HELP! pui de vrabiuta: orice sfat e binevenit!!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Cl, te admir pentru sufletul tau mare ce il ai pentru aceste vietuitoare. Am savurat tot ce ai scris despre ele. Mi se pare nemaipomenit ca parintii sa isi recunoasca odraslele si sa vina sa le hraneasca.
Hai sa va povestesc si eu despre Maggie a noastra, poreclita de copilul nostru. In engleza la cotofana se spune magpie si de aici Luca i-a zis Maggie. A hotarat el ca trebuie sa fie fetita. I-o fi vazut genele mai lungi si mai intoarse ?!
In fine, a doua zi dupa ce am hranit pasarelul cu mancare de catel a avut diaree. Dimineata am iesit sa scormonim pamantul in cautarea ramelor. Se lasa mult cautate. Si dupa sapari arheologice gasiram 2 amarate si subtirele rame. Problema este ca Ciocofone nu deschide ciocul. I-l deschide sotul cu forta. Toata ziua a fost letargic, cu picioarele tinute in spagat. De cand l-am luat ghearele le avea ghemuite si statea cumva pe genunchi, nicidecum pe laba, pe gheare. insa vazandu-l cu un picior la rasarit si unul la apus m-am cam pierdut. Am zis ca i se apropie sfarsitul bietului puiut. L-am incalzit un pic cu feonul ca tot tremura si l-am dus cu cutia afara, sub un pom unde stiam eu ca mai vine maica-sa. Si intr-adevar dupa ceva cautari apare Madame Cotofana. Insa rautacioasa nu i-a adus nimic. I-a luat ceva timp sa il recunoasca, s-au mai plimbat pe acolo si alte cotofene, au intrat in cutie, au baut din apa puiului, i-au sfarsit si cerealele si au mai facut si caca in cutia lui. Obraznicele! Maica-sa la un moment dat statea ca o proprietareasa pe marginea cutiei. Ziceai ca este bibelou. Nu ii aducea nimic. Toata ziua am lasat puiul acolo tot sperand ca mama lui ii va aduce ceva. Seara puiul era mai lesinat. Sotul tot se gandea sa faca o cutie si sa o agate in pom si poate maica-sa ii va da ceva. Numai ca ne gandeam noi ca maicasa o mai avea vreun pui de hranit si poate uita de amaratul asta si nu o sa ii dea nimic sa manance.
Din fericire copiii nu au fost afara ca sa sperie cotofana. Asa ca a avut liniste. Eu stateam pe prispa casei mele cu binoclu si urmaream activitatea. Pana la urma sotul a luat pasarica in casa si i-a dat lapte cu Nutrition shake ce folosea el cand mergea la sala. Am pus-o inapoi intr-un cosulet de cadouri cu iarba multa ca sa stea Maggie pe moale si am asezat-o in fata semineului. Am pregatit copiii ca poate a doua zi Maggie nu o sa mai respire. Noi am facut tot posibilul.
Ieri dimineata cand ne-am trezit, Maggie iesise din cosuletul de cadouri care este din metal si cu bilute colorate si lucitoare si plecase in recunoastere prin living. Caca era peste tot. Pe piatra din fata semineului, pe parchet, pe covoare. Maggie se intremase. Si chiar ne-a si vorbit. O ador. Cand o aud cum trancaneste pe limba ei nu mai pot de dragul ei. Si deschide un cioc mare si roz ca doar-doar sa ii arunci ceva in el. Dupa cum va spuneam ea nu deschidea ciocul. Sotul i-l deschidea fortat.
Apoi ne-am amintit noi ca la articolele de sport in magazin gasim rame de cumparat. Oh, o delicatesa. Rame lungi si zemoase. Sa va mai spun cum le haleste Maggie? Acum deschide ciocul si face galagie. Numai ca mie mi-e al naiba de scarba de ramele astea. Asa ca sotul e responsabil cu ramele. Eu ii dau laptic cu proteine, paine inmuiata in apa. Ieri am scos-o iar afara si maica-sa nu a mai venit. Si biata Maggie a tot strigat si strigat si nimeni nu a venit la ea. Asa ca mi-am luat cosuletul si l-am tinut numai in fata casei mele. Maggie a sarit din cosulet si a explorat iarba. Vad ca nu isi mai tine ghemetoc ghearele. Acum le-a desfacut si poate sa stea agatata de un bat. Mai am un pic si o invat sa si zboare .
Cainele nici nu o mai baga in seama. Tzopaie Maggie prin living in voia ei si Cezar se face ca nu o baga in seama. Nu mai spun ca cu o noapte in urma am uitat sa il inchid pe Cezar in cusca lui si dimineata patrulau amandoi prin living.
Astazi de dimineata fusei trezita de strigatele lui Maggie. II baga sotul rapid o rama pe gat si o linisti. Acum eu ii dadui lapte cu proteine si se culca. Ma gandeam sa ii cumpar mancare de bebelusi, pasta din aceea de carne si sa ii dau cu pipeta. Vad ca face normal caca. Nu mai face diaree. Inseamna ca digera bine ce ii dam sa manance.
Eu cred ca ce a pus-o pe Maggie pe picioare a fost acel lapte cu proteine. Pur si simplu parca a inviat biata pasarica.
Nu stie inca sa manance singura sau sa bea apa. I-am pus pe langa ea niste frimituri de paine, o rama si nu stia ce sa faca. dar acum poate sa isi stearga cioculetul. Facem progrese. Inca depinde de noi 100%. Va mai tin la curent cu viata lui Ciocofone (ca eu asa o alint). Ca are un cioc tare mare.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Ciuf, , BESTIAL!!!! Doamne, ce ma bucur!!!! Chiar ma intrebam ce s-a mai intamplat cu puiucul tau! Cred ca e o scumpete! Sper din tot sufletul sa inceapa sa pape singur si sa zboare. E posibil ca de la laptele ala sa-si fi revenit. Sotul tau a avut curaj sa i-l dea si bine a facut. Sa ne mai spui ce-ti face puiul!!!!!
Si ai grija pe unde iti pui bijuteriile, am auzit ca cccc cotofana fura tot ce straluceste. Ai grja si la banuti, ca si pe aia ii aduna . Cice le aduna in cuib...
Stiti, ma bucur cand vad ca mai sunt si altii ca mine, ca nu sunt singura "tacanita" .

