Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(48)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dragaica:
- noi am iesit cam la 10 zile afara, pana atunci ii mai scoteam putin pe geam. prematuri am fost, la 35s.
- la noi colicii au trecut pe la 2,5 luni, dar nu e regula, depinde de copil.
- nu i-am putut alapta pe amandoi in acelasi timp, dar se poate. daca nu ai ajutor, o perna de alaptat te va ajuta. daca o sa le dai bibe, se poate cu amandoi in acelasi timp, eu faceam asta si ziua si noaptea, inca de la inceputuri.
- la 2-3 zile de la cezariana a venit lapticul
- am avut anestezie totala, dar nu m-a intrebat nimeni ce vreau eu. as fi optat ptr partiala.
- la cosmetice noi am folosit gama Nivea, alegere pe care o condamn si acum, caci le-am agravat DA. eu zic ca e bine cum spui tu ca vrei sa faci, pentru sampon poti folosi ceva f soft, ptr piele delicata, daca nu gasesti o solutie naturista. eventual ceva bio.
- teoretic un san e de ajuns ptr 1 bebe. practic, depinde de copil.
- ptr stimularea lactatiei iti recomand: Galafor, Galactogil, Nutrinatal. nush daca le gasesti la tine sau ti le poate trimite cineva din Ro... daca nu, ceai de chimen, fenicul si anason, cam 2-3l pe zi, apa muulta, odihna cat se poate... si bere fara alcool, la unele da rezultate.
- eu am avut noroc, se trezeau fix unul dupa altul noaptea, cum terminam de hranit si schimbat un bebel, se trezea celalat si mi-a fost usor chiar si singura. de preferat e insa la cerere, mai ales daca unul va dormi noptile inca de la inceput, e aiurea sa-l trezesti ca sa pape. scutecul il poti schimba si in somn, la kk ma refer, pipi nu e asa grav, nici chiar cand sunt mici. sfatul meu e insa, ziua, pe cat posibil, sa le faci acelasi program de masa si somn, mai ales daca nu vei avea ajutor. altfel nu vei face altceva decat sa hranesti/schimbi/adormi copii. si e f greu la inceput. dar si asta tine de copil, repet, eu am avut noroc, asa s-au asezat lucrurile, nu am fortat cu nimic nota. dar merita incercat, iti va fi cu muuult mai usor.

elena, eu prima data i-am simtit la 18 sapt. fff usor, nu in fiecare zi, la 19 sapt la fel era. mai e timp, daca la eco totul e ok, eu zic sa nu iti faci griji.

neeko, si eu zic sa stai linistita, sa duci sarcina cat de mult se poate. mie mi s-a rupt apa la 35s, cu tot statul meu in pat din luna a-5a. as fi dat zile din viata ca sa mai tin macar o saptamana, desi ma chinuiam si eu. am avut insa noroc, totul a fost perfect cu ei, doar au stat la lampa ptr icter, am plecat acasa in 3 zile, cu tot cu cea in care am nascut.

multa bafta, fetelor!! va tin pumnii stransi.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Elyanne, Elenada, Luminita, va multumesc tuturor pentru incurajari! Stiu ca este foarte important pentru ele statul la caldurica, nicaieri nu e mai bine ca in burtica, e locul unde se dezvolta cel mai bine..iar fiecare zi in burtica e extrem de pretioasa!

Nu imi e teama decat sa nu fie fetele afecatate de starea mea, pentru ca la un moment dat, cand am cate o criza de manancarime foarte foarte puternica (asta de regula noaptea), simt ca imi pierd mintile..este o senzatie ingrozitoare! Nu pot descrie in cuvinte ce simt, iar totul este amplificat probabil si de lipsa de somn din ultimele saptamani, cand din nou e stresant si fizic si psihic sa stai si sa te scarpini pana la 4..5, 7 dimineata.. Am ajuns sa dorm foarte putin (max. 4 ore, in cazurile fericite, din 24) si asta se simte, ma simt slabita si uneori deprimata..
Bineinteles ca strang din dinti si imi spun ca mai e putin, nu as putea face nimic acum pe care sa regret mai tarziu, doamne fereste! Numar zilele si stau lipita de calculator (in pat nu pot sta tot din cauza mancarimii), citesc ca sa imi distrag atentia de la restul..
Off..gata, m-am plans destul..imi pare rau pentru aceasta "refulare", dar simteam nevoia sa ma descarc cumva!
Va pupic pe toate si multumesc inca o data pentru suportul moral!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dragaica

Am cateva intrebari in legatura cu cezariana si bebeii:
- la cat timp dupa ce-i aducem acasa avem voie sa-i scoatem afara la o plimbarica de 10-15 min.?
- cam cat tin colicii ?
- i-ati putut alapta pe amandoi in acelasi timp?
- dupa cezariana cat de repede v-a venit lapticul?
- ati preferat anestezia totala sau partiala?
- ce ati folosit pentru "cosmetica" bebelului? Eu nu prea as vrea sa folosesc creme si uleiuri, am sa fac un amestec de ulei de masline cu vit.A+E pentru masaj si crema de galbenele pentru fundulet (in caz de iritatii), nu stiu cu ce sa inlocuiesc samponul
- se saturata un bebel la un singur san? Asistenta imi tot repeta: "Un san e de ajuns pentru un bebe."
- ce ati folosit pentru stimularea lactatiei?
- noaptea la hranit, daca nu se trezeste deca unu pentru papica ce fac....il trezesc pe al doilea ca sa aiba amandoi acelasi program? Ma gandesc ca altfel nu am sa fac fata oboselii daca le dau la cerere (desi intr-o carte pentru mame "debutante" spune ca e mai bine la cerere).

Mai am intrebari doar ca nu-mi vin acum in minte
Pup la fete

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 36+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 13 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.




dragaica mai ai un pic
hai ca-ti raspund si eu
- eu am nascut in decembrie si le-am scos aproape la o luna afara la plimbare (si era un ger...)
- colici nu au avut
- le-am alaptat impreuna, dar nu de la inceput, pe la vreo 6 saptamani mi-am facut curaj
- dupa cezariana mi le-a dat la san cum m-au scos din sala de operatie
- anestezia a fost partiala (si de urgenta)
- nu le-am facut masaj; sapun am folosit din cel fara miros special de copii, dar nu in fiecare zi
- se satura un copil de la un san, ale mele au supt 15 luni
- nu am luat nimic special pentru lactatie, ele sugand au fost suficiente
- nu-l trezesti si pe celalalt noaptea,alaptezi la cerere. ale mele nu au fost sincronizate la masa decat ziua, noaptea niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Ginger00, Elyanne, Elenada, mamaana, luminita2008 va multumesc din suflet pentru raspunsuri

Tare mi-as dori sa-i pot alapta exclusiv , sper sa am taria si lapticu necesar. Am cumparat pernuta de alapat, sotu are concediu de paternitate 6 saptamani, sper ca in timpul asta sa reusesc sa le fac un program altfel nu am sa fiu capabila singura.
Daca vine laptele mai greu or sa fie nevoiti la spital sa le dea formula cu biberonu se mai pot adapta apoi la san?
Am rugat pe cineva sa-mi aduca din tara 2 cutii de Galctogil si-a sa caut pe aici ceai de anason,fenicul, etc.
-Cand tre sa incep sa beau dupa nastere sau pot incepe cu o zi inainte?
-Sanii imi curg deja de 3 saptamani, daca ma lovesc la ei sau ii presez putin dupa 2-3 minute am bluza uda, asistenta zice ca e de bine. Ma dor cumplit dupa dus am inceput sa ma dau cu Garmastan, multumesc Arturicilor ca si-a facut pomana cu mine si mi-a donat 2 tuburi, aici nu se gaseste crema asta
-Mai am o intrebare, ce le dati daca se constipa
Am multe intrebari, tot ce-mi spuneti voi merge in caietelu meu, acolo adun toate informatiile importante despre ingrijirea lor, despre ceaiuri, reedii, tratamente
Pentru colici mi-a trimis fratele meu 2 cutii de Infacol in caz de nevoie macar am aici ceva pana ajung la un pediatru .

