Cresterea prepelitelor (3)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Filip, pt perete extrudat nu prea am inceredere, este el tare dar nu uita ca sunt pasari si sunt racaitoare, curioase si o sa ti-l toace. La partea cu podeaua asa este indicat. Pt mine cutia de carton in prima saptamana este sfanta, o am pe hol si cel putin la o ora, maxim o ora jumate mai aruncam o gena la ei, dupa ce se mai intaresc ei pe picioare ii mut in cusca pt piusori. Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui filip.morar

merci marius. ce zici daca fac maternitatea din polistiren extrudat (e ela mai dur, eu zic destul de rezistent). cat despre partea de jos mam gandit sa pun plasa la cativa centimetri de fundul cutiei cu tavita de colectare a mizeriei si puii sa stea pe plasa la fel ca in cusca; binenteles plasa cu ochiuri mai mici. cat despre temperatura: la asemenea volum de aer e nevoie de cate becuri si de ce putere? mc.


Poti sa faci din ce vrei. Ideea este sa fie inchis, sa nu se rupa, sa se mute usor, sa poti sa-l cureti ca sa il refolosesti, in rest este o cutie la urma urmei. Ideea cu plasa este Ok insa trebuie sa mentionez ca puii cresc in greutate si la un moment dat pot sa fie X pui pe Y cmp si de pune intrebarea daca plasa va tine sau nu sub greutatea lor. Cum o fixezi? Oricat ar parea de banal la o adica se strange ceva greutate. La suprafata respectiva aproape ca estimez ca va trebui sustinere suplimentara pe lungime sau latime. Dar ideea nu este rea in sine. Pe de alta parte cum golesti dejectiile? cad ele dedesubt dar cum le scoti? Sau doar la sfarsit cand ii muti in baterii?
Plasa va trebui sa fie metalica totusi ca nu se lasa cum se zice. Nu are elasticitate si e rezistenta mecanic. Insa ochiurile trebuie sa fie nici prea mici ca sa cada dejectiile prin ele dar nici prea mari ca sa nu isi prinda picioarele in ele.
Ehhh...

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Apropos de incubatoare vand doua incubatoare in stare perfecta de functionare - aproape noi - unu cred ca a fost utilizat doar de 2 ori deci este practic nou. Iar celalalt de vreo 6 ori deci tot ca si nou.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Referitor la maternitate: am vazut la cineva la Tg. Neamt puii crescuti pe plasa. Cand erau f. mici spunea ca acopera plasa, apoi in liber. La el cutia era mai sus si mizeria cadea direct pe pardoseala (beton). Cred ca se poate rezolva cu o tava ca la custi. Si eu am in studiu o astfel de posibilitate. Maternitatea mea este din OSB. Nu foarte grea si refolosibila. Pentru incalzire, dupa cum am zis, prefer becuri mai multe si mai mici. Un termostat e ideal.

Marius: ce model si care e pretul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Marius, incubatoarele sunt cleo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_laur14 spune:

Foarte ciudat!Esti sigur ca nu sant de gaina ouale?! A fost o gluma.Intre timp ce s-a intamplat? Au iesit cu bine puisorii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

vad ca se misca in cutie ,mai sunt cativa mai galesi dar asta e ,daca au zile o sa traiasca.incubatoarele le am asa 2 cleo ,la unul mi s a stricat motorasul de la ventilator ,am unl dreptunghiular ,in asta am avut ouale la inceput cam 12 zile ,pb la el e ca prea inalt ,aceiasi pb am avuto in trecut cu ouale de gaina la el ,are afisaj electronic la temp si umid si mai unul facut de un nene tare destept de la timisoara ,cu asta se ocupa ,facut dintr un tlevizor cu cutie din lema ,dar si la asta mi s a stricat rezistenta ,adevarul ca le am cam pus la treaba cu puii de gaina in ani trecuti ,acum astept sa vad ca mai am 100 de oua la incubat ,trebuie sa iasa peste vreo 5 zile ,asta daca ies la 16 zile ,hehehe ,,dar cred mai sigur ca duminica viitoare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns c_codruta spune:

ai grija sa nu ii scapi din cutie...s-ar putea sa nu ii mai prinzi :P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

am vreo 40 de pui viabili zic eu ,sa vedem cati se ridica acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiraroby spune:

marius si mie imi trebuie un incubator,cat vrei pe unu?si mi le poti trimite prin posta,mersi pt toate rasp si pt rabdare.sti referitor la faptul ca numi oua prepelitele,cred ca sotul meu nu are rabdare cu ele si la custi eu am si pt apa si pt mancare niste jgheaburi,lea luat jos si intra cam din ora in ora sa le dea mancare si le da cam 2 linguri la 12 prepelite,deci ori sunt stresate ca se intra prea des la ele ori e prea putina mancarea si cu caldura la fel au dar nu cred ca e peste 17°,astept inca un sfat de la tine care esti asa disponibil

Mergi la inceput