Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(48)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Salutare,
La multi ani prichindeilor care implinesc anisori !
Deci am fost la intrunirea cu directoarea gradinitei si multe n-am rezolvat...mi-am expus punctul de vedere , ea o tinea cu parerile psihologilor care se bazeaza pe dezvoltarea individuala si independenta fiecaui copil bla,bla,bla...asa ca decizia o vom lua in 6 septembrie impreuna cu pshiholoaga si pedagoga cand va fi intocmita si lista cu copii din fiecare grupa.Oricum mie nu-mi schimba parerea ,tot impreuna ii doresc.
Acum va pup si nu stiu cand voi mai reusii sa intru , ma pregatesc ca maine e ultima zi de munca si-apoi in concediu Yupiiii ...mergem acasa ca mi-e dor de tara...

Concediu placut la toata lumea si pupam toti copilasii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

ginger00, ia spune-i directoarei sa-i mai intrebe si pe ei (pe pitici). Ca doar ei sunt subiectul in propozitie, nu?? Nu psihologii!!! (Pana si la tribunal se tine seama de ce doresc micutii!!)

Concediu placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

uof, dalina, prin ce-ati mai trecut! bine ca e totul ok acum! ce curajoase au fost micutele!
va tin pumnii sa nu raciti si sa puteti pleca la tara!

concediu placut, dalina si ginger!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Dalina bine ca ati scapat... Sanatate multa incontinuare.
Exact de partea cu plecatul la sala de oepratie mi-e cel mai teama
Posibil si Elena sa aiba polipi si sa fie nevoie de operatie... cred ca ma internez cu amandoi odata... macar stiu o treaba



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=I Love DC&page=2" target="_blank">I love DC (ely-1.jpg)


Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elyanne

Dalina bine ca ati scapat... Sanatate multa incontinuare.
Exact de partea cu plecatul la sala de oepratie mi-e cel mai teama
Posibil si Elena sa aiba polipi si sa fie nevoie de operatie... cred ca ma internez cu amandoi odata... macar stiu o treaba



www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=I Love DC&page=2" target="_blank">I love DC (ely-1.jpg)

Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)



Da, eliana, multumesc... am scapat.
Stiu ca suna ca un viteaz in urma razboiului dar... nu te stresa prea mult. Si operatia de hernie e la fel de usoara ca cea de polipi, cu diferenta ca doare un pic mai mult locul dupa aceea.
Ceea ce vreau eu sa fac acum e sa te-ncurajez , sa nu-ti faci probleme si sa incerci sa gandesti pozitiv.
La partea cu internatul cu-amandoi... mmm... nu m-as hazarda.Te consumi destul cu unul, iar locul de internare cred ca-i diferit.. Elena la ORL, Andrei la interne. Cum sa alergi intre ei??
Tinem pumnii si ne rugam sa fie bine, oricare ar fi primul! (As zice sa incepi cu Elena, ca se reface mai repede... Anita nu mai are nimic, nici n-o mai doare; ii dau totusi in continuare "papica de bebelusi" ). Aseara am fost si putin pe-afara, dupa ce-a plouat, m-am gandit ca nu mai e atata praf si e un pic mai racoare... A fost ok, nu s-a plans de nimic. (eu oricum eram cu frica-n san.. asta nu se mai pune! )

Pupicei tuturor: burtici, mamici si pitici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Venim si noi cu noutati de la control:
- mi-a facut control vaginal, colul s-a mai scurtat dar e inchis.
- mi-au luat probe anale si vaginale pentru streptococ.
- doctorul meu a plecat in vacanta, Slava Domnului, el ma punea sa nasc natural chiar daca Felix este asezat transversal.
A dat peste un doctor evreu cu radacini pe plaiuri mioritice , foarte amabil, m-a intrebat cum vreau sa nasc, ma uitam la el si nu stiam daca glumeste sau nu (aici nu ai posibilitatea sa alegi). Am zis ca optez pentru cezariana din diverse motive, a zis ca e de acord doar pentru ca sunt gemeni, daca era sarcina unica si ceream cezariana ma dadea afara din cabinet A facut cererea pentru cezariana cu data de 9 august, o sa am 38 SA si o zi , astept acu raspunsul spitalului cu ora la care va avea loc intalnirea mea cu ratoii.
- pe 2 august avem intalnire cu anestezistul sa discutam despre ce fel de anestezie ar fi mai potrivita mie, apoi cu o asistenta care sa ne explice cum o sa desfasoare ziua marii intalniri, ce tre sa faca taticu, ce trebuie sa aducem, etc.
- ne-au intrebat daca avem familie sa ne ajute cu bebei, am zis ca suntem singurei asa ca a facut cerere la "policlinica' cartierului sa ne puna la dispozitie o sora medicala care sa ne ajute dupa nastere cu alaptatul, baita bebeilor, etc. Tot ea va veni si inainte cu saptamana sa verifice daca avem tot ce ne trebuie pentru a primi bebeii.
- asistenta a facut cerere la medic sa-mi dea pompa de san pe reteta asa ca nu am sa platesc nimic
- pe 28 iulie merge iarasi la control, o sa mergem saptamanal pana pe 9 august sa urmarim cresterea bebeilor.
- astea vestile mai bune, cele mai putin bune sunt legate de Felix, nu a luat in greutate cum trebuie, doar 300g in 2 saptamani, de la 1900kg a ajuns la 2200kg, a picat de pe grafic la dimensiunile capului, diferenta nu e foarte mare fata de Sebi dar totusi.
E un miscacios, iar si-a schimbat pozitia, e cu capul sub sanul drept si picioarele in jos. Asta e am baieti cu picioare lungi si capu mic
- Sebi a luat 530g in 2 saptamani, grasunu mamei , are 2700kg, ajunge sigur pe 3000kg si ceva pana la nastere.

Cam atat pana acum, am intrat in linie dreapta, au inceput emotiile
Vroiam sa va intreb daca vi se pare mare diferenta dintre ei, aproape 500g ?

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 35+ de Tudor Sébastian si Félix Alexandru

AMR 16 zile de stat la caldurica, Doamne ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Salutare dragi mamici si burtici cu gemenasi !

Noi suntem in medical, am colul moale si putin deschis la exterior, dr a zis ca nu e de cerclaj da tre sa stau la pat. Am tolba de pastile ca mosii..Suntem la jumate am facut 20s, am burtoi mare de Pufescu (sotu) imi zice BUTOAIA! Vai!

Auziti sa va intreb si io ceva-pe cele care lucrati cand ati nascut:e legea aia care spune ca angajatorul da la nasterea unui copil un salariu mediu pe unitate la nastere/Cf Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010/Art51:
In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
* c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate

Intrebarea mea e: la gemeni vi s-au dat doua salarii dinastea? Sau doar unu?

Eu in capul meu ma gandesc ca daca ii faceam separat la 2ani distanta ne dadeau..asa ca ii facem impreuna deodata ce diferenta e?

sugubina +20 cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

La multi ani Ana Maria & Matei Stefan ! Sa cresteti mari si sanatosi.
Bun venit mirela. Sarcina usoara in continuare.
Dragaica putin mai ai. Nastere usoara.
Frumosi hunii. Sa va traiasca.
Moniland frumoase printese. Sa va traiasca.

Eu pic de oboseala. Puisorii mei sunt maraiti. E si foarte cald in casa, 30 grd. As pune aer conditionat in alta camera ca nu mai pot. Ioan transpira mai rau ca mine.
Weekend placut la toata lumea.


mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:


hello tuturor

La multi ani Ana Maria & Matei Stefan !

noi mai rar un pic pe aici pentru ca, fiind la alta varsta sunt si altele situatiile cu gemenei

insa va mai citesc si sunt alaturi de voi

Dragaica, ma bucur ca sunteti bine si ca nasti cum ai vrut tu; chiar ma gandeam cand nu am mai vazut nici un mesaj in ziua in care ai zis ca mergi la echo, ca ai ramas sa nasti. Insa e super ca sunteti inca in formula 3 in 1. Nastere usoara si asteptam marea veste (dati si voi cuiva un tel, un sms sa ne anunte, da?)

ginger00, aici e regula sa nu ii lase in aceiasi clasa; insa ma lupt cu ei pana obtin asta atata timp cat ei imi cer acest lucru; in ziua in care se hotarasc ei sa mearga in clase diferite merg urgent la directoare si rezolv. Pana atunci sa stea ei cu regulile lor.

Elyanne, sanatate multa!

Dalina, bine ca ati trecut cu bine de operatie; of, l-am avut si noi pe Philip acum 2 ani in operatie cand a cazut si s-a taiat rau la buza nasului; cu ocazia aia i-au scos si chistul cu care s-a nascut pe piept; si saracutul cand a iesit din operatie si s-a trezit plangea de numa "pieptutzul meeeeu"; e groaznic; Doamne pazeste-i pe micuti de boli si accidente.

Tare frumos ai povestit despre tine si despre sora ta . Povestea ta trebuie sa o stie fiecare mamica de gemeni.

La noi e revolutie in casa; baietii + inca 2 copilasi de varsta lor. Acum se joaca de-a bakuganii.... Iar Sabina doarme de rupe (nu stiu cum poate)

tuturor




Ioana & PYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Ioana, multumesc pentru aprecieri! (Si inca n-am povestit decat "un strop" din toate... )


Saracutul Philip... Imi imaginez prin ce-ati trecut si voi atunci...
Voi ce mai faceti? Nu am mai auzit nimic de voi de multicel, de cand era Sabinuta inca la caldurica... Cum e cu trei? ce zic baietii de surioara lor? Ma gandesc c-o trateaza ca pe printesa... (vrem si pozici..)

Va pupam si va dorim tot binele!

Mergi la inceput