Palatoschizis si formele sale (2)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Cami nush ce sa zic....parca nu pot sa cred. Sunt curioasa cum a vazut profesorul omusorul despicat cand voi nu-l vedeti deloc. Toata increderea mea oarba in acest dr se cam duce pe pustii. La Cluj cand va duceti? Imi imaginez ce e in sufletul vostru. Nu pot decat sa fiu alaturi de voi cu gandul, sa va incurajez si sa sperati ca totul se va termina cu bine. Imi pare atat de rau....ma gandesc ca eu v-am trimis acolo. Si totusi nu inteleg cum a putut sa reuseasca o operatie asa grea cum a fost la Edi si cum a dat gres in ceva atat de usor cum a fost la Ale.
Cu peripetiile alea...slava domnului ca ati ajuns cu bine acasa.

Corina

Un pt toate fetele si puii lor!

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginye55 spune:

Cami ati incercat sa aflati daca a operat prof si nu baiatul lui?

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ewy spune:

Buna ziua dragelor

Camelia si noua ne-a facut mare placere sa va cunoastem, Alexandra este o fetita superba, sa va traiasca ! Imi pare nespus de rau ca nu e totul asa cum ar trebui.
Consultatia a decurs bine in sensul ca ceea ce stiam de la Cluj tot acelasi lucru ne-a spus si dr. Urtila, desi ne-a inspirat incredere teama exista si mai ales vazand si situatia Alexandrei. Hotararea legata de operatoe inca nu am luat-o, oricum ne-a spus doctorul ca in jurul varstei de 1 an e posibil sa-l opereze si se rezolva cu o singura operatie (avem despicat palatul moale si partial palatul tare).
Maine mergem in Ungaria, mai vedem si acolo o parere si totodata profitam sa petrecem cateva zile pe acolo, ne intoarcem duminica.
Cecilia ma intrebai de Eduard, multumim ca te gandesti la noi, e bine piticul meu dar ma streseaza cu mancatul, mananca dar inca suntem sub greutate si nu reusim sa recuperam cu tot efortul depus, arela 5 luni si jumate cam 6 kg si 70 cm lungime (nascut cu 3.100kg si 50cm) slabanogul meu, care de altfel e un scump si un dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ewy spune:

Camelia bine ca ati ajuns cu bine acasa dupa peripetiile care le-ati avut pe drum. Noi am venit chiar bine, foarte putin a plouat in rest uscat drumul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Flori nici eu nu inteleg. Pe de alta parte nici medicina/chirurgia nu e o stiinta exacta, orice interventie are un risc si anumite sanse de reusita. Ce sa mai zic... tocmai a plecat pediatra de la noi, incantata ca e palatul inchis complet si ne-a incurajat foarte mult ca fetita e bine.

Mergem la consult de specialitate aici in Cluj si apoi mai vedem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Nu. Inca. Deocamdata merg pe ideea ca acolo lucrurile s-au facut ca la carte si problema a aparut din alte motive. De aceea vreau si un consult de specialitate, inainte sa ma afund in alte supozitii. Totusi este un medic cu renume si cu experienta foarte mare pe acest gen de operatii, vreau sa cred ca nu isi risca munca de o viata facand gafe de acest gen. Chiar daca lucreaza alt chirurg, el trebuie sa supervizeze si sa se asigure ca totul se face corect, iar rezultatul final sa fie ca iesit din mana lui, nu?

Edit: sa nu-ti para rau ca ne-ai recomandat acest medic, mie nu imi pare rau ca am apelat la el (inca). Si in plus, am adunat referinte in ceea ce il priveste din mai multe locuri dupa care am decis eu si sotul. Eu iti multumesc pentru toate informatiile date, din toata inima!

Citat:
citat din mesajul lui ginye55

Cami ati incercat sa aflati daca a operat prof si nu baiatul lui?

Flori, mami de Eduard Stefan (12.10.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

Ewy distractie placuta in Ungaria si bafta la consult!
Referitor la greutatea baietelului vostru, care e un scump intr-adevar, Alexandra la 5 luni jumate era doar cu 600g mai "grasuta" (m-am uitat in caiet , dar ea s-a nascut cu 3600g. Deci eu zic ca puneti bine pe voi, nu te stresa.

Edit: daca mergeti cu masina in Ungaria, sa va interesati de drumuri sa nu patiti ca noi... pe unde iesiti din tara, pe la Timisoara sau Oradea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ewy spune:

Multumim frumos Camelia ! Iesim din tara pe la Nadlac, ne este cel mai la indemana. Se pare ca pe ruta noastra nu sunt probleme si in plus de maine ungurii anunta vreme buna, sa speram ca asa va fi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu_claudia spune:

buna seara tuturor! eu inca sunt in stare de soc ca am aflat astazi ca niste buni prieteni au un bebelus nou nascut cu o malformatie la organele genitale adica mai exact nu i se poate determina sexul.
am inteles ca sunt 2 variante
1. daca e fetita are clitorisul foarte marit si labiile despicate si mari si
2.daca e baiat are un penis subdezvoltat.
trebuie sa precizez ca copilul s-a nascut la 7 luni la 1 kg greutate ,si este foarte vioi incat nu a fost necesar sa stea la incubator.
problema e alta am sunat la buc la d-na dr are tel inchis si voiam sa ma ajutati care aveti mai mult timp la dispozitie ptr cautari pe net ca eu nu am gasit mai nimic si saracii nu stiu incotro sa o ia.
as vrea sa venim cu solutii ptr ei ca noi stim ce inseamna sa ai copil cu probleme.
va rog frumos care aveti timp sa ma ajutati sa ajut si eu mai departe ca stau saracii de 5 saptamani in spital ca medicii din galati nu sunt in stare sa decida sexul copilului sa poata sa i se faca certificat de nastere.
multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cameliam spune:

dar ecografic nu se poate vedea daca exista uter, ovare etc?
bietii parinti.

edit: eventual pune un topic nou pe "parintii intreaba parintii raspund", poate il citesc parinti ce au trecut prin asa ceva si primesti informatii folositoare mai repede

Citat:
citat din mesajul lui radu_claudia

buna seara tuturor! eu inca sunt in stare de soc ca am aflat astazi ca niste buni prieteni au un bebelus nou nascut cu o malformatie la organele genitale adica mai exact nu i se poate determina sexul.
am inteles ca sunt 2 variante
1. daca e fetita are clitorisul foarte marit si labiile despicate si mari si
2.daca e baiat are un penis subdezvoltat.
trebuie sa precizez ca copilul s-a nascut la 7 luni la 1 kg greutate ,si este foarte vioi incat nu a fost necesar sa stea la incubator.
problema e alta am sunat la buc la d-na dr are tel inchis si voiam sa ma ajutati care aveti mai mult timp la dispozitie ptr cautari pe net ca eu nu am gasit mai nimic si saracii nu stiu incotro sa o ia.
as vrea sa venim cu solutii ptr ei ca noi stim ce inseamna sa ai copil cu probleme.
va rog frumos care aveti timp sa ma ajutati sa ajut si eu mai departe ca stau saracii de 5 saptamani in spital ca medicii din galati nu sunt in stare sa decida sexul copilului sa poata sa i se faca certificat de nastere.
multumesc frumos!

Mergi la inceput