Primul an de scoala 2010-2011- clasa I

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Liliac1, credeam ca numai fii-mea are nevoie de sac de borangic Noi avem 18,5 kg acum, dar sa speram ca pana in septembrie batem spre 19, daca nu da peste noi viroza digestiva de vara trecuta (made in Bulgaria) dupa care a slabit 1,5 kg, cam cat pusese pe ea intr-un an.
Si eu sunt in cautare de un ghiozdan usor si bine impartit (avem unul pe care l-a primit anul trecut, dar, desi e superb si cu o gramada de accesorii, cred ca e cam voluminos si probabil ca abia printr-a IV-a o sa-l poarte). Am inteles ca ideal e sa aiba doua caturi, buzunar pentru rechizite si buzunar exterior pentru mancare, plus lateral pentru sticla de apa. Cam multe cerinte
Noi nu avem o uniforma impusa, va fi ceva de genul: partea de jos din denim, fusta sau pantalon gen jeans (dar nu neaparat, poate fi si stofa), iar partea de sus bluzita din culori liber alese, dar fara rozuri fosforescente, portocaliuri tari si alte chestii stridente. Deci din punctul asta de vedere sunt destul de linistita, avem de unde alege, chiar dintre hainele din dotare.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danat

Vad ca multe scoli se reintorc la uniforme...bineinteles, nu unitar ca pe vremurile glorioase , dar tot uniforma...interesant!

Liliacule mi-a placut mult aia cu sacul de borangic noua ne-au impus sa nu aiba rucsac cu role (din cele ca trollerele, care se pot cara si pe jos) ci numai de spinare


Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.


Hobby
www.youtube.com/watch?v=Yo2lzhB282Y" target="_blank">Tribute to an angel




Aoileo, mi-ai risipit o speranta. Ma gandeam ca ar fi mai practic sa-l taraie dupa ea ca eu n-o vad Miss Mushchi sa care un ghiozdan fitos de-ala de care vrea. Da, de-ala sa fie cu printese, sa aiba vreo 15 sertare, plus cosulet pentru echipamentul de sport, sa fie tare, sa fie sclipicos, sa fie cool, sa fie cel mai cel, sa fie...

Exista macar o motivatie?? Adica sa inteleaga si mintea mea de ce exista pe piata...

Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noa spune:


Si eu abia astept sa-i iau ghiozdanul.Oare cand incep magazinele sa se aprovizioneze cu rechizite? Ca acum cam bate vantul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeacc spune:

Ma alatur si eu mamicilor cu emotii.

Baiatul meu va face 7 ani in octombrie si va merge la scoala incepand cu acest an.Noi nu am primit inca detaliile legate de tipul de ghiozdan si rechizite. Stiu doar ca in august ne prezentam la croitor pentru uniforma.

Mamicilor din Bucuresti - voi pe unde ati gasit/vazut ghiozdane de calitate?

Andreea, mami de baiat si 20+ cu
asa creste bebelusa
www.perfectnanny.ro/" target="_blank"> ... we care

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Toate avem emotii... Oare asa e doar in clasa I sau vom avea emotii si la inceputul clasei a II-a, a III-a, a IV-a ...


La astea nu prea dar stai sa ma vezi pe mine in toamna cu a cincea
El nu are nici-o emotie iar eu sunt deja fiarta

V-am vazut ca vorbiti de ghiozdane , un sfat daca imi permiteti

- cel mai usor posibil ghiozdan chiar daca nu are figurine sau e cool e de preferat deoarece veti vedea ca au o tona de carti si caiete.
De exemplu fiul meu in clasa I avea asa la lb romana : caiet tip, caiet special, manual, culegere, carte de comunicare. La matematica : caiet, caiet special, manual, culegere ( 1-2). Le folosea zilnic pe toate, nu era chip sa lasi una acasa . Mai adaugati si restul materiilor , ustensilele de desen, lucru manual, pachetel, sticla de apa si va faceti o idee .
In clasa a patra imi rupea ghiozdanul mie spatele ....

Ghiozdanul sa aiba buzunar separat pentru mancare/apa ( ca sa nu aveti surprize "ude", cel putin 2 compartimente separate unul pentru carti etc si unul cand au desen sa isi puna ustensilele separat (vor pleca cu ele umede de la scoala si se face mizerie, chiar daca sunt in punguta, de obicei desenul este ultima ora).

Pentru coperti:

- cartile au fiecare o marime aleatorie sa gasesti coperti la ele este un chin.
Ce am folosit eu : autocolant pentru geamuri
http://hobbyt.allshops.ro/produse/folii-autoadezive-decorative/
Se gasesc de la transparent la diverse modele in orice magazin cu articole de zugraveli sau in hipermarket.

Stilou minune
- macar pentru temele de acasa daca la scoala nu ii lasa cu el ( la noi a aparut "prea tarziu" si nu mai existau interdictii ).
Este vorba de stiloul acesta ce are o guma in capat ce sterge perfect cerneala, mai ales daca foaia caietului e un pic lucioasa , nu lasa nicio urma :

http://www.papetarie.net/1934-instrumente-de-scris-si-corectura/rollere-8-149/roller-frixion.html

Va scapa de grija "purcelusilor" cauzati de "pic"

Si un minim de rechizite , nu ramaneti cu ele in mod sigur :

-2 caiete tip I
-2 caiete matematica
-1 caiet foaie velina
- 1 repertoar/carnetel
-1 stilou/rezerve stilou
-1 bloc de desen mic
- paleta de amestec acuarele
-3 pensule marimi diferite
-1 cutie creioane colorate
-1 pic
-linie mica
-1 cutie carioci
-1 cutie acoarele ( majoritatea invatatorelor prefera tuburi/sticlute si nu genul acela de "pastile"
-1 cutie plastelina



In rest va urez, din nou, acomodare usoara si numai bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

LalaD, de curiozitate, cam cat te-a costat inceputul de an scolar ?

Noi am dat deja aproape 3 mil (lei vechi) pentru cele doua costume.

Mai am asa de multe de luat... oare imi ajung 20 de milioane ?

Ignrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

LalaD, de curiozitate, cam cat te-a costat inceputul de an scolar ?

Noi am dat deja aproape 3 mil (lei vechi) pentru cele doua costume.

Mai am asa de multe de luat... oare imi ajung 20 de milioane ?

Ignrid si Cristi 7 ani


Ignrid ...nu cred ca am facut o socoteala vreodata.
Mobilierul il aveam deja, iar restul am cumparat pe bucati de-a lungul verii.
Stiu ca eu nu i-am luat insa niciodata 2 costume deoarece mergea in costum doar in toamna un pic apoi il treceam pe blugi negri, simpli si avea doar camasa, vesta de la uniforma si cravata, fara sacou, eventual un plovaras negru sau alb iarna.

Suma iti ajunge sigur daca nu vei avea surpriza sa faceti alta uniforma la scoala ( se practica) si nu pui la socoteala eventualele fonduri/investitii ce le aflati la prima sedinta cu parintii
Astea pot include de la cumparat banci...tabla...jaluzele la etc
Noi de exemplu am cumparat banci in clasa I , erau jalnice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

LalaD, la noi la scoala (Sc. Catolica Sf.Iosif) este obligatorie uniforma. La inceputul lunii iunie a venit un croitor la scoala si le-a luat masuri pentru uniforma. Costa 140 RON bucata si eu am luat doua ca sa fie de schimb... avand in vedere ca trebuie duse la curatatorie si ca baietii sant mai batausi

Sper sa nu cheltuim prea mult cu fondul clasei, la scoala asta nu se "practica".

Peste o saptamana mergem la cumparaturi pe la Metro si atunci ma voi uita de ghiozdan. Oricum nu ma arunc la preturi mari, nu-mi permit sa dau 5 milioane pe un ghiozdan (de ex. asa o comandat o colega pe net, din Germania, un ghiozdan pt. fina ei).

Ma gandesc ca mai imi trebuie camasi albe, echipament pentru sport, rechizite (caiete, creioane, acuarele etc. poate si carti)
Sper sa ne ajunga banii

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

LalaD Supersfaturi!!!!
Asta cu copertile este demn de retinut. Si aia cu stiloul. Sa ma uit sa vad daca gasesc asa ceva prin super/hipermarketuri. Daca nu, probabil ca voi comanda unul sa vedem cei poate "penita".

Haideti sa va scriu lista noastra de rechizite:

- 2 caiete de tip 1 (de preferat Baby max ca cica nu suge foaia...si nici nu stiu cum arata astea )
- 2 caiete matematica
- 1 caiet cu foaie velina
- 1 bloc de desen mic
- 2 stilouri cu penita medie (cica in caz de "accidente" gen terminat cerneala sau stricat penita...sa nu se opreasca activitatea)
- 1 pic
- 1 pix cu gel verde (se mai fac adnotari si ca sa le scoata in evidenta intr-un fel)
- 2 creioane ascutite (normale, nu mecanice, pentru ca ei fiind mici au tendinta sa le surubareasca si-o sa ramana cu arcurile-n maini )
- creioane colorate
- sugativa (cica nu se mai poarta dar pentru a se evita eventuali "porcusori"...sa fie acolo)
- acuarele in tuburi
- set de pensule de diferite grosimi (de preferat cele de la arte plastice, 2 plate si 3 rotunde)
- planseta pentru amestecul culorilor
- hartie colorata (aici nu ne-a precizat daca trebuie sa fie glase sau de alta natura)
- foarfece
- lipici
- plastilina
- folii transparente (se vor folosi pentru portofoliu in functie de teme)
- dosar de plastic
- biblioraft (unde se vor stoca dosarele cu lucrari)
- mapa (pentru transportat diverse "chestii" din portofoliu...dar nu e obligatorie ci doar ni s-a sugerat. Adica daca e sa fie ceva pe foi, sa nu se imprastie ca ei sunt mici)
- vas pentru apa
marker pentru whiteboard, albastru sau negru (au tabla alba si fiecare cum isi pastreaza markerul asa il are)
- ghiozdanul care sa nu fie greu

Urmeaza lista de manuale scolare si caiete speciale. Se va face comanda la inceputul anului.



Liliana, Andra-Maria (29.09.2003) & Radu-Mihai (21.10.2009)

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!

D'ale Andrei

Vremuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Intrucat si Monica a terminat cls I ma alatur Lalei si va zicem bun-venit in randul scolarilor.

Eu as zice sa nu va avantati la cumparaturi. Adica va trebuie ghiozdan si poate 1 caiet mate 1 caiet tipI si 1 caiet foaie velina plus penar dotat.
Dar asteptati prima sedinta si apoi vedeti lista (asta evident, daca n-o aveti deja). Pentru ca de ex. la noi nu s-a cerut bloc de desen ca s-a cumparat un "caiet special" pe care au pictat. Spre deosebire de Lala noua ni s-a zis ca se recomanda "pastilute" pentru a evita o bataie cu culori daca le punem tuburi in mana.
Inca o data, fiecare cu ideile lui. Noua ni s-au cerut cate 1 mapa + 20 portfile la italiana, abilitati practice si cunoasterea mediului .... De-asta zic ca e mai bine sa asteptati lista data de invatatoare.

Cu copertile e buna ideea data de Lala, o alta ar fi sa luati A4, taiati la dimensiune si lipiti cu fierul de calcat.
Dar asteptati cartile si vedeti dupa aia ca eu am gasit de cumparat si pentru formatele atipice.

Referitor la "Pixul cu guma" foarte buna inventie numai sa va lase cu el la scoala - la noi s-a precizat "stilou cu penita" deci ne-am chinuit cu pic toata cls I. Sper ca in cls II-a scapam de picul asta ...

Cat despre bani ... depinde de scoala. Rechizitele nu costa mult daca nu vrei tu sa dai multi bani pe fite.


Sorana si Monica (7 ani)

Mergi la inceput