HELP! pui de vrabiuta: orice sfat e binevenit!!!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns d_madalina spune:

Buna,

Ce mai fac puisorii? Au inceput sa pape singurei?

Mie mi-a dat cineva saptamana trecuta un puisor gasit... care din fericire a inceput sa manance singurel. Acuma din pacate este foarte agitat, zboara peste tot si este foarte speriat de noi. Daca initial statea la mine in palma, acum in momentul in care ma vede fuge mancand pamantul. In colivie nu o mai tin cam de joi-vineri pentru ca se agata de zabrele si imi era foarte mila de ea . Acum are un balcon foarte mare in care este stapana. Nici nu stiu ce ar trebui sa fac in situatia asta :(

O zi placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Madalina, zboara singurel? Daca da, cred ca ar trebui sa-i lasi fereastra deschisa. Ii pui in continuare mancare si vezi cum reactioneaza.

Eu am vesti si bune si rele...
De ciugulit au inceput amandoi puisorii, papa singurei. Insa nu stiu de ce papa doar painica din ce le dau.
Cel nazdravan se apuca si el de gratii (exact ca si al tau, Madalina, o sa vezi de ce ti-am spus sa-l lasi cu fereastra deschisa) si apoi aluneca pe ele pana jos. Zburataceste pana in susul coliviei si iar aluneca . Azi dimineata le-am pus apa si cel nazdravan a fost cel care a descoperit-o si a baut singurel. M-am bucurat, pentru ca cel micut se ia dupa el.
Diferenta intre cei doi puiuti e clara, sunt niste zile intre ei. Nu stiu, voi aveti idee daca pot iesi din oua si la diferenta de o saptamana? Sau ies doar la cateva zile, o zi, doua? Stie cineva?
Sa revin. M-am bucurat pentru faza cu apa si azi dimineata am plecat eu senina la serviciu. Ma intorc acasa seara si dau fuga la pui. Si intepenesc! Colivia era goala! Ferestruicile inchise! Pe unde au iesit puii si unde sunt? Si da-i si cauta prin balcon, prin toate cotloanele. Nimic! Zona Crepusculara, nu alta! Studiez colivia, m-am gandit ca a aprut o pasare rapitoare si i-a apucat printre zabrele si i-a papat. Dar dupa cum arata colivia, nu era nici un rest nimic! Numai painica pusa de dimineata era toata terminata, ca niciodata! Ma mai linistesc si incep sa studiez zona de afara. M-am gandit ca daca nu apar vrabiile cu mancare pentru puisori, e posibil sa fi zburat puii. Ma uit in curtea vecinului si ce vad? Un pui de-al meu pe o scandura, topaia de colo colo. Si NU ZBURA! A venit vrabiuta, i-a dat sa pape si a plecat. A tot topait el si s-a bagat dupa niste caramizi (casa vecinului e in reparatii si sunt materiale de constructie acolo). Ii dau telefon lui al meu si-l pun sa ia legatura cu vecinul, sa ne lase sa intram in curtea lui, sa recuperam puiul. A venit omul de pe unde era si a intrat barbata-miu in curte. Eu de la fereastra ma uitam sa vad. Puiul nu era nicaieri!
Au intrat in casa si au asteptat sa apara vrabiuta, sa cheme puiul. Ei, si tot asteptand asa, de ce mi-era teama, de aia n-am scapat! Cine credeti ca venea agale pe garduri? Pisica! Si s-a oprit pe gardul vecinului, in timp ce vrabiutele ciripeau innebunite. Eu: zat si zat si zat, pisica nimic, statea intepenita pe gard. Am simtit ca mi se face rau. Ce am facut, nu a fost prea frumos, dar a fost pentru o cauza nobila: am luat o ceapa (iertare, asta am gasit, aveam la indemana doar cartofi si ceapa, iar cartofii erau mari, ceapa era mica ) si am aruncat inspre pisica. Nu stiu cum de-am reusit, am nimerit-o . Pisica s-a dat jos de pe gard si a inceput sa astepte in spatele gardului!!! Disperata, am repetat operatiunea ceapa si am nimerit-o iarasi. Slava Domnului ca s-a carat. Acum chiar ca nu mai iesea puiul, dupa toate semnalele de alarma date de vrabiute. Asa ca s-au apucat oamenii sa caute din nou. Au zarit-o intre caramizi. Au dat la o parte doua sau trei si a prins barbata-miu puiul!!! Imi zambeste triumfator si... scapa puiul! Evident ca a inceput sa zburataceasca pe acolo si trece pe sub gard la noi in curte, in micuta bucatica verde pe care o avem. Cobor in fuga si ma uit printre plante si-l vad. M-am chinuit putin si am reusit sa-l prind! Uf! L-am dus repede in colivie. Saracul, a incercat sa ma ciupeasca ca sa se apere si-i batea asa de tare inimioara!
Pun colivia la fereastra si incep sa-l studiez. Saracul, nu mai zicea nimic! Ma tot intrebam daca e micutul sau nazdravanul. Apoi realizez ca dupa cum topaia, nu are cum sa fie nazdravanul, ca ala zburatacea ceva. Ma intreb ce s-o fi intamplat cu nazdravanul...
Apoi ies din balcon, inchid usa, o las putin intredeschisa si stau la panda. Puiul tacea malc! Pana la urma a inceput sa piuie, sa-si cheme parintii. In final a aparut vrabiuta, a studiat colivia, a plecat. Vrabioiul la fel. Si mai apoi i-au adus de mancare!!!! Am rasuflat usurata. Apoi ma uit de la fereastra bucatariei sa vad ce se mai intampla. Vrabiutele se aseaza pe streasina casei vecine sau pe ramurile uni copac din alta curte, se uita putin si abia apoi vin cu mancarea la pui. Asa faceau si acum. Si, la un moment dat, vad un pui mic si o vrabiuta pe crengile copacului respectiv. Uh, ce frumos imi zic, sper ca nazdravanul meu sa fi scapat, sa nu-l fi papat pisica... Apoi vad ca apare perechea vrabiutei cu ditamai guguloiul de paine in cioc si-i intinde puiului. Ala mic ciugule si apoi vrabioiul, cu restul in cioc...vine la puiul din colivie!!!! Nazdravanul meu traieste si zboara!!! Ce fericit trebuie sa fie in noaptea aceasta langa parintii lui!!!! Mi-e mila de mor de asta micu'! Toata noaptea e singurel, of! Sa vad maine dimineata daca mai vin parintii la el. De dat drumul nu am cum, inca nu zboara. Intre caramizi daca l-as fi lasat,(imi faceam reprosuri ca poate era mai bine daca il lasam acolo) mi-a zis al meu ca pisica putea lejer sa bage laba si sa-l ia. Asa ca o sa-l tin pana sambata, sa vad cum evolueaza.
M-am prins cum au iesit din colivie. Ferastruicile alea le inchideam la o zabrea mai putin, ca sa pot umbla eu usor. Pe acolo cred ca s-au strecurat sa iasa. Daca le inchideam cum trebuia, sigur nu aveau cum sa iasa, iar printre zabrele sigur nu au loc. Maine le inchid bine si... o sa fiu cu emotii toata ziua. O sa-i las mancare si apa si sper sa aiba noroc.
Tineti-i pumnii, sa fie hranit de ai lui, sa prinda puteri si sa zboare singurel!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Ce draaaguuuut! Sper sa fie bine si cu puiul nr 2!

