Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (94)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

bea....ce frumos zice semnatura ta......asa e, simt ca il iubesc atat de mult incat nu stiu daca voi fi in stare sa ii arat pe deplin lucrul asta, ma copleseste si pe mine sentimentul...

mama unui pui...Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

andre_lina Mingiutzele le-am luat dintr-un magazin local (brick) cu 40 ron setul de 100, dar am vazut la fel in carre4 cu 50 ron parca.

lia_2009 Si fetele mele au mai multe scaune de cand am inceput diversificarea acum 10 zile (5-6 pe zi) dar eu cred ca de vina sunt fructele crude, mai ales ca au facut si un eritem fesier mai uratzel. Asha ca de azi am sistat masa de fructe pana trece eritemul si ne-am intors la lp + o masa de legume + lp cu cereale seara.

decenuela Eu sunt nevoita sa le dau cereale de la nestle (deocamdata orez simplu sau cu roshcove) intrucat toate celelalte pe care le-am gasit (adevarul e ca nici nu am avut timp sa sap adanc ) au in componentza lapte... Mai avem de ashteptat inca vreo luna-doua cand sper sa treaca si Alena pe lp normal in loc de ha.

lucia2000 Pt pishcaturi de insecte mi-a recomandat pediatrul www.efarma.ro/products.php?id=882" target="_blank">fenistil gel. Nu l-am incercat dar am intrebat preventiv.

bea Eu tot nu vad pozele de la semnatura. Poate nu sunt publice, nu shtiu...zic si eu . Pe picassa v-am vazut......no comment .

haircut Si eu mi-am luat tzeapa cu aparatul "zanza-no" dar pe eticheta scria ca depinde de specia de tzantzari ...dar cum l-am luat de pe net, nu am avut prospect .

bea Despre baby orajel (made in usa) onitza zicea ceva de rau. Eu l-am luat la recomandarea pediatrului si am de gand sa-l folosesc cu riscul de rigoare. Eu cred ca riscul de a dezvolta alergii exista la orice medicament (asta am spus si la momentul respectiv).

ruxita Tetinele sunt pe varste. Noi avem bibe si tetine Dr Brown's si am ajuns la nr 3 (> 6 luni) dar folosim pt cereale tetine cu gaura sub forma de Y. Eu sunt foarte multzumita de acest brand; de la inceput am avut nevoie de bibe si pana acum nu s-a deteriorat nici un bibe, nici o tetina, nici o componenta nimic...am cumparat doar tetine cf varstei.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

larisel, fantastic papa Alena! Cum faci? Le dai pe rand? Si cat mananca una ce face cealalta?

ana_g - cate bordeie, atatea "obicee". Aici recomanda fara sare si cu un strop de ulei de masline la finalul fierberii. Eu sare nu-i dau,pt ca cred ca supraincarca rinichii si predispune la hipertensiune. Si pe apa minerala ma uit sa n-aiba sodio prea mult.

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_g

ma bate Dumnezeu ca am zis ca n-am bani de blender....am vb cu sotu si a zis ca mergem maine sa luam, nici o problema...
apropo de pus ulei sau sare in mancarea copiilor. eu nu stiu ce sa fac...unii spun ca nu se adaoga nimic pana la un an, ca nu e pregatit sistemul digestiv/renal, altii spun ca sa se puna sare, unt sau ulei....vad, ma orientez la momentul respectiv...
e ora 12 aproape si asta mic vieria o pauzaste in patut......aseara deja dormea la ora asta....

mama unui pui...Stefan



N-o fi sanatos dar eu oricum pun adaosuri ca sa aibe gust mancarea. Daca mie nu-mi place cum sa dau copiilor? Am de gand sa sarez, acresc, imbunatatzesc cu grasimi dupa caz, binentzeles cu doze minuscule. Dar folosec sare potasica in loc de sarea de masa normala (sodica) si fructoza in loc de zahar (pt ceaiuri...altfel nu pun pe limba si pace). Cica bb-ii nu cunosc gusturile si papa sau beau orice...nu-i adevarat...TESTAT. Cum am pus o linguritza de fructoza in ceai l-au "ras" imediat.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

bea Nu ma duc inca la somn...abia acum am timp doar pt mine si uite, acum am chef sa mi-l petrec pe forum. Ba am si nishte acte de lucrat...am o firma de care ma ocup (contabilitate) si nu am reushit sa o las in timpul cic-ului.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danasor spune:

Buna seara

Dulcineea de doua zile incerc sa trimit mesaj dar am un kk de net. Vad ca esti stresata rau cu scaunul bebe-ului, sa-ti spun de noi: pana acum o saptamana jumatate moaca mea facea intruna scaun, adica de cate ori ii schimbam pampersul trebuia sa gasesc si ceva galben, facea cam fara numar si chiar apos si de multe ori parca cu mucus . Am vorbit cu o dctorita pediatra, care e mama finei noastre de cununie, am mare incredere in ea, si ne-a zis sa nu ne facem nici o problema daca e alimentata exclusiv la san. M-am linistit si eu caci am vazut ca fata e voiasa, nu e deshidratata si ia bine in greutate , acum are vreo 8 kg la 5,5 luni. Daca ii dai doar san si in afara de scaun moale nu mai are nici un simptom mai cere un sfat de la alt doctor inainte de a-i da anumite pastile , parca scrisesesi tu si Ruxita ceva, nu-mi aduc aminte, sa nu care cumva sa-i strici dezvoltarea sistemului. In plus conteaza si ce mananci si tu, eventual bea ceaiuri de menta dimineata.
De o saptamana Anastasia face caca la o zi, doua, trei, ca ma temeam ca acu e constipata, si s-a schimbat si consistenta.
Sanatate multa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oani_2002 spune:

Nici Lucas nu doarme inca, scriu cu el mufat la tzitzi, ca si cand avea o luna ,
Larisel, de unde ai luat baby orajel? Din farmacie? Ca vine tata in august si sa-l pun sa caute!

Si o intrebare pt fetele care congeleaza piure-ul de legume (xela parca zicea ca vrea sa-l congeleze). Cum faceti cand il dezghetati, ca isi schimba consistenta? Eu nu am reusit sa-l fac cu o consistenta cremoasa azi, era separata apa de o masa grunjoasa.... L-am aruncat si am facut altul! Dar cum cumpar cu 2 euro 5 cartofi bio parca nu l-as arunca dupa 10-20 ml, ca inca suntem in faza de gustat,

Mami de Lucas (06.02.2010) + André (30.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui oani_2002

larisel, fantastic papa Alena! Cum faci? Le dai pe rand? Si cat mananca una ce face cealalta?




Cred ca efectiv ii place mancarea, adica orice altceva in loc de lp. S-a intamplat ca in 2 zile de cand am inceput diversificarea (acum 11 zile) a mancat portzia completa pe care am facut-o. Si asta la ambele mese noi: cea de fructe de la ora 9-10-11 (recordul l-a batut cu piureul de ananas cand a papat 180 ml, adica 120 ml portzia ei + 60 ml ramashi de la Natalia) si cea de legume de la ora 13-14-15 (recordul a fost azi cand a papat ambele feluri integral).
Eu ash vrea sa le dau deodata mesele dar nu-mi iese pasientza mereu. Cand se time-inguiesc totushi ma ajuta cineva (tati sau maica-mea) si o hraneshte pe una dintre fete si eu pe cealalta. Dar ma descurc si singura (o linguritza in guritza uneia si o linguritza in guritza celeilalte...cam asha...din castronele diferite). Am incercat sa si fortzez un pic sa pape deodata, dar daca nu le este foame nu mananca si nici daca le e prea foame nu mananca si plang.
Cat mananca una fatza de cealalta? Alena mananca aproape integral portziile (le fac cam de 120-180 ml ...cum imi iese) iar Natalia, daca ii place si prinde gustul (trebuie sa-i pun intai pe buze, sa ma rog de ea, sa lugu-lugu) mananca cam 70-80% din portzie, dar cateodata nu vrea deloc si plange si strange buzele...de ma si enervez. Atunci ii dau completare lp pe care trebuie sa ashtepte sa i-l fac si nu prea are rabdare .
Ciudat e ca de cand cu diversificarea mananca si cantitati mai mari de lp... De fapt au crescut, asta e...wow ce zboara timpul asta...


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui oani_2002
Larisel, de unde ai luat baby orajel? Din farmacie? Ca vine tata in august si sa-l pun sa caute!





De aici. A costat 75 ron 2 tubuletze minuscule (unul pt zi si unul pt noapte) + 21 ron transportul.


din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 4 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

oare ce se intampla in seara asta ca nici bobitza n-a putut sa doarma. Pe la 11 si ceva a izbutit.
Are un fel de diaree, a facut kk de 3 ori azi, moale si cu mucus, deci..
Nu stiu ce sa fac, pediatra a spus sa duc maine kk la analize..si sa sistez LP pt a contine lactoza..
Oare sa-i dau maine putina smecta si ceai de menta? Voi ce ziceti?

Maine la 9 am progr la med de fam..pt mine..

Bea...duioasa semnatura ta!

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput