Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (94)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

oare ce se intampla in seara asta ca nici bobitza n-a putut sa doarma. Pe la 11 si ceva a izbutit.
Are un fel de diaree, a facut kk de 3 ori azi, moale si cu mucus, deci..
Nu stiu ce sa fac, pediatra a spus sa duc maine kk la analize..si sa sistez LP pt a contine lactoza..
Oare sa-i dau maine putina smecta si ceai de menta? Voi ce ziceti?

Maine la 9 am progr la med de fam..pt mine..

Bea...duioasa semnatura ta!

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_



A avut si Alena diaree pe la 3 luni...era singurul simptom anormal, in rest vioaie, papat normal etc. Pediatrul ne-a dat calciu carbonic si biotics vreo 3-4 zile si i-a trecut.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Citat:
citat din mesajul lui oani_2002
Larisel, de unde ai luat baby orajel? Din farmacie? Ca vine tata in august si sa-l pun sa caute!





De aici. A costat 75 ron 2 tubuletze minuscule (unul pt zi si unul pt noapte) + 21 ron transportul.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)



Am dat o cautare pe e-bay si acolo se gaseste si cu 4 lire baby orajel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

oani Tu cum ai ajuns in Portugalia?
Si pe mine ma bate gandul sa emigrez...sotzul e bugetar (marinar si inginer nu shtiu de care de meserie, momentan functzionar public adica politzist de frontiera) iar eu economist (la o firma cu profil dealer auto), momentan si eu bugetara. Perspective prea infloritoare aici se vede ca nu avem. Plus credite gramada plus lipsa vreo mastusha Tamara...asha ca incepem sa ne gandim sa emigram pe undeva... deocamdata mai merge 1.5 ani pana se termina cic-ul, dar apoi...nu mai shtiu... Nici nu mai am vreo sperantza ca va fi mai bine in tzara asta nu pt generatzia noastra dar nici pt copii noshtri...De aia ma gandeam ca noi daca tot trebuie sa ne chinuim, mai bine ne chinuim in alta parte si poate copiii au o alta shansa si eventual un alt statut. Deocamdata doar vorbele si butoiul de mine...dar cautam alternative.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Azi am inceput si noi "oficial" diversificarea, cu cateva linguritze de mar , ca pana acum eram la faza de lins; pentru inceput i-a placut, vedem mai incolo. Cu scaunul de masa a fost o maaaare bataie de cap, intai prospectarea pietei , slabaaaaa tare, cel putin in Iasi foarte putine modele de unde sa alegi, asa ca am ramas pe Chicco, apoi sa vad unde e mai ieftin si cam pe la 5,5 se invarteau toate. Faza cea mai tare a fost la Metro: aveau expus un chicco cu patru roti exact cum e cel al Decenuelei, asa ca m-am hotarat - il cumparam pe cel de la Metro, ajung acolo las fata cu mama in mashina ca dormea, astept vreo 10 min sa vina cineva de la raionul respectiv, buna ziua... vreau si io cel cu 4 roti, ...sigur stati sa-mi aduc aparatul sa citesc codul de bare,... inca 10 min... citeste - da mai e unul..., suna mama s-a trezit fata... aia cauta pe sus , eu vad cutia jos in spatele celui din prezentare..., scoate cutia vad musamaua ROSIE, eheeee zic super noroc, singurul si rosu pt fetitze, rog madama sa mi-l scoata sa-i vad alea 4 roti, ea ca marrr ca carrr, ca e greu , eu ii arat banii ca vreau sa-l cumpar, ...cheama un nene coleg ... si desfac. STUPOARE - avea doar 2 roti, acu madama cauta rotile, ca degeaba ii ziceam eu ca asta e model nou, ea ca nu, trebuie sa fie rotile...., dupa 5 minute zice ca le-a furat cineva ca era pachetul deschis , of Romanie offf, ma rog, ii zic sa mi-l ansambleze cat m-am dus sa vad ce face copilul in masina, ca incepuse si o partida de ploaie din aia puternica noroc ca parcasem sub acoperis.
Da, si asa ne-am luat noi scaunelul , dar e frumusel si ne place sa stam un picutz in el

Lorex sati traiasca bobitza scumpa , si Anastasia face abdomene la greu, mai ales daca aude zgomot se ridica sa vada ce e , cine e, noi ii zicem atunci popandau, e asa dulcica cum ridica capusoru..
La multe lunitze pufuletzilor de azi, Patriotul, Jiji, Bobitza, Matei, Irina , Theodor, Daniel, sa fizti sanatosi si mancaciosi si la multe lunite celor ce nu am mai apucat sa la spun.
Multumim mult de urari de Sf Petru , nu am reusit sa intru , atunci a fost o alta poveste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Larisel ma bucur ca acum reusesti sa stai mai mult pe forum, am vazut gazutzele, sunt tare dragalashe , te admir mult ce frumos te descurci cu ele, acum unde sunteti acasa sau tot la tzara?
Ruxita felicitari Elei pt intrarea la liceu, e un pas important in viata, eu una mai multe imi aduc aminte din viata de liceu decat din facultate; mi-a venit sa te intreb ceva, sa nu te superi pe mine, cand iti scrii postarile nu te gandesti ca Ela ar putea sa le citeasca?
Lorex sanatate bobitzei, poate de la schimbarea de vreme se trag toate; Anastasia azi a cam transpirat la cap , si a fost cam agitata , imi pare rau ca nu am avut un oscilo sa-i dau.
Oani doar 6 luni e concediu de maternitate acolo? sunt crese ca alternative?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

danasor Tot la tzara...pana prin septembrie-octombrie. O sa ne retragem la bloc pt iernat ca ursul in barlog. Dar vom mai trecem din cand in cand pt o plaja un aerosol ceva...


