Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(48)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Dalina, Sabina mai are putin si implineste 4 luni si este f linistita, rade mult, plange f rar (uneori trec si 24 de ore fara vreun planset), comunica din ce in ce mai mult cu noi, e curioasa si desigur frumoasa

Cat despre baieti si ea.... Primele 2 luni au ignorat-o f mult, apoi, pe masura ce a mai crescut si ea, o mai mangaie, ii mai dau suzeta, ii mai dau si cate o jucarie insa in general sunt indiferenti cu ea.

Ei au activitatile lor (zilnic de dimineata pana dupa-amiaza la un camp de jour - un unde se inscriu juniori pe timp de vara, se formeaza grupe de varsta de cate 10-12 copilasi cu 2 monitori si timp de 7-8 sapt pe timul vacantei de vara au gramada de activitati super faine), au desenele lor, jucariile lor. Poate cand o sa mai creasca si ea si o sa poata sa vorbeasca intre ei o sa se formeze o legatura. Pana atunci insa fiecare cu universul lui.






Ioana & PYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

dragaica Nu te stresa inutil cu greutatea bb-ilor, nu e batuta in cuie; ecografele au marje de eroare destul de mari (de ordinul a cateva sute de grame). Legat de diferentza intre bb-i...nu shtiu ce sa-ti zic, fetitzele mele au fost mereu pe aceeashi linie iar la nashtere au fost identice ca masuratori cu exceptzia circumferintzei craniene (2100 grame si 47 cm). Sa ne tzii la curent ca sa va facem galerie k la carte pt momentul marii intalniri!

sugubina Ar trebui sa primeshti 2 salarii medii. Eu am facut cerere dar nu am primit nici acum dupa aproape 8 luni nimic . Dar nici eu nu am insistat, au fost destul de intzelegatori pe perioada sarcinii si cum acum e criza...



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

AMR 2 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

LA MULTI ANI LAURA IOANA si IRINA MARIA
Moniland, felicitari pentru primul anisor al fetitelor! Sa-ti traiasca si sa fie sanatoase si norocoase! Am vazut si pozele de la mare..sunt absolut superbe..si atat de diferiteee!!! Mi-as dori sa fie si fetele mele asa, desi eu si sotul semanam destul de mult unul cu celalalt, asa ca oricat de diferite ar fi..prea mult nu au cum sa iasa
Mullti pupici si asteptam pozicile de la party!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

La Multi Ani tuturor sarbatoritilor!! Multa sanatate si numai bucurii!

Sugubina, eu am fost norocoasa si am primit un salariu pentru ca s-a considerat pe nastere sau marog ceva de genul asta. Tinand cont ca am fost mai mult acasa in timpul sarcinii nu am insistat. Depinde foarte mult de firma. Multa bafta!

Noi de pregatim de vacanta. Saptamana asta mai mergem la cresa si apoi de pe 15 septembrie la gradinita. Bineinteles ca ele vor tot la cresa ca s-au obisnuit acolo. Speram sa mergem si noi o saptamana la mare la sfarsitul lui august. Poate o sa o mai rarim cu virozele.

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Laura Ioana si Irina Maria!!
Sa fiti sanatoase si fericite!
Moniland, sa-ti traiasca comorile!

dragaica, felicitari pentru toate cele bune, ce putin mai ai! iti tin pumnii sa ife totul bine pana la final.
eu zic sa nu te mai stresezi cu greutatea ratoilor, e ceva diferenta, dar ce poti face tu acum? Doamne ajuta sa nasti ok si sa fiti bine cu totii, si vezi mai apoi.

sugubina, sanatate multa si stai cuminte in pat!
eu am luat un singur 'salariu', cu ghilimelele de rigoare, pentru ca eu sunt angajata la patron si mi s-a spus ca la ei nu se aplica Contractul Colectiv... anyway, o suma frumusica, asa ca n-am insistat la doua salarii, ca sigur nu mai primeam nimic.

carmelly, multumim de aprecieri!
pune AC in alta camera, ca sa racoresti in casa, insa ai grija sa nu fie diferente mari de temperatura de la o camera la alta (asta in ideea ca n-o sa-i tii pe cei mici doar in camera fara AC). risti sa-ti raceasca de la diferentele de temperatura, eu am patit-o cu hunii acum vreo 2 luni.

eliana, hai ca o sa fie bine cu amandoua operatiile! eu pe 2 iau hunii si plecam la mare, nu stiu daca o sa pot face capitol nou cand ajungem la pag 20, ca n-am net acolo. asta daca ajungem la pag 20 pana ma intorc.

MadyEr, sanatate multa fetelor si acomodare rapida si la gradi!

neeko, eu si sotul suntem amandoi sateni cu ochii caprui. hunii au iesit blonzi cu ochii albastri! de unde? nici pe linia stra-strabunicilor nu am identificat pe cineva macar cu ochii albastri, sa zicem ca parul isi mai poate schimba culoarea... deci, nu se stie niciodata de unde sare iepurele, nu e regula sa semene cu voi.


Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neeko spune:

Wow Dragaica, super vestile pe care ni le aduci! Iti tin pumnii sa ajungi cu bine pana pe 9 august!!! Iar comorile tale sa ia cat mai mult in greutate! Amandoi! Nu-ti fa griji din cauza diferentei, am vazut ca apar frecvent, mai ales cand unul ia muult, gen Sebi! Probabil si din cauza faptului ca Felix este mai activ, el va fi mai "musculos", mai sportiv! Dar sunt sigura ca nu ai de ce sa iti faci griji! Esti oricum super norocoasa ca ai ajuns cu bine pana aici..cand imi aduc aminte de contractiile de prin saptamanile 28, 29.. Ma bucur mult pentru tine!

sugubina, si eu voiam sa pun aceeasi intrebare ca si tine.. Asa ma roade curiozitatea legat de aceasta prima! Eu am intrebat la mine la job despre Contractul Colectiv de Munca si mi s-a raspuns ca se merge pe cel Unic la nivel national, insa..cand am cerut detalii legate de art 51, pc. c) mi s-a ras in nas, spunandu-mi-se ca nimeni pana acum (din cele cca 15 gravide) nu a cerut si automat nu a primit nicio prima..si in plus, oricum nu sunt bani.. Eu lucrez la un ONG, unde slava domnului sunt bani suficienti.. Dar astept momentul de dupa nastere, m-au enervat cumplit toata sarcina, noroc ca mi-am bagat picioarele urgent si am stat cuminte, acasa, in medical, altfel nu aveam sanse sa duc sarcina la capat de nervi.. Dragutii de ei, erau asa frustrati ca am ramas insarcinata, incat mi-au facut si dosar de sanctiune in lipsa, in timp ce eu eram in concediu de odihna!
Ma rog, abia astept sa plec de la ei..

Luminita, nu pot sa cred! Ce tare, ce huni speciali ai!!! Nu credeam ca poate sa iasa si asa, stiu ca gena noastra, a brunetilor/satenilor e mult mai puternica decat cea blonda.. Mai ales la ochi..stiu ca sansele sunt extrem de reduse, in cazul in care ambii parinti au ochii caprui, sa apara un copil cu ochii albastri! Mai mari sunt la ochii verzi, dar se pare ca tu ai fost o norocoasa! In familia mea, in schimb, sunt de toate felurile! Dar mi-am imaginat ca cei mai importanti suntem eu, sotul si mamele noastre..care suntem toti bruneti cu ochii caprui/negri!
Asadar, asteptam cu interes produsele finite!

Despre noi va spunem doar ca ne apropiem si noi cu pasi repezi de saptamana 35, inca nu avem dr. (vine de lunea viitoare) si ne supara din nou mancarimea cauzata de colestaza! Mi-am refacut analizele si transaminazele sunt inca usor crescute, bilirubina e ok, dar fosfataza alcalina e mai mult decat dubla.. O sa vedem ce spunde dr luni, daca e ok sau daca va fi nevoie de o nastere ceva mai grabita, adica in jurul saptamanii 37. Pe fete nu le-am mai vazut/cantarit de pe 7 iulie, mi-e dor de ele de innebunesc, abia astept sa le tin in brateeee!

Va pupam pe toate si pe toti gemenasii!!! Va tinem la curent cu starea noastra! Multi pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

moni sa ti traiasca puiutele

+14 cu si si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

La muuuuuuulti ani: Laura Ioana si Irina Maria !!!

Luminita multumesc Despre capitolul nou... eu o sa fiu prin zona... deschid eu daca e cazul...
Distractie placuta si sa aveti vreme frumoasa!

Ioana imi place sa citesc ce mai faceti... chiar daca se intampla sa intri mai rar...

Dragaica tin pumnii sa rezisti asa pana la data stabilita... Despre diferenta... nu este prea mare... la mine a fost dif. (la nastere) de 400g... adica unul 2150, celalalt 2550... eu zic ca stati bine... Asta nici nu se compara pe langa ce diferenta a fost la strumfii Laurei... Eu zic sa stai linistita...

neeko va tin pumnii si voua sa ajungeti cat mai departe... cat mai aproape de termen...



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=I Love DC&page=2" target="_blank">I love DC (ely-1.jpg)


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Fetelor va multumesc pentru cuvintele de incurajare, am inceput sa am emotii mari. Abia asteptam sa vina iar acum parca mi-e teama de ziua marii intalniri, sotu a inceput sa se comporte "ciudat", repara totu prin casa ....chiar daca nu e stricat.....cica dupa nu o sa mai aiba timp .
Cat despre greutatea ratoilor....oricum nu am ce face ...decat sa ma stresez pentru inca 2 saptamani.
In ultima saptamana mi-a explodat burta, e imensa, mi-au aparut vergeturi in jurul buricului, ma ustura iar partea cea mai dureroasa e ca am ajuns la 87kg, adica +30kg, am incetat sa-mi mai fac poze cu burta de ciuda

Intrebare: bebei vostri sughitau in burtica, la mine Sebi sughite dupa fiecare masa, imediat dupa ce am terminat de papat el incepe sa sughita de-mi tresare burta.
Dupa controlu de miercuri am inceput sa am niste intepaturi cumplite in vagin cand incerc sa merg, de fapt durerea e localizata la osul pubian

Siiii.....dupa cum puteti constata nu mai termin cu vaicareala.

Am sa revin miercuri cu noutati, sa vedem cat au mai luat bebei in greutate.
Joi vine asistenta de la policlinica sa-mi dea un scurt "curs prenatal", sa verifice daca avem totu pentru bebei (patut, hainute, biberoane, etc.) iar dupa nastere o sa am o asistenta cate 6 ore pe saptamana sa ma ajute, nu e mult da macar sa-mi dea timp sa fac un dus si o mancare calda

Va tin la curent cu noutatile.


Era sa uit La multi ani Laura Ioana si Irina Maria

neeko sa te tii tare , sper ca la tine sa nu fie burta atat de mare , sa-ti fie mai usor.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 36+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 13 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

LA MULTI ANI, LAURA SI IRINA!!!!
Sa fiti sanatoase, sa cresteti mari, norocoase si banoase, s-aveti o viata luuuunga si plina de bucurii si impliniri in toate!!!

Mergi la inceput