Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(48)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Luminita, ma bucur tare mult ca e asa de usor (ba chiar placut! ) pentru huni la cresa... Si bine ca si-au revenit si ai continuat.. Uite, eu nu am facut asta. Dupa ce au fost foarte rau bolnave asta toamna dupa dusul la gradi nu le-am mai dus deloc, ba chiar m-am bucurat, pentru ca Miriam chiar nu manca acolo cum trebuia.. Pentru Anita nu mi-as fi facut probleme, ea mananca intotdeauna cat are nevoie, adica tot sau aproape tot, dar Miriam papa numai cat sa-i treaca senzatia de foame si pe urma vrea sa plece la joaca. Eu o tin cu forta la masa,cu povesti sau concursuri, ori ii dau ceva acolo, pe masa,sa se joace, ba chiar ii mai dau eu in gurita, sa termine si ea. Pot sa spun ca slabise destul de mult in cele doua luni (cu-ntreruperile de boli)...
Acum, stii: sunt la program scurt, macar sa mai creasca si sa-nvete si Miriam sa aiba rabdare sa stea la masa!!

De ce zici ca o sa-i vezi doar doua ore sara si una dimineata??? Dumnezeule! ce program o sa ai?!?

Pupicei!

De Clara ce mai stiti? E in deplasare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui neeko

Multumesc mult Luminita! Intre timp am comandat de la Nuk, biberoane si sterilizator..nu stiu daca am facut cea mai buna alegere, le-am luat de pe amazon.de la preturi chiar ok..in asa fel incat, daca fetele vor avea ceva impotriva lor, sa nu ma doara sufletul sa le schimb. Am luat combi, si de sticla si de plastic fara BPA! Multumesc oricum, tuturor, pentru sfaturi!
Vai, fetelor, in schimb m-au impresionat asa de tare piticii vostri..Anita si Robi, de mi-au dat lacrimile.. Cat de scumpi pot fi, cat de altruisti si intelegatori..la o varsta ataaat de frageda. Dragii de ei.. Off, presimt si la mine un caz similar, mai ales in cazul in care una din fetite va semana cu sotul meu..care e bunatatea intruchipata. El ar fi renuntat la tot, inca de mic pentru surioara lui mai mica..si asa e si acum.

Multi pupici hunilor frumusei Robi si Edi si fetitelor dulci Anita si Miriam!

Salutam si celelalte mamici si burtici!


sar'na muult!
asa e, sunt capabili de atata bunatate copilasii astia mici, atata inocenta, ca e greu sa nu-ti dea lacrimile, sa nu te impresioneze! cum sa nu-i iubesti, cum sa nu le faci toate poftele, cum sa nu vrei sa ii ai in preajma mereu si mereu si mereu...?

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui manumanu


Pentru ca si noi vrem sa ii dam la gradi/cresa in toamna, am o intrebare pentru Luminita: baietii foloseau suzeta inainte de a-i da la cresa si daca da, cum i-ai dezvatat de ea (pentru ca ma gandesc ca nu o sa le dea voie cu suzeta acolo si e normal asa)... ai mei inca o cer la somn (si ziua, mai ales Anastasia) si nu reusesc sa ii dezvat... inca nu am aplicat metoda radicala pt ca stiu ca ea e in stare sa planga pana la epuizare fara rezultat...

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008
http://family.webshots.com/album/570097332OcrkWq


baietii mei n-au avut suzeta, n-am reusit deloc sa-i imprietenesc cu ea. deci n-am avut la ce sa renuntam. au avut o tentativa pe la 4 luni, dar i-a tinut fix o zi. a fost o iubire trecatoare.

in schimb am vazut la noi la cresa si copii cu suzete sau cu biberonul de lapte dupa ei. daca asa e copilul obisnuit, nu il forteaza sa renunte la ea. sper din suflet ca asa sa fie peste tot, fie ea cresa de stat sau privata.
noi suntem la stat, in martie cand i-am inscris, cel mai mic copil din grupa avea 10 luni. cum sa-l lase fara suzeta? ar fi fost criminal... vorbeste cu ei, sunt sigura ca o sa ii lase cu ea.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dalina, da, o sa am un program criminal. nici nu vreau sa ma gandesc, mi-e o groaza totala, n-am ce negocia, sunt la patron si 80% din veniturile casei vin din salariul meu. deci... incep la 09.00 si termin, teoretic, la 18.00, insa nimeni nu pleaca la ora aia, la ora aia abia incep telefoanele sa sune, clientii astia parca ar fi pasari de noapte, parca n-ar avea si ei casa, masa... se pleaca in jur de 19.00-19.30 cel mai devreme. cu putin noroc, la 20.00 sunt acasa si, cu inca putin noroc, hunii o sa adoarma in jur de 22.00, ca sa mai stau si eu putin cu ei.
in rest, dimineata, de la 07.00 la 08.00, o sa ii duc la cresa impreuna cu tati.
unde mai pui ca telefonul o sa sune continuu, mereu, la orice ora, ce conteaza ca eu poate le fac baie baietilor atunci... sau cine stie ce mail urgent o sa fie de trimis... cam asta....

de clara nici eu nu mai stiu nimic, sper ca sunt ok.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Fetelor...eu sunt disperata...ai mei flacaiasi vor merge la camin din toamna , la 2 ani si 9 luni si vor sa mi-i desparta, sa-i puna in grupe diferite pentru ca asa e aici in Italia.Am cerut o intalnire cu directoarea sa cer sa-i puna impreuna .
Imi spuneti si mie cum e in Romania cu perioada de acomodare a copiilor la camin ,cum se face si cat tine ?
Aici incepe cresa in 13 septembrie si avem 2 saptamani de acomodare (in care eu v-a trebui sa lipsesc de la servici): in prima saptamana de la 8.30 la 12.00 si apoi acasa iar in a doua saptamana raman pana la 13.00 sa si manance acolo; daca se acomodeaza bine atunci incep in a treia saptamana cu orar normal 8.00 - 16.00 .Deja ma disper la gandul sa-i duc acolo daramite sa-i mai siu despart...nu se vor acomoda inveci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ginger00

Fetelor...eu sunt disperata...ai mei flacaiasi vor merge la camin din toamna , la 2 ani si 9 luni si vor sa mi-i desparta, sa-i puna in grupe diferite pentru ca asa e aici in Italia.Am cerut o intalnire cu directoarea sa cer sa-i puna impreuna .
Imi spuneti si mie cum e in Romania cu perioada de acomodare a copiilor la camin ,cum se face si cat tine ?
Aici incepe cresa in 13 septembrie si avem 2 saptamani de acomodare (in care eu v-a trebui sa lipsesc de la servici): in prima saptamana de la 8.30 la 12.00 si apoi acasa iar in a doua saptamana raman pana la 13.00 sa si manance acolo; daca se acomodeaza bine atunci incep in a treia saptamana cu orar normal 8.00 - 16.00 .Deja ma disper la gandul sa-i duc acolo daramite sa-i mai siu despart...nu se vor acomoda inveci...

Mamica de gemenasi smecherasi



Asa e si aici din pacate, ii despart inca de mici sa nu creeze competitivitate intre ei cica Va trebui sa ma lupt cu sistemu ca sa ma lasa sa-i am impreuna in aceeasi clasa.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 34+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 19 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

ginger, aici nu exista perioada de acomodare oficiala. ramane la alegerea parintilor, unii ii duc treptat, cateva ore, apoi prelungesc cu cate o ora, unii lungesc perioada de acomodare la cateva luni, altii ii lasa direct la program lung, de 8 ore... depinde de parinti, dar si de copii, de cum se acomodeaza acolo. sunt unii copii care nu plang deloc, altii care se obisnuiesc tare greu.
de acomodat, se vor acomoda, dar daca ii desparti, va fi f grea aceasta acomodare. ba chiar le va fi mai usor sa se integreze, avandu-se ca suport unul pe altul. eu zic sa insisti, sa nu accepti, eu una n-as fi fost nicicum de acord cu asta! cand vor creste si vor putea decide singuri, daca vor vrea sa urmeze drumuri diferite sau daca din eu stiu ce motiv nu vor vrea sa mearga impreuna in aceeasi clasa la scoala, de ex, n-o sa ma opun, dar acum e prea dureros pentru ei. una ca se despart de mama si de mediul lor familiar, dar daca ii mai si desparti pe ei unul de altul... of, greu, prea greu pentru niste copilasi asa de mici.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Buna tuturor,

