Puiuti de Randunici 2008!! (421)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

olgule, ai punctat perfect, ce mie nu-mi place, nu inseamna ca nu place la toata lumea sau invers. probabil ca acolo unde mergeti voi nu se rontzaie semnite si nu se arunca pet-uri, insa 90% din litoral este in situatia asta. sau mai bine zis din tara! este deja sport national asta cu rontaitul de seminte . nu am zis ca tu o faci, Doamne fereste, departe de mine gandul! insa, am scotocesc prin arhiva mea de poze, de acum 3 ani, cand dupa o iesire la Nisipuri, m-a mancat undeva sa merg cu niste prieteni la Eforie Nord si plangea sufletul in mine. mie imi place sa stau pe plaja pana tarziu seara si nu-ti pot descrie in cuvinte ce ramanea in urma hoardei! tone, tone de pungi, pahare, sticle, stiuleti, farfurii . noi stateam undeva pe langa techirghiol, deci strabateam toata statiunea ca sa ajungem la chestia aia unde eram cazati si brrrrrrrrrr....nu-ti mai zic in ce stadiu jalnic era lacul!!!! horror!!! peturile si pungile erau deja din peisaj, dar cand am gasit rahatii plutitori, am zis PAS, pana aici! mi-am facut bagajelul si am lasat in urma lacul cu vilele lui cu deversare in el, cu tot si am fugit in Constanta....
sunt om mers la mare in conditii "de jos", sa zicem, deci nu am crescut la All inclusive si nici la 5 stele, am mers ani de zile in 2 mai, apoi cu cortul in Vama, nu ca nu-mi permiteam o cazare la "casa", dar pt ca asa imi doream la vremea aia, sa simt nisipul sub mine non stop si sa-mi bata marea in cort, insa, la ce hal de degradare s-a ajuns in ultimii ani....si mai trist, degradare pe bani multi, multi, munciti de mine 1 an intreg.
acum, no, mie nu-mi mai surade nici ideea de BG, nici de alta mare, plaja, apa, vreau sa vizitez....asa ca ma bag aiurea in discutie...doar ziceam ca eu nu am auzit plangeri de la cei care au mers in BG, decat poate ca nu se compara cu Turcia/Grecia. Dupa ce am fost si eu in Egipt anul trecut, da pot sa zic ca nu se compara conditiile de acolo cu cele din Bg...
insa, nu pot sa compar merele cu pere, dar pot compara Bg cu Ro si balanta inclina clar in favoare Bg.
tot ca o paralela, nu am fost niciodata in Austria la munte, insa nu pot sa afirm, pe cuvant de pionier, ca e nasol in Austria, ca pe Valea Prahovei e fain. nu, pot doar sa afirm ca pe Valea Prahovei este un big "maro" si ca sunt deschisa sa testez si o Austrie....sau, daca nu am bani de asa ceva, m-as incumeta sa testez o Bg, la munte, ca am inteles ca au amenajat nemtii si pe acolo. si daca, apoi nu voi fi multumita, pot sa afirm, ca DA, e nasol, frate, nu mergeti....
sper ca nu te-am suparat, nu am afirmat ca vreo fata de aici s-ar asorta cu peisajul mioritic de pe litoral . banuiesc ca unde mergi tu, este o plaja privata, fara specimene d-astea in peisaj, deci vei fi ferita de neplacerile astea, ceea ce iti doresc din tot sufletul, ca vreau sa fie bine pt oricare dintre voi. insa, am aruncat un ochi si pe oferta, care, sincer, nu mi s-a parut deloc accesibila oricui si banuiesc ca de aici si diferenta de conditii.
ideea e ca e un caz izolat si nu se poate generaliza, ce ai gasit tu acolo, nu gasesti oriunde.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tonic
Arielule ai terminat inventarul ?


m-a terminat el pe mine!! mai am de terminat si la minerale si-s gata....insa tre sa ma apuc sa postez lucrurile noi si pt asta tre poze, chef si nu mai am....

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Aricel, n-am, ma, plaja privata, dar ma fac eu mare . Serios acum, hotelul nu are plaja lui, dar anul trecut era curatica si cu cosuri de gunoi golite corespunzator, si lume putina si civilizata. A fost chiar ieftin, la pretul de pe site nu as fi mers in niciun caz, am platit 300 de lei pe zi, all inclusive, pentru amandoi, deci 150 de lei de caciula, pret foarte bun pentru noi ( aproape 35 de euro pe zi ).


