Unde sa merg la mare cu copiii in Romania?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kid spune:

Am fost si noi in Eforie Nord.
Cazare la vila, ok; plaja, noi am fost la Belona, sezlong 15 lei/zi (cu dus si wc gratuit) ok. Plaja acceptabil de curata, cosuri de gunoi multe.
In schimb, cu mancarea la terase am intampinat probleme, mai ales in timpul saptamanii, cand nu a fost litoralul foarte aglomerat. La mai multe terase ni s-a intamplat sa primim mancare care era gatita cu o zi inainte si reincalzita.


Teodora, de Vladut (15.05.2007)



Traieste fiecare clipa ca si cum ar fi ultima!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana spune:

Ingrid, plaja era mai aglomerata in week-end iar in cursul saptamanii era ok.
O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Noi am fost in Jupiter, Cap Aurora, la Hotel California. Nu e cine stie ce hotelul, singurul punct tare e piscina, atat, insa, mi-a placut Jupiter, se mananca bine si la preturi rezonabile. Am mancat in multe locuri dar nu ni s-a intamplat sa avem mancare proasta, reincalzita, stricata,etc.

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy

www.arcb.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2894&Itemid=419" target="_blank">Monseniorul Vladimir Ghica








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ralucis
Noi am fost in iulie intr-un concediu prin tara, Ardeal, Retezat, Moldova, si pot sa spun ca daca aveam pasapoartele copiilor la noi o taiam in Ungaria sau Austria. Atata mizerie cat am vazut peste tot este de neconceput. In plin centrul Hunedoarei gunoaie in stive pe strada, pe parcurs restaurante cu bai mizerabile, in camerele unde am fost cazati nu se daduse cu aspiratorul de nu stiu cand, gandaci si muste moarte ascunse sub covor (ce folos ca era lenjeria curata, daca atunci cand te dadeai jos din pat nimereai in jeg??!!!)
Asa ca am ales sa mergem luna asta la mare in Bulgaria si nici nu cred ca in anii ce vor veni voi mai ajunge la noi, probabil vom tot varia pe-aici prin vecini, de ce nu in Spania, ca am auzit ca e f ok si acolo. O singura chestie mi s-a recomandat la Corbu, in apropiere de Mamaia, http://www.corbuplajagolf.ro/, poate as incerca aici, dar nu sunt convinsa 100%.


Eu zic sa nu mai exageram chiar asa aiurea. M-am plimbat doua saptamani prin tara vara asta fara mare), am stat la hoteluri si pensiuni numai de trei stele sau margarete foarte curate si ingrijite am mancat la mai multe restaurante si chiar am ramas surprinsa de curatenia care era si ca toti au fost foarte amabili, nici noi nici copilul nu ne-am imbolnavit de absolut nimic, am trecut prin locuri frumoase si foarte curate, (tu ce faci cauti curatenia in mijlocul orasului), locuri de vis.
Singurul inconvenint a fost starea drumurilor in anumite zone -bine ca si noi am exagerat uneori alegand drumuri neasfaltate.

Ce vreau sa spun ca dupa multi ani in care am ezitat anul acesta am indraznit la acest tur prin tara si am ramas surprinsi de lucrurile frumoase si oamenii amabili pe care i-am intalnit.

Am mai avut sejururi in tara la diferite pensiuni recomandate si nu am fost atat de multumiti ca acum cand pur si simplu ne-am suit in masina si am luat-o incotro am vrut , am mancat unde am vrut si am dormit unde am vrut

Si ce naiba sa caut in Bulgaria unde romanii sunt paziti la tot pasul de gazde datorita faimei pe care o au ( a venit un coleg f dezamagit anul acesta din Bulgaria : afost al treilea an in care merge in acest complex si a zis ca anul acesta s-a simtit umilit datorita politiei pe care o facea personalul pe acolo: in afara de vestitele bratari , semnau pentru orice suc, masa inghetata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daiana_raluk spune:

Noi suntem la Saturn.Plaja frumoasa,intrare lina in mare,dar fff murdara,cel putin in dreptul hotelurilor Sirena,Hora,Balada.Statiunea,la fel,plina de gunoaie.Plus cazarea foarte scumpa si in perioada asta e aglomeratie mare.Hotelul e dragut,cel mai rezonabil la bani,dar la capitolul prosoape,curatenie,lenjerie....stau cam rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daiana_raluk spune:

Am uitat sa spun ca e o caldura la mare.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Ai uitat sa mentionezi si hotelul..

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy

www.arcb.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2894&Itemid=419" target="_blank">Monseniorul Vladimir Ghica








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

daiana, la Saturn venim si noi duminica. Sper sa nu mai fie chiar asa de cald pana atunci... daca nu, schimb programul... ma duc la plaja de la 6 dimineata si plec la 9, dupa care dorm toata ziua

la ce hotel esti ?

Noi am inchiriat o garsoniera( camera tripla) cu 1 mil pe noapte.
Sper sa fie OK

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Noi am fost la Hotel California - Cap Aurora . Am mai fost acolo acum doi ani si anul asta am revenit cu inca trei familii cu copii,doua de pe DC.Tuturor le-a placut foarte mult acolo.Locatia e excelenta,pe malul marii,piscina super,am avut acces la jacuzzi si sauna,camere cu vedere la mare si cu chezlonguri,curatenie zilnica,schimbat lenjeria de 3 ori in 10 zile,schimbat prosoapele cam la 2 zile.Puncte minus: in unele camere aflate pe directia nord-est nu au inca aer conditionat,acum doi ani nu imi lipsea,dar anul asta ar fi prins bine la ce canicula a fost.In unele camere au frigider normal,in altele mini-frigider in care nu incape cine stie ce,doar strictul necesar.TV-ul e micut,dar oricum cine avea timp de el? Baia era ok, dar n-ar strica sa fie schimbata gresia,care parea cam veche.Camera mi-a placut: paturi largi si comode si camerista ne-a adus la cerere o patura pe care am pus-o intre saltele ca sa doarma comod fetita intre noi.Pe jos in camere au gresie,pe noi nu ne-a deranjat chestia asta,dar e bine de stiut pentru cei cu copii mai micuti.
Punctul forte dupa mine e insa modul cum se ocupa de copii: au diverse activitati.De exemplu copiii din trupa noastra au participat la astea: ora 16 curs de desen/modelaj sau curs de balet (cu o profesoara super draguta si dedicata),ora 20 teatru pentru copii (Scufita Rosie,Hansel si Gretel,Zana maseluta etc.),orele 21-22,30 mega-petrecerea de la parcul cu gonflabile de alaturi.Animatorii se costumau in Batman,zane,Sportacus,pirati etc. si dansau,organizau concursuri,era show si pentru mamici si pentru pitici.Ne retrageam in camera dupa ora 23 ... E adevarat ca mocheta de la gonflabile e cam uzata si gonflabilele nu tocmai dezinfectate de "curate" de erau,dar ce mai conta cand vedeai cu cata ardoare zburdau pe-acolo copiii?
Am omis sa spun de plaja,unde in dreptul hotelului mai sunt ceva pietre in apa dar se poate face baie in mare totusi.Pentru cei mai sensibili exista la 5 minute de mers pe jos loc de facut baie,fara pietre in apa,cam la al doilea golfulet spre Venus.Plaja era curata,apa la fel,in statiune si mai ales in hotel predomina familii cu copii.Exista si o mica plaja privata a hotelului unde au jucarii de plastic pentru copii mici (casute,tobogane,caluti etc) si doua bazine mici cu tobogan,plus chez-longuri si umbrele,dar astea sunt cu plata nu la ca piscina.Noi nu am fost acolo,mai ales din cauza ca nu cred ca puteam sa ne balacim noi adultii in mare acolo,dar pentru familii cu copii mici cred ca e utila zona.Si aveau dimineata si animatori pe plaja respectiva.Mai erau deci si alte activitati pentru copii,dar la orele de plaja si nu am servit.
Tot pentru copii mici,pe plaja din zona sunt cateva leagane si un balansoar,iar in holul hotelului un mini-tobogan cu bile.
Legat de mancare,ai de unde alege din plin.Cum zicea si Crinuta mai sus,in Jupiter,aflata alaturi, sunt o multime de restaurante unde se mananca bine.La fel sunt si in Cap Aurora spre Venus cateva gen impinge-tava,dar acolo erau cozi ca erau ieftine.Noi am mancat predominant la restaurantul hotelului,ca sa nu umblam la amiaza prin soare.Mancarea e ok,dar se asteapta mult dupa comanda - anul asta au gasit niste chelnerite de toata coma,comparativ cu ce era acum doi ani.
Oricum noi la anul,sper sa mergem din nou acolo,ca trebuie sa il duc si pe el mic sa zburde la gonflabilele alea Asta daca nu gasesc alta oferta comparabila pentru copii mai ales.

MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)

www.dropshots.com/DIANATUDOR" target="_blank"> POZE

10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza2005

Eu zic sa nu mai exageram chiar asa aiurea. M-am plimbat doua saptamani prin tara vara asta fara mare), am stat la hoteluri si pensiuni numai de trei stele sau margarete foarte curate si ingrijite am mancat la mai multe restaurante si chiar am ramas surprinsa de curatenia care era si ca toti au fost foarte amabili, nici noi nici copilul nu ne-am imbolnavit de absolut nimic, am trecut prin locuri frumoase si foarte curate, (tu ce faci cauti curatenia in mijlocul orasului), locuri de vis.
Singurul inconvenint a fost starea drumurilor in anumite zone -bine ca si noi am exagerat uneori alegand drumuri neasfaltate.

Ce vreau sa spun ca dupa multi ani in care am ezitat anul acesta am indraznit la acest tur prin tara si am ramas surprinsi de lucrurile frumoase si oamenii amabili pe care i-am intalnit.

Am mai avut sejururi in tara la diferite pensiuni recomandate si nu am fost atat de multumiti ca acum cand pur si simplu ne-am suit in masina si am luat-o incotro am vrut , am mancat unde am vrut si am dormit unde am vrut

Si ce naiba sa caut in Bulgaria unde romanii sunt paziti la tot pasul de gazde datorita faimei pe care o au ( a venit un coleg f dezamagit anul acesta din Bulgaria : afost al treilea an in care merge in acest complex si a zis ca anul acesta s-a simtit umilit datorita politiei pe care o facea personalul pe acolo: in afara de vestitele bratari , semnau pentru orice suc, masa inghetata


Pana nu ajung in Bulgaria nu ma pronunt, ca sa nu vorbesc aiurea. Cert este ca am citi pe net si auzit de la prieteni atatea lucruri faine, ca am zis sa incercam si noi. Pe DC sunt multe persoane care au venit incantate de acolo; tu ai fost, cum ti s-a parut?
Insa ceea ce am bolduit este ciudat din punctul meu de vedere; adica cum ar fi sa vad o stiva de gunoi in care adulmeca un caine langa palatul Schonbrunn dn Viena, nu zau asa? Sau un fost chiosc de inghetata tip comunist, vandalizat si plin de gunoaie si excremente. Exact asta am vazut langa castelul din Hunedoara sin in centrul ei, si altele. M-am plimbat, Slava Domnului, prin Europa, si asa ceva eu n-am vazut.
Nu consider ca este normal sa platesti 150/200 de lei/apartamentul (in 2 locuri de cazare, Retezat si Cluj) si sa fie gandaci si muste moarte pe jos, plus panze de paianjeni la geamuri, lenjerie curata, dar rupta, (cearsaful de pat era sfasiat la propriu pe o latura). Eu nu sunt de parere ca asa se face turismul. Nu are nicio legatura faptul ca tara este frumoasa, daca ai astfel de experiente. Da, am stat si in locuri faine, cu oameni ospitalieri, mancare buna, curatenie, anul trecut de exp, la Pensiunea Danciu din Garda si la Transylvanian Inn in Bran. Cand e ceva bun de evidentiat merita cu prisosinta. As vrea sa fie asta o regula la noi, nu exceptii.
Mai pot povesti si alte experiente negative relatate de alti prieteni, dar cred ca va fi inutil, caci fiecare dintre noi avem grade diferite de exigenta.

Mergi la inceput