Prietene la bine si la greu - 22

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

a adormit Sabina mea, se cam foieste, s-a albit si gingiuta de sus si au reinceput urletele din senin

azi a spus de mai multe ori ma-ma...a auzit-o si soacra-mea pe seara, dar nu spune decat daca e suparata sau vede ca plec...e comoara mea

sunt cam varza dar chiar vroiam sa raspund la cateva fete..o iau de la coada la cap:

Lidiutza eu zic sa nu te mai gandesti la dintii mei piliti ca nu o sa mai dormi la noapte

Ionela ba sa stii ca eu citesc cu atentie maxima tot ce povestesti tu legat de alte cazuri...mereu trag cate o concluzie si pt mine... voi cum stati cu dintisorii?
a, nu stiu daca ti-am spus dar ai fost o nasica foarte frumoasa.

vai, Monis ma faci sa imi fie rusine...nu am mai citit o carte de nu mai tin minte cand...mai rasfoiesc un Capraru sau o revista "Mami" si cam atat...in parc e galagie si plus ca nu prea ies eu singurica...fiind cu o prietena alegem sa trancanim vrute si nevrute in loc sa ne "cultivam" si noi putin ... legat de mersul Sabinei, eu tare cred ca sarim peste etapa mersului de'a busilea...l-am admirat pe Santi cum se taraste pana la telecomanda ...e fain ca are loc sa se desfasoare, eu nu am loc sa-i pun paturica pe jos

RamoC te rog nu lua inca hotarari pe care s-ar putea sa le regreti...asteapta sa vina tati Stefi acasa si sa discutati...eu cred ca odata ce vine si isi petrece timpul cu voi doi nu o sa mai vrea sa plece...ai incredere ca Dominic o sa aiba cea mai mare putere de convingere...te pup si sper sa se rezolve situatia asa cum vrei ...iar tu sa redevii cea care intretinea mereu veselia pe forum si ne facea sa radem la fiecare postare

Coque da' Mateiutul are deja 4 dintisori??? ce scumpete de baiat ai si ce frumos sta el la tati in sling ...am vazut ca ati prins si vreme faina la mare...bravo, sa va fie de bine iesirea

Lylyana eu inca astept povestea de la munte si poze...hai ca te las sa te odihnesti in seara asta da' maine nu mai scapi

Andre ma bucur ca e mai bine Chiara

Lumi imi inchipui cat esti de fericita zilele astea si ma bucur tare mult pentru voi ... am vazut-o pe Annabelle cum bate din palme la Bravo (comentariul de la brodoss e al meu)


Dozz tu cu listuta ta pe caiet mi-ai adus aminte de filmul "The bucket list" cu Morgan Freeman (il ador) si Jack Nicholson...nu stiu daca l-ai vazut, dar are ca tema exact ceea ce spui tu cu lucruri de facut...mie mi-a placut mult filmul...il da pe HBO cam des in ultima perioada pt cine vrea sa-l vada

Lili te rog pune inapoi pozicile cu printesica Mariuca...asa imi placea sa ma delectez cu fii'ta inainte de culcare ... hai ca de'acu' e fetita mare si mi-e dor de ea

Mami.ilinca deja am notat ziua de azi in Cartea bebelusului la rubrica "Clipe de neuitat" ...referitor la incalzitul apei pe drum...de ce nu iti iei un termos cu apa fierbinte la tine? eu stiu ca pastreaza apa fierbinte destul de mult timp...na, zic si eu ca alta solutie nu-mi trece prin minte la ora asta


Cuscri sper ca esti ok si recuperarea merge bine

pupicei la toata lumea, noapte buna

_
Anca mamica fericita de Sabina Ioana (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coquelicot spune:

Buna dimineata,

in vene de la Capisoana.

Multam pentru comentarii. Adevarul e ca nu credeam ca o sa simt asa de .. acut sentimentul asta, dar sunt asa de mandra de barbatii mei..Hi hi.

Scuze daca intru abrupt in alte subiecte banale, as vrea insa sa trimit o imbratisare fara exceptie dar mai stransa pentru ramo si o rog sa reconsidere ultimatumurile.
Adaug ca mi se pare extrem de dificil sa mentii o relatie de la distanta asa cum au facut-o sau o fac: ramo,Ionela, Lumi, Andre.Un brat de ca astia sunt nealergici.

