Cresterea prepelitelor (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

Am cam 500 de pasari si vand toate ouale care le produc ele zilnic. Am facut chiar o lista de asteptare ca am cerere mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Klausmay spune:

Ma bucur pt tine. Vroiam sa te mai intreb, ce politica de promovare ai,cu cit vinzi oul,si daca in viitor (peste 2 sau 3 luni) as putea venii impreuna cu prietena mea, sa vizitam mini-ferma voastra, pt a culege cat mai multe informatii...In speranta ca nu sunt prea insistent, va multumim anticipat. Mult succes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

Buna sunt Amira si sunt din Recea jud. Brasov,bine v-am gasit noii mei prieteni!am si eu vreo 50 de prepelite din care 24 sunt de anul trecut si din cate am citit pe net,dupa 1an sunt batrane si nu mai dau randament.Restul sunt de anul trecut din primavara si din vara dar nu adun decat max 5oua pe zi.Pt ca as vrea sa extind "afacerea"as avea nevoie de cateva sfaturi.Astept rasp voastre si va multumesc Ah,am uitat sa specific ca le tin intro incapere unde am pus o soba vazand ca e iarna.Influenteaza cu ceva anotimpul pt ca stiu ca gainile nu oua iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

a si inca o intrebare.in ce mod ati gasit clienti daca nu sunt prea indiscreta ca la mine in zona e o singura persoana care are prepelite si cred ca miar merge bine daca reusesec sa aflu cat mai multe.si mar interesa si cat costa o prepelite ouatoare pt ca as dori sa mai cumpar inca vreo suta de buc.exista o clocitoare speciala pt ouale de prepelite sau e buna si una pt oua de gaina pt ca in functie de clientii care ii gasesc vreau sa ma extind la 10000buc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Buna,

In primul rand, iarna le influenteaza daca este frig la ele in camera. Daca sunt putine pasari si camera este mare, atunci clar ele nu pot face atata caldura cat le este necesara.........si s-ar putea sa le afecteze. In general daca au conditii, nu sunt afectate de anotimp.
Modalitea de a vinde ouale am mai spus-o, si anume: o placuta la poarta (avantajul este ca locuiesc pe un drum judetean care este destul de circulat) prin care anunt ca vand oua de prepelita. Sa nu va inchipuiti ca am avut clienti din prima zi. NU si chiar am avut o perioada in care am dat oua la colectat ptr ca nu aveam clienti la ele. Oricum, cel mai bun mod de promovare este cumparatorul (daca cel care cumpara de la mine este multumit si incantat de oua/pasari s.a., cu siguranta trimite si alti clienti) iar noi nu ne-am promovat marfa si in alt mod ca si asa nu facem fata cu ouale.
Buna ptr incubat este si o clocitoare de oau de gaina. Noi folosim si din aia si avem si incubator mare de 620 oua.

Cat despre pretul unei pasari...oscileaza. Daca vrei iti transmit un PM cu preturile pe carele practicam noi la pasari.


O zi frumoasa,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

eu leam pus o soba in incaperea in care le tin dar degeaba si mancare le dau ceva ungurescn nu stiu exact.si centre de colectare a oualelor unde sunt si banuiesc ca pretul e mai mic decat direct la client.daca esti draguta sami dai aceste informatii si sa mai tinem legatura,iti sunt recunoscatoare pt ca as dori sa mai cumpar 100 de buc dar care oua deja.tu ai avea sami vinzi.astept rasp si trimitemi si un pm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vgm78 spune:

Buna seara.
In seara asta am dat de acest forum si am vazut cate postai s-au facut.
Am o mare tristete in suflet. Sa va spun povestea mea si poate ma ajutati cu sfaturi sau idei.
In luna ianuarie am pus la incubat un numar de 151 de oua de prepelite. Dupa 16 zile au inceput sa iasa puii. de toti 98.
Pentru asta le-am pregatit o gradinita de dimensiunea L-90cm, l-40cm, h-50cm din material polistiren de 5cm grosime. Pentru capac am folosit tot o placa de polistiren de 5cm care acopera toata suprafata. La partea laterala le-am facut cate doua gauri pentru aerisire, mici de 2x2cm.
Ca incalzire am folosit doua becuri de 40w, unul lumina tot timpul iar celalalt l-am bagat printr-un termostat si imi face o temperatura in interior de cate grade o fixez eu.
In prima saptamana am tinut o temperatura de 35gr iar pe urma am scazut la cate 2 gr pe zi. Acuma au doua saptamani si au o temperatura de 28gr.
Problema grava este ca au tot murit pui din cauza ca fie erau uzi si ii gaseam lesinati fie ii gaseam inghesuiti in forma piramidala in diferite locuri ale custii. Acu 4 zile am gasit morti 12 si a doua zi 21 . erau unul peste altul ingramaditi.
Nu stiu care e cauza, ori e temperatura prea mare ori nu au aer destul, ori nu mai stiu. Hrana le-am dat faina de porumb si amestecata cu concentrat de pui de curci, iar in apa le-am pus albastru de meetil si un amestec de vitamine.

RUGAMINTI>
1. care este graficul de temperatura la pui incepand din prima zi
2. este bine ce le dau eu de mancare si apa?
3. trimiteti-mi pe mail modele de crese, poate a mea nu e bine construita, sau nu are aer destul.
4. cei care au experienta si pot sa lase un numar de telefon sa ii contactez pentru a-i intreba despre aceste lucruri sau mess.
5. numarul meu de tel este 0761.552.662 sau mess vgm78_ro, mail vgm78_ro@yahoo.com

MULTUMESC,este cineva din Barlad?? jud. \vaslui???
Acuma mai am 23 pui si vreau sa mai fac o incercare si vreau sa ma ajutati cu aceste lucruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana_28 spune:

Amiraroby, te rog sa activezi PM-ul ca sa iti pot trimite mesaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

lam facut astept rasp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

vgm - daca sunt sau au fost uzi si ingramaditi este ca le-a fost frig pe de o parte iar pe de alta parte au ajuns la apa. Adica s-au udat.
In egala masura aerul trebuie sa fie cald dar sa fie suficient de ventilat sa iasa si umezeala de acolo. Dara daca erau uzi de undeva a ajuns apa la ei. Au murit sufocati pentru ca s-au bagat unul in altul de frig. Sub ei ar trebui sa ai ceva absorbant, eu am cumparat de al Zoo mania scutece absorbante sunt absolut perfecte. Dar apa trebuie sa fie doar pt cioc nu cumva sa ajunga cu gherutele sau mai rau cu aripile.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput