Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(48)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui neeko

Woooow Dragaica!!! Esti suuuper! Felicitari, ma bucur mult pentru tine! Saptamana 35... Eu joi intru in S 33 si oricum mi se pare ca am ajuns departe..desi inca nu pot sta linistita (eu inca nu am dr. pana pe 1 august, asa ca nu am voie sa nasc )! Iar colul tau e cu adevarat spectaculos! Al meu nu a avut niciodata mai mult de 3,5 cm, a oscilat asa intre 2,7 - 3,5. Pana acum insa nu am avut probleme.
Vergeturi..si eu ma asteptam sa fac, pentru ca avem si unele mai vechi, din adolescenta, deci predispozitie aveam.. Eu in greutate nu am luat prea mult, uneori ma ingrijorez ca poate nu m-am alimentat suficient si din cauza asta sunt si fetele mai slabute.. Am luat pana acum cam 11-12 kg, dar vergetuuuuri..am o gramada, mai ales pe burtica, in rest nu am pus. Nici macar cupa la sutien nu s-a modificat, mi-am luat 80B (fata de 75B) doar pt un plus de comfort.

Uff, legat de biberoane..am intrat de tot in ceata..pana azi eram convinsa ca cele din platic, fara BPA, sunt cele mai ok..iar acum vad ca toata lumea le recomanda pe cele de sticla.. Despre ce scandal vb ca a fost acolo, legat de BPA sau altul?

Multi pupici si sarcina usoara in continuare!!!

p.s. Avem si noi cateva pozici cu burtica, ca sa ne cunoasteti si pe noi! La capitolul "trusou"..am ramas un pic in urma. Muuulti pupici!
http://picasaweb.google.com/crazy.neeko


Aici biberoanele care sunt BPA free sunt relativ noi, au fost probleme cu intoxicatii la nou nascuti. Substante periculoase s-au "scurs" in lapte in special in timpul sterilizarii la microunde (de asta prefer sterilizatorul electric). Dupa asta multi si-au pierdut increderea in biberoanele de plastic.
Nu stiu cum te descurci cu franceza dar daca intri pe siteul de la "Doctissimo" ai sa citesti niste lucruri super interesante despre biberoane.
Din ce-am citit eu in primele luni se recomanda cele din sticla, cica sunt mai igienice.....in sfarsit parerile sunt impartite.
In privinta colului sunt si eu uimita, la fel a fost si doctoru
de asta a zis ca opteaza pentru nasterea naturala daca ratoii raman asa cu capul in jos pregatiti de iesire.

Ti-am vazut burtica , vai.... esti pe jumatate cat mine , ce balena sunt . MA apuca depresia, la kg. eu sunt iesita de pe graficu nutritionistei mele, cica la 33 SA trebuie sa am cel mult 20kg, iar eu am + 26kg mama ei de viata, asta e a sa vad ce fac dupa ce nasc.
Eu nu am avut veregeturi pana acum, am fost mereu foarte slaba, sub greutate.....normal ca plesnesc acum peste tot

Offf...offf...si-un pantof....

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 34+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 19 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Multumesc mult Dragaica pentru site! Este fooarte interesant! Chiar nu stiam de existenta lui! Am gasit si articolul despre biberoane, abia astept sa-l citesc in intregime!
Cat despre greutate..te rog, stai linistita!!! Arati oricum foooarte dragut , in plus este normal sa iei in greutate, mai ales ca tu ai 2 barbati puternici acolo, la burtica! Dupa nastere sunt convinsa ca vei reveni rapid la greutatea dinainte (sau macar una normala, daca zici ca era sub limita )! Acum cel mai important este ca piticii tai sa aiba tot ce le trebuie ca sa se dezvolte asa cum trebuie!

Te pupic pe tine si pe gemenutii tai si astept sa ne mai trimiteti vesti de departe!

Multi pupici tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

dalinaaaa, m-am topit! fetitele sunt pur si simplu superbe! cat esti de norocoasa, cat suntem de norocoase!

f frumos au crescut, eu nu le mai vazusem demuult, sunt tare dragalase, cel mai mult mi-au placut pozele in care erau pictate pe mutritzele lor dulci!
seamana f bine cu tine mami, iar tu arati ff bine!

vad ca le imbraci aproape la fel, ele au vreo preferinta in acest sens? adica cer sa aiba hainutele la fel? eu pe huni cam dupa 1 an am inceput sa ii imbrac diferit... dar ma gandesc, daca vor vrea aceleasi hainute, cand vor avea ceva de zis in sensul asta, cum o sa-i imbrac. e si greu sa gasesc 2 costume la fel, de aceeasi marime. in plus, la cresa trebuie sa-i imbrac diferit, ca nu prea ii deosebeste lumea, cica seamana f bine, mie nu mi se pare. azi i-am imbracat la fel, ma intrebau doamnele de semne distincte.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"


Luminita, te pup! Multumim mult pentru complimente, atat cele pentru bombonici, cat si pentru mamica..


In privinta hainelor, sa stii ca pana la un moment incercam sa nu le imbrac identic, chiar si acum le iau ceva distinct, daca nu modelul, atunci culoarea sau nuanta.. (Stiu cat e de greu sa gasesti doua articole la fel, aceeasi marime. ). Dar dupa trei anisori au inceput sa comenteze ca vor amandoua "loooz" sau amandoua "looosu" sau mai stiu eu care, oricum, le casuna la amandoua pe acelasi lucru, asa ca o perioada le-am luat la fel.. dar, in general, caut sa le iau acelasi model si nuante diferite de culoare: roz inchis si roz descgis, sau mov cu roz, sau galben si verde, sau... depinde ce gasesc. Norocul e ca Anita s-a dovedit mai intelegatoare de fiecare data si tot timpul ea asteapta sa sara Miriam cu alesul si atunci, ce ramane, ii place ei... adevarul e ca de fiecare data am avut grija sa-i spun ca si aia e frumoasa pe care-a ales-o Miriam, dar parca mie imi place tot asa de mult, daca nu mai mult ceea ce era la ea.. Saracuta, ea e atat de altruista... daca are ceva pe ea si-o "pocneste" pe Miriam toana ca vrea ea tricoul respectiv atunci, de exemplu, Anita zice "Haide ca i-l dau ei.." Ca-mi pare si rau de ea.. e prea buna, prea darnica... in schimb, Miriam, daca nu e cum vrea ea, sa te fereasca Dumnezeu! daca vede ca nu merge cu forta (cu infipt si tipat si strigat "da' o vreau eeeuuu!!"), atunci apeleaza la tot felul de trucuri:"Anita, haide ca iti dau nu stiu ce jucarie... imi dai mie asta?"
Asa a fost, de exemplu, cu fotoliile de masina. Le-am scimbat asta iarna ca iesisera din alea de 15 kg si n-am gasit in magazin doua la fel, doar unul roz si unul portocaliu. Bineinteles ca l-au vrut amandoua pe ala roz!! Atunci am intervenit noi si amandoi am zis ca noua ne place foarte mult portocaliul, taica-su a zis ca portocaliul e culoarea lui preferata si atunci Anita a cedat si a zis ca.. bine, il vrea ea pe cel portocaliu.. c-o mutrita asa, resemnata... draga mea...

Ce sa-ti zic? si la cele stabilite prima data(de exemplu Miriam avea bluzita galbena si Anita alba, acelasi model) de multe ori Miriam zice ca o vrea ea pe cealalta (probabil de plictiseala, pentru diversitate.. ) iar Anita nu zice nimic si nu comenteaza cand o imbrac cu cea care era, de fapt, a lui Miriam...
Oricum, culoarea predominant preferata e rozul, de la Barbie li se trage!!

Azi-dimineata am fost iar la spitalul ORL, dupa ce si saptamana trecuta ne-a trimis acasa ca avea mucisori Anita, si azi la fel, asa ca n-a operat-o nici azi de polipi. M-a mai amanat o saptamana, ne-a dat picaturi de nas cu gentamicina (pana azi am avut cu neomicina! ) si o sa mergem din nou saptamana viitoare, pe 21.. sper sa fie ok pana atunci, ca eu vroiam de mult sa plec la Severin si la tara, la bunicul meu, care e singur si ne-asteapta cu sufletul la gura.
Ooff... asta e.. sper sa aiba efect picaturile astea, cu toate ca, asa cum i-am spus si doctorului, ei i-a curs aproape non-stop nasucul de asta toamna, cand a avut rinitele repetate (dupa ce le-am dus la gradi); ii curgea cand gros, cand apatos...

Luminita, tu i-ai dus deja pe hunisori la cresa?? N-am stiut.. cum le e? tu cum te-mpaci cu sentimentul?

Pupicei multi la toate mamicile si burticile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dalina, vai, Robi al meu e copia fidela a Anitei!!! si Edi a lui Miriam. exact asa si la noi (sigur, noi inca 'mucosi', nu isi manifesta preferintele prin vorbe inca), dar Robi e mereu cel care cedeaza in fata lui Edi. e mai linistit, uneori resemnat, asa si eu vin sa-l impac dupa 'scandal', dupa ce a fost imbrancit din senin sau dupa ce fratica i-a furat jucaria. intelege mititelul tooot si nu face nazuri! e asa de bland si darnic, cum spui tu de Anita.
de cate ori nu mi-am muscat pumnii de ciuda, ca si-o incaseaza des de la fratica si nu riposteaza deloc, sta si si-o fura si plange si tipa dupa mine sa-l salvez, nici macar un gest de aparare nu face, nu fuge, sta asa si nu pricepe de ce-l calareste fratica. wow, parca nu-mi venea sa cred cand imi zicea cineva ca in perechea de gemeni, unul e mai linistit si unul mai nazdravan... iata, se confirma din plin!

cat despre cresa, dap, poveste lunga, am inceput pe 15 martie. long story short: din 15 martie pana pe 21 iunie, adunat, nu stiu daca au fost 2 saptamani la cresa. boli peste boli, complicatii de la otita, stat cu Robi in spital care in final a facut mastoidita, cheltuieli aiurea pe medicamente, la o zi-doua dupa incheierea unei boli, dadeam in alta si tot asa. am facut o pauza mai lunga de cresa dupa internarea lui Robi, m-am speriat si nu pricepeam cum pot fi mereu bolnavi... cand i-am pus cat de cat pe picioare, am zis sa incercam din nou. a mers, de data asta! au mai facut febra usoara, tuse usoara si muci din plin vreo 2 saptamani, dar iata ca acum avem 4 saptamani de cresa, in sfarsit continuitate si nu mai sunt bolnavi!
de placut le-a placut acolo de la inceput. au plans f putin, 5 minute cand ii lasam si 5-10 minute cand ii luam, cand mai mult ma certau decat plangeau, se razvrateau cu privire la faptul ca ii lasasem dimineata. dar s-au obisnuit repede, lor le plac fff mult copiii, sunt innebuniti dupa ei, de-asta am si ales sa-i duc la cresa asa de mititei. de-asta, si in ideea sa se imunizeze cat de cat, sa se obinuiasca pana in septembrie cand incep eu munca si cand nu voi putea sa-mi iau liber asa usor, chiar daca am copiii bolnavi.
acum papa acolo f bine, dorm si adorm chiar singuri, ceea ce acasa nu se intampla, se joaca f frumos cu ceilalti copii, nu plang deloc cand ii las si nici cand ii iau, sunt extrem de nerabdatori sa ajungem dimineata acolo, nu stim cum sa iesim mai repede pe usa, ne duc de mana pana in clasa, cu bucurie in ochi. ce mai, e ok! si surpriza cea mai mare a fost ca dupa o absenta de 2 luni, nu au plans deloc la revenire! asta m-a si motivat sa continui.

cat despre mine... inca nu m-am obisnuit cu gandul, cu lipsa lor de langa mine 7 ore pe zi. inca dau telefoane de control, ma duc adesea sa-i iau pe neanuntate, sa vad ce ar putea fi in neregula sau pur si simplu pentru ca nu mai pot de dorul lor! sentimentul de vinovatie e o idee mai mic acum, ca nici nu se mai imbolnavesc asa, insa la inceput a fost horror. ma gandeam ce le fac eu cu mana mea.... ca din cauza mea am ajuns in spital si cate si mai cate. mai am un hop cand incep jobul si o sa-i vad doar 2 ore pe seara si inca una dimineata, nu stiu sincer cum voi trece peste asta, dar... ne adaptam, asta e viata, cu capul sus mergem inainte!

sanatate multa, sper sa scapati de polipi si sa mergeti cu bine in vacanta!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

neeko, dragaica ti-a explicat f bine cum e cu biberoanele de sticla vs cele de plastic.
ce mai pot sa-ti spun eu e ca cele de sticla, caz concret, de la Chicco, se sparg daca le scapi pe gresie de la 1.65m inaltime. ei, pana ajung fetele sa aiba inaltimea asta, mai e. ai mei le tranteau pe covor, pe parchet si totul a fost ok.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Multumesc mult Luminita! Intre timp am comandat de la Nuk, biberoane si sterilizator..nu stiu daca am facut cea mai buna alegere, le-am luat de pe amazon.de la preturi chiar ok..in asa fel incat, daca fetele vor avea ceva impotriva lor, sa nu ma doara sufletul sa le schimb. Am luat combi, si de sticla si de plastic fara BPA! Multumesc oricum, tuturor, pentru sfaturi!
Vai, fetelor, in schimb m-au impresionat asa de tare piticii vostri..Anita si Robi, de mi-au dat lacrimile.. Cat de scumpi pot fi, cat de altruisti si intelegatori..la o varsta ataaat de frageda. Dragii de ei.. Off, presimt si la mine un caz similar, mai ales in cazul in care una din fetite va semana cu sotul meu..care e bunatatea intruchipata. El ar fi renuntat la tot, inca de mic pentru surioara lui mai mica..si asa e si acum.

Multi pupici hunilor frumusei Robi si Edi si fetitelor dulci Anita si Miriam!

Salutam si celelalte mamici si burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Salutare Vin si eu sa confirm povestea cu gemenii nazdravan/ cuminte. La noi, evident, Raducu e mai nazdravan si Anastasia "victima"... Cum ei vorbesc destul de mult, fac si propozitii, ne distram si mai tare: d. ex; Raducu o imbranceste sau o loveste (usor) si cand il mustram rade si zice "daghe-daghe" (draga-draga) si o mangaie pe cap. Sau: Anastasia vine plangand si imi zice: "a batut Dadu; mina (adica a lovit-o la mana) sai "pitiou" (piciorul)".

Pentru ca si noi vrem sa ii dam la gradi/cresa in toamna, am o intrebare pentru Luminita: baietii foloseau suzeta inainte de a-i da la cresa si daca da, cum i-ai dezvatat de ea (pentru ca ma gandesc ca nu o sa le dea voie cu suzeta acolo si e normal asa)... ai mei inca o cer la somn (si ziua, mai ales Anastasia) si nu reusesc sa ii dezvat... inca nu am aplicat metoda radicala pt ca stiu ca ea e in stare sa planga pana la epuizare fara rezultat...

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Dalina, sunt superbe fetele! Imi aduc aminte ca le admiram inca de acum 2 ani, cand eram gravida si ma gandeam "oare cum o sa fie cand vor fi ai mei asa"? Acum sunt adevarate domnisoare si seamana cu tine, frumoase si vesele!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui manumanu
Pentru ca si noi vrem sa ii dam la gradi/cresa in toamna, am o intrebare pentru Luminita: baietii foloseau suzeta inainte de a-i da la cresa si daca da, cum i-ai dezvatat de ea (pentru ca ma gandesc ca nu o sa le dea voie cu suzeta acolo si e normal asa)... ai mei inca o cer la somn (si ziua, mai ales Anastasia) si nu reusesc sa ii dezvat... inca nu am aplicat metoda radicala pt ca stiu ca ea e in stare sa planga pana la epuizare fara rezultat...

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq


manumanu, eu am o prietena cu baietel de varsta alor mele si l-a lasat cu suzeta la gradi. ii lasa, nu cred sa nu-i lase, dar partea proasta e ca a devenit mai dependent de ea, pentru ca o cerea educatoarei si in timpul diminetii, pana-n pranz, nu numai la somn. Asa ca mama s-a enervat si a taiat-o, spunandu-i ca a "rontait-o" Nero, cainele nasilor lor.. Si in fiecare noapte mai rontaia nero cate-un pic.. pana n-a mai fost nimic din ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui manumanu

Dalina, sunt superbe fetele! Imi aduc aminte ca le admiram inca de acum 2 ani, cand eram gravida si ma gandeam "oare cum o sa fie cand vor fi ai mei asa"? Acum sunt adevarate domnisoare si seamana cu tine, frumoase si vesele!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq


Multumim!
Ce sa mai zic de voi?.. sunt atat de dulci ingerasii tai!.. Sa fie sanatosi si sa creasca mari, iar tu bucura-te de fiecare clipa!!... stii cum zboara vremea??...

Mergi la inceput