Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (79)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandanaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

Citat:
citat din mesajul lui dandanaG

Citat:
citat din mesajul lui Nik0le

Capitol nou facut in 2 minute si 32 de secunde.


multumim frumos

vaiii de cand va alerg

si din cauza de bb marait

la mine sa vad pozele la semnatura?

Dana, mamica de cretzulin Dragos Andrei (27.12.2009)
poze


2 poze cu...plita

Cris, mami de Ema, my lucky 13 (13/01/2010) si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra



la mine nu se vad nici cele cu lacat portocaliu nici rosu

Dana, mamica de cretzulin Dragos Andrei (27.12.2009)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

buna fetele, v-am urmarit din 2 in 3, pe diagonala... vazut poze CRIS.D - cele cu mamica intinsa la orizontala cu bebelusha sunt dementiale...

Bea, si noi stam cu picioarele in gura, i-am imortalizat gestul astazi, se pare ca e o faza importanta prin care trec toti bbelusii (ca si aia cu balutzele, bagatul pumnului in gura, rostogolul, aruncatul jucariilor pe jos...) sunt hazlii cu piciorusele in gura si se apuca sa-si tzocaie degetelul mare chiar pe bune... am vazut si filmuletul cu hranitul la orizontala... "sfatuitoarele" bine intentionate isi baga nasul si te roaga sa-l inalti un pic cu capul, un 45 de grade ar fi suficient... dulce bebelusul razator...

si noi avem o librarie cu "di tati" tre sa dau si io raita dupa jucarii, dar am zis sa mai asteptam sa se plictiseasca de astea noi... si sa ne mai rotunjim conturile...

apropo, PE CE DATA VIN INDEMNIZATIILE -ALOCATIILE? daca exista vreo astfel de data, alocatiile copiilor mai mari (42 de lei) veneau intotdeauna intre 12 si 14 ale fiecarei luni cu posibilitatea de a-i ridica de la posta pana in data de 27 ale lunii... se aplica aceeasi regula si la indemnizatiile de crestere a copilului?

cu ce ne laudam pe ziua de astazi? Ela ne-a venit cu mediile incheiate pe semestrul asta (9,3) si m-am ofticat pentru ca mi-am dat seama ca am o fata foarte capabila, dar n-am shutuit-o pana acum niciodata (am zis sa nu stresez copilul), dar daca o obligam sa invete, nu-i asa ca invata pe foarte bine si excelent? este? Ne-a venit acasa cu un cadou de la proful ei de desen o carte editata in 1922 "Povesti Basarabene" cu dedicatia "Elei cu dragoste parinteasca" foarte emotionant, chiar m-a placut gestul - carte veche cu ortografia specifica vremurilor de atunci si "basarabene" se vede ca are omul o feblete pentru Basarabia si de asta i-a daruit neprtuita carte Elei...

Mamica de Bilabong, fericiti amandoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Buna dupa-amiaza fetelro!

Multumesc fetelor ca ati intrebat si de moi. Lucrare terminata, l-am trimis pe tati de Mara sa o depuna pt ca se misca mai usor cu motorul. Inca putin si scap si de sustinut si dupa dau

Lorex ma bucur ca ti-au ajuns si ca iti si plac. Bobitzei ii plac? Mie tetina imi place la maxim, sticluta ma asteptam sa arate altfel. Primit si $, .

Alexutza
Ma bucur ca ai rezolvat intre timp.....ce bine ca ai posibilitate sigura de emigrat.

Vazut poze minunate de cris.d si cris_m.

Elefantica imi pare rau ca nu ai primit un colacel galben asa cum iti doreai. M-a anuntat chinezu dupa ce a trimis comanda ca nu e galben + ca cel galben al Alexandrei trebuia sa fie in forma de inima.


Una peste alta iar ma lupt cu DHL-ul, dar macar acum am experienta.

Ma duc sa mai fac una alta prin casa si sa imi iubesc copila, ca saraca n-a fost bagata in seama asa cum si-a dorit zilele astea.

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 9 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

cu ce ne laudam pe ziua de astazi? Ela ne-a venit cu mediile incheiate pe semestrul asta (9,3) si m-am ofticat pentru ca mi-am dat seama ca am o fata foarte capabila, dar n-am shutuit-o pana acum niciodata (am zis sa nu stresez copilul), dar daca o obligam sa invete, nu-i asa ca invata pe foarte bine si excelent? este? Ne-a venit acasa cu un cadou de la proful ei de desen o carte editata in 1922 "Povesti Basarabene" cu dedicatia "Elei cu dragoste parinteasca" foarte emotionant, chiar m-a placut gestul - carte veche cu ortografia specifica vremurilor de atunci si "basarabene" se vede ca are omul o feblete pentru Basarabia si de asta i-a daruit neprtuita carte Elei...

Mamica de Bilabong, fericiti amandoi!


Felicitari!!! intr-adevar, emotionant gestul profesorului de desen.

Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Citat:
citat din mesajul lui miremia

Buna dupa-amiaza fetelro!

Multumesc fetelor ca ati intrebat si de moi. Lucrare terminata, l-am trimis pe tati de Mara sa o depuna pt ca se misca mai usor cu motorul. Inca putin si scap si de sustinut si dupa dau

Lorex ma bucur ca ti-au ajuns si ca iti si plac. Bobitzei ii plac? Mie tetina imi place la maxim, sticluta ma asteptam sa arate altfel. Primit si $, .

Alexutza
Ma bucur ca ai rezolvat intre timp.....ce bine ca ai posibilitate sigura de emigrat.

Vazut poze minunate de cris.d si cris_m.

Elefantica imi pare rau ca nu ai primit un colacel galben asa cum iti doreai. M-a anuntat chinezu dupa ce a trimis comanda ca nu e galben + ca cel galben al Alexandrei trebuia sa fie in forma de inima.


Una peste alta iar ma lupt cu DHL-ul, dar macar acum am experienta.

Ma duc sa mai fac una alta prin casa si sa imi iubesc copila, ca saraca n-a fost bagata in seama asa cum si-a dorit zilele astea.

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 9 kg


Hai ca mai ai putin si scapi si abia asteptam petrecerea ! Cat despre colacel, stai linistita, sunt convinsa ca Isabelei ii place la nebunie indiferent de culoare, doar ca mi-am amintit eu ca asa imi placuse si mie.

Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Am mai gasit o schema ...se pare ca este precum zicala "cate bordeie atatea obiceie":

Diversificarea alimentatiei sugarului

Diversificarea alimentatiei se face in mod normal in functie de fiecare copil in parte: modul de alimentare (lapte praf/san), greutate, probleme de sanatate ... Va propun schema de diversificare pe care ne-a recomandat-o noua medicul pediatru.


Alimentatia la 5-6 luni
Sugari alimentati natural (la san):
In afara meselor de san la cerere se va incepe diversificarea la mese de pranz (ora 14:00) cu: supe de morcov (vezi mai jos modul de preparare) si apoi la ora 10:00 fructe.
Sugari alimentati artificial (cu lapte praf):
La 5 luni se va incepe diversificarea cu mese de fructe la ora 10:00 astfel:
O banana (la cei fara dermatita atopica) + un mar permen auriu copt la cuptor + 2 lingurite cereale fara gluten (cu orez de la Milupa sau Humana cu mar)

Prima zi: 1 lingurita fructe + restul lapte
A 2-a zi: 2 lingurite fructe + restul lapte
A 3-a zi: 4 lingurite fructe + restul lapte
Pana la o masa completa de fructe care va inlocui masa de lapte de la ora 10:00 (aproximativ 150 g)

La 5 luni si 2 saptamani la pranz se va introduce treptat supa de morcovi (zeama sau direct piure) cate 20-30 ml/zi plus diferenta pana la o masa completa de lapte, pana se ajunge la 100-150 ml piure morcovi.

Supa de morcovi: 500 g morcovi taiati rondele + 1 litru de apa, se fierbe la foc mic 2 ore, se mixeaza morcovii, ajutandu-se de zeama in care au fiert. Se pun din nou la fiert cu zeama in care au fiert (si se mai da un clocot).

Rapid, la cateva zile dupa introducerea supei - crema de mocovi se va introduce si dovlecelul si albitura (patrunjel, pastrarnac) supa de zarzavat facandu-se astfel:
2-3 morcovi sanatosi, 2 bucati albitura (pastarnac, patrunjel), 1 dovlecel, 1 litru de apa. Se fierbe 2 ore la foc mic, se mixeaza si se mai da o data in clocot.
La cateva zile de la introducerea supei creme de legume se va adauga treptat si o lingurita de ulei vegetal (ulei de germeni de porumb sau ulei de masline).

La 6 luni - in supa crema de legume se introduce carne piept de gaina/vita fiarta separat (2-3 ore).

Exemplu de meniu la 6 luni:

5 mese x 150-180 ml
Dimineata 1 masa de lapte praf/san + 1 lingurita cereale fara gluten
Ora 10:00: fructe (banana + mar copt) + 2 lingurite cereale fara gluten
Ora 14:00: supa crema + carne fiarta separat piept gaina/vita
Dupa amiaza: lapte praf/san
Seara: san/lapte praf + 1 lingurita cereale fara gluten


Alimentatia la 6-7 luni

Dimineata: lapte praf + cereale (o lingurita la 100 ml lapte) sau san
Ora 10:00: banana + mar copt/crud + 2 lingurite cereale; se va introduce treptat branza de vaci facuta in casa (cate o lingurita/zi in piureul de fructe pana la 10 lingurite de branza)

Pentru 100 g branza de vaci sunt necesare:
- 1 L lapte 1.5% grasime
- 8 tablete calciu lactic
Se fierbe laptele pana da in clocot, apoi se adauga tabletele de calciu lactic pisate; dupa fierbere branza se strecoara prin tifon, pentru a se scurge zerul.

Ora 14:00: supa-crema de legume (morcovi, dovlecel, pastarnac, patrunjel) + carne fiarta separat - gaina/vita

La 6 luni si 2 saptamani se poate introduce in supa crema de legume si galbenusul fiert tare, timp de 10 minute, astfel:
- prima saptamana: 1/4 galbenus x 2 / saptamana
- a doua saptamana: 1/2 galbenus x 2 / saptamana
- a treia saptamana: 1 galbenus x 2 / saptamana

La 7 luni se poate introduce o data pe saptamana in loc de carne, 2-3 ficatei de pui fierti separat timp de o ora.

Dupa-amiaza: masa cu lapte de dupa-amiaza va fi inlocuita treptat spre varsta de 7 luni cu iaurt natural + fructe proaspete adaugate (banana/mar)
Seara: lapte praf+cereale sau san


Alimentatia la 7-8 luni
5 mese pe zi astfel:

Dimineata: lapte cu cereale
Ora 10:00: banana, mar copt/crud, caisa, piersica + 2 lingurite cereale + branza de vaci facuta in casa
La pranz: supa crema de legume (morcovi, dovlecel, albitura, o parte de cartof, ardei) + carne fiarta vita/pui, 2 galbenusuri de ou pe saptamana, 2-3 ficatei de pui pe saptamana

La varsta de 8 luni se poate introduce in supa-crema de legume o data pe saptamana in locul carnii - peste alb fiert separat (pastrav, salau).
Sugarul mai poate primi supa de perisoare din carne de pui+orez.

Dupa-amiaza: iaurt natural + fructe proaspete
Seara: lapte cu cereale/san (sugarul poate primi o masa mai consistenta de cereale pentru varsta lui preparate cu lapte, care se mananca cu lingurita).


Alimentatia la 8 luni - 1 an

Dimineata: san sau lapte praf + cereale
Ora 10:00: fructe (banana+mar, ananas, pepene galben, caise, piersici, struguri albi fara coaja si samburi) + 2 lingurite cereake + branza de vaci facuta in casa.
Pranz: supa-crema de legume cu taitei, cu galuste, cu carne pui/vita, cu perisoare din carne de pui/vita + orez acrita cu lamaie sau bors de casa. 2 galbenusuri de ou pe saptamana, 2-3 ficatei de pui pe saptamana. data pe saptamana peste alb/dovlecel umplut cu carne de pui + orez, ghiveci din legume proaspete, mancare de fasole galbena pastai (fiarta) fara usturoi sau bulion, spanac cu orez.
Dupa-amiaza: iaurt simplu cu fructe proaspete
Seara: san sau lapte praf cu cereale

Dupa varsta de 8 luni datorita aparitiei dentitiei, granulatia alimentelor va creste. Treptat nu vor mai fi mixate ci maruntite.

Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nik0le

cris.d, mi-e teama ca la momentul asta singura solutie e sa-ti faci un alt cont in alta parte pentru prieteni si rudele din strainatate si musai sa stergi toate pozele de unde le ai postate acum. Ideea e ca oricine are un cont de gmail le poate vedea daca este logat si stie linkul... O solutie ar mai fi sa pui linkul catre noul cont pe mailul comun, nu neaparat sa incarci pozele in albumul nostru secret.

Nu stiu daca v-am mai spus, dar am citit la un alt topic ca o mamica a incetat sa mai posteze dupa ce un nene strain a oprit-o pe strada si i-a spus ca stie totul despre ea, cum o cheama, unde sta, unde isi duce copilul la gradi, tot... Poate ma intelegeti si pe mine de ce m-am ferit pe cat posibil sa dau date reale in ceea ce priveste identitatea mea.


OMG. eu ziceam k nu am ce/de ce sa ascund, sunt, din pacate, idealista...of, multi psihopati pe lume. daca ai fi dat exemplul asta mai de mult, sa priceapa si ...io. multam de sfaturi tehnice

Cris, mami de Ema, my lucky 13 (13/01/2010) si Ana(4/4/2003)

poze

povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

HA, cu panica asta generala legata de poze si identitati reale postate pe net, mi-am sters si eu toate urmele de activitate imagistica pe acilea...

Mamica de Bilabong, fericiti amandoi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Parca sunt si mai in ceata acum asa ca poate ma lamuriti voi, mamicilor mai cu experieta, ce e bun si ce nu la schemele pe care le-am gasit. De cautat numai caut ca mai rau ma ametesc.

Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui elefantica

In timp ce "gogaleam" despre diversificare, ia uitati peste ce am dat:

Schema de diversificare Dr. Culcer

Se incepe dupa 6 luni, iar la cei foarte grasi dupa 4-5 luni. Se inlocuieste la inceput masa a 2 a din zi adica masa de la ora 10.

Se incepe cu suc de morcov, suc de mar, separat sau impreuna...o lingurita in prima zi , apoi 2 apoi 4, aproximativ 20 ml , apoi 40 ml , apoi 60, 100 ml, se adauga si pulpa de fruct, mar banana cite putin.

Se sta 2-3 zile pe loc, pentru a vedea cum reactioneaza copilul, apoi se introduce banana mixata, cite o lingurita, doua pina la jumatate de banana. Pireul de fructe , trebuie sa fie semifluid , sa curga. In amestecul de mar sau banana, se pot introduce alte sucuri sau fructe in cantitati progresive. Apoi trebuiesc adaugate la masa aceasta si proteine sub forma de brinza de vaci cite 1-2 pina la 4-6 lingurite sau pulbere de biscuiti pina la aceeasi cantitate.

Biscuitii trebuiesc rumeniti in cuptor si umflati cu ceai fierbinte dupa care se amesteca in pireul de fructe. Amestecurile de fructe se alterneaza, nu se da mai mult de 2 zile acelasi fel de pireut.

MASA a 3 a .

Supa de legume. Pireul de legume. Supa se face din morcov, telina pastirnac, cartof, ardei gras...se fierb cu putina sare si ulei. La inceput se da doar zeama cu 1-2 masuri de orez instant, 30 ml , 60 ml , ...pina la 200. Dupa ce s-a obisnuit cu supa se incepe cu pireul de legume.La fel se administreaza si el progresiv, cu putin unt...apoi se introduc in pireul de legume, pe rind galbenus de ou, carne de piept de pui (galbenusul fiert tare , la inceput cite un sfert...iar carnita cite o lingurita...si crestem progresiv) ficat de pasare , peste.

MASA a 4 a - la ora 18, dupa 7-8 luni se inlocuieste....cu iaurt cu sau fara fructe, mamaliguta cu brinza si smintina, papanasi fierti.Pina la 2 ani jumate si peste, copilul trebuie sa primeasca 2 mese de lapte pe zi .

Poate va inspira

PS: ce nu inteleg eu este de ce se incepe mai devreme la copii mai "grasi", nu ar trebui sa fie invers???


Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.



Eu am multe obiectii la schema asta:
1. "suc de mar, suc de morcov, separat sau impreuna", adica 2 alimente o data?
2. 100 ml de suc? Pe zi? Adica o cantitate egala cu cea recomandata unui copil de 2-3 ani?
3. banana la 6 luni?
4. Ce fel de biscuiti? Banuiesc ca fara gluten, drojdie, zahar, margarina si arome artificiale....
5. Uleiul prin fierbere isi pierde proprietatile. Se adauga in mancare dupa ce supa se raceste putin.
6.La ce foloseste sarea in mancarea sugarilor? Ea se regaseste oricum intr-o forma sau alta in carne, apa plata, de ce sa adaugam si in mancare?





Mamica de Sara si Sebi

AMR 7.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput