Ghiocei de martie-aprilie 2009 ***219***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui joanna27

Off cate se pot intampla si nici nu ne dam seama.Saraca Simona, bine totusi ca nu a fost mai rau...brrrrrrrrrr nici nu vreau sa ma gandesc.Refacere rapida si multa putere.Vreau si eu pm cu nr ei ,pls cine poate.

mami de berbecut
Darius Andrei (27.03.2009)






Multa sanatate Simonei si multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Am uitat sa va zic cine era astazi la 08.30 la shopping cu toata gasca de pitici : Olishka !
Sa scap telefpnul din mana cand m-a sunat, eu care eram obisnuita cu orele Boss-ului de trezire cand soarele e sus pe cer de mult !


Fug la ca Alexandra e tot matinala si eu la fel !



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Zambarici (03.03.09)





da pe-aici nu mai trece frumusetea noastra orientala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui joanna27

Apopos ce ziceti de CLONARE , daca tot dezbatem teme ,in ce masura e crestineste si cat e de bine sau nu pt noi?

mami de berbecut
Darius Andrei (27.03.2009)



dar de primele celule sintetice care au luat viata? S-a intimplat chiar de foarte curind, s-a reusit si aceasta experienta. De-acum, daca e nevoie de robotei care executa fara sa gindeasca, se pot fabrica, dupa dorinta.
Io o sa-mi comand un black muschiulos, sa am garda de corp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudela spune:

Buna dimineata dragele mele!
Dau eu cafeluta , ca nu s-a incumetat nimeni si eu una ... am nevoie...

POVESTEA MIRUNEI
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=4912492545&albumId=98516507&ownerId=140250165" target="_blank">POZICI MIRUNICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

cami, multumesc

monvas sper ca esti mai bine azi; multu de urari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui claudela

Buna dimineata dragele mele!
Dau eu cafeluta , ca nu s-a incumetat nimeni si eu una ... am nevoie...

POVESTEA MIRUNEI
www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=4912492545&albumId=98516507&ownerId=140250165" target="_blank">POZICI MIRUNICA


tnx
neata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Neata,

Am avut azi-nopapte o trezire pe la 4.30. A urlat nu stiu de ce si am observat ca era ragusit (el avand niste muci aposi de vreo 2 zile). S-a linistit dupa ce a supt putin si a adormit pe la 5.30 (mai in brate, mai jos). S-a trezit la 8.30, i-am dat putin lapte (Milli) si acum vrem sa mancam. NU a pomenit nimic de supt. Nu am luat inca pastila.


Trebuie sa ii repar raguseala asta acum. Sper sa ne descurcam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui joanna27

Eu cica invat...,dar intre timp am calcat si acu ma bag in seama pe aici.Da sincer nu am nici un chef..... de invatat

Pisik legat de educatia sa zicem facuta cu atentionare fizica si cat intelege copilul la varsta asta, eu mi-s putin confuza.
De ex azi berbecu mi-a facut 2 faze de am ramas muta:
--mai nou are mania de a desuruba capace de la orice se poate..si azi a luat pompa de nas care nu se desurubeaza ci se trage.S-a tot chinuit el o vreme si a inceput sa caraie cand a vazut ca nu poate si atunci, eu, ca sa ma lase sa ii pun pampi ii zic repede : "mami trebuie sa tragi nu sa desurubezi" la care el in sec 2 a tras de capac si l-a desfacut.Eu am ramas muta.Nu i-am aratat, deci eu am un semn mare de intrebare la cat inteleg ei.Tind sa cred ca mai mult decat ne dam noi seama.
- si tot azi m-a dus de mana pe hol , s-a oprit in fata usii mi-a aratat papucii cu care sa ma incalt si mi-a zis "aide".La care eu i-am zis ca nu putem iesi ca ploua, a intis mana ( asa face cand ploua ca sa il atinga ploaia pe maini, dar acu nu a deschis usa) s-a intors si gata.
Cred ca in prima faza trebuie sa le vorbim , explicam, aratam ce se poate intampla, daca nu functioneaza ridici tonu, apoi il iei de acolo si poate doar intr-o ultima faza sa il atingi usor de atentionare.
Eu cred ca depinde mult si de "mostenirea" copilului.Faptul ca il atentionezi din cand in cand cu o atingere nu cred ca o sa il faca introvertit, speriat, marcat pe viata.


mami de berbecut
Darius Andrei (27.03.2009)




sigur ca micutii inteleg mult, mult mai mult decit ne dam noi seama, dar, in situatie de conflict, cine mai sta sa asculte ce spune mami? Adultii, cind sint in conflict, tipa fiecare-n parte cit il tine gura (mai tare sau mai incet, in functie de educatie si de temperament) si nu se ajunge la un numitor comun decit cind apele se linistesc.
Asa ca nu ii poti cere unui copil (bb) sa fie mai intelept decit un adult.
Daca luam exemplu din regnul animal, pisica isi cearta puiul cind pleaca de linga ea prea departe sau face vreo prostie, ii da o labuta usoara de atentionare. Dupa care ii si face morala, cind il linge si iubeste, ca atunci atinge mai repede inima pisoiului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Buna dimineata!Claudela, este yammi cafeluta data de tine, multumesc. PE vremea asta mohorata, face minuni!Bianca, multa bafta cu intarcarea, sa decurga lucrurile asa cum iti doresti!M-am ingorizt si eu de patania Simonei, multa sanatate si refacere rapida.La multi ani lui pisigri si cocufan pentru ziua de ieri, imi cer scuze pentru intarziere! Va !Astazi este ziua sotului meu, asa ca fac cinste cu o Mai am de rasfoit inca ceva pagini din capitolul trecut, nu stiu cum se face ca, desi acum scrieti mai putin, eu nu mai fac fata cu cititul. Dimineata o petrec cu Eva, apoi plec la birou, si cand ma intorc iesim la plimbare pana seara tarziu, cand bagam somn. Am stat 2 saptamani cu rufele intinse pe masa de calcat si abia aseara am reusit sa le rezolv, asta pentru ca a plouat si nu am putut iesi la plimbare.Apropo de somn, pe la ce varsta e indicat sa renuntam la biberon? Si pe la ce varsta ar trebui sa nu mai manance bebeii laptele de dimineata si sa treaca direct la mic dejun? Eva nu pare sa mai fie cine stie ce dornica sa pape lapticul (pe care oricum il serveste pe la 7-8 dim), iar eu m-as bucura sa renuntam la biberon. Seara insa vad clar ca o linisteste inainte de nani.Azi dimineata am gasit-o intr-o balta de ... kk , mi-a uns tot parchetul, a calcat in el si mi l-a intins si pe covorul din baie, ce mai, distractie maxima la curatat in urma. Si avea scutec, schimbat pe la ora 8, dar cred ca i l-am pus eu aiurea.Noi abia saptamana asta facem ipv+hib, acu o luna am facut ROR, mai e cineva asa in urma? Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uali spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Noi abia saptamana asta facem ipv+hib, acu o luna am facut ROR, mai e cineva asa in urma?


Ana-Maria, mami de Eva Maria (23 aprilie 2009)




NEATZA!

eu inca nu i-am facut Priorix-ul copilului (si are 1an si 2 luni jumate)...il am cumparat, sta la frigider, dar dr. a zis ca nu e graba, i-l face fix dupa ce implineste 1 an si 3 luni...

Mergi la inceput