Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(48)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna dragutele mele

Nu am mai scris de mult, dar va citesc zilnic. Ca vesti despre noi: mi-a gasit la inceput de iulie colul deschis la orificiul extern, mi-a dat medical o luna, utrogestan, nospa, fier (am si anemie). Bonus ca am tensiune mare (13-14 cu 8-9). Iau si pastile de tensiune acuma. Am fost si la cardiolog si la oftalmo..Am purtat 24h holter pt TA. A fost oribil, ma strangea ala din juma in juma de ora..bine ca am scapat.

Azi am fost la eco pentru Triplu Test, avem doua Pufice active, sanatoase, cu masuratorile in grafic. E diferenta de vreo 60gr intre ele; dr spune ca e insignifianta la 18s cat avem.

Intrebare pt mamicile existente: ati luat de la inceput doua patuturi? Sau merge si unu la inceput si dupa 3 luni sa il iau pe al doilea? E si chestie de bani dar si de spatiu..

va pupez si o seara frumuasa.

sugubina +18 cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui neeko

Fetelor, va cer ajutorul inntr-o problema cu care sigur v-ati confruntat..vergeturileeeeee!!!! Nu am avut nici macar una, pana de vreo 2 sapt, de cand parca mi se crapa toata burtica, desi am sporit cantitatea de crema antivergeturi. M-am dat toata sarcina..din prima luna, iar acum sunt plina!!!


neeko, am citit tot aici, la o alta proaspata mamica, despre problema asta si tare mult se necajea... Si mi-a placut tare mult cum a povestit ca a pus problema chiar sotul ei: "nu te necaji, sunt amintiri de la comorile noatre mici, iar tu acum esti mamica, nu simpla femeie"... Frumos, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

Buna dragutele mele

Intrebare pt mamicile existente: ati luat de la inceput doua patuturi? Sau merge si unu la inceput si dupa 3 luni sa il iau pe al doilea? E si chestie de bani dar si de spatiu..

va pupez si o seara frumuasa.

sugubina +18 cu Puficele


Ciupercutele mele au stat intr-un singur patut pana dupa 4 luni, cand au inceput sa se-nvarta si sa dea din manute, deci sa se deranjeze!
Si mai e un motiv pentru care sa le tii impreuna: sa nu fie despartite chiar asa de repede dupa nastere. E bine sa se simta cat mai aproape; chiar daca nu mai sunt in burtica, se simt reciproc si se acomodeaza mai usor cu lumea "de afara"..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Va invit , in sfarsit, la poze!
Avem aici doua albume noi: 2010 si Vacanta 2010.



(Au avut parutul lungut un pic, dar inainte de a pleca la mare le-am facut tunsulici, sa ne fie mai usor cu uscatul, dupa intratul in apa... )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

neeko, dap, nasol cu vergeturile, nu prea ai ce face... eu am avut destul de putine, nici acum nu au trecut, evident, doar s-au mai estompat si nu ma deranjeaza f tare.
hainele bebeilor le-am spalat cu DERMALIN, det special ptr bebei, mai slab. pana dupa 1 an de zile, parca. apoi cu ariel. de fiecare data, chiar si acum, dubla clatire, si bagat la spalat numai hainute de-ale lor. nu am folosit niciodata balsam. am fost si sunt mai precauta, hunii au Dermatita Atopica.
gama Avent e ok, dar eu as opta ptr biberoane de sticla. noi am avut de la Chicco, f bune. sterilizatorul tot de la Chicco l-am luat, a fost destul de ieftin, vreo 100-130ron parca.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

Buna dragutele mele

Nu am mai scris de mult, dar va citesc zilnic. Ca vesti despre noi: mi-a gasit la inceput de iulie colul deschis la orificiul extern, mi-a dat medical o luna, utrogestan, nospa, fier (am si anemie). Bonus ca am tensiune mare (13-14 cu 8-9). Iau si pastile de tensiune acuma. Am fost si la cardiolog si la oftalmo..Am purtat 24h holter pt TA. A fost oribil, ma strangea ala din juma in juma de ora..bine ca am scapat.

Azi am fost la eco pentru Triplu Test, avem doua Pufice active, sanatoase, cu masuratorile in grafic. E diferenta de vreo 60gr intre ele; dr spune ca e insignifianta la 18s cat avem.

Intrebare pt mamicile existente: ati luat de la inceput doua patuturi? Sau merge si unu la inceput si dupa 3 luni sa il iau pe al doilea? E si chestie de bani dar si de spatiu..

va pupez si o seara frumuasa.

sugubina +18 cu Puficele


draga mea, sanatate multa! ai grija de tine cat de mult poti!
ma bucur ca puiutii sunt ok, asa sa fie pana la termen!

eu am luat de la inceput 2 patuturi, din acelea usoare, pliante, hunii le folosesc si acum. insa in primele 2 luni i-am culcat in acelasi pat, de-a latul, erau asa mititei, ca incapeau si nici nu prea plangeau, nu se deranjau cu nimic unul pe altul. apoi s-au lungit deodata, si i-am mutat pe fiecare in patul lui. financiar, asa a fost cel mai bine, e vreo 250ron un astfel de patut, fara saltea.
privind in urma insa, as fi vrut acum sa fi luat un singur pat, mare, de lemn, cu bare, facut pe comanda, si sa-i culc impreuna. sunt sigura ca tare le-ar fi placut, desi nici asa nu s-au simtit despartiti sau lezati in vreun fel.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dalinaaaa, m-am topit! fetitele sunt pur si simplu superbe! cat esti de norocoasa, cat suntem de norocoase!

f frumos au crescut, eu nu le mai vazusem demuult, sunt tare dragalase, cel mai mult mi-au placut pozele in care erau pictate pe mutritzele lor dulci!
seamana f bine cu tine mami, iar tu arati ff bine!

vad ca le imbraci aproape la fel, ele au vreo preferinta in acest sens? adica cer sa aiba hainutele la fel? eu pe huni cam dupa 1 an am inceput sa ii imbrac diferit... dar ma gandesc, daca vor vrea aceleasi hainute, cand vor avea ceva de zis in sensul asta, cum o sa-i imbrac. e si greu sa gasesc 2 costume la fel, de aceeasi marime. in plus, la cresa trebuie sa-i imbrac diferit, ca nu prea ii deosebeste lumea, cica seamana f bine, mie nu mi se pare. azi i-am imbracat la fel, ma intrebau doamnele de semne distincte.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Kariris, Dalina, Luminita, va multumesc tuturor pentru sfaturi.
Deci..ca o concluzie, vergeturile trebuie sa le privesc dintr-un alt unghi, sa le iubesc si sa ma gandesc ca reprezinta o legatura directa intre mine si fetite! Asa o sa incerc sa fac..

Cat despre biberoane, chiar nu am luat pana acum in calcul varianta din sticla! Care ar fi avantajul? Nu sunt mai periculoase, in sensul ca se pot sparge oricand..? Ma gandeam la varianta de plastic, fara BPA.

In privinta detergentului..trebuie sa ma decid. As incerca totusi unul special de bebei (si acesta este, cel de la Sano, dar cred ca e nevoie de mai mult).

Va pup pe toate si pe gemenasii din dotare! Dalina, ce mult au crescut fetele tale!!! Sunt atat de frumoase si dulci! In plus, seamana cu tine de zici ca le-ai facut singura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui neeko

Kariris, Dalina, Luminita, va multumesc tuturor pentru sfaturi.
Deci..ca o concluzie, vergeturile trebuie sa le privesc dintr-un alt unghi, sa le iubesc si sa ma gandesc ca reprezinta o legatura directa intre mine si fetite! Asa o sa incerc sa fac..

Cat despre biberoane, chiar nu am luat pana acum in calcul varianta din sticla! Care ar fi avantajul? Nu sunt mai periculoase, in sensul ca se pot sparge oricand..? Ma gandeam la varianta de plastic, fara BPA.

In privinta detergentului..trebuie sa ma decid. As incerca totusi unul special de bebei (si acesta este, cel de la Sano, dar cred ca e nevoie de mai mult).

Va pup pe toate si pe gemenasii din dotare! Dalina, ce mult au crescut fetele tale!!! Sunt atat de frumoase si dulci! In plus, seamana cu tine de zici ca le-ai facut singura!


Offff si eu am "plesnit" peste tot , fund, sani, burta, m-a apucat boceala da ce sa fac, la cele 26 kg in plus era normal ca nu o sa reziste pielea. Asta e consider ca sunt "amintiri" de la ratoi
Crema am folosit de la inceput si nu -a ajutat cu nimic, am pentru sani, burta si picioare , cred ca depinde doar de genetica, de elasticitatea pielii si atat.

La capitolul biberoane, am luat doar de sticla, dupa scandalul de aici cu biberoanele de plastic am ramas cu pata pusa. Sa stii ca sunt foarte usoare astea de sticla, am luat de la Dr. Brown si inca o marca, am uitat acum, gasesti in albumul meu poze. Plus ma simt mai in siguranta cand le pun la sterilizat.....na fiecare cu piticii ei.

Noi am intrat in saptamana 35 nu-mi vine sa cred ca am ajuns pana aici si cu un col de 5,9cm

Pup la gemeni scumpi

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 34+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 20 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Woooow Dragaica!!! Esti suuuper! Felicitari, ma bucur mult pentru tine! Saptamana 35... Eu joi intru in S 33 si oricum mi se pare ca am ajuns departe..desi inca nu pot sta linistita (eu inca nu am dr. pana pe 1 august, asa ca nu am voie sa nasc )! Iar colul tau e cu adevarat spectaculos! Al meu nu a avut niciodata mai mult de 3,5 cm, a oscilat asa intre 2,7 - 3,5. Pana acum insa nu am avut probleme.
Vergeturi..si eu ma asteptam sa fac, pentru ca avem si unele mai vechi, din adolescenta, deci predispozitie aveam.. Eu in greutate nu am luat prea mult, uneori ma ingrijorez ca poate nu m-am alimentat suficient si din cauza asta sunt si fetele mai slabute.. Am luat pana acum cam 11-12 kg, dar vergetuuuuri..am o gramada, mai ales pe burtica, in rest nu am pus. Nici macar cupa la sutien nu s-a modificat, mi-am luat 80B (fata de 75B) doar pt un plus de comfort.

Uff, legat de biberoane..am intrat de tot in ceata..pana azi eram convinsa ca cele din platic, fara BPA, sunt cele mai ok..iar acum vad ca toata lumea le recomanda pe cele de sticla.. Despre ce scandal vb ca a fost acolo, legat de BPA sau altul?

Multi pupici si sarcina usoara in continuare!!!

p.s. Avem si noi cateva pozici cu burtica, ca sa ne cunoasteti si pe noi! La capitolul "trusou"..am ramas un pic in urma. Muuulti pupici!
http://picasaweb.google.com/crazy.neeko

Mergi la inceput