Ginger, in Romania, din pacate pentru copii si parinti, nu exista acest termen de acomodare. Practic fiecare parinte isi alege cum face acest lucru pentru ca nu ai voie sa stai cu copilul acolo. Nici in sala lor nu ai voie din cauza de igiena (insa copiii se joaca in nisipul in care se tavalesc cainii vagabonzi ). E un fel de jungla in care copiii mai puternici razbesc si se acomodeaza , insa sunt multe cazuri cand nu se intampla asta si socul este foarte mare pentru copil.As avea multe de spus despre bataia de joc din sistemul nostru de stat, dar nu are rost. Ideea este ca este foarte important sa fie impreuna pentru a avea o acomodare mai usoara. Asa cum spunea si Luminita daca nu se mai au nici unul pe altul e si mai greu. Insista cat mai mult sa fie in aceeasi grupa. Ajuta enorm sa fie impreuna. Multa bafta!

Manumanu, cred ca ii lasa cu suzeta (mai ales la somn) insa sincer nu mi se pare deloc igienic. Oricum sunt asaltati de o gramada de virusi cand merg in colectivitate. O suzeta o poate lua si un alt copil, ii poate scapa pe jos etc. Parerea mea este ca ar trebui sa-i dezobisnuiesti de ea. Si fetele mele au avut o pasiune pentru suzeta. Mai ales Moni. Nu accepta sa doarma fara ea si ajunsese sa o ceara si ziua. Am profitat intr-o zi de faptul ca aveam o vecina cu catei langa noi si mereu se auzeau cum latrau de partea cealalta a peretului si cand am mers eu cu ele afara sotul le-a taiat pe toate (aveau cate doua fiecare) cu foarfeca si le-am spus ca le-a ros catelul vecinii. Le-am dat suzetele, au incercat de cateva ori sa le mai bage in gura dar nu mai aveau ce sa suga asa ca le-au aruncat singure. A fost putin mai grea prima tura de somn fara "mimi" insa s-au obisnuit repede fara suzi, insa si acum cand vad cate un copil cu suzeta mai intreaba zambind smechereste de mimi. Multa bafta cu acomodarea si sa aveti parte de niste doamne minunate la cresa!

Va pupam,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Citat:
citat din mesajul lui Ginger00

Fetelor...eu sunt disperata...ai mei flacaiasi vor merge la camin din toamna , la 2 ani si 9 luni si vor sa mi-i desparta, sa-i puna in grupe diferite pentru ca asa e aici in Italia.Am cerut o intalnire cu directoarea sa cer sa-i puna impreuna .
Imi spuneti si mie cum e in Romania cu perioada de acomodare a copiilor la camin ,cum se face si cat tine ?
Aici incepe cresa in 13 septembrie si avem 2 saptamani de acomodare (in care eu v-a trebui sa lipsesc de la servici): in prima saptamana de la 8.30 la 12.00 si apoi acasa iar in a doua saptamana raman pana la 13.00 sa si manance acolo; daca se acomodeaza bine atunci incep in a treia saptamana cu orar normal 8.00 - 16.00 .Deja ma disper la gandul sa-i duc acolo daramite sa-i mai siu despart...nu se vor acomoda inveci...

Mamica de gemenasi smecherasi



Asa e si aici din pacate, ii despart inca de mici sa nu creeze competitivitate intre ei cica Va trebui sa ma lupt cu sistemu ca sa ma lasa sa-i am impreuna in aceeasi clasa.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 34+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 19 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.




Nu stiu daca e neaparat valabila faza cu competivitatea, eu cred ca mai degraba e vorba de a-i invata sa fie independenti unul de altul, pentru ca si asa cresc foarte dependenti acasa, intotdeauna exista "voi" si nu "tu", intotdeauna exista, la ei, "noi" si nu "eu'.
Dependenta e foarte puternica si cred ca, pe de-o parte, psihologic vorbind, ideea nu e rea. Dar cu ce pret?.. Cred ca asta e mult mai important. cum spunea si Luminita, subscriu: e prea dureros si prea frustrant la varsta lor sa ii desparti. Cand vor fi mari, da.

Nu stiu daca va mai amintiti, v-am zis ca si eu am sora geamana - univiteline. Am facut intotdeauna (chiar si facultatea si masterul) impreuna, pentru ca nu concepeam nici o secunda sa mergem undeva una fara cealalta (ma refer la studii ), din cauza ca asa am fost invatate, intotdeauna impreuna peste tot.. am avut acelasi dormitor cu sifonier comun pana ne-am maritat, acelasi cerc de prieteni, eram intotdeauna tratate cu "voi" (ceea ce incerc sa evit la ale mele acum! ) si ne exprimam intotdeauna cu "noi".. pana tarziu.. pana am avut fiecare viata noastra de familie. Si, fiind atat de dependente una de alta, de-aia am ajuns si eu pe-aici prin Arad, ca s-a maritat sora-mea prima! Si n-am putut sta departe de ea decat vreo doi ani, timp in care in fiecare weekend eram la ea in vizita . Asa l-am cunoscut pe sotu', pe atunci prieten bun cu cumnatu' .
Ideea e si cu bune si cu rele... Pe de-o parte e rau sa simti ca nu poti functiona la adevaratele "capacitati" fara geaman/a, e rau sa fii atat de legat de o alta persoana si sa nu poti sa-ti organizezi viata independent (as fi vrut la un moment dat cu sotul sa emigram in Canada, dar m-am gandit:"Unde naiba plec eu fara sora-mea?? Ca nu pot!!"), dar e si bine sa stii ca ai intotdeauna langa tine pe cineva care face cat 10 prieteni, fie ei si foarte buni, nu-s niciodata ca un frate sau o sora... cu-atat mai mult geaman/a.

Si, in alta ordine de idei, eu stiam (si puteti sa spuneti asta la gradi sau la scoala) ca s-au facut studii si s-a demonstrat ca gemenii nu pot, intr-adevar, functiona corect unul fara celalalt. Iar alta chestie pe care am auzit-o si eu de la altii e ca - cica - daca unul din gemeni intra la liceu si celalalt nu, de exemplu, conducerea trebuie sa-l admita si pe-al doilea, tocmai pentru a nu crea complexe intre ei.
Ne place sau nu, ei au fost un tot unitar inca din burtica si asa vor si ramane, o viata! Si sa ne bucuram pentru asta, ca altii si-ar dori sa aiba ce au ei iar noi lasam societatea sa "dezbine" cel mai mare dar al lor: faptul ca se au unul pe altul... faptul de-a avea asa o legatura...

Sper ca am expus destul de bine ce gandeam.. dar mor de nervi cand aud (si-am mai auzit si eu de asta, ma mai intreaba si pe mine lumea daca o sa le dau la scoli diferite sau in clase diferite! ) ca vor sa intervina intre gemeni. GEMENII SUNT GEMENI!!! Si sa-i lase tota lumea sa fie asa, daca asa i-a dat Doamne-Doamne!...

(hai ca m-am "turat" un pic!... )

Pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui neeko
Vai, fetelor, in schimb m-au impresionat asa de tare piticii vostri..Anita si Robi, de mi-au dat lacrimile.. Cat de scumpi pot fi, cat de altruisti si intelegatori..la o varsta ataaat de frageda. Dragii de ei.. Multi pupici hunilor frumusei Robi si Edi si fetitelor dulci Anita si Miriam!

Salutam si celelalte mamici si burtici!


Multumiim!


Mergi la inceput