Madalina, trebuie sa pun mana pe telefonul sotului, ca pe el sunt filmuletele. Dar o fac eu zilele acestea.

Alina, , imi pare bine ca nu va plictisesc.

Mi-e drag de mor de mingiutele mele inaripate! Sunt asa de scumpei si dragalasi!!!
Sunt din ce in ca mai salbatici cu mine, tot zburatacesc cand le pun dimineata si seara sticla cu apa calda. Dar de cand le-o pun, aproape numai pe ea stau. Cel putin noaptea acolo dorm, nu mai dorm in cuib.
Astazi i-am mai urmarit putin. Cel nazdravan facea ce facea si numai el manca. Barbata'miu imi spunea sa-l iau si sa-l tin in cutie pana va fi si celalalt hranit, dar n-am avut inima s-o fac. Pana la urma cel micut a inceput si el sa mai reactioneze, sa caute sa-l impinga pe nazdravan . Imi place la nebunie cand se toaleteaza, sunt asa de dragalasi! Am vazut astazi ca au gatul golas, le-a cazut puful. Cred ca pe burtica e inca puful de pui, asa ca ma astept ca zilele acestea sa cada si ala. Apoi, dupa ce le vor creste penele de adult, probabil ca atunci voi afla si sexul puilor.
Si am mai vazut ceva interesant: vrabiuta incearca sa-i intarce. Venea cu painica in cioc si intindea ciocul printre zabrele, iar puii incercau sa piguleasca de pe ciocul ei. Amandoi, unul dintr-o parte, celalalt din cealalta parte! Apoi vrabiuta le mai indesa si ea in cioculet! Maine seara incerc sa le mai fac un filmulet, poate reusesc sa surprind fazele acestea.
Abia astept sa-i vad liberi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Cat ma bucur ca si povestea vrabiutelor Claudiei si cea a ciocofenei Maggie sunt cu happy end! Doamnelor mamici adoptive de pasarele, mare lucru ati reusit!
Va urmarim cu sufletul la gura in continuare

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Nu prea am avut curaj sa citesc subiectul pt ca am avut si eu o experienta cu un pui de porumbel care insa nu s-a sfarsit cu bine. Insa ma bucur tare mult de puiutii de vrabiuta si de cotafanel (ai grija, sunt hoti desavarsiti).
Eu traiesc o ciudatenie in sensul ca in jur de 13 iunie un vrabioi cu o vrabiuta s-au apucat sa-si faca un cuib sub acoperisul terasei (chiar deasupra usii de le living) [probail nu mai aveau loc in saceac - acolo am pierdut numarul cuiburilor]. In ciuda sfaturilor unora de a nu le lasa sa-si faca acolo cuib (din cauza de rahatei in principiu) mi-a fost mila sa-l stric. Insa acum cateva zile (cam la 10 zile de cand isi construiau cuibul) am auzit deja piuituri - e posibil ca in asa scurt timp sa oua, si sa si iasa puii? Oricum parintii sunt iubitori de senzatii tari pt ca se sperie de fiecare data cand ies din casa (ca tre' sa ies, ce sa fac?).
Va felicit ca ati dat atentie vietii si va rog doar sa ii ajutati sa revina in mediul lor (spun asta pt ca am avut doi perusi - unul a murit ieri - si abia dupa ce i-am luat am constientizat cat ii chinui in colivie, din pacate pt ei nu exista alternativa decat sa nu mai incurajam astfel de comert)

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Fetelor, Maggie a murit azi-noapte. Nu stiu ce s-a intamplat, i-oi fi dat prea multe rame? Nu am idee. Dar e tare trist.
Ieri am fost de i-am luat colivie tot sperand ca o voi mai tine cateva saptamani. Tot asteptam sa invete sa manance singurica.
Aseara am scos-o la pascut si parea tare vesela cand tzopaia. Si era numai cu cioculetul deschis, cantand. Sunt tare trista. Ma simteam asa de bine ca am salvat sufletelul asta. Si cand ma trezii sa nu aud nici un cantecel de la ea!
Il rugai pe baietel sa se duca sa inceapa o groapa si o termin eu.
CL, asa si eu cu vorbitul despre pasarel. M-a intrebat acum doua zile o vecina despre progresul lui Maggie. Pai numai atat mi-a trebuit. Ca mi-a turuit gura numai despre pasarel, despre programul de masa, dieta. Ma si gandeam ca vecina asta cine stie ce o crede despre mine ca sunt dusa rau cu pluta.
Am asa un amar in suflet. Am sperat tare mult ca voi salva pasarica asta. Si Luca plange si tot plange ...si eu la fel .

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Of, Ciuf!!!! Nu se poate!!!! Imi pare asa de rau !!!
Ce-o fi in sufletul tau si-al lui Luca!!!!

edit:
Ciuf, nu esti tu de vina. Cred ca pur si simplu nu supravietuiesc fara parinti (decat cu rare exceptii). Am vazut la vrabiutele mele. Erau din ce in ce mai apatice, nu mi-a placut deloc cum erau vineri si nici sambata. Psihicul lor era la pamant. Cel putin asta a fost senzatia mea. Daca nu apareau parintii sambata, nu stiu ce s-ar fi intamplat. Probabil ca ar fi supravietuit doar cel nazdravan, insa imblanzit si nu cred ca ar fi supravietuit singurel. Iar cel micut, uf, nici nu vreau sa ma gandesc!
Te rog eu mult, Ciuf, nu-ti mai face mustrari de constiinta, ai facut tot ce ai putut tu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Tala, , imi pare rau pentru perusul tau!
Sincer, nu stiu cat timp le trebuie puisorilor de vrabiuta sa iasa din oua.
Bineinteles ca o sa dau drumul vrabiutelor in mediul lor. Asa este cel mai bine pentru ele. Nu vreau sa le chinui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Ciuf, biata Ciocofene... citisem fetei cele doua povesti, cum e ea topita dupa animale zicea ca vai ce noroc sa gasesti un pui de pasare! Cred ca bietul Luca e neconsolat

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Ciuf, ce mai faceti? Luca cum se mai simte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Haideti sa va mai povestesc cate ceva despre vrabiutele mele.
Ieri am fost plecata la un seminar cam toata ziua. I-am dat indicatii sotiorului (sa nu uite sa puna sticla cu apa calda si sa blocheze accesul cainelui acolo) si am plecat. Partea proasta e ca ieri a fost frig si a plouat toata ziua! Ei bine, ma suna al meu pe la 10, ca s-a intors acasa si puii stau in ploaie, nici macar nu s-au adapostit, ca ploia cade in casa, ce sa faca? I-am spus sa bage colivia inauntru, sa o puna pe un scaun si sa lase geamul deschis, ca poate o sa stea ploia si vor veni parintii. Eiii, si ma intorc eu acasa pe la ora 16 si dau fuga la pui. Fereastra era inchisa! Puii au stat nemancati mai bine de 6 ore! Dau drumul la fereastra, pun colivia in dreptul ei si ce vad? Sotiorul meu pusese in colivie doua bucati MARI de paine! I-am dat telefon si l-am certat si i-am spus ca ar fi trebuit sa puna painea intreaga si ca nu inteleg de ce s-a limitat doar la doua "bucatele". In fine, partea buna e ca au aparut parintii si i-au hranit, iar inainte de culcare l-am vazut pe un puisor pigulind (le-am pus niste malai amestecat cu BlancPatee si pesmet).

In dimineata aceasta mi s-a parut cam frigulet, asa ca am oprit caloriferele in toata casa, mai putin cel din balcon (avem pus unul si acolo) si am dat drumul la centrala. Am tinut-o doar cat s-a incalzit caloriferul, dar nu sa friga tare.
Seara am mai facut un filmulet, de data aceasta cu camera. I-am filmat cam trei sferturi de ora, exact inainte de culcare. Ei bine, parintii nu-i mai hranesc mereu, incearca sa-i intarce. Le dau de mancare, dar mai vin si doar se uita la ei. Iar in seara aceasta au fost cam flamanzi saracii puisori si daca au vazut ca nu mai capata nimic de la parinti, au inceput sa pape singurei!!! Puisorii papa singurei!!!! Acum mai ramane sa vad cand le las ferastruicile deschise, pentru lectiile de zbor!!! Si mi-e teama, mi-e frica sa nu fac vreo prostie, sa nu le dau drumul prea devreme...

Inca ceva, stie cineva, cam cat trebuie sa aiba maxim un film pus pe net? Zilele acestea o sa incerc sa prelucrez si sa pun sa va arat si voua. O sa pun si pozele cu ei in cutiuta (le-a facut un coleg, ca eu am fost superstitioasa, am avut senzatia ca daca le fac poze nu vor supravietui, nu stiu de ce ). Imi pare rau ca nu le-am facut poze/filmulete si cand ii hraneam cu pipeta (v-am zis de ce).

Mergi la inceput