Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (75)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Eu ii fac laptele cu cereale inainte de baie, deci il incalzesc la 40 de grade (ceva mai cald decat apa de baie), dar eu nu respect masurile. Eu pun la 180 ml 4 lingurite (lingurite normale) de cereale si il agit bine, dar nu il dau imediat. Ideea e ca am schimbat tetina la biberon (eu am un avent si am luat tetina pe 3 trepte, dar oricum trece si prin aia mica, am incercat). Tu cum faci?


Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

Alecsa ce cereale ii dai? Eu am luat Nestle si plangem amandoi langa biberon ca nu se dizolva, fac cocoloase, si obtureaza gaura de la tetina. Sebi plange de foame, eu de nervi.


Mamica de Sara si Sebi

AMR 8.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......





La pranz ii dau "primele mele cereale" de la milupa cu porumb si orez dizovate in supa (pastarnac, morcov, radacina de patrunjel si dovelec) .. iar seara ii dau de la Humana cereale cu piersica si maracuja .. Astea ultimile ii le dau de mai mult timp si oricat de satul ar fi papa 150 ml dupa baitza .. cu bibe ( 110 ml apa 3 cupe lapte si 2 cereale cu tetina L )

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

M-am uitat la poze.

Sunt superbi! Si niste mamici trase prin inel (si io prin inelul de la butoi).



Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Citat:
citat din mesajul lui al3csa

Citat:
citat din mesajul lui mariucasara

Alecsa ce cereale ii dai? Eu am luat Nestle si plangem amandoi langa biberon ca nu se dizolva, fac cocoloase, si obtureaza gaura de la tetina. Sebi plange de foame, eu de nervi.


Mamica de Sara si Sebi

AMR 8.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......





La pranz ii dau "primele mele cereale" de la milupa cu porumb si orez dizovate in supa (pastarnac, morcov, radacina de patrunjel si dovelec) .. iar seara ii dau de la Humana cereale cu piersica si maracuja .. Astea ultimile ii le dau de mai mult timp si oricat de satul ar fi papa 150 ml dupa baitza .. cu bibe ( 110 ml apa 3 cupe lapte si 2 cereale cu tetina L )

de Yannis Andrei (23.01.2010)
DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!
PozePoze noiPovestea nasterii

O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

"Stii? Eu m-am nascut ca am vrut sa fiu cu mama mea." -- Yannis


Deci nu e neaparata nevoie sa pastram marca laptelui? Putem lua orice fel de cereale? Ma tenta si pe mine, dar am zis sa nu fac prostii. Oricum ii plac astea mult, dar mai schimbam.


Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Nik0le ce fata frumoasa ai! Ce s-a deschis la fata, nu im ivine sa cred! Si e tare luuunga....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandruta spune:

Am reusit azi sa-mi depun dosarul pt. indemnizatie. Doamne-ajuta!
Oricum din septembrie ramane tati si ma intorc la servici.

Merg sa pregatesc laptele de seara.


Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariucasara spune:

Citat:
citat din mesajul lui mandruta

Eu ii fac laptele cu cereale inainte de baie, deci il incalzesc la 40 de grade (ceva mai cald decat apa de baie), dar eu nu respect masurile. Eu pun la 180 ml 4 lingurite (lingurite normale) de cereale si il agit bine, dar nu il dau imediat. Ideea e ca am schimbat tetina la biberon (eu am un avent si am luat tetina pe 3 trepte, dar oricum trece si prin aia mica, am incercat). Tu cum faci?


Oana, mami de Ioana-Cristina (7 februarie 2010)


Laptele il fac normal: apa cam la 40-45 de grade (sa o simt fierbinte la mana ) fac lapticul(210 ml apa + 7 masuri lapte), apoi adaug 3 cupe de la lp, rase, cu cereale si agit 2-5 minute (depinde cat de tare urla seful). Amestecul in sine trece prin tetina fara probleme dar se fac cocoloase care raman in varful tetinei si obtureaza orificiul...
E posibil sa fi nimerit o cutie care nu a fost depozitata in conditii optime. La Sara tot Nestle am folosit si nu am patit niciodata asa. E drept ca ea a papat doar cu lingurita dar nu erau cocoloase....
Multumesc de raspuns! Si tie si Alecsei.

Mamica de Sara si Sebi

AMR 8.5 kg....si apoi inca 3 daca se poate......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

ah, ce draguti sunteti voi mancatorii de cereale... noi ne gretalim de numa-numa... azi pentru ca urma sa lipsesc mai multe ore pana la ora 20 (de la 15) am luat lapte praf fara lactoza si crema de orez, sotul i-a facut la un moment dat cereale cu lapte si piciu a mozolit tetina si cand dadea de lapte se gretalea... si asa nu au mancat nimic, m-au asteptat pe mine... am gustat si eu de curiozitate mixul si am facut aceeasi fata pe care o facuse fiumiu la el, a gustat si fiica-mea aceeasi reactie de bleah! cum sa-l conving sa manance ce n-am manca nici noi (cand ti-e foame, mananci si cuie, nu-i asa? si el nu a vrut nici in ruptul capului...) care e secretul vostru???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Alexutzza, ar trebui sa postezi asta acolo: "ideea e ca nu e frumos sa judeci pe cineva pentru credintele pe care le are, credintele unui om cand sunt atacate sau mai rau, badjocorite in felul asta, produc durere... saraca mamica o sa se simta ca o proasta pentru ca ceilalti au pur si simplu alt sistem de credinte si valori..."



Citat:
Miremia
Am scris, am fost si la scoala....
Imbrac matza si mergem sa punem la posta biberoanele bobitzei.




Sunt cam nervoasa ca azi a tusit un copil langa landoul Iuriei si din urma la cateva secunde a tusit si tatal copilului, ambii fara sa-si puna mana la gura!

prima reactie a fost sa trag landoul de acolo dar nu am avut unde, eram intr-un magazin pt copii cam stramt...si m-am uitat urat la ei, s-au prins ca m-au deranjat dar imi pare rau ca nu le-am facut observatie...nu stiam cum sa ies mai repede de acolo...


_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

"Iubirea unei mame intrece adancurile oceanului!"

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Miremia, nici n-am intrebat...TT-urile sunt de alea mari sau de alea mici???


_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

"Iubirea unei mame intrece adancurile oceanului!"

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput