Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (75)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

ah, ce draguti sunteti voi mancatorii de cereale... noi ne gretalim de numa-numa... azi pentru ca urma sa lipsesc mai multe ore pana la ora 20 (de la 15) am luat lapte praf fara lactoza si crema de orez, sotul i-a facut la un moment dat cereale cu lapte si piciu a mozolit tetina si cand dadea de lapte se gretalea... si asa nu au mancat nimic, m-au asteptat pe mine... am gustat si eu de curiozitate mixul si am facut aceeasi fata pe care o facuse fiumiu la el, a gustat si fiica-mea aceeasi reactie de bleah! cum sa-l conving sa manance ce n-am manca nici noi (cand ti-e foame, mananci si cuie, nu-i asa? si el nu a vrut nici in ruptul capului...) care e secretul vostru???


Sotul meu mananca praful ala gol. O sa le cumpar la amandoi.


Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Ruxita, eu nu am niciun secret. Sebi e innebunit dupa cereale. Am ajuns sa ii pun cereale in bibe asa cum pun sare pentru noi...un praf de gust...Adevarul e ca mie nu imi displac. Orezul meu expandat e mult mai rau la gust.

Mamica de Sara si Sebi

AMR 8.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandruta

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

Alecsa ce cereale ii dai? Eu am luat Nestle si plangem amandoi langa biberon ca nu se dizolva, fac cocoloase, si obtureaza gaura de la tetina. Sebi plange de foame, eu de nervi.


Mamica de Sara si Sebi

AMR 8.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......





La pranz ii dau "primele mele cereale" de la milupa cu porumb si orez dizovate in supa (pastarnac, morcov, radacina de patrunjel si dovelec) .. iar seara ii dau de la Humana cereale cu piersica si maracuja .. Astea ultimile ii le dau de mai mult timp si oricat de satul ar fi papa 150 ml dupa baitza .. cu bibe ( 110 ml apa 3 cupe lapte si 2 cereale cu tetina L )

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis


Deci nu e neaparata nevoie sa pastram marca laptelui? Putem lua orice fel de cereale? Ma tenta si pe mine, dar am zis sa nu fac prostii. Oricum ii plac astea mult, dar mai schimbam.


Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)


Eu nu am tinut cont de marca la cereale .. ce poate sa-i faca rau .. important este sa-i placa .. Pana la urma orice fel de LP e bun .. toate sunt bogate in tot felul de vitamine

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Miremia, nici n-am intrebat...TT-urile sunt de alea mari sau de alea mici???


_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

"Iubirea unei mame intrece adancurile oceanului!"

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_



Sunt de 260. Le preferai mici?


_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 9 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Mandruta da, la ora 4.

Se mai baga cineva?

_
Mirela fericita de Mara Ioana (27.01.2010)

AMR 9 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

Ruxita, eu nu am niciun secret. Sebi e innebunit dupa cereale. Am ajuns sa ii pun cereale in bibe asa cum pun sare pentru noi...un praf de gust...Adevarul e ca mie nu imi displac. Orezul meu expandat e mult mai rau la gust.

Mamica de Sara si Sebi

AMR 8.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......



o fi incercand si copilul asta al meu sa-mi zica ceva??? ca e prea devreme la 4 luni pentru el diversificare? si sa renunt ???

sa testam noua semnatura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns haircut spune:

Oani, vacanta placuta! Asteptam poze

Ratusca, sanatate multa lui Andrei! Distractie placuta in WE

Ayana, si eu sunt fan infocat al coditelor Dariutei

Cataluta, nu e acelasi lucru cu alergia la lactoza, sunt alte proteine la care se refera, clasic, aceasta alergie, dar si asta se poate vindeca, asa ca noi speram sa treaca....candva...Felicitari pentru cresterea in greutate. pentru Irinuca mare

Al3csa, 2 tipuri de cereale bravo, rapid va miscati...sa cresteti mari,mari
Fetele cu cereale in bibe de seara, voi puneti mai multa apa decat trebuie pentru cantitatea respectiva de LP?Adica puneti cativa ml in plus pentru cereale?Eu prepar LP cum trebuie si adaug cerealele acolo, fara apa in plus.

Cristies, multumim de informatii.Si eu le salvez

Lorex, imi pare rau de "tusitorii" intalniti. Si eu ma crispez prin parc cand aud tusind pe langa noiFaina coincidenta cu batranica si bobita

MP, felicitari pentru stelute

Xela, bafta la examene

Ruxita, iti place cursul? Eu n-am avut probleme cu Maia cu cerealele. Am avut cu LP, dar dupa ce am gasit unul sa-l pape, cand i-am pus si cereale in el n-a ripostat.

Alexutzzza pentru mesajul postat despre topicul cu deochiul


A fost tati azi la dr Stanciu, dupa ce m-am chinuit juma de zi sa sun si n-am reusit sa prind cabinetul, s-a dus fara programare, macar sa faca una daca nu reuseste sa vorbeasca cu dr. Pana la urma l-a primit si i-a explicat scurt ce avem de facut. I-am luat Maiei Lp din soia Humana SL si trebuie sa-i dam si-un probiotic pentru flora intestinala afectata de alergia asta. La 5 luni repetam o hemograma sa vedem cum arata hemoglobina(acum are fierul la limita minima), continuam cu cerealele la masa de seara, nu introducem absolut nimic nou in alimentatie ca sa nu dezvolte alergii incrucisate si la alte alimente. Peste o luna mai vedem. O sa luam si Singulair, dar dupa 5 luni.
In seara asta i-am dat laptele din soia si l-a papat, aveam emotii ca n-o sa-i placa, dar am avut noroc. Sper sa-l tolereze si sa trecem cu bine si de asta.

In alta ordine de idei, au aparut primele 2 gargarite pe perete in camera ei Nu-s ideile mele, sunt imprumutate de pe net, dar munca imi apartine in totalitate. Pun poze cand se aduna mai multe animalutze

O noapte linistita sa aveti!!



de Maia Ilinca (29.01.10)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Nu si-a luat-o...

Deja ma simt mai supla! la aceeasi greutate :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

ah, ce draguti sunteti voi mancatorii de cereale... noi ne gretalim de numa-numa... azi pentru ca urma sa lipsesc mai multe ore pana la ora 20 (de la 15) am luat lapte praf fara lactoza si crema de orez, sotul i-a facut la un moment dat cereale cu lapte si piciu a mozolit tetina si cand dadea de lapte se gretalea... si asa nu au mancat nimic, m-au asteptat pe mine... am gustat si eu de curiozitate mixul si am facut aceeasi fata pe care o facuse fiumiu la el, a gustat si fiica-mea aceeasi reactie de bleah! cum sa-l conving sa manance ce n-am manca nici noi (cand ti-e foame, mananci si cuie, nu-i asa? si el nu a vrut nici in ruptul capului...) care e secretul vostru???


Nici eu nu am nici un secret .. Ii place pur si simplu .. si noi am incercat sa-i punem in lapte un "praf" de cereale si a mers reteta .. A papat tot intr-o perioada in care ne certam cu el sa pape .. Iar astea pe care i le-am dat azi miroseau a gris cu lapte .. Nu am gustat pt ca eu nu pot nici macar sa gust laptele .. Nu il suport .. poate am sa-l conving pe sot sa guste .. am sa va spun cum e

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui haircut

Oani, vacanta placuta! Asteptam poze

Ratusca, sanatate multa lui Andrei! Distractie placuta in WE

Ayana, si eu sunt fan infocat al coditelor Dariutei

Cataluta, nu e acelasi lucru cu alergia la lactoza, sunt alte proteine la care se refera, clasic, aceasta alergie, dar si asta se poate vindeca, asa ca noi speram sa treaca....candva...Felicitari pentru cresterea in greutate. pentru Irinuca mare

Al3csa, 2 tipuri de cereale bravo, rapid va miscati...sa cresteti mari,mari
Fetele cu cereale in bibe de seara, voi puneti mai multa apa decat trebuie pentru cantitatea respectiva de LP?Adica puneti cativa ml in plus pentru cereale?Eu prepar LP cum trebuie si adaug cerealele acolo, fara apa in plus.

Cristies, multumim de informatii.Si eu le salvez

Lorex, imi pare rau de "tusitorii" intalniti. Si eu ma crispez prin parc cand aud tusind pe langa noiFaina coincidenta cu batranica si bobita

MP, felicitari pentru stelute

Xela, bafta la examene

Ruxita, iti place cursul? Eu n-am avut probleme cu Maia cu cerealele. Am avut cu LP, dar dupa ce am gasit unul sa-l pape, cand i-am pus si cereale in el n-a ripostat.

Alexutzzza pentru mesajul postat despre topicul cu deochiul


A fost tati azi la dr Stanciu, dupa ce m-am chinuit juma de zi sa sun si n-am reusit sa prind cabinetul, s-a dus fara programare, macar sa faca una daca nu reuseste sa vorbeasca cu dr. Pana la urma l-a primit si i-a explicat scurt ce avem de facut. I-am luat Maiei Lp din soia Humana SL si trebuie sa-i dam si-un probiotic pentru flora intestinala afectata de alergia asta. La 5 luni repetam o hemograma sa vedem cum arata hemoglobina(acum are fierul la limita minima), continuam cu cerealele la masa de seara, nu introducem absolut nimic nou in alimentatie ca sa nu dezvolte alergii incrucisate si la alte alimente. Peste o luna mai vedem. O sa luam si Singulair, dar dupa 5 luni.
In seara asta i-am dat laptele din soia si l-a papat, aveam emotii ca n-o sa-i placa, dar am avut noroc. Sper sa-l tolereze si sa trecem cu bine si de asta.

In alta ordine de idei, au aparut primele 2 gargarite pe perete in camera ei Nu-s ideile mele, sunt imprumutate de pe net, dar munca imi apartine in totalitate. Pun poze cand se aduna mai multe animalutze

O noapte linistita sa aveti!!



de Maia Ilinca (29.01.10)


Da ii pun mai multi ml decat la un bibe cu LP obijuit .. Pt ca altfel nu poate sa traga .. se umfla cerealele prea tare

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Mergi la inceput