclusiv pana la ora 11 maxim si de la ora 16 incolo.
Dar la melanom am citit ca pot fi o cauza si arsurile accidentale avute in copilarie.

SINZIANA mersi de raspuns.Da' ma intreb unde naiba se gasesc haine UV ... la noi precis niet.Oricum noroc ca ies foarte rar din casa la mijlocul zilei.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Monica, uite cum fac eu, ii tin imbracati pe plaja, si ii dau cu crema inainte sa intre in apa.
ma rog, cuma eu nu mai am voie deloc la soare, sper ca mi-au respectat indicatiile....
In Bucuresti am vazut haine cu protectie UV la magazinul Himalaya.

ce spunea Sanzi cu 45% mai putin blood cancer m-a facut si pe mine sa devin vegetariana (boala mea poate precede cu ani buni leucemie...asa ca ....)



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

cica si la decathlon ar mai fi haine cu protectie uv.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

SABINA mersi de info esti draguta,dar si daca as gasi haine d-alea tot nu mi le-as putea perminte
Legat de tinut imbracati copiii pe plaja,asta cand sunt bebei eventual,dar a mea are aproape 5 ani.N-as vrea nici sa se simta aiurea la strand sau mare,cand toti in jurul ei sunt dezbracati.Asa ca o sa continui sa o dau cu factor de protectie si eventual sa o conving sa se joace mai mult sub umbrela la mare si la umbra la strand.Eu am dat-o cu Nivea Sun pentru copii factor protectie 30 la un an jumate si doi ani jumate cand a fost la mare si a fost super ok,s-a bronzat destul de putin, desi nu o dadeam decat de doua ori pe zi,dimineata si dupa-amiaza cand ieseam la plaja.Scria ca e rezistent la apa si chiar am observat ca era,nu a necesitat sa o dau iar cand iesea din apa.Anul trecut si anul asta am dat-o doar cu acelasi produs dar factor 20,asta la Felix si cand mai iese la plimbare.Si pe cel mic l-am mai dat cu asta cand iesea la plimbare,dar la soare efectiv nu l-am tinut inca deloc si anul asta nici nu il voi duce la mare,doar la anul.Ma gandeam ca sa cumpar tot Nivea din ala pentru copii dar SPF 50 ca sa o dau pe Diana la mare anul asta si sa il folosesc si eu,sa avem mai putin "bagaj".Dar cum am tot cautat si n-am gasit decat maxim 30 ,m-a auzit frate-meu si m-am trezit ca mi-a cumparat el o crema factor 50 ,e de la ceva firma din Israel "Careline". Ce voiam sa va intreb, as putea sa o dau si pe fetita cu ea? Stie careva? Ce diferenta e intre cele de copii si cele de adulti (ma rog,nu scrie explicit pe ea pentru cine e) ? Eu ma gandesc ca poate cele de copii sunt mai mult pentru bebelusi si la 5 ani n-ar avea nimic sa o dau si pe ea.Scrie ca e hipoalergena (oricum fetita nu e alergica sau sensibila) si ca rezista la apa pana la 8 ore.
Na ca de la alunite periculoase ajunseram la discutii despre creme solare
Ei si la subiectul vegetarian,SABINA tu trecusi de tot - adica vegetariana sadea sau asa mai intre gen lacto-ovo-vegetariana + peste? Si ai slabit? Io vreau o reteta de dezintoxicare da' care sa ma ingrase oleaca, mama ei de silueta Asa ca scosei zaharul dar compensez cu mierea si verisorii ei (produse apicole) plus fructe uscate gen smochine si stafide.Scosei in majoritate si produsele lactate , dar am depistat ca tanti de la care cumparam noi lapte de vaca,are si lapte de capra Am cumparat deci din ala si mai beau nefiert,ca tot am citit ca e mai sanatos,plus ca ar fi si-asta anticancerigen.Mai rontai nuci,seminte de dovleac.Beau si niscaiva ceaiuri pe langa sucuri ... Si in rest mananc normal, mancare gatita predominant din legume si peste.Am mai zis ca am renuntat si la produsele din faina alba.Ma simt foarte in forma ,doar ca de pus kile pe mine nici poveste.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Ah si am uitat,probabil o sa incep si eu sa consum si grau incoltit.Stiam demult de el ca e bun.Si in plus e si el pe lista regimului cel strict a lui Valeriu Popa ala.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Monica,
nu-mi vine sa cred - eu am zis ca e ceva un subiect general cu info samd - l-am deschis din intimplare.
sanatate si vesti bune sa ai

eu am avut toata viata o alunita marisoara (6-8 mm) pe un umar, in acelasi loc in care are si mama. la plaja ii puneam plasture deasupra. mi-am luat si anul asta plasture si ii zic la sot acopera-mi, te rog alunita el ia plasturele si dupa citeva secunde imi zice ca n-o mai gaseste. a disparut pur si simplu si chiar era ditamai.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput