Colectia de toamna - iarna 2005, acum mari!!! (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Neatza,

Eu ,in general, nu prea sunt fana nunti...pana acum doar la 2 nunti m/am distrat pe cinste..restul le/am perceput ca "obligatii",dar mi-a placut tare mult cum ai povestit Lavi despre nunta la care ai fost nasa.Ma bucur ca v-ati simtit bine si casa de piatra finutilor!
Nuntile ca nuntile,dar ideea de botez cu 100 de persoane invitate(sau mai multe),cum se practica mai nou in zilele noastre, mi se pare chiar ..hai sa zic frumos..exagerata ..In fine asta e un alt subiect de discutat,dar mi-a venit acum in minte...

Noki eu una sincer nu as lasa-o pe Andreea ..mi se pare inca prea mica,dar eu recunosc ca sunt mai panicoasa din fire..asa ca nu te lua dupa mine .Iar ca nu bea lapte cateva zile..asta e cea mai mica problema...poate cu ocazia asta va accepta sa bea din cana..cine stie? De fapt ,fiecare isi cunoaste cel mai bine propriul copil,daca e pregatit pentru ceva sau nu..si atunci nu prea conteaza ce cred unii sau altii,decizia tot parintele o ia.

Aseara cautam ceva pe net si dau peste o reteta de "clatite americane"...si m-am apucat sa le fac. Fetelor au iesit bune rau,pufoase de numa...au mancat ai mei de numa' .La sfarsit abia am mai apucat si eu la una..asa de gust...ca era deja tarziu sa ma mai apuc de o noua tura..Azi cred ca repet isprava



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Coralia vreau si eu reteta de clatite, te rog

Eu tocmai ma cert cu fii-mea, ca desi zilele trecute era de acord sa se tunda ca prietena ei, Silvia, adica sa lase parul pana la umeri, acu s-a sucit, si-l vrea lung ca sa-i fac codite impletite (desi la pieptanat si spalat face un circ de ma aude tot blocul). Sa vad ce fac, e simpatica asa, dar are parul ondulat si fin, se incurca usor, bleah.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Feli, eu le-am convins pe ale mele sa se tunda ducandu-le la coaforul pentru copii, aici: http://www.kidicoafclub.ro/ro/index.php, nu voiau nici in ruptul capului sa renunte la pletele pe care le aveau, dar au iesit de acolo f incantate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Feli asta e reteta pe care am gasit-o si am facut-o,dar eu n-am pus unt sau ulei deloc,decat in tigaie cand le-am prajit si au iesit super.

Buttermilk Pancakes

O reteta de clatite americane, pufoase si bune.

1 pahar lapte batut / iaurt / sana
1 ou
2 linguri unt topit sau ulei
esenta de vanilie
1 pahar faina
2 linguri zahar
1/4 lingurita sare
1/2 lingurita bicarbonat
1 lingurita praf de copt

Se amesteca intr-un vas laptele batut cu oul, untul/uleiul, vanilia si zaharul.
Intr-un alt vas se cerne faina cu sare, bicarbonat si praf de copt.
Acum urmeaza cel mai important lucru: se toarna amestecul lichid in cel uscat, amestecind lejer de citeva ori, dar nu de tot, adica aluatul trebuie sa arate ca avind cocoloase de faina. Se lasa aluatul sa stea cam 15-20 minute, timp in care cocoloasele vor disparea. Daca nu se respecta acest detaliu, clatitele nu vor iesi pufoase.
Se toarna aluatul cu lingura intr-o tigaie teflonata incinsa, unsa cu putin ulei. Se prajesc pe ambele parti pina se rumenesc.
Se servesc cu dulceata, smintina sau cu diverse creme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Neata!

Feli la ce zici tu genti de voiaj? Aici oamenii vin la plaja de dimineata pana seara, de pe unde stau si vin cu prosoape, ape, schimburi si mai stiu eu ce, deci le pun in genti . Doar o parte sunt cazati la hotelurile de pe plaja . Pana si noi de la cateva sute de metrii tot venim cu o geanta cu jucarii, prosoape, gustarica missei etc.

Lavi cand am zis negru ma refeream la antracit, tare la moda de cativa ani, si daca e bine ales poate fi tare fain. Noi dincolo unde am stat aveam pe jos in baie si bucatarie gresie antracit si zau de se intretinea dificil.
Insa m-am tot gandit si mi-am adus aminte ca ai mei aveau in camera mobila neagra, pe vremea cand eram mica, si eram terorizata, nu intram niciodata in camera lor de frica.... Deci cred ca ma reorientez. Sunt atatea modele aici dar nu stiu cum sa le combin!

Sanatate multa fetelor si sa plecati linistiti in vacanta!

Meemsulici, ce mai ziceti voi? Cum mai esti?



Alina (DPN 6.11.2010) si Amalia 17.11.2005

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

BB_alinus am vazut niste genti negre pe care noi le folosim , eu sunt obisnuita cu cele "de plaja", care aduc mai degraba cu o sacosa, mai inflorate si mai vesele. Ma rog, chestie de gust.

Coralia multam!

Lavi o duc la Cora, si i-am promis ca o las la toboganul gonflabil, daca se tunde Sa speram ca nu se razgandeste, zabauca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

ah, Feli, uitasem sa precizez ca astia cand vin la plaja trebuie musai sa vina si cu bericicile dupa ei, multe si ca sa le tina reci au chestii frigorifice:)) Despre colorituri si inflorituri, apoi olandezii sunt experti, le adora si le afiseaza peste tot, verde si roz si portocali sa fie . Pacat ca nu le-am prins in poze.

Eu sunt consemnata acasa, so ma duc sa vad poze!

Alina (DPN 6.11.2010) si Amalia 17.11.2005

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Alinush de bebe din burtica nu ne spui nimic? Ai fost la eco? Ce spune Amalia de bebe? A inceput sa vorbeasca cu burtica?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Cora da bine suna reteta ta de pancakes! O sa o fac si eu!
De bebe nu prea am ce sa zic multe, e in grafic, creste, la controale ma duc o data la o luna si nu sunt foarte detaliate. Sunt optimista asa cum am fost cu Amalia, doar mai putin panicata, in ciuda remarcilor geniale a unor colege de servici ( romance) gen cum poti fi asa de inconstienta draga sa nu faci amniosinteza la varsta ta! Fac super la moral .... mai ales ca a fost o decizie destul de greu de luat!
In fine, missa e la fel de bucuroasa ca si pana acum, adica il loveste pe bebe de cate ori poate si imi sopteste dulce ca ea nu il vrea. Apogeul a fost cand ne-a anuntat tanti ecografista ca va fi fetita, missa s- pus pe un bocet ca ea il vroia baiat, ca acum cu cine se mai joaca ea de- a mama si de-a tata?
Insa simt eu ca va fi bucuroasa cand l-o vedea!

Alina (DPN 6.11.2010) si Amalia 17.11.2005

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_alinus

In fine, missa e la fel de bucuroasa ca si pana acum, adica il loveste pe bebe de cate ori poate si imi sopteste dulce ca ea nu il vrea. Apogeul a fost cand ne-a anuntat tanti ecografista ca va fi fetita, missa s- pus pe un bocet ca ea il vroia baiat, ca acum cu cine se mai joaca ea de- a mama si de-a tata?
Insa simt eu ca va fi bucuroasa cand l-o vedea!

Alina (DPN 6.11.2010) si Amalia 17.11.2005

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei


lasa ca va fi bine, eu cred ca e geloasa dar cand va vede bebelina mica se va schimba. Cati ani ai tu?


Mergi la inceput