Cresterea prepelitelor (3)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui amiraroby

marius si mie imi trebuie un incubator,cat vrei pe unu?si mi le poti trimite prin posta,mersi pt toate rasp si pt rabdare.sti referitor la faptul ca numi oua prepelitele,cred ca sotul meu nu are rabdare cu ele si la custi eu am si pt apa si pt mancare niste jgheaburi,lea luat jos si intra cam din ora in ora sa le dea mancare si le da cam 2 linguri la 12 prepelite,deci ori sunt stresate ca se intra prea des la ele ori e prea putina mancarea si cu caldura la fel au dar nu cred ca e peste 17°,astept inca un sfat de la tine care esti asa disponibil

Cat timp au prepelitele? Adica ce varsta?
Despre incubator le dau cu 10% mai ieftin decat pretul lor chiar daca sunt ca si noi - cred ca pot sa zic ca sunt noi practic. Daca nu ma insel sunt in comert pe la 175 de lei/buc. 150 ar fi bine? Pot fi trimise prin posta.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

eu acum nu sunt in tara dar pe 14apr vin si va urma sa luam legatura atunci,daca nu le vinzi,pt mine pretul e ok.
prepelitele unele au 10luni,altele8luni si 6luni.
e ceva ciudat ca nu oua si zic eu ca nu mananca destul deoarece in dec am fost acasa si lea dat mai mult eu de mancare si am adunat si 6 oua la zi deci isi daduse drumul,cum am plecat eu nu au mai ouat nici alea,si nu stiu de ce,sunt cu adevarat ingrijorata ca vroiam sa ma extind dar sincer mie frica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c_codruta spune:

Acum 8 ani si eu am crescut prepelite, iar cineva m-a invatat ca nu trebuie sa vada nimic pt a face oua si sa aiba lumina continuu...le tineam cate 10 bucati in cuti de carton, iar deasupra avea aprins un bec de 40 W, care le oferea atat lumina cat si caldura...astfel faceau oua zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Marius. Salut, incubatoarele cleo sunt acelea hexagonale. Am vazut ca ai patrate, au cumva intoarcere automata? Ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

In cutii de carton nu prea este indicat sa fie tinute, au totusi nevoie de o ventilatie cat de cat buna, plus ca se inmoaie repede de la apa, condens si alti factori. Pt pui, da, eu chiar ii tin asa ceva, dar dupa 7-8-9 zile ii pun in alceva. Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

salut. ma gandeam in felul urmator la partea de jos a maternitatii (cutiei). fundul sa-l aiba sa nu se piarda caldura dar un perete lateral sa fie prins la cativa centimetri mai sus decat fundul cutiei. astfel iti ramane un spatiu liber pe toata lungimea cutiei pe unde poti trage afara tavita cu mizerie.eventual se poate concepe in asa fel incit sa se inchida si spatiul ala cu ceva sa se pastreze caldura. cat despre materialul din care se face maternitatea stiu ca OSB-ul ar ri ok numai ca eu am cateva de bucati de polistiren ramase de la o lucrare si ma gindeam sa le folosesc. cred totusi ca o sa merg pe varianta cu OSB. salutari la toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui cipik

Marius. Salut, incubatoarele cleo sunt acelea hexagonale. Am vazut ca ai patrate, au cumva intoarcere automata? Ms

Aha am inteles....nu stiam de denumirea de CLEO. Ok ale mele sunt patrate si au intoarcere manuala adica o cheie care o rasucesti stanga<->drepta, dar pt oua de gaina.
Ptr cele de prepelita am scos suportul si le-am lasat pe grilajul de deasupra serpentinelor.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui filip.morar

salut. ma gandeam in felul urmator la partea de jos a maternitatii (cutiei). fundul sa-l aiba sa nu se piarda caldura dar un perete lateral sa fie prins la cativa centimetri mai sus decat fundul cutiei. astfel iti ramane un spatiu liber pe toata lungimea cutiei pe unde poti trage afara tavita cu mizerie.eventual se poate concepe in asa fel incit sa se inchida si spatiul ala cu ceva sa se pastreze caldura. cat despre materialul din care se face maternitatea stiu ca OSB-ul ar ri ok numai ca eu am cateva de bucati de polistiren ramase de la o lucrare si ma gindeam sa le folosesc. cred totusi ca o sa merg pe varianta cu OSB. salutari la toti.

Asa am facut eu din OSB - am muncit un pic la lada dar este OK. Insa are plasa de sarma jos si sustinere longitudinala pt ca altfel se lasa de la greutatea puilor.
Insa am avut in egala masura si doua curtii din carton gros luate de la magazinul de jos, nu am idee ce au ambalat in ele televizoare saui ceva de acest gen ca sunt destul de mari (adica au fost) si m-am descurcat foarte bine si cu acelea cred ca am scos vreo 4-6 generatii cu ele nu mai stiu exact... dar se deterioreaza in timp. Dar m-au costat 0 lei. Usor de dus usor de pus si-au facut treaba.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

La maternitate tava pentru mizerie poate fi facuta ca un sertar (la partea din fata), astfel cand o inchizi sa fie etansa.

Mergi la inceput