Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(48)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

dragaica, hunii sughitau frecvent in burtica. pe rand sau in acelasi timp, de ma zguduiam toata. o sa mai sughite un timp si in primele saptamani/luni dupa nastere.
ai grija cu intepaturile alea...
si nu te mai stresa atat, o sa fie bine. de fapt, asa eram si eu, dar sa vezi relaxare totala cand mi s-a rupt apa pe la 02.00 noaptea! eram sigura ca nu mai pot da inapoi si ca nasc, orice ar fi si au mai disparut emotiile... in timp ce sotul dadea din colt in colt...
hm, e chiar amuzant acum, privind in urma.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

La multi ani gemenase dragalase si foarte pretioase Irina si Laura. Sa fiti sanatoase norocoase si fericite si sa va bucurati parintii toata viata voastra



elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

La Multi Ani gemenasilor care tocmai au implinit un anisor
Ana si Matei
Irina si Laura!
Sa va traiasca, parca ieri aflaseti vestea cea mare, mamicilor! Ma uitam la pozele voastre, aveti niste copilasi pe cinste!

Neeko ma bucur ca tii colestaza sub control, fosfataza alcalina nu e asa tragic daca e mare, bine ca celelalte sunt doar usor marite, eu zic ca pana la 37 s rezisti. Eu am rezistat cu greu, la mine cresteau intr-o disperare valorile.

Nu mai stiu cine a intrebat de prima de nastere, eu am primit doo. Asa scrie in contractul colectiv, pentru fiecare copil nascut, daca nasteam trei, primeam trei. A, si apropo, societatile comerciala care nu au contract colectiv de munca la nivel de unitate se supun contractului colectiv de munca la nivel national 2007-2010. Iar acolo asa scrie, deci...

Diferente de greutate intre gemeni, la mine au corespuns ecografiile la greutate, Emi a fost intotdeauna mai usurel decat Dragos, la nastere Emi 2600, Dragos 3060. Acum, situatia e invers. Emi e mai grasut cu aproape un kg decat Dragos. De unde trag eu concluzia ca el saracutul s-ar fi dezvoltat si in burtica, dar a "prins" un loc mai inghesuit, nu a fost asa norocos ca frate-sau care a avut loc si inspiratie sa se intoarca cu capul in jos la timp.

Gabita, ca m-ai intrebat, inca nu am plecat in concediu, pe la sfarsitul lui august avem de gand. Voi?

Luminita, multumesc pentru sfaturi, mi-au prins tare bine exact cand aveam nevoie de ele!

In rest,nasteri usoare pentru mamicile de bucurii duble!

Sa-ti traiasca comorile, Sheritra! Mi-a placut ce inspirata ai fost cu numele celor 3 fete. Nici ca se putea sa gasesti niste nume mai frumoase si care sa rezoneze atat de bine impreuna.

Kariris, felicitari pentru nick-ul nou! Am tras cu ochiul si la pozele voastre, sunt topita dupa fetele tale. Se vede ca au multa personalitate. V-am vazut in zona Manastirii Casin anul trecut prin august.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

ariadna, ma bucur mult am putut sa ajut!
Emi pare sa fi fost fratiorul donator in burtica, vrand-nevrand in cazul gemenilor, unul dintre ei este cel care doneaza ptr fratica. la noi Edi a fost asa, si acum pare ca se razbuna, nu la greutate, ci la nazdravanii.

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Am cateva intrebari in legatura cu cezariana si bebeii:
- la cat timp dupa ce-i aducem acasa avem voie sa-i scoatem afara la o plimbarica de 10-15 min.?
- cam cat tin colicii ?
- i-ati putut alapta pe amandoi in acelasi timp?
- dupa cezariana cat de repede v-a venit lapticul?
- ati preferat anestezia totala sau partiala?
- ce ati folosit pentru "cosmetica" bebelului? Eu nu prea as vrea sa folosesc creme si uleiuri, am sa fac un amestec de ulei de masline cu vit.A+E pentru masaj si crema de galbenele pentru fundulet (in caz de iritatii), nu stiu cu ce sa inlocuiesc samponul
- se saturata un bebel la un singur san? Asistenta imi tot repeta: "Un san e de ajuns pentru un bebe."
- ce ati folosit pentru stimularea lactatiei?
- noaptea la hranit, daca nu se trezeste deca unu pentru papica ce fac....il trezesc pe al doilea ca sa aiba amandoi acelasi program? Ma gandesc ca altfel nu am sa fac fata oboselii daca le dau la cerere (desi intr-o carte pentru mame "debutante" spune ca e mai bine la cerere).

Mai am intrebari doar ca nu-mi vin acum in minte
Pup la fete

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 36+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 13 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Dragaica, si fetele mele sughit amandoua, foartede frecvent, adica zilnic si chiar de mai multe ori pe zi.. mi s-a intamplat si mie sa sughita amanoua in acelasi timp, era intr-adevar amuzant. Dar asta nu e tot, nu stiu daca vi s-a intamplat, dar fetele mele, atunci cand se foiesc mai cu sarg, scot tot felul de sunete..cel mai des se aude asa, ca o plescaitura fina de tot..sau ca un balonas spart.. Initial m-am panicat, dar am mai citit ca si altor mamici li s-a intamplat.. Sper ca e ok totusi, pentru ca si asta se intampla tot zilnic la noi..

Inca nu inteleg de unde mai au atata loc fetele, dar in continuare se sucesc si se invartesc in burtica de am senzatia ca or sa-mi iasa prin piele.. Iar la capitolul burtica mareeee, este imensa si a mea, Dragaica..imensa si plina de vergeturi late de un deget.. care ma mananca de simt ca moooor (probabil in combinatie si cu colestaza), asa ca, desi e ora 3 la noi, inca butonez la calculator..

elyanne, ariadna33, multumim mult, doamne ajuta sa rezistam..desi, ca sa fiu sincera, mi-as dori sa nasc si acum, in clipa asta.. Azi fac 35 de saptamani, din punctul meu de vedere mi se pare ok sa nasc si acum..singurul lucru care "ma retine" este faptul ca nu am inca medic (mai trebuie sa astept min. 4 zile ), dar de luni incolo pun aspiratorul la treaba (parca chiar tu, elyanne, spuneai ca ai practicat "sportul" asta in ultimele saptamani..si tot ai ajuns la aproape 40..). Glumesc cand spun asta, dar sincer nu imi dau seama cum v-ati putut descurca cu ditamai burticile de 38-40 de sapt??? Stiu, sunteti mamici de gemeni..adica SUPERMAMICI, SUPERFEMEI, dar..totusi? Eu abia ma mai intorc de pe o parte pe alta in pat..ca sa nu mai vb de ridicatul din pat noaptea..ca sa merg la baie..

Va pup pe toate si revin cu vesti proaspete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna fetelor,

Sunt o graviduta cu gemeni in saptamana 19. Sunt un pic ingrijorata ca nu prea simt bebeii. Voi la cate sapatamani i-ati simtit asa mai bine?


Va poop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Dragaica- - sa-ti zic cum a fost la noi in ordinea intrebarilor tale:
- se poate iesi cu ei dupa cateva zile , doar sa nu fie prea prematuri
- colicii tin vreo 3 luni bune
- nu am alaptat ca erau micuti si nu aveau putere sa suga dar cu biberoanele le dadeam de-odata in timpul zilei(de alaptata am vazut ca se poate doar sa alternezi sanii)
- am facut cezariana si dupa 2 zile a venit lapte ca ma mulgeam
- am facut anestezie partiala
- pentru cosmetica am folosit Johnson's , si acum folosesc tot acesta (altelenu m-au satisfacut) iar pentru funduletzuri Fissan sau Pasta Petrini adusa din Romania-
-noaptea le dadeam unuia iar apoi il trezeam pe celalalt sa-i pot si schimba

cam atat....
Multa rabdare iti doresc....eu doar acum (dupa 2 ani si 7 luni am reusit sa dorm o noapte intreaga...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

neeko n-am fost eu cu aspiratorul... eu am stat la orizontala ca sa-i tin in burta cat mai mult... de la 25 de sapt. am avut colul deschis... si i-am dus asa pana la aproape 37 sapt.
Eu zic sa lasi aspiratorul in pace, pana la 37 de sapt. Chiar daca la eco au cat au, pot fi si unele erori... si in plus nu greutatea e cea mai importanta, ci dezvoltarea lor... Iar pana la 37 de sapt. nu au plamanii dezvoltati complet... Mai bine mai asteapta... chiar daca esti nerabdatoare...
De ex. ai mei au fost mititiei 2150g si 2550g ... dar au avut apgar 9 amandoi... si nici o problema... au avut nevoie de putin oxigen dupa nastere, dar acelasi lucru se intampla la majoritatea nou-nascutilor... si au stat sub lampa, din caza incerului... la fel... multi fac si au nevoie... indiferent cand se nasc...

