Cresterea prepelitelor (3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Citat:
citat din mesajul lui filip.morar

salut. ma gandeam in felul urmator la partea de jos a maternitatii (cutiei). fundul sa-l aiba sa nu se piarda caldura dar un perete lateral sa fie prins la cativa centimetri mai sus decat fundul cutiei. astfel iti ramane un spatiu liber pe toata lungimea cutiei pe unde poti trage afara tavita cu mizerie.eventual se poate concepe in asa fel incit sa se inchida si spatiul ala cu ceva sa se pastreze caldura. cat despre materialul din care se face maternitatea stiu ca OSB-ul ar ri ok numai ca eu am cateva de bucati de polistiren ramase de la o lucrare si ma gindeam sa le folosesc. cred totusi ca o sa merg pe varianta cu OSB. salutari la toti.




Indicat ar fii ca in primele zile sa nu le lasi plasa goala, sa pui pe ea ceva, un asternut, ca se prind cu piciorusele in plasa si nu tine caldura atat de bine. De la 14-15 zile ii poti lasa direct pe plasa. Sanatate si noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihain2010

La maternitate tava pentru mizerie poate fi facuta ca un sertar (la partea din fata), astfel cand o inchizi sa fie etansa.

Salut, ia vezi acum ai primit PM. Ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filip.morar spune:

salut. nu a incercat nimeni sa-si faca singur un incubator.nu mi se pare ca e ceva foarte dificil. eu cred ca as reusi sa-l fac.de exemplu, intr-un frigider de dimensiuni mai mici cu o rezistenta potrivita , un ventilator si toate cele necesare pentru reglarea exacta a temperaturi in incubator.chiar vreau sa incerc. daca este cineva care sia facut singur incubator si vrea sa-mi dea cateva sfaturi...ar fi foarte bine venite. merci.salutari la toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikeruursu spune:

filip.morar poti sa imi spui si mie niste detalii despre cum ai facut custile ?... ce fel de plasa ai folosit in partea de jos, dar in fata pe unde isi baga ele capu sa manance? eventual niste poze.
Vreau sa imi fac si eu o cusca .. si sunt niste detalii pe care nu le stiu :(

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Citat:
citat din mesajul lui filip.morar

salut. nu a incercat nimeni sa-si faca singur un incubator.nu mi se pare ca e ceva foarte dificil. eu cred ca as reusi sa-l fac.de exemplu, intr-un frigider de dimensiuni mai mici cu o rezistenta potrivita , un ventilator si toate cele necesare pentru reglarea exacta a temperaturi in incubator.chiar vreau sa incerc. daca este cineva care sia facut singur incubator si vrea sa-mi dea cateva sfaturi...ar fi foarte bine venite. merci.salutari la toti.

Salut, am incercat, dar ma luat un nene electronist de am plecat de la el cu mult mai multe intrebari. Pana la urma ma risc si iau 2 sisteme de la 2 incubatoare de-ale mele si le pun intr-o cutie cu intoarcere, la care deja am schitele in calculator dar si minte. Numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Un incubator este 175 lei. Se cumpara o data. Are control de umiditate si temperatura. A arata una sau doua sarje 150 de oua in afara de timp si bani care este eficienta?


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Un incubator este 175 lei. Se cumpara o data. Are control de umiditate si temperatura. A arata una sau doua sarje 150 de oua in afara de timp si bani care este eficienta?


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Salut Marius, ce marca si model sunt incubatoarele, de exemplu eu am 3 incubatoare cleo 5, doua cu afisaj si unu fara. Ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Sunt de 160W cu afisaj electronic.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipik spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Sunt de 160W cu afisaj electronic.

www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

De intors oualele le intorci cu mana sau automat? Sanatate si noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ceele de gaina au suport care permite intoarcerea lor simultana. Pentru cele de prepelita scot acest suport si pun ouale direct pe grilaj. Incap im medie 170-180 de oua de prepelita la o sarja ca sa poata fi rotite.

Cat despre pret costa 140 lei asa incat eu le dau cu 120 de lei asa cum am promis.


www.romleas.ro/semnatura/rules.gif" border="0">
Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput