Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (81)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui lorex

ALEXUTZZA, pana la urma la ce concluzie ai ajuns?
CEAI sau APA?
Matusa ta pediatra ce spune?


_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

"Iubirea unei mame intrece adancurile oceanului!"

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_


Matusi-mea a zis ca pot si ceai si apa, dar nu are minic daca ii dau apa. Mie mi-e mai simplu sa ii dau apa una la mana si 2 la mana mie una ceaiul statut si clocit asa nu-mi place defel so...de ce i-ar placea lui Yannis. Eu pun apa intr-un bibe mic de cate ori plecam la plimbare. Daca e plimbare lunga si e posibil sa il apuce si foame fac asa: iau una bucata bibe mare de 260 ml plin oki cu apa si una bucata bibe mic de 125 cu 120 de apa. Daca ii e direct foame fac bibe mic de 120 cu 4 masuri si mai completez apoi dupa caz inca 60 m plus 2 masuri. sau daca pana il apuca foamea mi s epare ca e f cald ii dau sa bea apica din bibe mic si cand e sa fac masa completez cu apa din bibe mare... hai ca m-am intans ptr chestii de 3 lei, ajung sa-mi merit calificativul de "plictisita-sefa!"

de Yannis


AMR 7 kile.... si nu vor sa plece singure


Plictisita-sefa, neplictisita mie imi plac tare mult mesajele tale. Au mai iesit baietii la pitzi?



MP sa mor de ras si alta nu.

I-am citit si lui tati bancul si a intuit raspunsul sotiei. Deci cum ii inveti asa ii ai.

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 9 kg


nu inca ptr ca doritoru de pitzipoance vine tarziu de la munca numa pe la 7 jumate asa..pana mancam...adoarme
Dar azi iese mami cu Yannis si cu fetele la terasa
Ta-su se duce la ziua unei colege, cik sa merg si io cu Yannis ca vrea tipa sa venim dar... am zis ca mai bine nu, nu mi se pare corect eu nevasta sefului sa viu motz acolo cand ceilalti colegi nu au fost invitati cu parteneri

merci ca iti place de noi

Bafta maine! Sa fie intr-un ceas bun! Si apoi...io vin la destrabalare cu tine

de Yannis


AMR 7 kile.... si nu vor sa plece singure

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui lorex

ALEXUTZZA, pana la urma la ce concluzie ai ajuns?
CEAI sau APA?
Matusa ta pediatra ce spune?


_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

"Iubirea unei mame intrece adancurile oceanului!"

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_


Matusi-mea a zis ca pot si ceai si apa, dar nu are minic daca ii dau apa. Mie mi-e mai simplu sa ii dau apa una la mana si 2 la mana mie una ceaiul statut si clocit asa nu-mi place defel so...de ce i-ar placea lui Yannis. Eu pun apa intr-un bibe mic de cate ori plecam la plimbare. Daca e plimbare lunga si e posibil sa il apuce si foame fac asa: iau una bucata bibe mare de 260 ml plin oki cu apa si una bucata bibe mic de 125 cu 120 de apa. Daca ii e direct foame fac bibe mic de 120 cu 4 masuri si mai completez apoi dupa caz inca 60 m plus 2 masuri. sau daca pana il apuca foamea mi s epare ca e f cald ii dau sa bea apica din bibe mic si cand e sa fac masa completez cu apa din bibe mare... hai ca m-am intans ptr chestii de 3 lei, ajung sa-mi merit calificativul de "plictisita-sefa!"

de Yannis


AMR 7 kile.... si nu vor sa plece singure

pup sefa!
eu m-am batut cu fii-mea in mesaje, eu 670 si ea 5000 si zice ca pe forumul ei sunt fete cu 15 mii de mesaje... ne dau clasa si ne sterg nasu' niste pitzipoance...


fetele, cum rezistati? am zis ca musai un ventilator si m-am bagat intr-o cada cu apa rece dupa ce am stat 30 de min la aragaz si am facut clatite...

iesim in parc poate acolo e un grad mai racoare...

Mamica de Bilabong, fericiti amandoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Ruxita, clatitele alea erau pentru noi?
Si eu intentionez sa fac ceva dulce zilele astea, dar nu stiu ce. Voi cam ce faceti bun? Si nu ma luati cu delicatese, ca la mine se mananca repede. Poate un diplomat sau un tiramisu (ca nu folosesc aragazul, e prea cald). Mai vedem ce zice horoscopu'.


Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Al3csa, il votasem deja pe Mini cand am intrebat (adica am apasat pe mana sus) dar cum nu-mi zisese nici da, nici ba, m-am gandit sa intreb... Bafta!

Mamidepuiuti, cu mult drag gatesc pentru matale, dar la ce bunatati bag mana in foc ca stii tu sa faci (ca sa nu mai zic de improvizatii inspirate) tare mi-e ca uit si eu cine e Monti.

Reteta de vinete cu ciuperci e:
- O ceapa rosie
- Trei vinete grase
- O cutie de ciuperci
- O cutie de rosii in bulion
- Busuioc si cimbru/sare/piper/ulei de masline
- Cam 150g de branza motzarela.
Vinetele spala bine, se taie in doua pe lungime si se scobesc de miez.
Ceapa se curata si se taie marunt, se pune in ulei de masline si apoi se adauga un pic de apa sa se inabuse. Se pune miezul vinetelor, taiat cubulete, si apoi ciupercile si condimentele. Toata treaba dureaza un sfert de ora la foc mic (musai ca altfel se ard vinetele). La sfarsit se adauga rosiile taiate mici. Vinetele scobite se pun cu un praf de sare cat se face compozitia si apoi se curata cu un servetel ca iese amareala (asta n-are legatura cu monti, stiu eu de la bunica). Intr-un vas de iena sau teflonat se pun vinetele, se umplu cu compozitia si se lasa la cuptor cam 30 de minute, foc moderat (150-170 de grade, functie de cuptor), apoi se scot se aseaza feliile de motarela si se mai baga cinci minute la foc mare. Si asta e! Sunt delicioase, pe cuvantul meu de pofticioasa!

Alexutzzza, ca ai spus ce vroiam eu sa spun (adica principiul de baza din protectia muncii, cunoasterea riscului poate duce la evitarea lui.)

Plec la baita si revin...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:



am revenit si noi pe campul de relaxare . ne mai primiti da ?

am terminat examenele, cu putin noroc iau unul din cele doua pe care le-am dat, asta e ... Cristi s-a purtat f bine fara mine astea doua zile. a papat fara probleme din biberon de prima data si chiar nu mi-a pus nici o problema.
am spalat si pus la loc in cutie pompa, sper sa nu o mai folosesc niciodata ca tare nu imi place.
va mai povestesc pe parcurs. o sa am f f mult de citit din urma, dar usor usor va ajung eu .
sper ca toata lumea e OK si aveti numai vesti bune .


Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristian (ian 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui xela_07



am revenit si noi pe campul de relaxare . ne mai primiti da ?

am terminat examenele, cu putin noroc iau unul din cele doua pe care le-am dat, asta e ... Cristi s-a purtat f bine fara mine astea doua zile. a papat fara probleme din biberon de prima data si chiar nu mi-a pus nici o problema.
am spalat si pus la loc in cutie pompa, sper sa nu o mai folosesc niciodata ca tare nu imi place.
va mai povestesc pe parcurs. o sa am f f mult de citit din urma, dar usor usor va ajung eu .
sper ca toata lumea e OK si aveti numai vesti bune .


Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristian (ian 2010)

welcome back!
felicitari pt exam!
pupici pt cristi cumintelul,andreiuta frumusica si mamica lor

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

miremia bafta pt maine

alexutzzza distractie placuta pe terasa

mini ene si arthur sa fiti cumintei maine,ca nu va papa popa ...asteptam poze

ma bucur ca v-a placut glumita

cristies suna delicios...da' je e mai catolica decat papa...sunt fan pleurotus la caserola,nu ciuperci de conserva...

mandruta ...nici eu nu am idee ce dulce sa fac...vedem ce hotaraste seful maine ,ca daca il intreb de azi schimba de cateva ori "dorintele" pana la mom faptei

si sa fie si mai super totul...s-a infundat chiuveta in bucatarie...brusc...3 plicuri de mr.musculo nu au facut nimic ..parca vad ca maine trebuie sa chem instalatorul

pup u all..week-end frumos sa aveti!

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Multumim pt urari si inca o data multumim pt voturi
Maine nu cred ca o sa am cum sa intru dar duminica sigur am sapun poze

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Vot pentru un pisoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Miremia, bafta maine! Tinem pumnii sa iei nota mare!

Mamidepuiuti, merge si cu ciuperci crude (dar nu mai dureaza asa putin), le pui primele in tigaie peste ceapa si nu mai adaugi apa (nu stiu de ce am zis, ca sigur tu stiai...).
Acuma cu teava...
1. Mr. musculo cu apa fiarta e foarte periculos, pentru ca cu apa rece se formeaza un dop care mai iese cu bormasina.
2. Inainte de a chema instalatorul vezi ca are la magazinele de metalo-chimice sarpe pentru chiuveta. Are (doar) doi sau trei metri, nu e bun pentru aplicatii industriale, dar pentru chiuveta n-are moarte. Bafta!

Si bafta si Danyelanei si Al3csei cu botezul. Sa iasa totul cum va doriti!

Alexutzzza, distractie placuta! (Urat din partea ta ca te-ai facut sefa plictisitelor chiar in ziua in care am implinit eu 3000 de mesaje...) O de la mine pentru inventia cu apa (o inregistram la OSIM) ca si eu ma gandeam cum sa fac cu gaza asta ca pe drumul de 12 ore pe vreo caldura sufocanta vreau nu vreau tre' sa-i dau si apa ca eu n-o sa opresc de cate ori i-o fi lui sete ca mai ajungem la vara... Si te infiez si pe tine cu doua conditii.
1. Sa-l iei si pe Yannis
2. Sa nu va certati pe jucarii .

Si apropo de jucarii, azi a venit si marele colet de la amazon. Deci fi-miu l-a primit si pe Freddie (elefantul o sa-l primeasca mai incolo) pe care bineinteles ca ... il mananca.

Ruxita, noi am supravietuit in Turcia cu dusuri calde si ceai cald. Beam apa de sete, si dupa savuram ceai...E cea mai sigura cale de a opri transpiratia. (Iar clatitele... trebuiau facute americane macar).

Mandruta, l-am invatat sa citeasca dupa reteta Decenuelei - ii lasi o carte in patut dimineata si daca n-o mananca inseamna c-o citeste .

Multumim de comentarii la poze Lorex si Bea!
Tare comentariul lui Beatrice... zice ca sunt eu harnica pentru ca merg cu rolele... pai ea lucreaza toata ziua in gradina si nu se lauda... fata modesta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui xela_07



am revenit si noi pe campul de relaxare . ne mai primiti da ?

am terminat examenele, cu putin noroc iau unul din cele doua pe care le-am dat, asta e ... Cristi s-a purtat f bine fara mine astea doua zile. a papat fara probleme din biberon de prima data si chiar nu mi-a pus nici o problema.
am spalat si pus la loc in cutie pompa, sper sa nu o mai folosesc niciodata ca tare nu imi place.
va mai povestesc pe parcurs. o sa am f f mult de citit din urma, dar usor usor va ajung eu .
sper ca toata lumea e OK si aveti numai vesti bune .


Xela, mamica de Andreea (aug 2007) si Cristian (ian 2010)


Bine ai revenit si felicitari! Pupici la toti si te asteptam cu detalii.


Mergi la inceput