Elenacatalin bine ai venit... si sarcina usoara, cat mai aproape de termen... Nu cred ca ar trebui sa-ti faci probleme ca inca nu-i simti... la varsta asta sunt mici si miscarile lor mult prea delicate... Fiecare simte mai devreme sau mai tarziu... Daca nu esti impacata cu idea si vrei sa te asiguri ca sunt ok, mergi la o ecografie...

Dragaica despre cezariana nu pot sa-ti spun, ca n-am facut... dar restul incerc:
- i-am scos la 7 zile de cand am venit acasa... asa ne-a recomandat pediatrul
- se pot alapta odata (eu nu am reusit, dar sunt mamici aici care au facut-o) insa cred ca la inceput, pana isi tin cat de cat capul, ai nevoie d eputin ajutor, ca sa-i poti aseza pe amandoi la cet un san.
- da, se pot satura doar de la un san. Eu i-am hranit cu laptele meu, dar m-am muls... si in primele 3 luni aveam lapte mai mult decat mancau ei... N-au avut nevoie de completare...
- pentru stimularea lactatiei multe lichide, cea de chimen, anason, fenicul.
- hranit noaptea... eu mereu le-am dat odata... nu mai retin daca de la bun inceput se trezeau de buna voie odata, dar pe la o luna sigur... ca se trezeau unul pe celalalt...
- colici nu au avut cine stie ce dureri de burtica... cred ca pana pe la 3-4 luni, dar cand si cand...
- pt. cos... metica lor... la capitolul creme... n-am folosit... doar ulei de masline pt. masajul de dupa baie... si pt. fundulet crema de galbenele... Pt. iritatii mai urate mai foloseam si nivea pt. fundulet... si inca una de la farmacie, nu-i mai retin numele... bepantenul nu a avut rezultate, la noi...


Participam la concurs www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=I Love DC&page=2" target="_blank">I love DC (ely-1.jpg)


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor

Neeko chiar daca e greu cu burtica eu zic sa stai potolita. mult a fost putin mai este. Nu e atat de importanta greutatea cat e de important la cate saptamani se naste copilul. Cand am nascut eu era un bebe mai mare ca si greutate decat ai mei dar nascut la 35 de saptamani. Era micutul foarte adormit si cu greu manca iar ai mei erau destul de vioi si trageau din biberon cu un spor de ii auzeam din capatul culoarului cum sorbeau lapticul.

Dragaica hai sa iti raspund si eu la intrebari desi cred ca deja te-ai lamurit.
- eu i-am scos pe pitici afara a doua zi dupa ce am iesit din spital. aveau 5 zile de la nastere.
- colicii tin si oana la 4,5 luni. depinde de bebelus. noi de exemplu nu am avut probleme asa mari cu colicii. au mai plans ei dar nu mult.
- se pot alapta si amandoi copii in acelas timp. Lapte sa fie si vointa din partea lor ca sa suga.
- eu a 5 zile dupa nastere am facut furia laptelui. Mie mi i-au pus la san de a doua zi si curgea ceva colostru dar nu mut cantitativ. e drept ca nici piticii nu prea trageau.
- eu am facut anestezie rahie pt ca am vrut sa ii vad pe pitici imediat ce se nasc.
- ca si cosmetice am folosit uei de masline pt masaj si bephanten pt fundulet la inceput apoi am folosit produse de la sanosan cu care ne-am impacat foarte bine.
- da se satura un copil cu laptele de la un singur san daca este lapte
- eu am folosit galactogil si ceai cu chimen si fenicul dar nu am vazut nici o schimbare dar e drept ca piticii mei nu au supt de la san si cu pompa de muls mai greu stimulezi lactatia. stiu persoane care au folosit cu succes pompa de san si au avut lapte mult timp. la mine nu a functionat din pacate.
- si eu ii hranesc pe amandoi odata si asa am facut de cand am venit cu ei acasa.

bafta multa fetelor
pupici

elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput