Puiuti de Randunici 2008!! (421)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

ramo, bine ai zis, POVESTI! pana acum ceva timp, ma iritam cand auzeam pe unul altul (bine'nteles dintre cei care nu au fost pe litoral in BG), cu povesti haiducesti si vanatoresti, ca sa nu le spunem "pescaresti"...insa am avut un click...de ce sa ma irit? mai bine sa creada lumea in ele, ca atunci cand ma duc eu sa gasesc romani putini, liniste, pace, sa gasesc loc de cazare, sa nu ma mai agit ca nu e loc la agentie. DECI, nu recomand nimanui BG. este urattttttt! se fura ca in codru! mergeti in Ro pe litoral, este superb!!!! mirosul de hamsii se asorteaza perfect cu sunetul unduitor al manelei si cu pet-ul aruncat pe plaja!
sper ca nu am suparat pe nimeni cu postarea mea, insa mi se pare aiurea sa spuna cineva ca e nasol, in conditiile in care acel cineva nici nu a fost pe acolo.
aceeasi discutie am avut-o acum 3 ani cu prietena mea, care imi e si avocata la firma, si ea zicea ca nuuuu, urat, rau in BG, ca a auzit ea ca se fura....eeee si a ajuns fata in BG si ghiciti unde merge de atunci in vacante?

edit: referitor la "lungimea" drumului, stela, BG este la 2 minute de Vama Veche!!!de acolo, mai faci 1 ora pana pe litoral sau chiar mai putin pana in Russalka.
noi, cu autocarul, pana in Albena am facut 4 ore, cu tot cu statul in vama (asta cu iesire prin Vama Veche) si 3 ore pana in C-tin si Elena (cu iesire prin Giurgiu-Ruse).

naty, am citit postarea ta de mai jos, m-am spart de ras cum cretinul ala de fost ministru al turismului, imi scapa numele, era intr-o emisiune si desfiinta BG si indemna oamenii sa mearga in RO, iar el se afla in acel moment la o terasa (Poco Loco) din Nisipuri si l-a intrebat reportera ce cauta acolo si a zis ca a venit sa vada si el ce este atat de nemaipomenit si ca nu-i place (probabil era prea curat )


mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns egonsis spune:

Nico, Olga, si voi imi confirmati ca e o boala cumplita la adult! Asta imi da sperante, ca nu o sa fie asa de groaznic la Natalia. povesti despre copii care au facut varicela nu aveti? Ca despre copii nu am informatii directe, stiu doar ce-mi spun doctorii si ce am citit pe net – ca nu e mare lucru, ce o insemna asta ...
Nico, deci din experianta ta cu Stefan, rezulta ca e posibil sa nu fi luat Natalia inca de la gradinita, ceea ce inseamna ca a luat acuma de la mine. Tot raul spre bine, macar stiu ca intr-o luna am scapat de grija, imi face bine sa am un end-point in minte.
Olga, pe de-o parte pentru IgG igM cred ca e prea devreme, pe de alta parte astia de pe aici nu prea ma primesc la doctor doar pentru ca m-a apucat paranoia de mama, caci dpdv medical, nu e nici o urgenta sa aflu daca a facut-o sau nu. Eu cand ma duc la doctor- impropriu zis ma duc, sun la doctor si ii rog sa ma primeasca- tre sa fiu bine documentata si argumentata, de ce vreau ce vreau, ca altfel nu capat nici macar intrevederea, daramite analiza sau medicamentul, ce-o fi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Salutare!
Copilu' a mai facut febra peste noapte, dar nu peste 39 si azi un 38,3 pt care i-a dat bona Nurofen si apoi gata...sper ca gata de tot. E vesela, e bine, Doamne ajuta. Cica ar circula un rotavirus mai bland care da doar febra si dupa 2-3 zile un kk moale si atat. O fi... Totusi maine ii dau pipi la analiza si daca iese ok voi da si kk. Pt linistea mea. A avut totusi pielonefrita cu E Coli >100000 la 10 luni, teoretic e oricand predispusa la infectii urinare.
Apropo de care: Ioana, pai vezi ca daca e infectie vaginala e si mai nasol, chiar trebuie sa deslusesti ce e. Oricum trebuie culturi din col...Imi zicea ginecoloaga mea ca in scurta perioada in care s-a inchis maternitatea din Municipal si au venit garla gravidele de acolo peste ei la Giulesti aproape TOATE erau infectate cu una-alta si nimeni nu le zisese ca cel putin o data pe trimestru de sarcina trebuiau facute culturi din col...
Acuma, Bulgaria. Eu nu v-as fi da exemplul meu neaparat. Dar ma rog, mie nu mi-a placut niciodata litoralul romanesc (exceptand ANUMITE lucruri din vremea studentiei si a Costinestiului obtinut gratis cu mandrie datorita notelor mari). In Bulgaria am fost o data (si cu Iulia de 7 luni si nu la all inclusive) si mi-a placut ff mult, era curat, era civilizat, era superb sa te plimbi seara, masina (a lui tata, 4X4, nu vreo Dacie) nu ne-a fost furata, n-am dat NICIO spaga nici la hotel nici la politisti nici in alte parti, nu ne-a pagubit nimeni de nimic. Dar o asistenta de la noi mi-a povestit cum a plecat, mai mult fortata de gasca de prieteni, de 1 mai la bulgari (la Sf Constantin si Elena, statiune mai veche si mai plictisitoare din cate am inteles); avea inainte fix aceleasi idei ca Olga si Ramo, inclusiv ideea ca la noi la mare iesi mai ieftin, inclusiv ideea ca drumul e ingrozitor de lung. Ei bine, s-a intors incantata si a zis ca in viata ei nu mai calca la romani la mare. Si ca toata afacerea a iesit incredibil de ieftin, in niste conditii excelente. Nici eu nu pledez musai sa mergeti la bulgari dar va zic, ca si Ioana, sa nu va luati numai dupa ce se zice la tv-nu v-ati gandit ca "unii" au un imens interes sa faca contra-propaganda bulgarilor la care romanii se duc in proportii zdrobitoare?
Cu olita: nu sariti la mine ca azi i-am pus pampers! Pai mai, eu de-aia facusem sondaj printre voi si intrebasem clar CUM se ajunge la deprinderea cu olita, la initiativa voastra sau cand copilul e pregatit si da semne? Si cam toate fetele mi-au raspuns ca ELE au facut ceva. Ei, pesemne ca Iulia nu e pregatita. Dar acum macar stie despre ce e vorba si...o vom mai lua de la capat.
Egonsis: important e ca ai facut varicela, BOALA nu vaccin acum, la a doua sarcina nu mai ai griji. Daca va face acum si tizutza, mea, ea va face o forma infinit mai blanda ca tine si va fi ok apoi. Daca nu face, ii dozezi anticorpii sa stii cum sta (poate face o forma invizibila) si daca nu are anticorpi o vaccinezi si gata.

Naty mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
"Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile"-Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

simona, alex a avut varicela la 1 an. nu a fost f greu, ca nu a facut febra decat 1 zi, apoi i-am dat intaritoare pt imunitate si a trecut mai usor decat am crezut. sa ai tinctura mentolata la indemana, stiu ca ajuta isoprinesin-ul si ai grija sa nu se scarpine, ca raman semne urate.
vaccinul nu da imunitate, nici macar boala nu da imunitate mereu. se poate face varicela de mai multe ori, la cei slabiti imunitar sau mai rau, zona zoster, care e data de acelasi virus.

eu am facut rubeola la 28 de ani si habar n-aveam ce e! credeam ca e alergie. dar a fost usoara si a trecut repede, nu m-a chinuit. auzisem ca e mai greu ca adult, dar nu a fost cazul. eu racesc des, insa forme usoare in general.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
" SAVE THE EARTH, IT'S THE ONLY PLANET WITH CHOCOLATE!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns egonsis spune:

Citat:
citat din mesajul lui natynic

ea va face o forma infinit mai blanda ca tine


Naty, ce draguta esti ca ma incurajezi! sanatate multa Iuliei!

Ariel, deci tu chiar zici ca nu e mare lucru! ce e aia isoprinesin? stii cumva substanta activa? eu am un antialergic, antihistaminic, e acelasi lucru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Egonsis, denimirea corecta e isoprinosin. E un soi de antiviral cu spectru larg. Acuma, nu stiu daca o fi de gasit pe la voi.
Ariel, gand la gand am fost cu postarile despre Bulgaria. Departe de mine gandul sa supar pe cineva dar...zau ca si eu m-as contrazice numai cu cine a mai fost pe acolo si nu i-a placut; si eu inca nu am gast pe nimeni, zau! (bine, nu discut cu cei care vor plaja doar pe Coasta de Azur, normal!)
Ia ghiciti! Iulia a vrut sa-i scot pampersul si acum a cerut la olita. Si sta pe ea

Naty mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!
"Am invatat ca este prea greu sa-ti dai seama unde sa tragi linie intre a fi amabil, a nu rani oamenii si a-ti sustine parerile"-Octavian Paler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonic spune:

Hello! Sunt acasa, fac mancare, ca in fiecare zi de altfel

Am vazut poze cu baietii frumosi Vlad, Matei si Luca trecuti la freza de vara, la fel de frumosi ca si cu plete! Si mie imi plac in general baietii cu parul scurt, dar cand au par frumos ca tunsulicii nostri, normal ca le sta bine si cu plete, doar ca acum nu e prea practic.

I-am vazut si pe Razvan si Rebecca si ei niste ochiosi frumosi. Clau sa stii ca si Luk e mai combativ uneori desi nici la noi nu se ridica nici macar tonul, doar cu Antuca mai are meciuri , dar vor creste si vor invata sa se controleze.

Mini- Irinuca/ Antonia m-a vrajit cu ochii ei minunati si cu cerceii comestibili . abia astept poza cu rochita gogosar.

Ioana multa sanatate, sa scapi repede de infectie.

Simona Antuca mea a avut varicela la 1an si 8 luni. A fost foarte usor, fara febra, bubite moderat, nu s-a scarpinat, a avut o stare fizica ok. Asa cum au spus si fetele, la adulti e o boala grea, la copii e normala. Sa te faci bine repede.

La discutia cu marea nu ma bag pentru ca nu am fost in alta parte.
Noi mergem in Romania din comoditate, conditiile ne multumesc, mergem la inceputul sezonului, nu e aglomerat, manele sincera sa fiu nu am auzit, sau nu le mai aud ca m-am obisnuit si bag ignor. In plus avem niste avantaje la hotel pe care in alte conditii nu le-as gasi. Orice iesire afara inseamna cel putin 1000-2000 de euro in plus pt evenimente neprevazute (accidente, boli, defectiuni ale masinii sau alte belele) pe care nu am de unde sa-i scot acum. In anii urmatori intentionam sa incercam si noi o schimbare de destinatie spre vecini, dar vai de noi daca nu ne iese bine, ca nu scapam de gura Antoniei pana la majorat!

Pupaceli pt tot stolul, multa sanatate lui TZanzi si tuturor puiutilor si randunicilor.

Sa aveti o seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonic spune:

Am uitat sa pup Iulia mica si sa-i urez sanatate si succes cu olita acum sau cand o fi timpul, ca nu-i graba! Naty

Arielule ai terminat inventarul ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Oare s-a inteles ca nu am nimic cu litoralul bulgaresc, doar ca nu il consider potrivit pentru mine? E fix ca discutia cu inghetata, e buna, e dorita de toata lumea, dar eu ma descurc perfect cu o amandina de cofetarie .

Ariel, ce am spus eu nu sunt povesti vanatoresti, sunt lucruri intamplate apropiatilor mei, nu vazute la televizor, cred ca sunt mai presus de manipularile ieftine de la Stirile ProTV ( de aici http://www.litoralbulgaria.info/vara.nisipurile.de.aur.kempinski.grand.hermitage.html i s-a furat masina in august trecut colegei mele din Bucuresti, un BMW serie 3 de prin 2002, deci nu ultimul racnet de masina ), iar patania cu restul nedat am spus cui i s-a intamplat. Ca idee, ambele continua sa mearga la bulgari fara probleme. Tu nu ai patit nimic pentru ca nu te-ai expus, ai mers cu autocarul, nu ai achitat taxa de drum, etc.

Repet, nu iau apararea litoralului romanesc, nu il ponegresc pe cel bulgar ( am relatat doua patanii a doua persoane apropiate mie ) spun doar ca pentru mine acum e suficient litoralul romanesc si consider ca atunci cand voi avea nevoie de mai mult, ma voi duce pe alte tarmuri.

Stela, pe mine tocmai galagia si aglomeratia in care voi va simtiti bine in vacanta ma deranjeaza Duceti-va la Costinesti...sa vezi scandal acolo

Olga 17+ si mami de Ioana-Sofia (25.02.2008 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000
mergeti in Ro pe litoral, este superb!!!! mirosul de hamsii se asorteaza perfect cu sunetul unduitor al manelei si cu pet-ul aruncat pe plaja!



Ariel, multumesc . Sa mananc si o punga de seminte sa ma "asortez" cu peisajul ? Sau nu e nevoie, sunt ok si asa ?

Olga 17+ si mami de Ioana-Sofia (25.02.2008 )

Mergi la inceput