Cresterea prepelitelor (3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ce temperatura ai avut? Oricum - muta-i in maternitate, ai mare grija sa fie cald acolo sa se usuce, sa fie uscat sub ei, ai mare grija sa aiba apa dar sa nu se ude doar sa bea... mare grija sa nu ramana fara apa ca mor sa nu le fie frig ca se stang unii peste altii piramida si iarasi mor sufocati. De maine le poti da mancare pe o farfurioara, dar atentie la apa... sa nu ramana fara apa de baut. Ar fi fost bine sa faci ceai de musetel racit si sa le bagi cioculetul sa bea de acolo.
Ce temperatura ai in maternitate?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Anu asta cam asa a fost media zilelor de eclozare, nu te speria. Sa fie sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Mai ai grija la asternut, sa nu fie alunecos, ai sansa sa se cracaneze, plus multa multa curatenie. Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Oana b, multumesc de info, nu am stiut aspectul asta. Ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

va rog care puteti sa puneti o poza cu o maternitate pt pui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

pe termometru mi a aratat constant 38 .1 grade ,dar cinstit imi cam luasem gandul ca mai ies si nu am facut maternitatea ,vad ca mai trebuie ajutati sa iasa ,pana pe la 12 ii mai las si dupa aceea le sparg pe toate ,pls pune o poza cu maternitatea ,acum am vreo 30 de pui iesiti dar mai sunt inca de iesit .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

maternitatea este o forma de a spune. Iti trebuie o cuite (poate fi si din carton dar sa aiba inaltimea de vreo 40-50 cm ca sa poti sa pui bec inauntru si becul sa nu ajunga la ei ca se ard. Cutia ar fi bine sa aiba capac sus sau sa faci ceva care sa mentina caldura inauntru. Eu am pus un lemn transversal pe cutie de care am atarnat un bec de 40 wati practic e sarma si dulia + becul. Sub pui am pus scutec pentru caini gasesti la orice magazin zoo sunt foarte bune ca absorb umezeala si mirosul. Se schimba usor ca doar le arunci. Nu sunt scumpe. Ideea este sa mentii cele 37-38 de grade primele zile apoi poate sa scada treptat.
Trebuia sa fi fost pregatit la aceasta ora maternitatea. Unde bagi puii?

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraursu spune:

ii las in incubator pana dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Dar tot trebuie mutati, deci ... problema va exista. Nu e greu.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

salut. sunt nou pe aici.ma intereseaza subiectul asta. am citit forumul asta din cap in coada.chiar am invatat cate ceva, cel putin asa cred. o sa vad peste vreo 2 saptamani cand i-mi aduc si eu 100 de pui de prepelita.teoretic stiu ce am de facut. cusca mi-am facut-o eu. a iesit super. sunt tare nerabdator sa-mi aduc puiutii. salutari la voi toti de pe aici. mi-ati fost de ajutor.
ps: sper sa reusesc sa postez mesajul asta. am mai scris unu si nu am rausit. nu ma prea descurc cu chestiile astea.:)

Mergi la inceput