Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (79)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

inca o rugaminte si nu va mai stresez cu asta. pozele se vad doar daca va logati cu userul comun, k acolo am trimis invitatie ptr 3 dintre albume. asta am verificat eu. puteti sa va logati cu alt cont de google , cele care aveti,la care, ofc, nu am trimis invitatie? ar trebui sa nu se vada.multumesc mult.
mi se pare muuult de lucru sa fac/desfac tot iar

Cris, mami de Ema, my lucky 13 (13/01/2010) si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmita_baby spune:

m-am chinuit sa va ajung din urma, nu am reusit total, da am zis sa scriu si eu ceva, ca ieri v-am scris la foc automat si azi nik si tocmai ce mi s-a trezit motata... deci nexam scris :-(

de Lorena 03.03.2010

www.youtube.com/watch?v=c084hiyrgqs" target="_blank">In centrul de activitati
www.youtube.com/watch?v=Kw4qfVSVRJE" target="_blank"> In parc cu mami
www.youtube.com/watch?v=4ABn6JJ7oi8" target="_blank">Lorena vorbeste
www.youtube.com/watch?v=vMR8Vn-ctSk" target="_blank">Suzeta buclucasa

Mello motanelul iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

inca o rugaminte si nu va mai stresez cu asta. pozele se vad doar daca va logati cu userul comun, k acolo am trimis invitatie ptr 3 dintre albume. asta am verificat eu. puteti sa va logati cu alt cont de google , cele care aveti,la care, ofc, nu am trimis invitatie? ar trebui sa nu se vada.multumesc mult.
mi se pare muuult de lucru sa fac/desfac tot iar

Cris, mami de Ema, my lucky 13 (13/01/2010) si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra


Nu se vad. Am incercat acum.

Mamica de Sara si Sebi

AMR 7.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

inca o rugaminte si nu va mai stresez cu asta. pozele se vad doar daca va logati cu userul comun, k acolo am trimis invitatie ptr 3 dintre albume. asta am verificat eu. puteti sa va logati cu alt cont de google , cele care aveti,la care, ofc, nu am trimis invitatie? ar trebui sa nu se vada.multumesc mult.
mi se pare muuult de lucru sa fac/desfac tot iar

Cris, mami de Ema, my lucky 13 (13/01/2010) si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra



m-am logat eu cu contul meu si nu se vede nimic

Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

Citat:
citat din mesajul lui elefantica

In timp ce "gogaleam" despre diversificare, ia uitati peste ce am dat:

Schema de diversificare Dr. Culcer

Se incepe dupa 6 luni, iar la cei foarte grasi dupa 4-5 luni. Se inlocuieste la inceput masa a 2 a din zi adica masa de la ora 10.

Se incepe cu suc de morcov, suc de mar, separat sau impreuna...o lingurita in prima zi , apoi 2 apoi 4, aproximativ 20 ml , apoi 40 ml , apoi 60, 100 ml, se adauga si pulpa de fruct, mar banana cite putin.

Se sta 2-3 zile pe loc, pentru a vedea cum reactioneaza copilul, apoi se introduce banana mixata, cite o lingurita, doua pina la jumatate de banana. Pireul de fructe , trebuie sa fie semifluid , sa curga. In amestecul de mar sau banana, se pot introduce alte sucuri sau fructe in cantitati progresive. Apoi trebuiesc adaugate la masa aceasta si proteine sub forma de brinza de vaci cite 1-2 pina la 4-6 lingurite sau pulbere de biscuiti pina la aceeasi cantitate.

Biscuitii trebuiesc rumeniti in cuptor si umflati cu ceai fierbinte dupa care se amesteca in pireul de fructe. Amestecurile de fructe se alterneaza, nu se da mai mult de 2 zile acelasi fel de pireut.

MASA a 3 a .

Supa de legume. Pireul de legume. Supa se face din morcov, telina pastirnac, cartof, ardei gras...se fierb cu putina sare si ulei. La inceput se da doar zeama cu 1-2 masuri de orez instant, 30 ml , 60 ml , ...pina la 200. Dupa ce s-a obisnuit cu supa se incepe cu pireul de legume.La fel se administreaza si el progresiv, cu putin unt...apoi se introduc in pireul de legume, pe rind galbenus de ou, carne de piept de pui (galbenusul fiert tare , la inceput cite un sfert...iar carnita cite o lingurita...si crestem progresiv) ficat de pasare , peste.