Miany, daaa, era plin de maci, superb.
lidia, nope, no new freza. E aia inaugurata la botezul lui Matei, insa mai lung parul.

Ancutza,dap, Matei are 4 dinti! La cei de sus, unu a pleznit , celalalt sta la panda sub piele, foarte vizibil. Aia de jos, deja sunt istorie, au crescut bine.
A-propos de reviste, mi-a picat si mie in mana revista 'Mami', ultimul numar si am citit ca: Nu se dau frcute cu celuloza pana la un an aka pere[!], prune, struguri, pepene si cirese.Daca dai, riscul e sa dezvolte copilul colon iritabil..

Licurix sorry ca nu am dat nici un semn, insa am plecat si fara incarcator cu telefonul mort si am si trecut prin Mangalia la niste ore cam imposibile, foarte devreme sau chiar la pranz. Mai trecem noi pe acolo.

Sa va zic cum l-am diversificat pe Matei in deplasare? Cu o pauza. Am luat borcanele, in cele din urma, insa nu i-am dat nimic.
A-propos de constipatie, sa stiti ca eu asa am reglat zilele fara scaun. I-am facut pauza (de vreo 2 ori )in diversificare si a facut kk big time. Dar o fi bine?
Am luat borcanele, gandindu-ma ca o fi obisnuit cu ceva mai solid in stomacel si urla de foame pe acolo. Am si bagat ceai de lactatie inainte de a pleca pentru ca am premeditat sa nu ii dau nimic.Si Matei a supt bine merci, nu mai mult sau mai des decat inainte.
Revin la borcanele, pentru ca vine vacanta si poate vor apela si altele la solutia asta cu care eu eram impacata, insa facand analiza de etichete, nu mai inteleg nimic. Argumentul pro era faptul ca sunt din fructe si legume atent alese, bio,etc, chiar mai sanatoase decat pesticidoasele din supermarket. Buun. Insa, atunci cand am intrebat de albumina, nu am explicat foarte clar: Borcanul cu pricina continea radacinoase si ulei de rapita, parca si amidon din orez. Atat era in lista de ingrediente. Insa, in valorile nutritionale aparea si albumina. De unde? Din ce, mai exact? orezul sau uleiul de rapita contin albumina? Asta intrebam. Sau inseamna ca sunt ingrediente netrecute? Asa cum observa si mami.ilinca, chestia aia cu 'conform legislatiei in vigoare' este usor tricky.
In plus, am mai luat un borcanel cu fructe bio si cereale pentru 6 luni. Scrie clar ca nu contin GLUTEN insa cerealele incluse sunt de grau si ovaz, in proportii de 0,4 si 3%.Acum, citisem pe undeva ca la ovaz nu e foarte clar daca are gluten sau nu, insa eu tind sa cred ca ovazul are gluten. Dar cu graul cum ramane?Sau cantitatea este neglijabila? Sau imi scapa mie ceva, dar ce? Sau sunt eu bou?Sau vaca?
Va rog, demontati cuvant cu cuvant argumentele contra borcanele, ca tare ar fi comoda solutia asta, insa nu ma simt deloc confortabil cu ideea.
Si pauza in diversificare pe la 8-10 luni nu cred sa mai mearga.
Plus, pana la urma cum e cu cerealele integrale la bb? Nu-i asa ca nu se dau cereale integrale pana la un an ca dau malabsorbtii ale fierului? Adica pot introduce orez integral?
Ma gandeam sa introduc a 3-a masa candva, si oscilez intre branza amestecata cu dovlecel sau alte legume, [desi daca e alaptat nu ar trebui sa introduc branza acum}, si cereale, care nu mi se par chiar de speriat, insa as vrea ceva care sa nu umfle si atat.
Am revizuit schema data de Diana in vedera celei de-a 3-a mese si o trimit si pentru fetele care acum intra in tainele doamnei D sau reminder TWIMC.

Schema de diversificare care o recomand eu:
Nota: Eu recomand inceperea diversificarii la 6 luni, dar sunt constienta ca nu sunt multe care vor face efectiv asa, deci am sa acopar mai multe variante:

A.sa zicem ca incepeti la 4 luni jumate
-fulgi de orez facuti cu lm/lp/apa dat in completarea suptului/biberonului cu LINGURITA De obicei masa de la ora 10. Dupa o saptamana puteti daca vreti si se cere sa-i dati si dupa masa de la 1-2. Si o tineti asa pana la 5 luni-5 luni jumate. Se incepe cu 1 lingurita de fulgi plus 30 ml lichid apoi 60 ml si 2 lingurite... No vedeti voi cat papa asa ca si completare si la cat ajungeti sa-i dati efectiv.
La 5 luni/5 luni jumate: se introduce dupa suptul de la 1-2 sau daca deja are cereale atunci se inlocuiesc treptat cerealele cu: cartof dulce/dovleac (ce vreti voi 2-3 zile unul apoi 2-3 zile celalalt) fiert/copt. Se paseaza, se aduce la consistenta cu care e obisnuit de la cereale cu apa/lp/lm. Tot asa o lingurita prima zi, apoi 2, apoi 3. Cand introduceti a doua "leguma" incepeti cu o lingurita doar cu noul aliment urmat de cereale/prima leguma sau puteti incerca sa le dati amestecate.
Urmatoarea saptamana tot asa se introduc dovlecelul, morcovul fierte.
urmatoarea saptamana inlocuiti cerealele de la 10 cu fructe (pe la 5 luni jumate). Fructe de inceput: avocado, para, piersica, banana, mar.
La 6 luni introduceti carnita de pasare in piureul de legume. O lingurita rasa de carne tocata marunt de tot in prima zi si apoi mai puteti creste. Tot in saptamana aia dupa 3 zile de carne introduceti ulei de masline (incepeti cu cateva picaturi).
Apoi toata luna pana la 7 luni va jucati. Mai introduceti fructe si legume neintroduse pana atunci (fructe: prune, caise, nectarine, legume: brocolli, mazare, fasole verde, zuchinni, puteti sa puneti si radacinoase la fiert sau ceapa fara sa le pasati asa sa testati daca ii place ce gust dau mancarii).
Cerealele le mutati la ora 6-7 sau daca nu doriti deja a 3-a masa puteti sa-i puneti fulgi de orez sau cereale fara gluten in piureul de fructe.
La 7 luni merge branzica, iaurtul, simple, cu cereale sau cu fructe+ cereale.
La 8-9 luni oul (galbenus), cereale cu gluten, conopida, spanac, cartof, struguri, kiwi, papaya, mango, carne de vita, miel.
La 9-10 luni paste fara ou, biscuiti fara sare, cirese,pepene verde,pepene galben, ananas
10-12 luni: peste, branzeturi, castravete, rosii, ficat etc.
Spre un an si peste: supe de legume/pui cu paste fara ou, ciorba de legume, carnitza, perisoare, sufleuri, budinci, papanasi etc.

B. Incepeti la 5 luni:
-orez cu lm/lp/apa dupa suptul de la ora 10
La 5 luni si o saptamana puteti daca doriti sa-i dati si dupa suptul de la 1-2
5 luni jumate cartoful dulce, dovleacul si morcovul
-6 luni fara o saptamana: fructe: avocado, banana, piersica, para, mar
-6 luni- carnita si apoi ca mai sus

C. Incepeti la 5 luni jumate:
-orez cu lm/lp/apa dupa suptul de la ora 10 si dupa cateva zile puteti si dupa suptul de la 1-2
-la 6 luni fara o saptamana: cartoful dulce, dovleacul, morcovul
-la 6 luni fructele
6 luni si o saptamana-carnita
Si apoi ca mai sus sau decalat cu 2 saptamani-o luna.

D. Incepeti de la 6 luni:
--orez cu lm/lp/apa dupa suptul de la ora 10 si dupa catev azile puteti si dupa suptul de la 1-2
-6 luni si o saptamana cartoful dulce, dovleacul, morcovul
-6 luni jumate fructele
Undeva in timpul asta puteti strecura carnea sau o mai lasati ptr 6 luni si 3 saptamani.
In continuare ca mai sus usor decalat.