Olga 17+ si mami de Ioana-Sofia (25.02.2008 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Olgoooo!! Ce facem ajungem iar la fuckin' inghetata??
Mai, sa stii ca eu sunt perfect de acord cu ideea de a-ti face vacanta undeva unde stii si deja ti-a placut. Oriunde ar fi asta (de ex, am zis, nu-mi place litoralul romanesc dar intre Mamaia si 2 mai INTOTDEAUNA as alege 2 mai, satul ala cu santier cum i se pare Stelei). Chestie de gusturi.
Eu ma bagasem in discutie pur si simplu pt a corecta "axiomele" drumului (prea) lung si a furtului obligatoriu de masina (mai fratilor, vedeti bine, pleaca romanii cu zecile de mii pe litoralul lor, daca nu si mai mult, de cate masini furate ati auzit, chiar si la tv??)
Iulia iar face un pic de febra. A cerut deja nani si am culcat-o, acum canta in pat dar, off, iar ma vad stand de paza la noapte si-s zombi, zau!

Naty mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
"Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile"-Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.t spune:

Citat:
citat din mesajul lui tonic
Orice iesire afara inseamna cel putin 1000-2000 de euro in plus pt evenimente neprevazute (accidente, boli, defectiuni ale masinii sau alte belele) pe care nu am de unde sa-i scot acum.

catalina, mama Antoniei-Isabel (07.04.2000) si a lui David-Luca zis Oaca/Luki (02.03.2008)- de acum baiat mare


cata de ce 1000-2000 de euro, o prietena si-a luat bilet de 7 zile all inclusiv la bulgari pentru 2 adulti si 2 copii si au dat 520 de euro...adica, parerea mea e foarte ieftin, asta in ideea in care eu caut bilete pentru Spania (sa merg la maica-mea) si mai jos de 350 euro nu am gasit pentru 1 adult si 1 copil...asa mii ciuda ca nu pot ajunge la maica-mea...sta in Valencia la 40 minute de maresi as putea merge zilnic cu metroul,chit ca imi i-a 1 ora sa ajung pe plaja dar as avea confortul de a sta la ai mei, de a fi cu parinti mei, de a le intelege limba(pentru mine asta este cel mai mare impediment de a merge in alta tara...daca nu cunosc limba ma simt legata de maini si de picioare...)dar no, asta e poate la anu' sau in septembrie daca reusesc sa adun banuti...pana una alta mergem la mare in champing cu cortu' , va rog nu dati cu rosii, insa de atat ne tine buzunarul asta daca nu gasim o gazda ok...suntem deschisi la aceste 2 oportunitati...

"dragostea e zarea libera si larga unde sufletul isi intinde aripile" Ch. Wagner
Te īnaltii cu adevarat nu cānd urci, ci cānd privesti drumul parcurs.

Claudia si mami de Daciana - 13.01.2008 o galushca mititica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Bai , eu nu am zis ca mi-o fura sigur, am zis ca mi-ar fi frica ca nu cumva sa mi-o fure, adica otrashoz . Nu e musai sa ne placa aceleasi lucruri, that's the point, nu trebuie sa fim deschisi acelorasi experiente, suntem diferiti, asta este. Point-ul tau cu masinile furate a fost la fel cu al meu cu manelele, mizeria de pe plaja sau hamsiile: nu trebuie generalizat. Enfin, devine chiar enervant subiectul , nu ma bagati in seama, pana la urma, nu trebuie sa faca nimeni ca mine, fiecare se duce unde se simte bine, mananca ce vrea si basta . Si ma lasa si pe mine cu alegerile mele, ca simt cum imi e bagata pe gat inghetata sau cum trebuie sa ma duc maine la Albena

So, are we good again ?

Olga 17+ si mami de Ioana-Sofia (25.02.2008 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Uite-o si pe Claudia ! Cum, ma, sa dea cineva cu rosii!??! Sa aveti o vacanta frumoasa, eu imi aduc aminte cu mult drag de concediile cu ai mei cu cortul. De gatitul la butelia cu gaz, de campatul langa surse de apa, de dormitul pe saltele...o sa ii placa si Dacianei, sa stea numai la aer!

Nu e nimeni paria ca se duce la mare la romani, sa stii!

Olga 17+ si mami de Ioana-Sofia (25.02.2008 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.t spune:

Citat:
citat din mesajul lui mstela

Anul trecut am luat mare tzeapa cu eforie sud,un satuc pustiu (asa mi-a picat mie),ca sa nu mai spun cate scari am urcat/coborat pe langa maldarele de gunoaie...am un gust amar..si ce ne-a stresat a fost ca seara parca eram intr-un satuc pustiu,totul parca amutzea,nu am simtim atmosfera de vacanta,energie..trist asa...Tine de gust treaba asta..

mami de TEA

Nu exista vreun pictor care sa fi surprins cu adevarat sentimentele unei mame pentru copilul sau.


stela, intradevar tine de gust...sau de preferinte..pentru ca eu una prefer seara sa aud zgomotul linistitor al valurilor(chiar de sunt sus pe faleza si nu la 2 metri de apa) decat muzica si verva in jurul meu. Nu stiu, poate sunt eu spirit mai batran insa in concediu cel mai mult am nevoie de liniste...si ca sa va dati seama cat sunt de dusa cu pluta mi-am facut saptamana de miere in Sarata Monteoru...din cauza linistii si mai ales a efectul minunat al apei sarate asupra pielii(desi am ramas cu un gust extrem de amar, cunosc statiunea de 30 de ani...si acum e o epava)

"dragostea e zarea libera si larga unde sufletul isi intinde aripile" Ch. Wagner
Te īnaltii cu adevarat nu cānd urci, ci cānd privesti drumul parcurs.

Claudia si mami de Daciana - 13.01.2008 o galushca mititica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Olgu, am ramas cu senzatia ca te-am suparat. Spune-mi doar ca nu e asa si gata, nu mai pomenesc nimic de litoral. Nimeni nu ti-a bagat pe gat nicio inghetata, zau! Si nimeni nu a spus ca e paria cel ce merge pe litoralul romanesc (drept dovada ca eu una consider ca trebuie sa scoti semnificativ mai mult din buzunar pt un sejur ca lumea aici decat pt unul acolo )
Claudia, nimeni nu da cu rosii!! Sunt vremuri grele, e bine sa ne putem face un concediu cat de cat oriunde ne putem permite, in rest doar discutam discutii...

Naty mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
"Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile"-Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daciana.t spune:

Citat:
citat din mesajul lui Olgutzika

Uite-o si pe Claudia ! Cum, ma, sa dea cineva cu rosii!??! Sa aveti o vacanta frumoasa, eu imi aduc aminte cu mult drag de concediile cu ai mei cu cortul. De gatitul la butelia cu gaz, de campatul langa surse de apa, de dormitul pe saltele...o sa ii placa si Dacianei, sa stea numai la aer!

Nu e nimeni paria ca se duce la mare la romani, sa stii!

Olga 17+ si mami de Ioana-Sofia (25.02.2008 )


olgule, no, am zis ca se i-a lumea de mine ca, de, plec cu cortu' cu copilu' mic la mare...nici eu nu sunt super incantata de idee(sunt obisnuita sa plec cu cortu pe munte cate o saptamana, asa ) insa pe munte nici cum nu ma incumet cu copil mic si cu burtica, fie ea si mica, dar avand in vedere ca nu am alta varianta financiara

ideea e ca, ieri, la controlul de la ORL, dupa operatia de polipi ni s-a recomandat marea sau daca nu salina(pentru aerosoli)..si sper sa ajung in iulie august la mare asta e, atunci are sotul concediu, in mijlocul sezonului si las salina(ce-a artificiala din Bv) pentru toamna in ideea in care reusesc sa scap de alte probleme in sfera ORL...desi nimic nu e sigur, dar, no, vrabia malai viseaza si nebunul balamuc

"dragostea e zarea libera si larga unde sufletul isi intinde aripile" Ch. Wagner
Te īnaltii cu adevarat nu cānd urci, ci cānd privesti drumul parcurs.

Claudia si mami de Daciana - 13.01.2008 o galushca mititica

Mergi la inceput