MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Asa ,deci am revenit.In timp ce cautam info despre melanom,am nimerit pe site-ul asta http://salveazadaniela.wordpress.com/ e un blog pe care o tipa l-a facut pentru a strange bani pentru un tratament.Asa am aflat de doctorul Gerson (1881-1959) si de succesele lui in tratarea melanomului (si partial a altor cancere).Exista o clinica in Mexic care a avut succese cu metodele lui si de doi ani s-a deschis si in Ungaria una.Acolo a inceput sa se trateze si tipa cu blogul.Am vazut preturile - 11000 de euro doua ture de cate doua saptamani plus vreuun an jumate - doi produse bio din import de cca 500 euro pe luna.Cum clar n-am bani de-asa ceva,am zis ca sa "fur" io macar niste idei referitoare la tratamentul ala si asa am ajuns de am citit pe net si cartea scrisa de Gerson sa vad ce teorii are.
Aici http://www.brave-souls.com/GersonTestimonials.html am dat de raportul comparativ cu ratele de supravietuire in cazuri tratate cu metoda lui si ratele generale.De exemplu in stadiul I si II unde ratele-s 95% / 79 % la 5 ani,la el au fost 100%.La stadiul III la el erau 70-80% comparativ cu cca 40% in general.Doar la stadiul IVb adica cu metastaze viscerale nu a avut rezultate pozitive.Eu am gasit alt site mai pe larg decat cel pus,dar nu merge vad ca il am cu google-traducere din engleza.Ma rog ce voiam sa zic e ca se pare ca nu-s chiar tromboane procentele alea.Si mai ales dupa ce am citit cartea,am depistat ca avea si teorii oarecum comune cu ale altor vindecatori gen al nostru Valeriu Popa ,de care poate cele doar mai in varsta ati auzit,fusese mediatizat de Paunescu in revista Flacara pe vremuri.Am gasit pe net si o marturie a unei tipe cu melanom vindecata de el.La ambii se incepe cu dezintoxicarea mai mult sau mai putin fortata a organismului si continua cu un regim strict o perioada.
Gerson sustine o alimentatie bazata pe sucuri concentrate de legume si fructe,lactate,absenta sarii,presupun ca si a zaharului si o perioada pauza de proteine.Deci aport mare de potasiu.Si ceva pe baza de iod parca (interesant: si fetei vindecate de Valeriu popa de melanom i s-a spus sa se faca in zonele ganglionilor afectati cu iod).Are in "program" si ... clisme cu cafea (cica pentru durere si pofta de mancare).Valeriu Popa are clisme cu ceai de musetel/rostopasca.Chiar ma gandeam la o chestie,poate o fi citit si el cartea liui Gerson,dar negasindu-se cafea inainte de revolutie o fi schimbat reteta cu ceva mai accesibil ( ) sau chiar o fi ajuns singur la aceeasi concluzie.Cert e ca am citit ca avea si capacitatea de a te diagnostica el doar cand te vedea.O fi. Putinul de alimente din reteta stricta a lui Valeriu Popa consta in cateva boabe de orez,grau incoltit,ceva cantitati minime de radacionase,mere,seminte de dovleac si ceaiuri,plus o lingurita de miere de salcam.Ah si mai are in plus matinal terapia cu ulei si malai (sa se clateasca gura cu ele) si bautul de apa distilata,pe cand Gerson sustine sa nu se bea deloc apa ca sa se poata bea cantitati mari din sucurile de legume si fructe.Am mai gasit pe net marturii cu vindecati de unul Rudolf Breuss care are aceeasi teorie cu proteine lipsa + sucuri de legume si fructe.Sunt convinsa ca-s sute si mii de "vindecatori" din astia.Mai sunt si vindecatorii cu produse apicole sau cu ceaiuri.O parte o mai si nimeresc si reusesc sa aiba rezultate,o mai fi si autosugestia pacientilor,nu stiu ...
A aparut recent in presa asta:
http://www.adevarul.ro/locale/timisoara/Leac_pentru_cancer_din_padurea_Amazoniana_0_267573271.html
Momentan se intereseaza o prietena din Timisoara ,care are prieteni sarbi in ce masura ar fi adevarat.Dar ce mi-a sarit in ochi in articol e iar "tratamentul bazat pe produse apicole".
Deci cam asta e in mare reteta standard: o perioada dezintoxicare, fructe/ legume/ produse apicole.Cei veniti la Valeriu Popa erau in general in faze terminale,trimisi acasa de medici de aici regimul sau de 45 de zile extrem de strict.Persoanelor slabite le recomanda insa dezintoxicare mai usoara cu sucuri de c/legume.