MASA a 4 a - la ora 18, dupa 7-8 luni se inlocuieste....cu iaurt cu sau fara fructe, mamaliguta cu brinza si smintina, papanasi fierti.Pina la 2 ani jumate si peste, copilul trebuie sa primeasca 2 mese de lapte pe zi .

Poate va inspira

PS: ce nu inteleg eu este de ce se incepe mai devreme la copii mai "grasi", nu ar trebui sa fie invers???


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.



Eu am multe obiectii la schema asta:
1. "suc de mar, suc de morcov, separat sau impreuna", adica 2 alimente o data?
2. 100 ml de suc? Pe zi? Adica o cantitate egala cu cea recomandata unui copil de 2-3 ani?
3. banana la 6 luni?
4. Ce fel de biscuiti? Banuiesc ca fara gluten, drojdie, zahar, margarina si arome artificiale....
5. Uleiul prin fierbere isi pierde proprietatile. Se adauga in mancare dupa ce supa se raceste putin.
6.La ce foloseste sarea in mancarea sugarilor? Ea se regaseste oricum intr-o forma sau alta in carne, apa plata, de ce sa adaugam si in mancare?





Mamica de Sara si Sebi

AMR 7.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......




multumesc mult!

Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

inca o rugaminte si nu va mai stresez cu asta. pozele se vad doar daca va logati cu userul comun, k acolo am trimis invitatie ptr 3 dintre albume. asta am verificat eu. puteti sa va logati cu alt cont de google , cele care aveti,la care, ofc, nu am trimis invitatie? ar trebui sa nu se vada.multumesc mult.
mi se pare muuult de lucru sa fac/desfac tot iar

Cris, mami de Ema, my lucky 13 (13/01/2010) si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra


Nu se vad. Am incercat acum.

Mamica de Sara si Sebi

AMR 7.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......






Cris, mami de Ema, my lucky 13 (13/01/2010) si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

eu cred ca ma decid sa incep sa il diversific din weekendul asta cu suc de mar. MOTIVE?:
- are deja 4,5 luni, baleste la farfuriile noastre si de 3 zile incoace nu prea mai are pofta de mancare, nu mai mananca asa mult ca inainte
- vreau sa fie si tati de fatza la prima linguritza de suc de mar a lui bebe si daca nu se petrece weekendul asta, peste inca 2 sapt mai e tati acasa dar la 3 zile de la acel weekend plecam in Grecia si nu m-as risca sa ii dau ceva nou cand va trebui apoi sa plecam in tari straine...

Primul motiv nu prea tine, mai mult ptr al doilea as incepe....ma mai gandesc...parca nu-mi vine sa incep...

de Yannis


AMR 7 kile.... si nu vor sa plece singure

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

cris.d, ma bucur ca s-a rezolvat mai simplu! La paranoia mea, cred ca stergeam totul instantaneu.

N-am reusit sa recuperez mare lucru din urma, azi am fost cu amandoua fetele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

eu cred ca ma decid sa incep sa il diversific din weekendul asta cu suc de mar. MOTIVE?:
- are deja 4,5 luni, baleste la farfuriile noastre si de 3 zile incoace nu prea mai are pofta de mancare, nu mai mananca asa mult ca inainte
- vreau sa fie si tati de fatza la prima linguritza de suc de mar a lui bebe si daca nu se petrece weekendul asta, peste inca 2 sapt mai e tati acasa dar la 3 zile de la acel weekend plecam in Grecia si nu m-as risca sa ii dau ceva nou cand va trebui apoi sa plecam in tari straine...

Primul motiv nu prea tine, mai mult ptr al doilea as incepe....ma mai gandesc...parca nu-mi vine sa incep...

de Yannis


AMR 7 kile.... si nu vor sa plece singure


alexutza, daca te decizi sa incepi, succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

m-ati bagat in cu pozele...

ce ati zice voi ,nu putem sterge spitalul,orasul ,doctorul de pe prima pagina? ca je a spus tot...mai putin CNP...
nikole,te rog frumos,poti face asta pt mine?

mami de Radu (30.07.2000) si Alexander (05.01.2010)



asa creste Alex

Mergi la inceput