-------------------------------------
Hai la drum si-om vedea noi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Povestea puiutilor de vrabiuta ai Claudiei e una din cele mai frumoase, impresionante si palpitante povesti cu animalute de pe DC!!! :)

Eu cred ca si mezinul o va scoate cu bine la capat, cu atat mai mult cu cat parintii sunt in legatura cu el.
Claudia, oare nu ar fi bine sa ii amenajezi un culcus calduros pentru timpul noptii? Mai ales ca acuma e cam racoare afara.



Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Nicoleta, sper din tot sufletul sa fie bine si cu micutul! Dar am niste emotii!!!!

Denizel, uh, maine dimineata o sa am emotii mari. Sper sa revina parintii. Sunt parinti buni, am vazut, am speranta ca nu-l vor abandona acum pe asta micu'. O sa pandesc sa vad ce o sa fie. Puiul are un "cuib" facut (cutie de inghetata cilindrica, taiata, in care am pus paie si iarba), dar de cand le-am pus sticle cu apa calda infasurate(le pun seara si dimineata), nu mai sta in cuib, nu doarme decat pe sticla calda. Cat a fost fratiorul/surioara lui/ei, a fost OK, pentru ca dormeau unul langa altul (inainte dormeau in cuibulet, lipiti ). Acum...mi se rupe sufletul! Plus ca acum are tot pieptul golas, saracutul... Offff....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Claudia, dar sticla aia se raceste in vreo ora, nu?
Oare o perna electrica nu ar fi potrivita pt. puiutul golas? Uf, bietul de el... :(.


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Sticla e invelita intr-un prosop, cred ca rezista cam 2 ore. Apoi adoarme puiul si nu-l mai deranjez, iar perna electrica n-am. Acum, nu e chiar asa de frig, ma gandesc ca o rezista el pana dimineata. Sper sa nu fie maine prea frig, ca pana acum se batea cu celalalt pe mancare, topaiau mereu, se incalzeau. Daca e, dau drumul la calorifer (am mai facut-o intr-o zi), ala sigur rezista incalzit cateva ore. Mi-e groaza de ziua de maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Nu-ti fie groaza, Claudia!! Asta micu' a dovedit pana acuma ca e un supravietuitor, nu? :) Si ca are muuult noroc .
Tin pumnii!!!!


Pentru parinti, de dragul copiilor


"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

neata fetelor
AM si eu o patanie
Am un pisic are cam 10 luni creste mare frumos binenteles intra si iese din casa cind vrea
Ieri sera stateam pe intuneric sa ma uitam le télé....usa descghisa...intra Choupy motanel aud parca filfiit ceva repede inchid usa, aprind lumina si ce vad motanul meu se juca cu un puiut de vrabia...pene peste tot...OUUFF Doamne!
Am pus mina pe puiut... a stat intr-o cutie veche de transport a lui Choupy nu maninca nu bea pare stresat de moarte...are ceva penaj lipsa imi e frica sa nu moara. O fi avind si lezini? Imi e frica sa ma si uit la el!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
ce fac?
ce sa fac, cum sa i dau de mincare ...cu seringa apa? I-am pus malai
ce sa mai fac ?
Multumesc de raspunsuri
ps acuma imi amintesc ca era un cuib chiar in mesteacanul din fata noastra erau 2 puisori a fost furtuna mare si na! nu mai decit jumatate de cuib si fara puisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Uh, Carmaw!!!!
Uita-te la pui si vezi daca pare intreg, sa nu aiba ceva rupt. Ai vreun veterinar care sa se priceapa prin zona? Daca da, poate ca n-ar strica sa-i faceti o vizita. O colivie ai? O poti agata undeva unde pisica sa nu aiba acces, sa nu ajunga? Daca da, amenajeaza un cuib (iarba intr-un castronel micut), pune puiul in el si pune si painica (firimituri), malai, gris, pesmet amestecate (ce ai din ele) pe o farfuriuta in colivie si pune-i si apa in ceva si asteapta. Daca papa singur, e foarte bine, poti sa-l lasi acolo in asteptare. Parintii il vor cauta si el va raspunde. Pot sa te rog ceva? Nu vrei sa te uiti si dupa celalalt pui, poate ca n-a murit si nici n-a fost papat, poate ca e pe undeva pe acolo, cazut. Daca il gasesti, pune-l langa fratiorul lui.
Daca nu apar parintii, ia de un petshop hrana pentru puii de perus. Eu am luat BlancPatee si am luat si niste vitamine pentru crestera aripilor si intarirea osaturii (o picatura pe zi). Iti recomand sa-l hranesti cu pipeta, cu seringa poti sa-l inneci (mie mi-a fost teama in cateva randuri! si ai grija cu pipeta, apesi cand ai varful in ciocul puiului, bagi ceva mai adanc, si o retragi inainte de a-i da drumul, ca altfel il pisti; eu, fara sa vreau, i-am piscat de cateva ori la limbuta.).
Acu', cum prepari amestecul: pui apa si obtii o pasta, nu tare, molicica, sa poti s-o tragi cu pipeta. Nu-ti fie teama, o sa reusesti pana la urma, o sa vezi. Daca vezi ca sta in amorteala si nu deschide ciocul, parintii nu apar, nu e hranit, va trebui sa-i deschizi tu cioculetul (din lateral, usor, cu unghia). Eu l-am fortat pe micutul meu in cateva randuri. Daca va papa, o sa prinda puteri si va incepe sa ceara singurel.
Sa ne spui cum evolueaza, da? Bafta multa !

Mergi la inceput