Eu nu m-am apucat de vreun regim strict,se si precizeaza ca nu se face in perioada operatiilor.Ceea ce fac deocamdata e doar o dezintoxicare usoara,adica renuntat la carne (exceptie peste),renuntat la zahar (compensat cu miere+ produse apicole si fructe uscate gen smochine,stafide),renuntat la produse din faina alba (am luat paine din secara),renuntat la lactate pasteurizate (cred ca oi mai bea ceva kefir,oi mai gusta din telemea si tot oi pune smantana in mancarea gatita ),multe sucuri de legume si fructe,plus mancare gatita din legume,luat proteine din nuci,ciuperci,peste,oua.
Na gata ca v-am plictisit destul pe ziua de azi

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Moni mai arunca un ochi si pe chestiile astea http://bucuriebunastarehrisca.blogspot.com/2010/05/super-juice-smoothie.html sunt multe adrese unde gasesti tot felul despre sucurile astea de verzaciuni, dar de aprofundat aprofundezi tu daca te intereseaza.
Eu m-am apucat de 2 saptamani si imi incep ziua cu o verzala din asta. Nu sunt rele la gust, merita incercate, oricum ma simt plina de energie si vitalitate.

Mai am o cura de detoxifiere primita de la o tipa care s-a vindecat de cancer. Aia numa daca ti-o dau in mana ca n-am adresa de net. Presupune ingerarea a cantitati uriase de apa dimineata imediat dupa trezire, asta asa in mare.

Te pup si sa fie totul bine.

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Buna Monica....Citesc si nu imi vine sa cred....Iti urez sa fii puternica,sa treci cu bine si sa te faci sanatoasa....De cand am citit,ma gandesc mereu ce e in sufletul tau...Ma pun in locul tau si nu imi vine sa cred ca inca mai poti zambi....Asta e bine,sa fii pozitiva....Am si eu o alunita care s-a marit dupa nastere....Voi merge si eu la control...Multa sanatate iti doresc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinatunza spune:

Moni, multa sanatate si mult noroc sa iti dea Dumnezeu !
Esti o persoana minunata, buna si optimista. O sa fii bine!
Si eu am avut o alunita mare in zona curelei de la pantaloni si mereu ma siciia, asa ca in urma cu vreo 8 ani am scos-o. Dar oricum am sa fac si eu o vizita la dermatolog in viitorul foarte apropiat pt. ca si eu sunt plina de alunite mici si citeva mai marisoare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

"Iata remediul care a scapat-o pe Monica Tatoiu de cancer:

- Laptisor de matca: 4 g
- Miere de salcām: 1,5 kg
- Polen macinat: 300 g
- Ser fiziologic: 20 dl (decilitri)
- Tinctura de propolis: 150 g
amestecul se ia de trei ori pe zi, īnainte de masa."


sursa: http://www.libertatea.ro/stire/monica-tatoiu-e-sanatoasa-tun-s-a-vindecat-de-cancer-cu-un-remediu-babesc-295115.html

Monica, sanatate multa !

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asteryaro spune:

Moni, incep prin a-ti ura sanatate in continuare .
Vin si eu cu o foarte mica precizare.
Ai scris ca acum cumperi paine de secara.
Parerea si sfatul meu este sa cumparati o masina electrica de facut paine. Sau, si mai bine (desi nu te vad framantand manual ) cumperi faina si faci paine in casa. La cea electrica este avantaj ca arunci in ea toate si se face singura. Ideea era sa cumperi FAINA de la tarani, poate chiar gaseai una bruta, neprelucrata, sigur exista asa ceva.
Painea de cumparat mie nu-mi prezinta incredere nici 1% macar. Contine E-uri de culoare , afanatori si alte chimicale periculoase pentru sanatatea ta.
Sper ca am putut fi de folos.

Cristina si Razvan (31.01.2006)
(1),(2),(3),(4),(5),(6)
www.dropshots.com/asteryaro6" target="_blank">(7) MY HERO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Citat:

SANZIANA vin si io in SUA ca se pare ca ce e diagnosticat in Europa drept cancer,in SUA nu e Sau or fi avut asa efect produsele alea apicole de a disparut cancerul intr-o luna?

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)
[size=1][center]
www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE




Monica, nu e asa usor...
Medicina nu e o stiinta exacta, si doctorii, oricat de buni ar fi ei, recunosc ca gresesc de multe ori...
Cu atat mai mult, in cazul melanomului pentru care inca nu exista o metoda exacta de diferentiere intre o melanocyta normala si una care se pregateste sa devina cancerigena...
Totul tine de interpretare....

Nici mie nu mi-a dat o garantie ca sunt cu "sacii in caruta".......cu cat oi trai mai mult...cu atat vom fi mai siguri. Deocamdata, el nu vede suficiente dovezi care sa il faca sa creada ca acele celule nebune pe care le-a scos sunt cancerigene

Nu stiu daca are vreo importanta asta...dar eu sunt vegetariana de multi ani....(chiar ma gandeam ca desi se spune ca vegetarieni au un risc scazut de a dezvolta cancer....eu sunt exemplul negativ)....si aleg cu mare grija produsele pe care le cumpar...mai ales legume si fructe pe care le mancam crude...prefer "organice"...la fel si lapte, oua si ce e mai esential...

Monica, mama prietenei mele, a fost diagnosticata cu melanom malign acum 25 de ani :)....si acum isi creste nepotul!!!! (a fost o inspiratie pentru mine si suport moral!!!)
Mie cea mai importanta mi se pare gandirea pozitiva... (la mine a mers nesperat de bine!!!! hahaha!!!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIHA mersi de link,arata bine.Mi-a mai dat Denizel un link cu asa ceva si m-am inspirat si de-acolo.
IRINA mersi si bine ai facut ca ti-ai scos-o .Bafta la control.
ANA multumesc pentru reteta,o depistasem si eu ieri in articolul ala.
CRISTINA mersi de idee,m-am mai gandit si eu la asta,poate pe viitor oi face-o si pe asta.
SINZIANA asa e mai gresesc,dar faza cu Tatoaia e chiar cam ciudata.Acum ce sa cred n-a avut deloc cancer,sau a avut si s-a lecuit instant cu reteta aia? Iti dai seama ca au navalit gramada pe ea acum bolnavii.Ar trebui sa merg luni sa imi mai iau mierea aia cu propolis ca poate nu mai gasesc la ce cerere o fi dupa povestea asta
ADRIANA multumesc.Apai zambesc de ce nu,ca doar nu m-oi transforma in fantoma de pe-acum.Chiar ma gandeam ca tipa aia pe care am intalnit-o la Cluj mi-a zis ca a slabit vreo 5 kg in cele 2-3 zile de cand a auzit ca e diagnosticata cu melanom malign si al ei nici nu era asa grav ca nu era nodular si era doar stadiul I. Am ajuns sa o incurajez io pe ea

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutaC spune:

Fetelor, la reteta doamnei Tatoiu am inteles ca sint 200ml de apa distilata, nu 2litri. Stie cineva sigur?? Noi ne gindim sa o facem, dar nu gasesc laptisor de matca.O merge reteta asta si pentru melanom??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Voi chiar credeti ca Tatoiu a suferit de ceva????? Este o escroaca, de cind a aparut acum citeva luni prin ziare spunind ca mai are citeva luni de trait am fost sigura ca minte, era ceva in tonul ei, in privirea ei care spunea ca fabuleaza. Acum, de cind vezi Doamne s-a vindecat cu polen si apa distilata mi se pare mai mult decit limpede ca a mintit. Ceea ce e rau este ca da sperante unor oameni bolnavi cum ca s-ar vindeca de cancer cu retata ei minune...Mai trist e ca astfel de oameni apar la televizor, ii vezi in ziare si nu se gaseste nimeni sa le spuna pe sleau ce sint!

Mergi la inceput