neeko imi pare rau ca te chinui asa, te inteleg, tii minte cand ma plangeam pe aici, la mine a trecut asa cum a venit, de fapt am luat Benadryl cate 3 /zi, vorbeste cu doctorul tau daca te lasa sa iei Claritine e echivalentul Benadrylului de aici, e sigur in sarcina pana la 50mg de 3 ori pe zi. Plus daca agasesti o crmea de Aveeno cu mentol pentru piele uscata si mancarimi, mie mi-a facut bine si prosoape ude la picioare si maini, asa dormeam noaptea a fost oribil.

Luni intru in saptamana 38 , ce mandra sunt de mine

Va pup pe toate

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 36+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 13 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Neeko, te inteleg atat de bine! Si eu ultima luna ajunsesem sa numar zilele si orele desi doream sa-i tin cat mai mult in burtica sa nu fie prematuri, baieteii prematuri au plamanii mai putin dezvoltati ca fetitele... pe de alta parte mi-era teama pentru ei sa nu pateasca ceva din cauza colestazei mele sa nu fie afectati, citisem de atatea cazuri nefericite incat s-a dat practic o lupta in mine, pana cand am decis ca 37 saptamani e perfect si i-am comunicat doctorului... iar ultimele 48 ore au fost cele mai cumplite, eu fiind mica de inaltime si copiii mari, ajunsesem in ultimele saptamani sa dorm in sezut, nu ma mai puteam intinde, la spital cand m-am dus sa nasc mi-a sus asistenta "intindeti-va sa va iau sange pentru analize", i-am zis ca nu pot si nu intelegea... Tot asa, am ajuns sa dorm maxim 4 ore pe noapte, "pe furate", adica dormeam in balansoar in fund pana amorteam si-mi cadea capul, stiti ca la betivi in tren... dupa aia trebuia sa ma misc putin sa ma dezmortesc... asta dupa ce ma scarpinam ore intregi pana mi se inrosea pielea si ma ustura... Mai rau e ca dupa ce nasti urmeaza iar o perioada in care somnul nu va fi mai lung de 3 ore, nu e usor sa te ocupi de 2 bebelusi dupa o sarcina asa grea. Eu am facut o usoara depresie postnatala care cred ca as fi evitat-o daca as fi avut mai multa inspiratie in alegerea maternitatii, dar asta e, am trecut cu bine peste ea cu ajutorul copiilor, cand ii priveam imi trecea orice. Eu iti doresc sa rezisti cat mai mult ca sa fii sigura ca nu va fi nevoie de incubator si spitalizare prelungita, desi dupa 35 s fetitele au plamanii dezvoltati suficient, si se mai poate face injectia aceea cu dexametazona cu 48 ore sau 24 inainte de nastere pt maturarea plamanilor. Dar nu lasa sa-ti programeze cezariana mai tarziu de 37 s, sfatul meu e sa nu risti.
Claritine am avut si eu dar nu a avut efect, din pacate... cel mai curios lucru care mi s-a parut in legatura cu aceasta colestaza, a fost ca imediat ce m-am trezit din anestezie dupa cezariana eu nu am mai stiut ce sunt alea mancarimi.

Luminita si Elenada, apropo de hranitul bebeilor in acelasi timp, habar nu aveti cat bine mi-ati facut cand ati spus despre asta... eu prima luna am incercat sa le dau la cerere, ei bine ajunsesem in asemenea hal de oboseala dupa 1-2 ore dormite legate, incat nu mai stiam pe ce lume ma aflu, nu mai stiam daca e zi sau noapte... Elenada mi-a scris cat de important e la gemeni sa le faci program de mese... dupa ce am aplicat metoda aceasta, mi-a fost incomparabil mai usor... practic atunci cand se trezea unul noaptea (Emi era "ceas") primea biberonul si celalalt si dormeam si eu 3 ore linistita.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

dragaica in spital daca le da lapte, le da completare dupa ce sug de la tine, si le da cu paharel mic mic mic, nu cu biberon. sa ceri pompa la spital de cum te duce in salon si te mulgi tu la inceput
daca mananca numai san nu se constipa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamaana

dragaica in spital daca le da lapte, le da completare dupa ce sug de la tine, si le da cu paharel mic mic mic, nu cu biberon. sa ceri pompa la spital de cum te duce in salon si te mulgi tu la inceput
daca mananca numai san nu se constipa


Bagat la cap

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 36+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 11 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Va multumesc mult de urari. Are mama fete mari.
Urez si eu multi ani cu sanatate si bucurii papuselelor Iris si Karina de Lachione, precum si lui Petru si Stefan sanatate multa si noroc in viata.


de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

dragaica Iti raspund la intrebari dupa cum am facut eu:
- cum am nascut iarna si cam erau geruri pe vremea aia, le-am scos afara pe la 1 luna (dar au luat contact cu aerul rece si la externare si la ieshirea pt vaccinul de la 2 saptamani - bcg) dar le scoteam mai inainte la geam (de pe la 3 saptamani);
- fetele mele colici nu au avut; poate au fost de folos si biberoanele "anti-colici" de la DrBrown's;
- eu nu le-am putut alapta niciodata deodata, dar le hraneam la cerere. Cand se intampla sa vrea deodata eu o alaptam pe una iar pe cealalta o hranea sotzul sau maica-mea ( a stat cu noi pana la 3 luni) cu lapte praf. Oricum si cea alaptata primea supliment de lp pt ca nu se satura mereu cu sanul. Eu cu mulsul nu prea m-am descurcat si atunci incercam pe cat posibil sa le dau la amandoua cam tot atat lapte de la mine (ca timp de supt sau mai bine zis ture pe la san ca nu sugeau la fel), dar a fost tare haotica perioada aia...;
- eu dupa cezariana (la 9 dimineatza) am stat "sedata" la terapie intensiva pana a doua zi dimineatza, cand m-au mutat in rezerva si am inceput mobilizarea. Pe la pranz mi le-au adus pe fete care au ramas cu mine pana la externare (in a 6-a zi). Colostrul mi-a venit a doua zi spre seara;
- eu am facut rahianestezie, dar nu am avut de ales (deshi asta ar fi fost oricum optziunea mea). Nu am avut efecte adverse si mi-am revenit cam la 6 ore dupa operatzie, dar imi bagau mereu somnifere in perfuzie asha ca am cam dormitat pana a doua zi;
- pt cosmetica am folosit gel de dush/shampon (2 in 1) de la Bubchen, pt masaj ulei/lapte de corp tot de la Bubchen, iar pt funduletz o crema cu zinc (am folosit mai multe dar cel mai mult mi-a placut cea de la Uriage) - pt eritemul fesier iti trebuie musai cu oxid de zinc, nu cred ca cea de galbenele este suficienta. Oricum, eu am urmarit ca toate cosmeticele pt bbi sa fie fara parabeni (am si avut nevoie de multicele cu dermatita atopica a Alenei);
- pt stimularea lactatziei am folosit in prima saptamana Galactogyl, iar apoi ceai pt lactatzie cu fenicul, anason, chimen, ceai de marar, multe lichide si alimentatzie corespunzatoare. Ar mai trebui si odihna, dar asta a ieshit din schema ;
- nu shtiu daca merge sa le faci program de mancat din prima (chiar ma indoiesc) dar poate ai noroc. Oricum trebuie hraniti la 3 ore chiar daca nu se scoala singuri (cel putzin in prima luna). Eu nu reushesc nici acum (la 7 luni jumate) sa le conving mereu sa manance deodata ...deshi teoretic avem un program clar stabilit...



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenacatalin

Buna fetelor,

Sunt o graviduta cu gemeni in saptamana 19. Sunt un pic ingrijorata ca nu prea simt bebeii. Voi la cate sapatamani i-ati simtit asa mai bine?


Va poop


Sarcina ushoara si bb-i sanatoshi!
Eu mai tot timpul eram ingrijorata ca nu le simt indeajuns de mishcacioase, dar le verificam mancand ciocolata...imediat se agitau .



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput