Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti(48)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Luminita, superbi baieti ai!!

Fetele care au facut drumuri mai lungi in masina cu gemeneii: ce sfaturi/tipsuri mi-ati da, ca sa nu renunt la plecarea la mare (am facut un drum pana la Bran si retur saptamana trecuta si nu s-au comportat prea bine, n-au avut rabdare, fetita a si vomat putin; eu am pus pe seama caldurii, dar... )? Precizez ca noi avem scaune de masina "cu spatele", ca nu au niciun fel de problema in ele in oras sau pe distante scurte, ca am dori sa calatorim noaptea spre mare... Alte sfaturi, daca aveti, v-as fi recunoscatoare!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Dalina cat de frumos ai povestit! Mereu am crezut ca gemenii trebuie sa stea impreuna si ca li s-a dat de Sus o arma din start contra singuratatii!

sugubina +19 cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Citat:
citat din mesajul lui manumanu

Luminita, superbi baieti ai!!

Fetele care au facut drumuri mai lungi in masina cu gemeneii: ce sfaturi/tipsuri mi-ati da, ca sa nu renunt la plecarea la mare (am facut un drum pana la Bran si retur saptamana trecuta si nu s-au comportat prea bine, n-au avut rabdare, fetita a si vomat putin; eu am pus pe seama caldurii, dar... )? Precizez ca noi avem scaune de masina "cu spatele", ca nu au niciun fel de problema in ele in oras sau pe distante scurte, ca am dori sa calatorim noaptea spre mare... Alte sfaturi, daca aveti, v-as fi recunoscatoare!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008



Manumanu- eu am facut niste drumurii de Romania cu copii la 8 luni si la 1,6 ani...ce sa zic...am ajuns praf de obosita.Problema e ca ai scaunele cu spatele si saracii nu vad nimic afara...ca de-ar vedea ar avea ceva cu ce sa se ocupe...dar de ce nu le iei scaune de sezut de la +13 kh ...eu i-am pus cu fata inainte de implini 2 anisori si nici ai tai nu au mult pana ii implinesc.Acum de exemplu ne pregatim sa venim acasa si am cumparat un DVD cu doua ecrane sa se uite la desene animate.Sper sa fie mai usor ca anul trecut ca avem un drum de 16 ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

manumanu...noi am facut pana acum cu gemenii de doua ori distanta bucuresti-craiova, cam 250 km

de fiecare data s-au comportat exemplar, in sensul ca au dormit cea mai mare parte a timpului, apoi s-au jucat...aveam o plasa de jucarii cu mine dar cele mai interesante au fost cutiile cu servetele....au scos la ele si au umplut masina cu servetele, dar nu s-au plictisit...si un PET a fost la mare cautare

noi avem scaunele montate cu fata la directia de mers si poate a contat si asta, ma mai intorceam eu la ei si ma strambam sau ii faceam sa rada



Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Multumesc fetelor! Scaunele sunt pentru 0-18 kg, sunt cu spatele pt ca asa le-am vrut (sunt comandate din Suedia sau Norvegia, nu mai stiu, unde e obligatoriu sa mearga copiii cu spatele, e cel mai sigur pt ei, iar la drumurile din tara asta... am decis sa mergem pe varianta asta. Pana acum, la drumuri scurte nu au avut nicio problema, chiar le place in masina). Au pozitie pt dormit si pozitie pt cand nu dorm, sunt inalte si vad pe geam. Problema e ca la un moment dat nu mai vor sa stea in ele si cred ca asa ar face la orice scaun. Eu mai stau in spate cu ei (pt drumul la mare ar fi cineva cu ei in spate oricum, pt ca vine si mama cu noi), deci au avut si "entertainment", am avut si un mic DVD portabil (pe care o sa-l scot pt ca am citit ca privitul la DVD si cititul ar accentua raul de masina...)

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna

am fost ieri la eco, cu catel cu purcel, sotul si mamaie (mama mea)

bebei sunt superbi
unul e baietel, are un nasuc
al doilea, o zvarluga ne a aratat fundul si atat
au 65 de grame

DNP ar fi pe 21.01.2011, dar cred ca se vor nastes dupa revel
UM a fost pe 19.04.2010 si zi de nastere 27.01.1977, plus un baietel de 11 ani

pupi fetelor



+12 cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui manumanu

Multumesc fetelor! Scaunele sunt pentru 0-18 kg, sunt cu spatele pt ca asa le-am vrut (sunt comandate din Suedia sau Norvegia, nu mai stiu, unde e obligatoriu sa mearga copiii cu spatele, e cel mai sigur pt ei, iar la drumurile din tara asta... am decis sa mergem pe varianta asta. Pana acum, la drumuri scurte nu au avut nicio problema, chiar le place in masina). Au pozitie pt dormit si pozitie pt cand nu dorm, sunt inalte si vad pe geam. Problema e ca la un moment dat nu mai vor sa stea in ele si cred ca asa ar face la orice scaun. Eu mai stau in spate cu ei (pt drumul la mare ar fi cineva cu ei in spate oricum, pt ca vine si mama cu noi), deci au avut si "entertainment", am avut si un mic DVD portabil (pe care o sa-l scot pt ca am citit ca privitul la DVD si cititul ar accentua raul de masina...)

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008



Fiul meu are rau de miscare si am mai redus din intensitate in felul urmator:

- il dam sa manance cu min 2 ore inainte de plecare
- calatorim noaptea daca e posibil
- ne oprim foarte des, coboram din masina si facem cativa pasi (daca nu doarme)
- nu ii dam dulce (biscuiti, ceai etc)
- ajuta si Biotics Baby (ne-a recomandat pediatra), administrat timp de 2 zile inainte de plecare si 2 zile dupa calatorie
- am pus scaunul auto la mijloc

Pt plictiseala:
- o colectie cu cantecele favorite si povesti pt copii
- jucaria favorita (noi avem un catelus si un polip din plus, paturica lor preferata)
- eu ii povestesc unde megem, ce o sa facem etc, numaram, cantam impreuna

Anul acesta au suportat mult mai bine drumul la mare. In drum spre mare fiului meu i s-a facut rau de vrea 3 ori, dar spre casa nu s-a simtit rau, chiar a dormit aproape tot drumul. Anul trecut a vomitat saracul aproape toata noaptea in drum spre mare. A doua zi era praf saracutul.
Noi am luat scaune auto noi care se monteaza spre directia de mers si am pus scaunul fiului meu la mijloc.

Vacanta placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

Luminita, Dalina superbe poze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Luminita, sunt superbi hunii
Ginger, cred ca au dreptate fetele cu lasatul in aceeasi grupa la gradinita.
manumanu, noi am fost acum la bulgari ~ 700 km, am mers noaptea si fetele au dormit tot drumul. Cand ne-am intors a fost ziua, dar nu am avut pb cu ele. Si noi avem scaune cu directia la mers. As fi vrut cu spatele ca stiu ca e mai safe, dar nu am gasit ca vroiam cu isofix.
Ma gandesc ca fetitele mele sunt mai mici si de aceea au fost asa cuminti/somnoroase in masina. Poate cand vor creste va fi altfel, sper ca bine. Pana atunci citesc ce sfaturi primesti de la cele ce au trecut prin asa ceva. Vacanta placuta sa aveti.
dalina, frumoasa descrierea. Oare si gemenii bivitelini sa fie tot asa uniti? Fetele mele se joaca impreuna, inca nu le-am auzit certandu-se, sau batandu-se pt vreo jucarie, dar mai este timp. Cand una se duce intr-o directie, imediat merge si cealalta acolo. Si eu care ma gandeam ca o sa o ia in directii diferite si intru in dilema dupa care sa ma duc, dar deocamdata e bine.
Elenada, sa-ti traiasca gemenutii si sa fie sanatosi, voiosi si norocosi!! LA MULTI ANI ANA MARIA!!! LA MULTI ANI MATEI STEFAN!!!
mirela, felicitari pt puiuti!

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

neeko Legat de detergent: initzial foloseam Dermalin pt hainele bb-linelor fara balsam (am trecut apoi pe sano senzitiv si acum pe persil senzitiv), iar hainele noastre le spalam cu ariel (pana am ajuns la alergolog pt dermatita atopica si am aflat ca 80% din dermatite se datoreaza arielului), asha ca acum spal si restul rufelor tot cu detregent senzitiv dar pun si balsam senzitiv (de ex sano).
Legat de biberoane si accesorii eu am optat pe cele de plastic bpa-free de la Dr Brown's de care sunt foarte multzumita, iar sterilizator si pompa am luat de la avent si sunt super ok.


sugubina Noi am vrut de la inceput 2 patutzuri deshi nu era necesar pana pe la vreo 3 luni.

dalina Ce vacantza frumoasa ati avut! Iar fetele ce mari s-au facut...si sunt asha de frumushele...

luminita I-am admirat si pe huni in poze. De-a dreptul...no comment.



Noi ne pregatim de vaccin maine si avem emotzii...



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 3 (+11)

Mergi la inceput