Unde sa merg la mare cu copiii in Romania?

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Monica, chiar ma intrebam cand te intorci.
Noi am avut aer conditionat, dar nu a fost nevoie pt ca seara se lasa racoare.
La restaurantul hotelului nu am mancat, la Delta de asemenea se misca extrem de greu, mancarea nu e cine stie ce, in schimb am mancat de 2 ori la Hotel Opal, o data fortat pt ca a inceput furtuna si eram in dreptul restaurantului, asa ca am intrat imediat, si am ramas gura casca sa ii vad pe ospatari cum se misca, cat de rapizi sunt, au venit vreo 3 la mine sa ma intrebe ce doresc, daca doar intorci capul vine cel mai apropiat ospatar sa te intrebe cu ce sa te ajute, desi nu e masa lui. Ba s-a scapat fii-miu ca e ziua mea, iar peste 2 zile cand am mai venit, mi-au venit ospatarii cu sampanie la masa, din partea casei. Deci nu e de ajuns ca mancarea e excelenta, adusa repede, ospatarii foarte amabili si rapizi, dar m-au dat gata cu faza cu sampania. Eu oricum am mai stat la Opal acum 2 ani si mancasem acolo micul dejun, dar anul acesta m-au dat gata.

Ca idee, e ceva mai scump decat la alte terase, nu mult, de fapt scumpe sunt felurile speciale de mancare, salau surpriza sau cum s-o numi, au tot felul de preparate speciale aduse intr-o prezentare de exceptie.

Noi n-am fost decat o singura data la activitati, pt ca am preferat sa ne balacim si sa ne bronzam, insa cand am fost am apucat baletul, l-am si filmat pe fii-miu care se pare ca are talent, a fost foarte frumos, iar profesoara, o draguta.

Ca statiune eu recomand Jupiter/ Cap Aurora, a fost a doua oara cand am mers si as merge si a treia oara, daca as alege tot Romania. Probabil as schimba hotelul pt ca mie imi place noutatea, dar doar dupa ce as studia temeinic site-ul cu am fost acolo punct ro.

In concluzie Monica, v-ati simtit bine, da?

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy

www.arcb.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2894&Itemid=419" target="_blank">Monseniorul Vladimir Ghica








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Monica, cam la cat v-a dus sejurul in aceste 11 zile, cu tot cu mancare? Ai facut un calcul?

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy

www.arcb.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2894&Itemid=419" target="_blank">Monseniorul Vladimir Ghica








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

CRINUTA normal ca ne-am simtit nu bine ci superbine,nu ne-am mai fi intors
Referitor la cat ne-a costat,pai cazarea 10 nopti camera dubla a fost 1380 lei parca,asta platita in ianuarie prin programul "inscrieri timpurii" ca acum ar fi costat 1900 lei.Am dus cu noi inca cca 2000-2500 lei si i-am cheltuit pe majoritatea.Dar nu cred ca am dat pe mancare mai mult de 1000 de lei.Vreo 1500 lei au mers pe niscaiva haine,jucarii,ziare,plimbari - cu caleasca,cu tractorasul,cu microbusul/autobusul,cu telegondola - ca am fost si pana prin Constanta-Mamaia si pana in Saturn in parcul de distractii intr-o seara.Apoi alte distractii gen delfinariu,carusele,sarit cu coarda elastica ... se aduna.Iti dai seama cat cheltuiam daca nu aveau copiii distractie loco! Pai 3 minute la orice amarat de carusel e minim 5 lei Na au mai mers bani si pe cafele,frape-uri,fresh-uri,bere,apa ... se aduna.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daiana_raluk spune:

Stam la hotel Adria,un hotel dragut,curat,chiar in centru,e singurul unde am gasit apartamentul la 260 ron.Restul hotelurilor....400-500 pe noapte.Mi se pare exagerat sa platesti atat ca sa dormi de fapt.Dar e o caldura ingrozitoare,repet.Noi ne sufocam,nu alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Citat:
citat din mesajul lui daiana_raluk

Am uitat sa spun ca e o caldura la mare.....

Daiana,mami de printese Raluca(13 ani) si Alexia(5 ani)


Cum va fi saptamana viitoare la mare?
Stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Canicula continua: http://vremea.kappa.ro/constanta/constanta.html
Intradevar a fost o caldura infernala,plus umiditate ridicata.Adica stateam seara dupa ora 23 cu maieu fara spate si in short,eu care nu ieseam niciodata la mare seara fara un pantalon si un pulovar in spate! Si dormeam noaptea descoperiti ,cu usa balconului larg deschisa spre mare Si mereu am prins vreme buna,dar asta insemna altadata 27-29 de grade ziua nu ca acum ... De apa marii nu mai spun,era de 29-30 de grade,la ora 8 dimineata era plin de copii in apa atat era de calda!

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

A si ca tot zicea Crinuta ca s-a documentat inainte pe am fost acolo punct ro . Eu ma documentam si de pe hoinari punct ro . E bine cand vi se recomanda un hotel,sa cititi cat mai multe pareri despre el.Normal ca vor fi si pro si contra ca difera mult pretentiile si gusturile de la om la om , dar important e sa alegeti unul cu cat mai multe recomandari pozitive.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karla2007 spune:

Ligeea,mare dreptate ai.Am ramas foarte dezamagita de Eforie Nord,a fost pentru prima data cand am ales sa merg acolo,tocmai pentru unul din hotelurile dlui Copos,Europa,din acest punct de vedere,al cazarii,mancare,confort nu am avut nici o problema,in schimb,statiunea,plaja lasa mult de dorit.Am avut norocul ca plaja hotelului sa fie destul de aproape si cat de cat ingrijita,curatata.Totul era frumos atat timp cat stateam in hotel,cand ieseam....surpriza.

Pacat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

noi plecam duminica spre mare... ma cam sperie caldura asta.. noroc ca avem AC in camera, probabil vom dormi ziua si ne vom plimba noaptea

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

noi am fost saptamana trecuta la Neptun, la H.Miorita. tot asa fff cald a fost. si marea era ciorba: calma si calda (30 grd). noroc ca am avut aer conditionat. nici noaptea nu se racorea. eu si copilul (de 4 ani) la 7-7,30 eram pe plaja: erau afara 29 grd (va dati seama: la mare, unde mai bate o briza, o asa caldura la 7,30...), luam sezlog chiar langa mare, ne ungeam bine cu crema de protectie (factor 30, nu ne am ars si avem si un maroniu frumos acum), iar copilul si cu sapcuta. am avut mai multe cu noi, fiindca le uda si nu puteam sa l las cu capul gol (noi am prins si acel Cod ROSU de ultraviolete). pe la 10-10,30 ne retrageam la umbra, pe o banca pe malul Lacului Neptun: era asa de bine, mai racoare, si adia aici culmea vantul. Masa am servit-o la restaurantul hotelului nostru: a fost f.buna, eram serviti prompti si nu ne am imbolnavit (deci era proaspata). Dupa amiaza copilul dormea si mai ieseam pe la 17,30 la plaja si stateam pana pe la 19,30, fiindca era f cald si bine. Ce conteaza ptr mine: sa fie conditii OK la cazare (si au fost), sa fie servicii de calitate (si au fost, nu ne au lasat sa asteptam la restaurant), sa fie liniste noaptea, sa ma pot odihni (si a fost) si nu au fost tantari (care ma innebunesc in parcurile din bucuresti). Asa ca merita un sejur aici.
Anii trecuti, cu copilul si mai mic, am cautat hotel cat mai pe plaja, si am fost la H.Sirena in Saturn. si aici a fost bine, nu avem plangeri, plaja f larga si nisip bun. in plus aici au si o baza de tratament la parter, unde am mai facut masaj si dusuri subacvatice (MERITA!!!).
cand am nascut, cu copil de 3 luni am fost la H.Carmen in Venus: scump, dar a meritat. hotel super, pe plaja, cu resturant cu vedere la mare, mancare buna si servicii impecabile. au plaja proprie, amenajata (ca in strainatate). au si servicii de distractie ptr copii: ateliere ptr copii, clovni, spectacole (cei care stau in hotelul lor le au incluse in pret).
Nu mi place Mamaia: e f zgomotoasa, parca prea agitata pentru mine (la cat de mult muncesc in Bucuresti) si ma enerveaza si fitele astea de 2 bani de Romania.
Deci, cu copil mic, in fiecare an in Romania, la mare, cazati la hotelurile de mai sus si mancand doar aici nu ne am imbolnavit!!!
Sejur placut tuturor!




----------------------------------------------
O mamica fericita!
(M.A. 21.06.2006)
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Mergi la inceput