Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(48)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Cu intarziere... si scuzele de rigoare ...

La multi ani: Karina Maria & Iris Ioana !!!
Sa fie sanatoase si norocoase


La multi ani: Petru & Stefan !!!
Chiar daca din pacate mamica lor nu mai este printre noi ... sigur isi vegheaza puiutii de acolo de sus...



Participam la concurs www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=I Love DC&page=2" target="_blank">I love DC (ely-1.jpg)


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dragaica. ceaiul de lactatie il poti bea si cu o zi inainte de nastere, insa tu deja spui ca ai colostru din plin, vei avea si lapte din plin, cred eu. asa ca as zice sa bei dupa ce nasti.
- cat despre cum ii vor hrani in spital, asta depinde de politica lor... poate ar fi bine insa sa le dea cu seringa sau lingurita sau paharel, sansele sa nu mai vrea sa renunte la biberon sunt destul de mari...
- cand erau mici ai mei se constipau in primele 2 luni, de la laptele praf (daca vei alapta, mai ales exclusiv, nu vei avea problema asta) si ii ajutam cu supozitor cu glicerina ptr copii. dar nu f des, altfel se poate obisnui organismul si risti sa iasa afara numai cu supozitor. am auzit cazuri...

ariadna, neeko

Karina Maria si Iris Ioana!

Petru si Stefan!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Dragi mamici,

Am revenit dupa o lunga vacanta la Timisoara, la bunici, unde timpul a zburat ca-n povesti, ca vantul si ca gandul... Bine v-am regasit!

Saptamanile ce au trecut mi-am tot promis c-o sa va scriu si ca ma pun sa citesc din urma, dar am avut mereu altceva de facut, altundeva de umblat...

Acum ne-am intors acasa la Cluj, la tati... Zilele noastre au reintrat in normal, acum suntem in curte, la aer curat, mazarichile se joaca in carucior, iar eu in sfarsit mi-am facut timp sa va citesc din urma... Intai insa vreau sa va salut si sa va povestesc pe scurt ce mai facem, iar abia apoi ma pun pe citit.

Mazarichile au crescut si s-au "cumintit" cu totul... Am scapat de colici, si-au format noaptea un program de somn de 5-6 ore, ziua sunt cumintele si vesele, de nici nu-mi vine sa cred ca numai cu 3 luni in urma eram coplesita de situatie!

Acum ne e bine, ma descurc singura cu ele, mananca destul de frumos, ne jucam impreuna toata ziua - chiar daca asta inseamna ca nu mai ajung sa fac mai nimic in rest (abia apuc sa le spal hainutele si sa gatesc ceva in graba)... Dar sunt minunate si merita tot timpul meu! Zilele zboara una dupa cealalta si nici nu simt cum trece timpul in compania lor... N-am timp sa ma plictisesc!

Sofia cantareste 5240 gr si Natalia 5110 gr, am depasit pragul de 5 kg si suntem mari deja! Au 5 mese/zi si mananca cate 120-150 ml la o masa. De curand am schimbat si tetinele si am ajuns sa mancam in 10-15 minute... boierie, ce mai!

Le-am botezat la Timisoara, chiar la implinirea varstei de 4 luni, pe 25 iulie. Au fost cumintele ca 2 ingerasi! Am avut o singura pereche de nasi, nasii nostri de cununie, care s-au descurcat de minune cu ele... Iar apoi am petrecut in familie, cu multa mancare si voie-buna, in curtea unchiului meu... a iesit totul simplu si frumos, fara niciun stress pentru mazarichi.

Acum suntem la faza cand vrem sa stam doar in brate, la verticala, sa fim plimbate si sa putem inspecta mediul inconjurator... Zilele trecute Sofia a ras cu hohote pentru prima data si a fost un moment extraordinar, mi-au dat lacrimile de emotie... Fetele mele cresc, se fac mari! Inca nu ne-am descoperit manutele, dar ne chinuim de zor sa apucam cate o jucarie sau s-o lovim, ca sa faca zgomot... Cred ca nu suntem departe de momentul marilor descoperiri!

Poze si intamplari cu noi am mai postat pe blogul nostru, din pacate nu prea multe dar mi-am promis sa fiu mai harnica pe viitor, ca sa le ramana mostenire cat mai multe amintiri depre copilarie...

Cam atat despre noi, ma pun pe citit din urma si mai revin... Pupici tuturor!



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

eliana, daca ti-e mai usor, pot face eu capitole noi. daca cumva nu sunt in Bucuresti cand ajungem la pag 20, iti dau un sms si vedem cum facem.
rog doar fetele care nu se regasesc in lista de pe prima pagina, sa vina cu datele, nu am retinut mare lucru din urma.... promit s ale notez de acum inainte, sa nu mai sarim pe nimeni.

sugubina, eliana cand are timp te va adauga in lista. ea a facut capitolul nou, prin urmare doar ea poate modifica postul respectiv, cu parola ei.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"


Luminita sau Eliana, va rog mult sa puneti si in dreptul Sofiei mele si al doilea ei prenume: Maria. Sa n-o discriminam ... Mersi frumos!



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Luminita sau Eliana, va rog mult sa puneti si in dreptul Sofiei mele si al doilea ei prenume: Maria. Sa n-o discriminam ... Mersi frumos!



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie


S-a facut
M-am uitat pe blog dupa poze... s-au facut fete mari... si scumpe foc...
Sunt doar cateva poze sau n-am stiut unde sa ma uit?

Participam la concurs www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=I Love DC&page=2" target="_blank">I love DC (ely-1.jpg)

Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

fete dragi, v-am pupat, noi luni plecam la mare si cu tona de bagaje ce-o am de pregatit, nu cred ca mai intru pana atunci.
sa ne 'auzim' sanatosi cu totii, tin pumnii stransi burticilor pe ultima suta de metri!


Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Multumim fetelor pentru urari.
La multi ani Luca si Matei de mimika!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

Salutare dragi mamici si burtici cu gemenasi !

Noi suntem in medical, am colul moale si putin deschis la exterior, dr a zis ca nu e de cerclaj da tre sa stau la pat. Am tolba de pastile ca mosii..Suntem la jumate am facut 20s, am burtoi mare de Pufescu (sotu) imi zice BUTOAIA! Vai!

Auziti sa va intreb si io ceva-pe cele care lucrati cand ati nascut:e legea aia care spune ca angajatorul da la nasterea unui copil un salariu mediu pe unitate la nastere/Cf Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010/Art51:
In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
* c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate

Intrebarea mea e: la gemeni vi s-au dat doua salarii dinastea? Sau doar unu?

Eu in capul meu ma gandesc ca daca ii faceam separat la 2ani distanta ne dadeau..asa ca ii facem impreuna deodata ce diferenta e?

sugubina +20 cu Puficele


Sugubina, Neeko... in legatura cu prima de nastere, e pacat sa nu va luptati pentru ea. Nu sunt bani cersiti, sunt dreptul nostru, pentru o mama cu 2 copii inseamna un ajutor in plus dupa nasterea copiilor, iar pentru firme - scuzati-mi expresia - e un rahat sa ne dea acesti bani, oricata criza ar fi.

E firesc ca toti patronii vor spune, in prima faza, ca nu ne dau nimic, sau ca nimeni inainte nu a cerut asa ceva. E problema lor! Si e dreptul nostru sa-i primim, indiferent ce argumente ar aduce ei vis-a-vis de contractele de munca. Sunt obligati ca, indiferent ce scrie in contractul individual, sa respecte in primul rand prevederile celui la nivel national! E o chestiune legislativa foarte clara aici si niciun tribunal nu le va da castig de cauza!

Eu sunt in aceeasi situatie ca si voi, firma nu vrea sa-mi dea nici prima de nastere, nici cei 15% compensatie pe 6 saptamani... pe motiv de criza. Asa ca am vorbit la Timisoara cu o cunostinta avocat, care mi-a spus clar:
Legea spune: "un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil". Nu spune "pentru fiecare nastere", deci legislativ situatia e foarte clara. Avem dreptul la 2 prime de nastere.

Eu voi da firma in judecata luna viitoare, si nu pentru bani (la noi in firma s-a lucrat "la negru" pentru aproape toti angajatii, adica minimul pe economie pe carte si restul in mana fara acte... eu sunt singura care am tinut cu dintii si cu mari scandaluri si eforturi sa am salariul real pe cartea de munca, pentru credit ipotecar si pentru indemnizatie). E vorba de principii aici. Am trudit 3 ani pentru oamenii astia si le-am adus o gramada de profit cu munca mea. N-am vazut multumire macar o prima in tot timpul asta... ce sa mai zic de vreun bonus de sarbatori macar. Si la angajare mi se promisese marea cu sarea. Acum, pentru ca am DREPTUL la acesti bani, nici de-a naibii nu-i mai las sa scape. Pentru 2 x 9 milioane o sa ma razboiesc cu ei oricat va fi nevoie, chiar de-ar fi sa dau dublu pe avocat (oricum la final vor plati ei si avocatul)!

Acum, vis-a-vis de proces, va pot spune ca orice conflict de dreptul muncii are prioritate la tribunal si se solutioneaza in 30 de zile, fiind considerat caz prioritar. Nici nu e nevoie neaparata de avocat, se gasesc pe net sau la judecatorie informatii despre ce trebuie sa contina dosarul (plangere si cateva acte). Eu voi face asta, trecand peste orice scuza gen "n-are rost" sau "n-am timp" sau "am alte prioritati" sau "nu stau in banii astia" etc. E alegerea fiecaruia ce face, insa a nu primi acesti bani e un abuz de care ne putem feri mult mai usor decat am crede. In plus, cream un precedent si pentru viitoarele mamici din firmele unde lucram... Nu in ultimul rand, eu cred ca majoritatea firmelor ascund in contabilitate mizerii mult mai mari decat refuzul unei prime legale... si multi n-ar vrea sa ajunga prin tribunale sau sa se trezeasca ci controale in firma... Asa ca, asa cum ei "joaca" la intimidare, la fel de intimidati vor fi si ei odata ce se vor trezi actionati in instanta. As paria ca multi vor plati imediat tot ce ni se cuvine.



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne

Citat:
citat din mesajul lui Jocurban

Luminita sau Eliana, va rog mult sa puneti si in dreptul Sofiei mele si al doilea ei prenume: Maria. Sa n-o discriminam ... Mersi frumos!



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!


Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie


S-a facut
M-am uitat pe blog dupa poze... s-au facut fete mari... si scumpe foc...
Sunt doar cateva poze sau n-am stiut unde sa ma uit?

Participam la concurs www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=I Love DC&page=2" target="_blank">I love DC (ely-1.jpg)

Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)



Ah, da... pe blog sunt putine, pentru ca n-am avut timp si rabdare sa le incarc, fiind dimensiunea mare la fisiere... dar le-am facut cont pe facebook si acolo avem sute de poze! Userul nostru este "Sofia si Natalia Mazarichile", iar pozele sunt publice.

De mai multa vreme tot vreau sa fac un cont normal pe un site de poze, dar nu gasesc niciun site care sa ma satisfaca... am incercat pe Webshots, dar limita la ei e de 1000 de poze, si eu le fac 1000 poze/luna... Nu-mi e suficient nici pentru jumatate de an... Incercasem de curand si pe Flikr, dar e anevoios sa fac albume sau nu ma descurc eu... Iar Picasa ma depaseste, nu suport sa lucrez cu programul ala! Aveti voi alte idei de situri cu acces usor si numar nelimitat de poze?



Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Gata, tot pe bucatele am terminat si de citit din urma...

Amelie Stefania si Mihai Patrick, bine-ati venit pe lume! Sa papati bine si sa nu-i faceti mamei viata grea!

Neeko, nu-ti fa griji pentru greutatea bebeluselor tale... Daca medicul ti-a spus ca sunt sanatoase, este mai important decat orice. Si mazarichile mele au avut la nastere (la 33 saptamani si 5 zile) 1600gr si 1780 gr, dar n-au avut nicio problema de sanatate, iar acum - la 4 luni - sunt la fel de sanatoase... Iti doresc sa duci sarcina cat mai aproape de termen! In privinta ustensilelor pentru bebelusi, iti recomand din suflet gama Avent, eu fara pompita de san de la ei (dupa ce am incercat si alte marci, fara succes) nu stiu daca as fi reusit sa am lapic pentru fete... Sterilizatorul nu trebuie sa fie musai tot Avent, insa iti recomand sa investesti intr-unul electric, cu aburi... mie mi se pare mult mai sanatos decat cele cu solutii chimice sau cele bagaate la microunde. Daca nu vei avea probleme cu alaptatul, probabil nu vei avea nevoie de pompita mai mult de cateva zile... deci ai putea astepta pana la nastere, sa vezi cum esti, doar sa fii pregatita sa-ti cumpere cineva pompita imediat ce ai nevoie de ea. Eventual poti cauta una la mana a doua, nu e nicio problema de igiena cu ele si iesi mult mai avantajos. Nu-ti lua multe biberoane de la inceput, 2 sau 4 bucati iti sunt suficiente, le sterilizezi rapid dupa fiecare masa si n-ai nevoie de altele, iar in cazul in care vei alapta vor ramane nefolosite sticlutele mici. Eu iti recomand sa-ti cumperi direct masura mare de sticluta, o sa-ti foloseasca mai tarziu in mai mare masura decat celelalte. Vergeturile intradevar nu trec, dar se estompeaza mult, in cazurile fericite. Si eu m-am umplut imediat dupa nastere, dar in 4 luni s-au redus la aproape jumatate, continuand sa ma dau cu uleiul folosit si in sarcina (unul ieftin si bun, de la DM). In privinta biberoanelor, uite ca ti le recomand eu pe cele de plastic, fara PBA! Si eu initial am folosit de sticla, din considerente de sanatate, de la Nuk, insa mi-era asa greu sa le spal si nu incapeau bine in sterilizatorul meu Laica, incat am renuntat si am trecut la cele de la Avent, in care imi intra lejer degetele cu buretelul de vase...

Bine-ai venit, Elena! Sa ai o sarcina usoara si sa tii bebelusii cat mai mult in burtica!

Sugubina, ai mare-mare grija la tensiune!!! E una din cauzele majore ale nasterilor prematurie... am facut eu statistica mea personala, in cele 4 saptamani de internare in Centrul de prematuri... Ah, da! Si daca nu faci bebelusele mai lungi de 60 cm la nastere, ai loc cu amandoua intr-un singur patut in primele 2-3 luni!

Dalina, sunt niste dulci fetitele tale! Si ce maaaaari! Si ce frumos ati povestit, si tu si celelalte mamici, de minunile voastre... Iar in privinta legaturii dintre gemeni, ai scris minunat... Anita e o curajoasa, Doamne-ajuta ca ati scapat de problemelecu polipii!

Elyanne... imi pare rau pentru hernia ombilicala... Si eu cu fetele am avut aceeasi problema, dar am tratat-o in cele din urma singuri si s-a retras... Tu ai facut ceva in aceasta privinta sau ti s-a recomandat sa astepti sa treaca de la sine?! Poate te ajuta felul cum noi am procedat... in cazul in care nu e prea tarziu si vrei totusi sa mai incerci sa eviti operatia...

Dragaica, nastere usoara, recuperare cat mai rapida si sa va dea Dumnezeu sanatate multa! Vai... citind, din nou, despre cum e sistemul medical in Canada si cum e in Romania, imi vine sa-mi smulg parul din cap pentru conditiile si bataia de joc din tara asta nenorocita!!!

Neeko, si tie iti tin pumnii sa mai rezisti putin, fiecare zi in burtica e pretioasa si merita efortul...

Luminita, distractie frumoasa la mare si sa aveti vreme buna si apa cat mai calda!

Ioana, pupici multi de la mazarichi!





Carla,
Mami atat de fericita a Sofiei Maria si a Nataliei Emilia
, nascute pe 25 martie 2010!
E minunat sa fii mama!

Blogul mazarichilor: Sophie & Nathalie

Mergi la inceput