Cresterea prepelitelor (3)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

am reusit sa trimit primul mesaj. invat tot mai mult.
am si eu o rugaminte. imi zice si mie cineva cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba o maternitate pentru vreo 100 de pui: L=?,l=?,h=?, ca vreau sa-mi fac una mai ca lumea nu din carton, si ce fel de bec (kw?) trebuie la dimensiunile respective pentru a produce caldura necesara? merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihain2010 spune:

Eu am crescut toti puii pe rumegus. Desi am auzit ca ar putea fi probleme, la mine a fost ok. La inceput am incercat cu scutece pentru caini dar sunt scumpe si apoi cand le schimbam agitam puii degeaba. La rumegus doar mai presar putin peste cel vechi si e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

am facut o maternitate din carton ,am vreo 40 de pui ,dar cred ca se mai duc vreo 3 dintre ei ca ii vad cam debili,din 98 de oua am gasit 10 limpezi ,restul cu pui in ele in diferite stadii.deci pb e la mine la incubat nu la oua ,am pus un bec de 100 wati la ei ,credeti ca e cam mare? sa nu ii prajesc ma gandesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui filip.morar

am reusit sa trimit primul mesaj. invat tot mai mult.
am si eu o rugaminte. imi zice si mie cineva cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba o maternitate pentru vreo 100 de pui: L=?,l=?,h=?, ca vreau sa-mi fac una mai ca lumea nu din carton, si ce fel de bec (kw?) trebuie la dimensiunile respective pentru a produce caldura necesara? merci.


Cred ca L=1000 mm, l=500 mm si h= 500 mm ar fi suficient.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui coraursu

am facut o maternitate din carton ,am vreo 40 de pui ,dar cred ca se mai duc vreo 3 dintre ei ca ii vad cam debili,din 98 de oua am gasit 10 limpezi ,restul cu pui in ele in diferite stadii.deci pb e la mine la incubat nu la oua ,am pus un bec de 100 wati la ei ,credeti ca e cam mare? sa nu ii prajesc ma gandesc.

Prea mare 40W e suficient. Daca le este cald fug de acolo daca le e frig se strang. Dar trebuie sa nu le fie nici cald nici frig. Asta e...practica
Pune un termometru si vezi ce temperatura ai. Trebuie undeva pe la 37.5-38.2 acum cateva zile. Apoi poti sa scazi.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

pb e ca nu am bec de 40 in casa ,l am ridicat mai sus ,vad ca stau linistiti deci cred ca le este bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns todi spune:

Buna,
Daca se poate, poti sa-mi spui de unde vin puisorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

merci marius. ce zici daca fac maternitatea din polistiren extrudat (e ela mai dur, eu zic destul de rezistent). cat despre partea de jos mam gandit sa pun plasa la cativa centimetri de fundul cutiei cu tavita de colectare a mizeriei si puii sa stea pe plasa la fel ca in cusca; binenteles plasa cu ochiuri mai mici. cat despre temperatura: la asemenea volum de aer e nevoie de cate becuri si de ce putere? mc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

coraursu ce fel de incubator ai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu uita de apa - sa aiba apa dar sa nu se ude. Daca ii muti de sub bec stau la fel? Sau se baga sub bec inapoi?
Eu am patit prima data ca el era prea cald dar inca nu aveau putere sa se traga de sub bec si au murit o parte din ei. De aceea pana am pus termometru sau termostat ii mutam de sub bec si daca vroiau ei veneau inapoi. E mai dificil pana merg ei singuri unde vor. Aia blegi sau care sunt ciunti sau nu stau pe picioare renunta la ei. Doar cei care merg, fug se misca corect sa ii tii. Restul... afara ... asta e.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput