HELP! pui de vrabiuta: orice sfat e binevenit!!!

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Sa va spun si de puisorul meu.
Aseara am incalzit caloriferul de la el. Dimineata au aparut parintii, este hranit, slava Domnului! I-am pus si eu apa si painica si piept de pui maruntit, amestecate cu vitamine. Cred ca e lihnit, ca am vazut ca manca si din ce i-am pus. Parintii mi se pare ca vin mai rar, dar bine ca vin! Aseara mi s-a parut cam jigarit, cred ca avea si puful umed. Acum era uscat si toaletat si arata mai bine. Mi-a placut ca topaia in colivie, prin fata ferestrei, asteptandu-si parintii, si ca zburatacea, exact ca nazdravanul acum cateva zile. Si piuia de mama focului! Sper ca pana la sfarsitul saptamanii sa poata zbura binisor. I-am incalzit caloriferul, am oprit centrala, am blocat bine ferastruicile si acum... astept si am emotii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui cl

Uh, Carmaw!!!!
Uita-te la pui si vezi daca pare intreg, sa nu aiba ceva rupt. Ai vreun veterinar care sa se priceapa prin zona? Daca da, poate ca n-ar strica sa-i faceti o vizita. O colivie ai? O poti agata undeva unde pisica sa nu aiba acces, sa nu ajunga? Daca da, amenajeaza un cuib (iarba intr-un castronel micut), pune puiul in el si pune si painica (firimituri), malai, gris, pesmet amestecate (ce ai din ele) pe o farfuriuta in colivie si pune-i si apa in ceva si asteapta. Daca papa singur, e foarte bine, poti sa-l lasi acolo in asteptare. Parintii il vor cauta si el va raspunde. Pot sa te rog ceva? Nu vrei sa te uiti si dupa celalalt pui, poate ca n-a murit si nici n-a fost papat, poate ca e pe undeva pe acolo, cazut. Daca il gasesti, pune-l langa fratiorul lui.
Daca nu apar parintii, ia de un petshop hrana pentru puii de perus. Eu am luat BlancPatee si am luat si niste vitamine pentru crestera aripilor si intarirea osaturii (o picatura pe zi). Iti recomand sa-l hranesti cu pipeta, cu seringa poti sa-l inneci (mie mi-a fost teama in cateva randuri! si ai grija cu pipeta, apesi cand ai varful in ciocul puiului, bagi ceva mai adanc, si o retragi inainte de a-i da drumul, ca altfel il pisti; eu, fara sa vreau, i-am piscat de cateva ori la limbuta.).
Acu', cum prepari amestecul: pui apa si obtii o pasta, nu tare, molicica, sa poti s-o tragi cu pipeta. Nu-ti fie teama, o sa reusesti pana la urma, o sa vezi. Daca vezi ca sta in amorteala si nu deschide ciocul, parintii nu apar, nu e hranit, va trebui sa-i deschizi tu cioculetul (din lateral, usor, cu unghia). Eu l-am fortat pe micutul meu in cateva randuri. Daca va papa, o sa prinda puteri si va incepe sa ceara singurel.
Sa ne spui cum evolueaza, da? Bafta multa !
sarut mina de raspuns
seara am pus puisorul intr-o cutie de pantofi cu gaurele i-am pus apa mezmet....noaptea ma-am dua-s de multe ori sa-l vad facuse cacuta
dimineata repede am pus la fiert un ou da gaina cu fulgi...l-am amestecat cu o brinzica f grasa moale de aici cu un pic de pezmet si cu siringa i-am dat apa
Apa a primit dar mincarica nu deschiidea ciocul nu inghitea nimic Ochisot-rii inchisi
l-am pus inapoi in cutiuta asteptam ora 8 sa sun veterinara ...apoi am vazut ca a cazut pe o parte avea paralizie am inceput sa pling l-am luat in mina fetelor si mi-a murit in mina
cE sa va scriu ca am fost socata toata ziua...barbate-miu ridea de mine.....nu vroiam sa-mi mai vad pisicu...NU I_AM DAT DE mincare,scandal apoi cineva pe net mi-a explicat ceva ce stiam CA pisicu meu a facut ce avea in gene'
Astazi m-am potolit pisicutu meu doarme linga calculator viseaza si se rasteste in somn
Imi e drag da natura-i vicleana rau....
PS nu am mai gasit nimic probabil ca noaptea au fost papati
oufffffff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns d_madalina spune:

Carmaw - te inteleg prea bine. Si eu am gasit un puisor pe ciment si l-am ingrijit cum am putut mai bine insa dupa 5 zile l-am gasit mort - avea din pacate o umflatura in stomac si i se deplasase gusa de la locul ei cumva dupa ceafa (presupun ca era asa din cauza cazaturii). E greu si acum dupa vreo 2-3 saptamani cand ma gandesc la el...

In schimb, pe cel de-al doilea puisor pe care l-am tinut o saptamana si jumatate l-am eliberat azi. M-am dus in parc langa unul dintre copacii foarte mari si am deschis usita coliviei. Imediat a zbughit-o in copac si a inceput sa tzopaie pe acolo. Apoi a inceput sa piuie si a venit deja o vrabiuta la ea! Si s-a urcat din ce in ce mai sus in copac pana nu am mai reusit sa o vad. Sper sa fie bine... Ma bucur enorm ca am putut sa-i dau drumu si sa o vad asa cum sare prin copaci! sper sa nu moara...ma simt acum de parca ar fi fost un copil si l-am dat afara din casa :((

Cl, ce face puisorul tau?

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Cl, ce emotii am avut cand am citit doar ultimul tau mesaj si am vazut ca vorbeai despre un singur pui... M-am bucurat tare apoi cand am vazut ca nazdravanul celalalt este cu parintii lui! Uh! Ce bine!
Ce mai face Praslea?

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Ajutati-l pe Cata, un baietel de 5 ani, sa traiasca!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Carmaw, , ce pacat!

Madalina, ma bucur pentru puiul tau! Te cred ca te simti cu inima stransa, insa e mult mai bine asa pentru el. E mai bine sa fie liber, iar intre vrabiute va invata cum sa-si caute hrana, sa-si faca cuibul, isi va cauta perechea mai incolo .


Alina, . Nazdravanul a scapat. Il mai aud din curte piuind, e undeva pe la streasina casei, deasupra locului de unde l-am cules. Probabil ca e in vechiul cuib.

Pusorul meu este bine. Parintii inca mai vin sa-l hraneasca dar mai rar, ce-i drept. Vin la 20, 30 chiar 40 de minute (am lasat camera acolo si am vazut). Intr-o seara n-au mai venit timp de mai bine de 2 ore. Era asa de trist micutul! A stat saracul cu ochii afara si a tot piuit si s-a agitat, de mi se rupea sufletul de el! Pana la urma s-a apucat sa manance din ce-i pusesem eu. In jur de ora 20.30 ei se culca. L-am lasat pana aproape de ora 22, apoi l-am bagat in casa, la culcare.
Intr-o alta seara a inceput sa piuie si sa se agite, asa cum face el cand isi vede parintii. Ma uit afara si vad pe acoperisul vecinului o vrabie si cu puiucul ei. Clar, dupa cam se agita micutul, erau ai lui. Apoi a venit si perechea pe acoperis, cu ceva in cioc si i-a dat puiului sa pape. Sa va zic cum se agita puiucul meu, saracul? Nici n-a fost bagat in seama!!!
Nu stiu cu cat e mai mic decat fratiorul lui, dar, ca dezvoltare, e clar in urma lui cu o saptamana. Ieri l-am vazut facand exact ce facea fratele lui cu o saptamana in urma: isi intindea aripioarele, falfaia putin din ele, se agata doar de zabrele si cadea. Acum insa reuseste sa se tina bine de ele. Progresam si este bine. De papat mai papa si din ce ii pun (vechiul amestec, la care am mai adaugat si patrunjel tocat, iar ieri i-am pus si putin cascaval). Ca prefera painea, nu stiu de ce, e clar!
Inainte de a pleca, ii mai pun si bucatele mici de paine. Am facut-o pentru ca m-am gandit ca asa vor mai veni vrabiile acolo la mancare si asa va fi vazut si de catre parintii lui. Si pentru socializare . Ei bine, vrabiile vin acolo si fura painica. Sa le vedeti cum baga ciocul pintre zabrele si le iau! Cand mai apare cate una care ia painica si i-o da puiului, stiu ca e parintele. Apoi mai ia o bucatica si pleaca cu ea la celalalt pui . In primele ore ale diminetii nu le pun nimic, ca asa vin parintii mai des la pui si-l hranesc . Ieri dimineata, inainte de placare, eram in dubiu, mai pun painica pentru celelalte vrabii sau nu. Si ma intreaba fi'miu ce fac, de ce nu plecam odata. Ii spun ca nu stiu ce sa fac si-l aud: "mai mami, pune-le, ca asa mai sta si puiul cu cineva de vorba" . Asa ca am pus si suplimentul.
Sper ca in cateva zile sa fie liber si micutul. Dilema mare va fi cu ferastruicile, cum sa fac, sa le deschid cand sunt si parintii acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Cum mai sunteti? Tot cu micutul in colivie sau e langa familia lui acum?

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Ajutati-l pe Cata, un baietel de 5 ani, sa traiasca!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Alina, din pacate inca mai am puisorul.
Am vrut sa-i dau drumul in weekend, dar n-am avut curaj. Mi-e teama sa nu ajunga in labutele pisicii. Nu-mi placea cum zburatacea prin colivie. Prin zburatacea vreau sa intelegeti ca doar topaia si nici putere nu prea avea. Abia in seara aceasta mi-a placut cum a dat din aripioare. Are deja 4 saptamani de cand e la noi si 2 saptamani de cand e singurel. Dar am zis ca mult a fost, putin a mai ramas, nu se intampla nimic daca il mai tinem cateva zile, sa prinda puteri.
De mancat mananca bine singurel. Ii amestec carne de pui cu malai, gris, pesmet, painica, galbenus de ou, cascaval, patrunjel (toate tocate marunt)plus un amestec de mei si seminte (pentru zebrele australiene), la care adaug si niste vitamine (pentru pene si oase). Ii pun si apa separat, apa din care bea si cu care se si stropeste. E un scump cand faca baita. Mi se pare ca s-a mai lungit putin si alura lui imi evoca un adolescent slab si desirat . Gherutele i-au crescut mult, ba mai are si niste "unghii" mari si maronii acum. Si are si mult mai multa putere in picioruse, il vad ce sarituri face! Galbeneala de la cioculet s-a mai retras. Pe piept e in continuare golas, nu stiu de ce. Si si tartita e golasa.
Ieri am gasit-o pe mamica lui dormind (motaia)langa colivie, pe pervazul de la fereastra. A stat multisor acolo. Zilnic intra in balcon si papa ce ii las. Prefera malaiul si nu prea agreeaza meiul (puiul e innebunit dupa mei; deh, chestie de gusturi ).
Zilele trecute l-am vazut iar pe nazdravan, de data aceasta chiar pe pervaz. Era tot familionul strans si i s-a dat micutului sa pape dupa care si nazdravanului. Nazdravanul e de fapt o ea, e o vrabiuta, vad ca are penajul complet. Asta micu' inca mai naparleste...
Imi spunea barbata-miu ca dis de dimineata, pe acoperisul casei vecine, se aduna vrabiile si sunt lectii de zbor . Spunea ca vin o groaza de vrabiute cu puiutii lor. Maine incerc sa ma scol sa le vad si eu. As fi vrut ca in weekend sa dau drumul puiului (in caz de ceva, sa pot sa-l culeg), dar e posibil sa-i dau drumul si mai devreme... Sper sa fie bine...
Dupa ce va fi liber, o sa le lasam in continuare apa si mancare in colivie. Sunt curioasa daca vor mai veni...


Pentru cei interesati, un link util, zic eu, despre vrabiute (pui, hrana, crestere etc), am gasit aici:

http://www.starlingtalk.com/babycare.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Cl, exceptand faptul ca povestesti frumos mai e si cu happy end
Ma bucur pentru puii norocosi. Eu, dupa ce m-am bucurat ca si-au facut cuib in acoperisul de la terasa, acum sunt trista ca nu mai sunt. Saptamana trecuta am fost plecata cateva ore si in acel interval a cazut un pui (sau puiul) din cuib. L-a vazut soacra-mea si l-a pus intr-un recipient tot pe terasa dar a fugit de acolo si nu l-am mai gasit. Mai tarziu a fost si un soi de furtuna dar nu s-a mai intors nimeni in cuib. Am vazut la un moment dat o vrabiuta si cu pene si cu puf pe gard si sper sa fi fost puiul ratacit, adica asta insemna ca e ok.

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Tala, , multumesc frumos. Sper sa fie cu happy end. Sa-l vad numai pe asta micu' zburand cu parintii pe langa el!

Micutu' prinde puteri. Sare precum campionii si a inceput sa mai dea si din aripioare. Barbata'miu ma intreaba de fiecare data cand ajunge acasa: "ce-ti mai face gaina?" I-am zis ca nu-i mai dau sa manance mancare calda daca ii mai spune asa puiului .
Dimineata ii aduc parintii, la micul dejun, bucatele de rama. Sa-l vedeti cum mananca ! Si, puteti sa spuneti ca sunt sadica, dar nu-i pun de mancare de la prima ora, ca sa piuie bine, sa vina parintii la el. Daca are mancare se duce si papa singurel si nu prea mai piuie. Azi dimineata nu stiu daca i-au mai dat sa pape (ieri seara i-au dat), tot veneau la el si plecau. Le-am lasat painica si malai si lor, ca sa vina mai des pe la puiut .
De trei seri il las cu geamul deschis. Incerc sa-l obisnuiesc cu temperaturile noptii, sa-l "calesc" putin .
Intr-una din diminetile trecute cred ca fuse dumnealui mai fomist. Papa ce-i aduceau parintii si tot piuia. Si apoi l-am vazut tot ducandu-se la locul unde ii pun farfuriuta cu mancare si piuind. Facea ture: fereastra, locul unde era farfuriuta si piuia disperat. I-am pus mancarea si a mancat ca haplea .
Ce ma mai distreaza la el... Pe latul coliviei e o sticla, asezata in panta, pe care dumnealui se tot plimba. In punctul cel mai inalt se duce si urmareste sa vada cand vin ai lui, apoi fuge la zabrele cand apar cu mancare. Ei, si seara se zareste in fereastra de langa colivie. Nu stiu ce e in mintea lui, dar topaie, face ture pe sticla aia si piuie cand se vede acolo. O fi crezand ca vine vreo vrabiuta la el .
Ce era sa uit! Puiul naparleste la greu! Coada aproape ca nu mai are si ma cuprinde disperarea. Cum o sa poata zbura daca nu are coada???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

Cl, poate ar fi bine sa vorbesti cu un veterinar care sa te sfatuiasca vav de caderea penelor.

Va urmaresc cu mare interes pe tine si vrabiutul tau!

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Ana, minunea mea iubita Luca, iubitul mamei drag!
Povestea nasterii Anei
**************************

Ajutati-l pe Cata, un baietel de 5 ani, sa traiasca!!!


Mergi la inceput