Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (81)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandruta

Ruxita, clatitele alea erau pentru noi?
Si eu intentionez sa fac ceva dulce zilele astea, dar nu stiu ce. Voi cam ce faceti bun? Si nu ma luati cu delicatese, ca la mine se mananca repede. Poate un diplomat sau un tiramisu (ca nu folosesc aragazul, e prea cald). Mai vedem ce zice horoscopu'.


Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)


Mandruta, vezi ca tiramisu pe vremea asta trebuie mancat FOARTE repede. Eu o sa fac pricomigdale monti, dar nu stiu exact cand. Si desertul nostru favorit in ultima vreme sunt merele coapte in cuptor cu scortisoara si deasupra inghetata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca_mica spune:

Buna seara!

Xela, bravo ca ai terminat, o sa iti ma aduci aminte de examene pe la inceput de august, cand se aproprie ziua cu rezultatele

Elefantica, taman am constatat ca nu am poze cu dintii lui fi-miu, sa-mi fie rusine, insa maine ma pun pe treaba!

Dar sa va spun faza tare: cred ca ne mai apar minim 2, maxim 4! Dinti adica... azi a plans non-stop jumatate de zi, nu i-am intrat in gratii cu nimic, probabil il dor gingiutele mititelul . Cred ca vrea dantura completa pana la 6 luni si munceste la greu Of!

Si la masa de dimineata a hapait 100ml de piure de mar si abia abia a mai catadicsit sa mai manace lapticul

Alexutzzza, la varsta lui Yannis nu cred ca trebuie sa ajungi la 100 ml de suc ca sa poti incepe cu piureul de fructe. Eu am inteles ca ii dai suc 2-3 zile, cat sa il vezi ca nu reactionaeaza aiurea, scopul este sa ii dai de fapt piure care sa inlocuiasca masa de la ora 10. Noi avem schema de diversificare cu piure de fructe plus branzica facuta in casa plus 2 masuri de cereale pentru masa de la ora 10. Sa vedem cand ajungem la ea, deocamdata doar mar si in seara asta in bibe juma de masura de orez care are vanilina...

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 5 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

eu sunt franta la ora asta dar astept sa fiarba niste dulceata de cirese asa ca profit ca tot voiam sa scriu de dimineata

Cristies mami da ce vorbareata esti!!!-3000 mesaje - daca le aduni faci de un roman
la cat mai multe si optimiste mesaje

CarmYtanoi putem doar sa ne imaginam cat de greu trebuie sa-ti fie acum dar tu cu siguranta esti cu moralul la pamant
curaj si multi ,multi pupici ca sa ai putere
DAR...daca chiar nu se mai putea nimic rezolva atunci e mai bine asa si pt tine si pt Lorena sa o faci acum si nu dupa ce creste cativa ani intr-o atmosfera vesnic tensionata
ei pricep f repede cand ceva nue in regula intre parinti.De ex Daria de pe la 2 ani cand ne cindaneam odata ne trezim ca ne intreaba-"care-i vorba?" iar acum cand se mai intampla ne intreaba - de ce o superi pe mama/tata-dupa cum i se pare ei ca ridicam vocea sau ca unul e mai victima


Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ratusca_mica

Buna seara!

Xela, bravo ca ai terminat, o sa iti ma aduci aminte de examene pe la inceput de august, cand se aproprie ziua cu rezultatele

Elefantica, taman am constatat ca nu am poze cu dintii lui fi-miu, sa-mi fie rusine, insa maine ma pun pe treaba!

Dar sa va spun faza tare: cred ca ne mai apar minim 2, maxim 4! Dinti adica... azi a plans non-stop jumatate de zi, nu i-am intrat in gratii cu nimic, probabil il dor gingiutele mititelul . Cred ca vrea dantura completa pana la 6 luni si munceste la greu Of!

Si la masa de dimineata a hapait 100ml de piure de mar si abia abia a mai catadicsit sa mai manace lapticul

Alexutzzza, la varsta lui Yannis nu cred ca trebuie sa ajungi la 100 ml de suc ca sa poti incepe cu piureul de fructe. Eu am inteles ca ii dai suc 2-3 zile, cat sa il vezi ca nu reactionaeaza aiurea, scopul este sa ii dai de fapt piure care sa inlocuiasca masa de la ora 10. Noi avem schema de diversificare cu piure de fructe plus branzica facuta in casa plus 2 masuri de cereale pentru masa de la ora 10. Sa vedem cand ajungem la ea, deocamdata doar mar si in seara asta in bibe juma de masura de orez care are vanilina...

Ratusca mami de Andrei Ioan (2010)

AMR 5 kile cucuiete si inca 7 pana la starea de Nirvana... a, pardon Gazela!


daca vin toti odata scapi mai tarziu de sres si scancete

stiam ca daca ies dintii mai tarziu sunt mai sanatosi-de fapt e vorba de pe undeva ,cred ca spusa ca si consolare ca nu-i mai apareau dintii lui bb
ceea ce sigur conteaza e cat de des si bine sunt spalati-Daria mea e tare mofturoasa la spalat dintii si tocmai ne pregatim de un control si rezolvat niste cariute

Mihaela Miruna Elena-18.01.2010 si Daria-Stafania-16.11.2006

asa creste Daria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Nu shtiu cum faceti de umpleti cate un capitol pe zi. Nu aveti alte trebi decat forumeala??? Sper sa nu va suparati, eu doar glumesc pe aicea... Dar cum eu intru din pashte in craciun m-am cam rupt de voi, nu mai sunt la curent cu noutatzile, de recuperat din urma nici nu se pune problema la cat timp am eu la dispozitzie... Si asta nu numai din motiv de 2 bb-i, ci si de spalat, calcat, curatzenie, plimbareala, bashk ingrijit bb-ii... si nu gatesc (doar am venit la mama ). Ma rog... deci ca de obicei sunt pe dinafara. Dar am apucat sa vad ce desert obraznic mananca cristies... mere coapte cu inghetzata. Vrei sa mor de pofta, doar ce am inceput dieta...deci sunt in faza intai, fara deserturi deocamdata. Dar apropo, ce fel de inghetzata? A la monti?




din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

AMR 5 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

am scris un carnatz si l-am pierdut de ce se pierd asa usor mesajele pe aici?
ziceam ca nu mai pot de tzantzari si ca am citit dar nu pot sta prea mult pentru interactiuni...

voi trece la subiect direct - ne ies dintiide jos, agitat si plangacios si tocmai il laudasem vecinei ca nu a mai plans de la 2 luni si poftim concert - l-am verificat si i s-au taiat gingiile, i-am pus gheata si s-a mai calmat si a adormit, intrebari - cat il tine? e ok gheata nu va face rosu in gat? asa va face la fiecare dintzisor? e eficient gelul de dinti fetele care l-ati folosit (am citit si ca nu ar fi)... jucariile pentru dinti care se pun la congelator sunt oke?

si 2) tot vaicarindu-ma pe aici si tot facandu-mi procese de constiinta, si tot intorcandu-mi sufletul pe dos in vazul tuturor si punandu-mi intrebari, am gasit si raspunsuri...
discutam cu fiica-mea despre cum am subestimat-o eu si i-am explicat cum am ajuns la aceasta concluzie, avea dificultati reale de invatare, nu putea lega 2 silabe, scria intr-un cuvant doar silabele, iar la citire pronunta si vocalele care insotesc consoanele asa cum le pronuntam fiecare separat, scria litere si cifre in oglinda... si babah! m-a strafulgerat raspunsul ! fiica-mea a avut o usoara dislexie! de care nu am fost constienta si m-am pripit sa trag concluzia ca ar fi un copil problema, cand de fapt astfel de copii pot avea IQ destul de ridicat, desteapta lu peste care sunt! nici macar atata nu m-a dus mintea, sa-mi pun intrebarea de ce copilul meu are probleme de invatare, dar avand exemplul tatalui (2 greseli de orto intr-un singur cuvant) am zis ca... mi-e rusine de ce am crezut si gandit... acum privesc lucrurile dintr-o cu totul alta perspectiva si vreau sa "repar" daca pot ce se poate repara... intr-un articol se spunea ca e o adevarata provocare sa diagnostichezi o dizlexie usoara...

Cristies, mersi de sfatul cu supravietuirea cu dusurile calde si ceaiurile calde - noi facem dimpotriva bai reci si bauturi reci (pe invers...)

Mamica de Bilabong, fericiti amandoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Cate ceva din urma...


micki_mica M-am mirat ca ati facut vaccinul inainte de implinirea varstei de 6 luni. Sa se intarzie cu vaccinul am mai auzit, dar sa devansezi...nu. De ce l-ati facut mai devreme?


Se pare ca si luna asta vom cumpara vaccinurile...


Multzumesc tuturor pt urarile de LML sau LMA .


M-ati innebunit cu jucariile Lamaze. Intamplator avem si noi una (perpetuata de la verishorii mai mari) - un iepurash mov zornaitor care este preferatul Alenei. Sunt scumpe? Eu am apucat sa le cumpar cateva de la www.babymania.ro/jucarii-jucarii-coloria-c-1602_1603.html" target="_blank">Coloria...erau relativ ieftine.


Si mai vorbeati de fructoza...cat mai costa si de unde luati? Eu pe vremuri gaseam pe la plafaruri, dar acum inca nu mi-am luat. Deocamdata de cand am redescoperit cafeaua (nu am baut mai mult de 1 an) o beau amara.



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6; L7
Filmuletze

AMR 5 (+11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui larisel

Nu shtiu cum faceti de umpleti cate un capitol pe zi. Nu aveti alte trebi decat forumeala??? Sper sa nu va suparati, eu doar glumesc pe aicea... Dar cum eu intru din pashte in craciun m-am cam rupt de voi, nu mai sunt la curent cu noutatzile, de recuperat din urma nici nu se pune problema la cat timp am eu la dispozitzie... Si asta nu numai din motiv de 2 bb-i, ci si de spalat, calcat, curatzenie, plimbareala, bashk ingrijit bb-ii... si nu gatesc (doar am venit la mama ). Ma rog... deci ca de obicei sunt pe dinafara. Dar am apucat sa vad ce desert obraznic mananca cristies... mere coapte cu inghetzata. Vrei sa mor de pofta, doar ce am inceput dieta...deci sunt in faza intai, fara deserturi deocamdata. Dar apropo, ce fel de inghetzata? A la monti?




din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4; L5; L6
Filmuletze

AMR 5 (+11)



Nu monti inghetata. Dar ar merge si monti din iaurt cu fructe...
(Eu am mai spus ca mai calc prin strachini... se si vede ca amr-ul meu e inca mult prea mare).
Spor la treburi! Ti-am admirat gradina si printesele .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Ruxita nu se pune nimic din congelator in gurita copilului, nu stiu cat influenteaza la rosu in gat dar sigur poate duce la degeraturi. Jucariile cu gel se tin in frigider.
Gelurile de dentitie contin lidocaina, care are efect de anestezic local. Nu cred ca e foarte ofensiv dar nu e bine sa depasesti dozele prescrise.

(mie la farmacie mi-a recomandat calgel, dar cum inca n-am ajuns la doctor n-am luat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Larisel, fructoza din DM. 8 lei parca... lucru nemtesc.

Mergi la inceput