I pup u all.


mami de MATEI -TUDOR (10.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Buna dimineata,
Ionela , scriind ca monopolizez discutia, nu mi-am dat sseama ca o sa crezi ca fac referire la discutia noastra de pe privat. Era ceea ce simteam eu atunci. Te rog sa nu crezi ca m-ai suparat in vreun fel, ba dimpotriva iti multumesc din suflet pentru fiecare vorba buna pe care iti rupi din timpul tau alaturi de Mihnea ca sa mi-o scrii, ca te gandesti si la sufletul meu.
Monis Iulianul m-a dat pe spate cu busilatul lui. Daca ma crezi, ieri m-am pus la frecat toata casa, covoarele cu bio carpet si apoi cu bicarbonat si otet, in speranta ca il pun si eu pe Dominic pe jos si o sa faca e; acolo ce a vazut la Santiago. Ah....tare am mai admirat parchetul tau gol si vizez si eu la asa ceva, ca e mai usor de curatat ssi asa o senzatie de libertate imi da.
Lauriciu , abia astept sa vad noua creatie iesita din manutele tale.

Hai sa va spun ceva , da sper sa nu citeasca Coquelicoata , ca poate ma face permanenta. M-am uitat la pozele ei cu impresii din uichendul asta si mi s-au cam scurs ochii dupa barbatii ei, adica dupa ala mare, ca tot ziceam eu ca stau numai in casa si nu am nici o tentatie . Tot timpul mi-au placut brunetii si mi s-au scurs balele dupa ei, da eu m-am maritat cu un blond cu ochi albastri. Oare cum de facem asa alegeri, ca am auzit foarte multe persoane facand aceeasi remarca?

Cusscrela si spor la treaba. ca o wonderwomen ce esti, o sa iasa o minunatie din mainile tale cu ajutorul Nicoletei. pupici balosi si la nora mea draga.
Lavi , indintosire usoara . Sa ne anunti cand iti iei aparat foto sa il mai admiram si noi pe Raresel. Ah...felicitari pentru examenele trecute cu brio. si tu ma uimesti de cate esti in stare.

Moama cat as mai scrie si as mai pupa la toate fetele pentru cuvintele ce mi le-au adresat si nu numai, dar tre sa fug la posta dupa un colet ssi sa contiunui smotrul la 2 covoare restanta de ieri. sper sa revin pe seara.

Ah...lumi , am uitat cum se numeste melodia cu hipopotamul. Help...ca vreau sa o caut pe youtube sa vada si Dominic originalul, ca pe Alexa a tot incercat sa o imite .

Ramona ,
dependenta de dragostea barbatilor din viata mea:


DOMINIC ANDREI
(26/10/2009) si a lui tati Stefi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Niatza!

RamoC se numeste the hippo song, iote www.youtube.com/watch?v=92Yxoz-l80E" target="_blank">aici

Si mandra mea de palarioara alba a ramas fara boruri, ca mi s-a terminat ata , sper sa ajung cat mai curand sa cumpar si sa o termin, daca nu o poarta asa ..neterminata

Coque, nu e nici un bai, las ca ne vedem tura aviatoare, ti-am si zis de altfel in mesaj ca te cred ca nici nu o sa ai timp sa respiri, la ce scurta a fost plimbarea voastra la mare

Noi ne inscriem la capitolul stirbi si netaraiciosi, sau nemergareti. Da nu e bai..are timp si rechinasa mea sa o ia din loc cumva..Am observat ca a mea daca vrea sa ajunga la ceva, se ridica in 4 labute ,se hatzana din curisor ca in filmuletu care vi l-am pus mai demult, si apoi isi face vant si plonjeaza pe burta, undeva mai in fata..si asa incet incet..,daca nu isi pierde interesu pe parcurs, ajunge fata si la jucaria dorita.

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Buna dimineata,

Inca o cafea ,va rog sa-mi dati ca a mea nu a avut niciun efect,inca dorm,dar tot imi amintesc frichinealea motatei mele de asta noapte,cand intre 3 si 5 a plans 5 min ,a dormit 10 si tot asa.....cum ma asezam in pat ,incepea scandalul.La 5 ,taty i-a facut un biberon cu lapte si a dormit dusa pana acum 5 min....ma fac ca nu o vad ,se cearta deja cu cateii ei de plus,probabil au suparat-o .
Incerc sa zic cate ceva cu scuze dc uit pe cineva,is chiauna de somn.

