Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(48)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui neeko

Buna tuturor!

Si noi avem vesti proaspete! Am fost ieri din nou la control, pentru a vedea dr evolutia tratamentului cu ursofalk (excelent!!!) si a mai trage un ochi la fetite, respectiv la col..
Mancarimea a disparut aproape in totalitate, am deja o saptamana de cand dorm normal in fiecare noapte.. Ma rog, normal pentru o graviduta cu gemeline .
Fetele insa, sunt extrem de miscarete!!!! Va intrebam acum aproape 3 sapt daca se mai poate schimba pozitia lor.. Ei bine, raspunsul l-am primit la ecograf. In 3 sapt au luat 3 pozitii extrem de diferite. Daca sapt trecuta erau longitudinal amandoua, una cu capsorul fooarte jos, spre col, si cealalata in stomacul meu, ieri se lungisera fetele in toata splendoarea! Sunt tot yin si yang, dar pe orizontala.
Am ramas putin ingrijorata in ceea ce priveste greutatea.. Fetele mele sunt ultra fit. Daca la 28 de sapt aveau 1,150 kg, resp. 1,300 kg, acum..dupa 4 sapt au luat extrem de putin.... Au doar 1,560 kg si 1,600. Azi implinim 32 de sapt. Oare ce as putea face sa creasca si ele mai mult? L-am intrebat si pe medic..trebuie sa mananc mai mult..mai bogat in nu stiu ce? Nici eu nu am luat foarte mult in greutate pana acum, cam 11 kg. Medicul mi-a spus insa ca totul e ok, fetele sunt in grafic, deci nu as avea motive de ingrijorare, dar totusi..
Multi pupici, Dragaica, si tie! Vad ca dragutii tai au crescut maricei!!! Mie mi se pare fooarte foarte bine si Felix, diferenta nu este atat de mare intre el si Sebastian. Uff, dar tu cum mai stii care este Felix si care este Sebastian? Ca pe mine fetele m-au derutat de tot!!! Nu mai inteleg nimic..unde este Eva si unde este Iris.
Probabil ca o sa stiu cand o sa le vad in afara burticii.

Oliv, muuuulti pupici si tie si bun venit pe lume minunilor tale: Amelie Stefania si Mihai Patrick!!! Sa fie sanatosi si norocosi, iar tu sa te refaci in timp record (desi in privinta ta, la cat de puternica ai fost pe timpul sarcinii, chiar nu-mi fac griji )!!!

Pupici tuturor burticilor! Pupici mamicilor si gemenasilor superbi! Am vazut pozele tuturor si sunt absolut topiiita! E incredibil cum ii vezi crescand in poze, practic.. Abia astept pozici noi de la fiecare! Cel putin cele din vacante sunt delicioase!!!


Ma bucur din suflet ca totul este bine cu tine si fetele.
Sa nu-ti faci grija de greutate, domnisoarele sunt mai subtirele, mai finute. Dupa cum vezi nici la mine nu au luat mult in greutate, data trecuta Felix era la 50%, ieri era la 20% . Ce mi-a explicat doctorul e ca au puseuri de crestere, au perioade cand sunt mai activi si pun mai putin, alte perioade cand misca mai putin si pun mai mult.
De ex. eu vad ca Sebi e mai lenes decat Felix care si-a schimbat pozitia de nenumarate ori pana acum, in loc sa stea acolo linistit sa puna carnita pe el se tine de nebunii.
Sebi a ramas de la inceput cu capu in jos, el sta cumintel acolo si bobineaza la greu, nu mai zic ca el are doar 2 artere la cordonul ombilical, mi-am facut griji ca nu o sa se hraneasca cum trebuie dar uite ca el e cel mai papacios.
S-au asezat amandoi cu capu la iesire da la cat de lung e colu slabe sanse sa se "strecoare" afara pana la 36 saptamani
Ai mei nu si-au schimbat pozitiile, Seby a fost mereu in partea stanga iar Felix in partea dreapta .
Felix se ascunde dupa Sebi, m-au chinuit ieri la ecografie nu reuseau sa-l masoare cum trebuie, m-au intors pe o parte, m-au apasat pe burta am zis ca lesin, nu stiu cat de exact sunt masuratorile de ieri a lui Felix. Sper ca pe 21 cand merg iar la eco sa aiba o pozitie mai buna, sa-l poata masura cum trebuie.

Cat despre mancarimi mi-au trecut si mie


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 33+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 3 + saptamani de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

Buna fetelor,

Sunt si eu o graviduta de 16 saptamani cu gemeni . totul este bine pana acum.

Citesc asect forum de mult, dar nu am scris niciodata. Sunt sigura ca voi invata multe de la voi.

Bafta multa mamicilor care trebuie sa nasca in curand. Eu mai am ceva pana in decembrie.

Va poop


elena, bun venit!
sa ne spui DPN-ul, sa te trecem in listuta!
sarcina usoara si la termen iti doresc!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

neeko, ma bucur mult ca tratamentul da rezultate si te mai poti odihni si tu cat de cat!
nu-ti face griji in privinta greutatii fetelor, daca dr zice ca-s in grafic, atunci e ok. sarcina usoara in continuare!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Elenacatalin bun venit si sarcina usoara si la termen.

Fetelor mie mi-au venit musafirii. Si eu tot dau sa suga. Normal? O mai fi bun laptele? S-o fi imputinat laptele? Ca eu habar nu am. Sa mai dau sa suga?
Weekend placut.

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmelly

Elenacatalin bun venit si sarcina usoara si la termen.

Fetelor mie mi-au venit musafirii. Si eu tot dau sa suga. Normal? O mai fi bun laptele? S-o fi imputinat laptele? Ca eu habar nu am. Sa mai dau sa suga?
Weekend placut.

mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!



Daaa! Da-le sa suga fara grija! Nu are nici o legatura. Cum sa nu fie bun? E cel mai bun! Am auzit de copii care mananca mai prost in perioada respectiva pe motiv ca s-ar schimba putin gustul laptelui. La noi nu a fost cazul, ca fii'miu ar fi renuntat la orice pt o gura de lapte de la mine.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

Buna fetelor,

Sunt si eu o graviduta de 16 saptamani cu gemeni . totul este bine pana acum.

Citesc asect forum de mult, dar nu am scris niciodata. Sunt sigura ca voi invata multe de la voi.

Bafta multa mamicilor care trebuie sa nasca in curand. Eu mai am ceva pana in decembrie.

Va poop



Sarcina ushoara si bb-i sanatosi!
Si eu tot in decembrie am nascut...am avut nishte sarbatori de iarna...mirifice. Ai sa vezi cum e!



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 3 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Fetelor, multumim mult de urari!!
Am revenit de la mare, a fost foarte fain, la 6 dimineata eram cu piciorusele in apa, ca era mai calda decat afara.. Nu au avut nimic, erau in lumea lor, pe cand eu ma zgribuleam toata pe mal, pe langa ele.
Am ajuns inapoi miercuri, iar joi dimineata am fost prezenta cu Anita la spitalul ORL, pentru opareatia de polipi, doar ca ne-a trimis inapoi acasa, ca Anita avea un pic de secretii intr-o nara. Nu curgea, dar cand i-a desfacut naruta si a pus-o sa sufle tare, a vazut dr ca avea ceva secretii acolo.. asa ca ne-a amanat o saptamana, timp in care punem picaturi.. Sper sa fie ok pana miercuri, ca abia astept sa scapam... Ne astepata toata lumea la Severin, la ai mei, apoi la tara, la bunici... abia astept sa plecam!
De ziua lor eram la mare, am cantat "La multi ani!" pe terasa vilei unde am fost cazati..
ce sa va zic? La 4 anisori fetitele mele sunt tot mai cuminti, mai intelegatoare.. cu toate ca tot bebelusii lu' mama sunt.. Dimineata bem lapticul tot din biberon, cu pauza de la mare, cand au baut din pahar, pentru ca le-am zis ca acolo ne vad copiii si e rusine, ca suntem mari acum.. asa ca au inteles si n-au comentat! Dar cand am venit inpoi, m-au pus sa le dau din biberon.. Nu prea-mi vine sa insist sa renuntam la el.. mi se umple sufletul de drag cand le vad in pat cum isi tin biberoanele si beau din ele.. Stiu ca e egoism din partea mea dar.. stiindu-le asa de intelegatoare, stiu si ca atunci cand le voi spune "gata", nu vor protesta..

(In timp ce va scriu, se descarca si pozele.. Mai trebuie sa le incarc pe site si gata.)

Vreau sa urez bun venit pe lume noilor bebelusi, felicitari noilor mamici si burtici si sanatate multa si numai bine tuturor!!

Si LA MULTI ANI!!! sarbatoritilor acestor zile!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dalina, bine ati revenit, ma bucur ca a fost totul ok la mare!
asteptam pozele!


Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Fetelor, va cer ajutorul inntr-o problema cu care sigur v-ati confruntat..vergeturileeeeee!!!! Nu am avut nici macar una, pana de vreo 2 sapt, de cand parca mi se crapa toata burtica, desi am sporit cantitatea de crema antivergeturi. M-am dat toata sarcina..din prima luna, iar acum sunt plina!!! Unele au aparut intr-un mod tare ciudat..intai mi-au aparut niste dungi groase si lucioase de culoarea pielii, late cam ca degetul, care vad ca incet-incet incep sa se albeasca, iar in ultima sapt mi-au aparut si din cele "clasice" care sunt inca violete la culoare, probabil ca asteapta cu nerabdare sa se transforme in alb.. In faza asta mai pot face ceva?? Macar sa opresc formare unora noi? sunt abia in sapt 32, daca o tin asa inca 3-4 sapt cat estimez ca mai duc burtica, o sa fiu franjuri. Ma dau cu cremuta de la Sanosan Mama.. A incercat cineva laserul pentru eliminarea lor? Ca macar sa stiu ca mai am o sansa dupa..

As mai avem o intrebare: voi ce detergent, respectiv balsam de rufe folositi pentru bebei, eu am sano sensitive si detergent si balsam, cu astea spalam de obicei hainele mele.. E nevoie de ceva ultra sensitive sau sunt ok si astea? Pana acum nu am spalat inca hainutele fetelor.

Aaa, sa nu uit: toate ustensilele high-tech gen pompa de muls, sterilizator, biberoane, etc le-ati cumparat inainte presupun, nu? Nu cred ca se poate pune problema ca nu voi avea nevoie de ele.. Ma gandeam sa investesc in gama Avent. Ce parere aveti?

Multumesc mult! Multi pupici tuturor!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

neeko, am o veste proasta: vergeturile nu mai trec cu nimic. Nici cu laserul. Poate sa mai elimini o parte din ele cu abdominoplastie, dar doar o parte respectiv partea de tesut care e scoasa. Dar este o operatie grea care dureaza multe ore, ramane o cicatrice cat abdomenul de lunga, cu riscuri ca orice operatie, costa mult si... io una nu mi-as face. Si spun ca nu mai trec cu nimic in cunostinta de cauza: sotul prietenei mele e chirurg plastician si da ar fi existat ceva pe planeta ii facea in primul rand ei dar nu exista.

eu am folosit detergent normal de care foloseam la vremea respectiva: ariel sau persil. Balsam am pus sensitive din a doua luna de viata ca prea erau scortoase toate.

Biberoane si sterilizator am folosit de la Avent, am fost multumita, dar daca as fi citit subiectul de la generale despre biberoanele din plastic cred ca m-as fi orientat la cele din sticla.

Pompa am avut tot de la Avent, a fost f buna dar am facut-o cadou unei prietene care avea si ce sa mulga cu ea.

Mergi la inceput