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Vad ca le dati avocado la bbei, nu e cam riscant? nu e prea greu de digerat pt stomacelul lor? voi consumati frecvent acest fruct? va intreb pentru ca eu mi-am imbolnavit toata familia duminica, inclusiv eu, singurul care a scapat a fost sotul ce nu a consumat "chestia aia verde"
Duminica a venit fratele meu, care e si unul din nasii fetei, soacra mea la mine sa sarbatorim in avans Sf Petru, si eu na, hai sa le dau printre altele avocado cu usturoi. Suuuuper bun a iesit ca ii si ziceam soacra-mii ca mai bine luam doua ca barbat-miu nu a mai prins. Dupa vreo doua ore frate-miu ca ii e rau, de la somon afumat zice el, si da tot afara , dupa jum de ora fica-sa la fel, dupa alta jum de ora mama mea, acum ea nu consumase somon, si tot asa la fiecare jumatate de ora tot cadea cate unul dintre noi, exceptie facand sotul care nu a mancat.
De atunci si pana azi dimineata m-am rasfatat cu ceai de sunatoare si paine prajita, a fost o indigestie destul de urata, chiar si acum cand ma gandesc la mancare mi se face cam rau.
Fratele meu a fost tare simpatic, m-a rugat ca pe viitor sa le dau doar mancare romaneasca, eventual o mamaliga cu branza e binevenita in locul oricaror experiente culinare exotice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui danasor

Vad ca le dati avocado la bbei, nu e cam riscant? nu e prea greu de digerat pt stomacelul lor? voi consumati frecvent acest fruct? va intreb pentru ca eu mi-am imbolnavit toata familia duminica, inclusiv eu, singurul care a scapat a fost sotul ce nu a consumat "chestia aia verde"
Duminica a venit fratele meu, care e si unul din nasii fetei, soacra mea la mine sa sarbatorim in avans Sf Petru, si eu na, hai sa le dau printre altele avocado cu usturoi. Suuuuper bun a iesit ca ii si ziceam soacra-mii ca mai bine luam doua ca barbat-miu nu a mai prins. Dupa vreo doua ore frate-miu ca ii e rau, de la somon afumat zice el, si da tot afara , dupa jum de ora fica-sa la fel, dupa alta jum de ora mama mea, acum ea nu consumase somon, si tot asa la fiecare jumatate de ora tot cadea cate unul dintre noi, exceptie facand sotul care nu a mancat.
De atunci si pana azi dimineata m-am rasfatat cu ceai de sunatoare si paine prajita, a fost o indigestie destul de urata, chiar si acum cand ma gandesc la mancare mi se face cam rau.
Fratele meu a fost tare simpatic, m-a rugat ca pe viitor sa le dau doar mancare romaneasca, eventual o mamaliga cu branza e binevenita in locul oricaror experiente culinare exotice.

pui mic


Eu inca nu le-am dat dar intentzionam. Eu mai mananc uneori prin salate...

Esti sigura ca avocado-ul a fost de vina? Nu suna a indigestie provocata de fructe...mai degraba somonul...


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Citat:
citat din mesajul lui danasor

Vad ca le dati avocado la bbei, nu e cam riscant? nu e prea greu de digerat pt stomacelul lor? voi consumati frecvent acest fruct? va intreb pentru ca eu mi-am imbolnavit toata familia duminica, inclusiv eu, singurul care a scapat a fost sotul ce nu a consumat "chestia aia verde"
Duminica a venit fratele meu, care e si unul din nasii fetei, soacra mea la mine sa sarbatorim in avans Sf Petru, si eu na, hai sa le dau printre altele avocado cu usturoi. Suuuuper bun a iesit ca ii si ziceam soacra-mii ca mai bine luam doua ca barbat-miu nu a mai prins. Dupa vreo doua ore frate-miu ca ii e rau, de la somon afumat zice el, si da tot afara , dupa jum de ora fica-sa la fel, dupa alta jum de ora mama mea, acum ea nu consumase somon, si tot asa la fiecare jumatate de ora tot cadea cate unul dintre noi, exceptie facand sotul care nu a mancat.
De atunci si pana azi dimineata m-am rasfatat cu ceai de sunatoare si paine prajita, a fost o indigestie destul de urata, chiar si acum cand ma gandesc la mancare mi se face cam rau.
Fratele meu a fost tare simpatic, m-a rugat ca pe viitor sa le dau doar mancare romaneasca, eventual o mamaliga cu branza e binevenita in locul oricaror experiente culinare exotice.




Eu inca nu le-am dat dar intentzionam. Eu mai mananc uneori prin salate...

Esti sigura ca avocado-ul a fost de vina? Nu suna a indigestie provocata de fructe...mai degraba somonul...


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)



pai mama care nu consumase somon s-a imbolnavit; l-am facut cu un catel de usturoi si un picutz de ulei de masline ca salata de vinete, si s-a consumat intins pe paine cu rosii, acum nu stiu, dar eu sigur nu-i voi da fetei pentru ca nu prea mananc si nu ma risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Ma duc la nani deshi nu prea mi-e somn (am baut o kfea pe la 16)...NB!


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput