Palatoschizis si formele sale (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulyana spune:

simona incearca la dna doctor bratu cu siguranta vei gasi un raspuns stiu ca opereaza si la urechiuse am stat cu copil in salon operat de ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyana spune:

cecilia te pup si pe tine si pe adeluta si sper sa nu mai treceti prin ceea ce ati trecut m-am rugat si eu pentru voi dar nu am reusit decit acum sa intru ...ma bucur ca ati trecut cu bine si chiar ma speriasem ,ca stiu ce inseamna fiindca am trecut si eu prin 3 episoade ca astea ale voastre si stiu ce greu este ....sa dea dumnezeu sa fie micuta bine si sanatoasa sa puteti trece si de operatie .....si noi am aminat pentru iulie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Iuliana bine ai venit!Pupam pe Cristinica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Corina sper sa primiti vesti imbucuratoare maine la control. Sa stii ca astept cu nerabdare vesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyana spune:

camelia imi pare sincer rau ca mai trebuie sa treceti inca o data prin aceasta experienta neplacuta si nedorita de nimeni ,si noi am fost asigurati ca va fii doar o singura operatie eram suta la suta convinsa ca daca respect tot ceea ce mi se spune vom avea doar o singura operatie dar nesansa noastra e ca trebuie sa revenim pentru o noua interventie la lueta (omulet )si alungire fiinca ia crescut maxilarul si cred eu ca ghinionul nostru a fost imediat dupa operatie cind micuta mea a vomat acele bucati de singe,ca dupa ce am iesit de la terapie i-au facut antibiotic si ea este alergica la cefalosporine,atunci cred eu ca sa intimplat ceva ca in rest am fost foarte atenta cu ea la fiecare detaliu care mi-a fost spus l-am urmat cu sfintenie nu m-am abatut de la nimic cu toate ca a fost foarte greu fiindca noi nu am avut sansa sa ne opereze cind era mai micuta fiinca din cite stiu eu deabea acum de vreo 5-6 ani incoace au inceput sa opereze copii asa micuti ,noua ne-a zis sa asteptam pina inplineste 3 ani jumate si dupaia stam de vorba si uite asa am fost la spital de la 3 luni ,la 6 ani in fiecare an iar cind ziceam si noi ca gata o opereaza se intimpla sa fie bolnavioara si trebuia sa aminam ,tin minte ca ultima data la 4 ani jumate am aminat din cauza unui vaccin fiindca nu trebuia sa il faca innainte de anestezie si ne-a intors acasa si ne-a zis sa asteptam fiindca era foarte mare deschizatura dar vb foarte corect si uite asa am ajuns la virsta de 6 ani cu speranta ca va fii bine si nu va avea decit o singura operatie si daca stam si asteptam si avem rabdar avem in folosul copilului nostru dar chiar si la 6 ani doctora a zis ca ie frica deci ne-a spus ca a mai avut un caz dar nu ca al nostru si ca e foarte mare deschizatura si sa ma rog la dumnezeu sa reuseasca ca si ei ie frica ,si multumesc lu dumnezeu si ei in special ca a reusit dar totusi a existat un un mic ghinion si nu va zic ce suparata era cind a aflat ca era intr-o operatie cind a vomitat minunica mea si cind a venit la noi in salon ne-a chemat la ea in cabinet si i-a pus niste mese care se resorb si cred ca asa am scapat sa nu fie mai rau ,fiindca eu deja credeam ca inebunesc fiindca se vedeau doua gauri intro parte si cealalta deci pot sa spun ca are miini de aur si tot ceea ce a facut pentru noi a fost foarte mult ,iar in acesti 3 ani de cind am operato am fost la ea in fiecare an la control si a fost ok dar deabea acum cind au inceput sa schimbe dintii si ia mai crescut si maxilarul a spus ca s-a scurtat acolo la omulet si trebuie sa-i faca o alungire ........la minunea mea se vede tot la fel cum ai aratat in desen ....va pup si va doresc mult curaj ............eu nu as mai fii facut aceasta a doua operatie ca vb foarte bine dar cind ia fost rau intr-o zii si a vomat miera mila de ea cit s-a chinuit ca ia dat si pe nas si o ustura rau de tot iar la unele sunete cele cu s sau cind vrea sa sufle in luminare inca mai scoate aer pe nas fiinca e prea scurt acolo si nu se inchide bine valul ,iar doamna doctora ma asigurat va va fi mai bine daca mai intervine cu o mica operatie si sa nu-mi fie frica ca va fii bine fiindca e o norocoasa ca ea reusit din prima si palat tare si moale si acum nu mai e chiar asa greu ...........asa zice ea dar eu simt ca inebunesc pe zii ce trece si se apropie iulie cind ma gindesc ce ma asteapta ca nu mai e mica sa o pot pacalii si sa tii un copil de 9 ani sa manince numai terciuri timp de 2 luni e cam aiurea ........sper sa ma intareasca dumnezeu si pe mine si pe ea fiinca acum constientizeaza si ii e frica si ei ,nu vrea sa mearga .......la prima operatie nu a stiut ca am pacalit-o ca mergem la control iar ea daca sa imprietenit cu d-na doctor a plecat cu ea de mina iar cind sa trezit mi-a zis ca de ce am mintit-o si deabea acum dupa trei ani imi povesteste ce i sa intimplat cum i-au pus masca pe fata si au prinso la usa sa nu fuga ca era masa rece......si pling ca proasta sa nu ma vada ,ma ascund in baie .........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyana spune:

va pupam si noi si-mi pare sincer rau de ceea ce vi sa intimplat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Si eu sper la fel...imi este asa de teama...macar sa-mi spuna ca la voi...este ceva minor si se rezolva in 15 minute, desi nu prea cred.Eram sigura ca este ceva in neregula pentru ca a varsat de cateva ori chiar in primele doua saptamani de dupa operatie.Acum astept sa vad ce zice si dansul!!!Am niste emotii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Multumesc ca te gandesti la noi! Multi pupici pentru Ale !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Corina asta cu varsatul dupa operatie eu cred ca e luata in calcul. Adica, noua asistenta ne-a spus ca e posibil sa verse mai ales ca a inghitit sange, e ceva normal, se intampla. Nu e motiv de desfacut operatie. Cu tusitul iarasi, se poate intampla sa se innece copilul dupa operatie, e alt fapt luat in calcul, sa nu ne speriem. Ca e de preferat sa nu raceasca sa tuseasca mult e alta, dar asa ca se inneaca de cateva ori, nu ar trebui sa fie motiv de desfacut operatia.

Va tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_tutza spune:

Nu stiu ce sa zic Cami...ma gandesc ca palatul moale este foarte tensionat atunci cand varsa si fiind prospat operat si rigid a cedat.

Mergi la inceput