Dozz,Ancutza bro: cred ca voi merge pe varianta termos,pare cea mai ok si pt restul plimbarilor pe la munte.Am mai citit ca se poate incalzi apa in biberon ,dar nu e recomandat sa incalzesti laptele la microunde...oricum e controversata treaba,asa ca mai bine ma lipsesc ca si asa am destule dileme ca s-o mai adaug si pe asta
Diana:eu nu pot pricepe nicicum cum poti sa ai timp si de cusut rochita cand ai 3 pruncisori si un sot in preajma...eu sunt clar depasita de un singur bebe,asa ca toata admiratia mea. Ma bucur ca ii plac fructele aburite lui Teo,o inteleg ...chiar sunt bune....pe mine ma chinuie acum intrebarea dc nu ar tb sa-i dau si crude,ca deh! ,n-o s-o "aburesc" toata viata!
Andre :ma-ma,.
Miany: bafta in sesiune si sanatate,sa nu se lipeascas raceala de tine!
Coque:tare as vrea sa vad si eu pozele,dar nu pot,cred ca-mi trebuie o parola sau ceva,puteti sa ma ajutati?
Deja 4 dinti, uau!Iti spun sincer ca m-am dus de vreo 4-5 ori la farmacie sa-i cumpar borcanele si m-am intors fara...m-am dus bou si m-am intors vaca....eu inteleg perfect ce scrii tu si zau ca nu pot decat sa-ti zic ca pana la urma sa-ti urmezi instinctul,nu-i dai si cu asta basta!Multumesc ca ai atasat si schema Dianei,o pierdusem!
laurairina:am imbolnavit-o [pe mama cu palarioarele tale,a declarat raspicat ca nu poate a le reproduce...si se pricepe la multe lucruri!
Bravo tie!


O zi frumoasa va doresc,

ps: m-am ingrozit la ora 9 dimineata erau 29 grade deja!

Ilinca ,buburuza noastra 14.11.2009
:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

neatza

mami.ilinca ca sa vezi pozele unora din fete trebuie sa folosesti userul fulgusori2009 ...parola ti-o trimit eu pe PM, dar trebuie sa ti le activezi intai

sus, in meniul pe orizontala ai contul meu, apoi alegi mesaje private, mergi la optiuni si activeaza-le si gata

sper ca am explicat bine


_
Anca mamica fericita de Sabina Ioana (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Ancutza: saru'mana! Mi-ai explicat f bine,am activat mes.private.

Ilinca ,buburuza noastra 14.11.2009
:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dozz spune:

Neata!

Diana, vad ca te specializezi, incepi sa faci rochite si pt prietene de-ale lui Timi. Spor la treaba, sa iasa frumoasa rochita!

Bine ai revenit, Lyly, de la munte, asteptam relatarea excursiei.

Minunate pozele voastre, Coquelicot, sunteti toti trei frumosi. Ce bruneti si sexy sunt cei doi barbati capichon, uau! Fireste ca esti mandra de ei, dar si de tine sa fii, eu gasesc ca arati extrem de bine.

Aha, Monis deci "Cand apare copilul" e scrisa de aceasta Francoise! Am incercat si eu sa citesc cartea dar m-a terminat dezorganizarea ei, e complet nestructurata. Nu am reusit sa lecturez decat vreo 20 de pagini... Daca dai peste ceva bun-bun, poate ne indici niste pagini, asa mura-n gura

Miany, ataca raceala acum, din fasa! Si bafta in sesiune.

Ancutza, nu am vazut filmul "the bucket list", dar o sa ma uit un pic pe imdb sa vad ce si cum despre el.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami.ilinca

Ancutza: saru'mana! Mi-ai explicat f bine,am activat mes.private.

Ilinca ,buburuza noastra 14.11.2009
:)


ai PM

_
Anca mamica fericita de Sabina Ioana (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Citat:
citat din mesajul lui coquelicot
Ancutza,dap, Matei are 4 dinti! La cei de sus, unu a pleznit , celalalt sta la panda sub piele, foarte vizibil. Aia de jos, deja sunt istorie, au crescut bine.
A-propos de reviste, mi-a picat si mie in mana revista 'Mami', ultimul numar si am citit ca: Nu se dau frcute cu celuloza pana la un an aka pere[!], prune, struguri, pepene si cirese.Daca dai, riscul e sa dezvolte copilul colon iritabil..




hmmm...m-ai pus pe ganduri...noi mancam para la fiecare masa, ne regleaza tranzitul, asa am scapat de o constipatie urata tare...si i-am dat si pepene, bine, numai cat sa-l guste, dar ma gandeam sa-i mai dau

uofff e grele

_
Anca mamica fericita de Sabina Ioana (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Mergi la inceput