Mamici si Gravidute Italia -73-

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

GIANI, nu eram cu plecatul fara bebe

Mami de printisor Alessandro - 15.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

LAlexandra, parca asa am inteles, ca o sa vii in iulie fara el 2 sapt. Scuze, ma duc sa recitesc

, Giani


fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Loris, o noua stea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Berarpiri - saru'mana ptr ponturi , cam asta am incercat si eu din ce am mai auzit la cursul preparto...dar stii cum e ...nu intotdeauna functioneaza. trebuie mult calm in primul rand! sper si eu sa-i treaca curand.

Cred si eu ca abia astepti sa-ti vina sora! eu numar zilele pana vine mama joia viitoare!( cica vrea sa-mi aduca sarmale! mi-o si imaginez cu oala de sarmale pe otopeni incercand sa treaca de controale!)

La semnat s-a dus pana la urma sotul sigurel caci era timpul sa-l alaptez pe Riccardo si am preferat sa raman acasa. Eu il alaptez dar cand mai are asa cate un puseu de crestere inchiriez de la farmacie un cantar si 2-3 zile il monitorizez sa vad cat mananca. ca asa imi dau seama daca este el care papa mai mult sau sunt eu care n-am suficient lapte...Asa stiu ce masuri sa iau!

Georgy , Kemsy - in privinta achizitionarii casei :

- intai intr-adevar am mers la banca sa vedem cat ne putem permite ca sa ne facem bine calculele ( cat sa coste casa + notarul care e in jur de 7-10.000 euro in functie de valoarea casei + agentia care ia intre 2-4% +iva)
- dupa ce am stiut bine care ne sunt limitele am intrat pe internet la casa.it si immobiliare.it ( sunt cele mai complexe din pct meu de vedere) si am vazut cam ce puteam gasi la banii pe care-i aveam.
- ne-am definit bine tipul de casa cautat , unde sa facem compromisuri si unde nu ( adica eu am vrut musai bucatarie separata nu angolo cottura si baia cu cada, iar sotul a tinut ca macar in dormitoare sa fie parchet), pe urma sa nu fie cladirea mai veche de anii 80' caci pe urma de va fi nevoie sa vindem in caz ca-si schimba el locul de munca sa putem vinde usor.

Cand am gasit pe site-urile mentionate ceva ce ne-a placut, am sunat la agentia care avea casa respectiva in vanzare si am fost s-o vedem. am ajuns la concluzia ca aceste agentii sunt mai mult ..vorba englezului ..a pain in the ass...adica o durere-n dos...caci dupa ce ca iau o groaza de bani ptr o casa pe care tot eu am gasit-o pe net , fac tratativele f dificile ( adica nu poti negocia direct cu proprietarul ci prin intermediul agentului care plimba cu el cec-ul cu asa zisa "cappara" (avansul) si de multe ori dai peste niste prostovani care habar nu au pe ce lume traiesc si nu stiu cum sa obtina un pret bun ptr tine, plus ca te fac sa pierzi o groaza de vreme)

Asa ca ne-am reorientat si am cautat anunturi puse direct de proprietari pe bacheca.it , kijiji.it . acolo am gasit apartamentul pe care il cumparam , proprietarul cerand 240.000 negociabili. avand in vedere ca asa nu mai plateam cei 8000 euro care ar fi revenit agentiei ne-am permis sa ne aruncam la mai mult de 210.000 euro care era cam limita noastra ( ca sa ne ramana si de notar + varuit si ceva mobile) iar el a lasat din pret 15.000 euro cam cat ar fi dat agentiei si un pic mai mult ( ca le-a placut de noi!cica suntem ca ei cand s-au mutat acolo, cu un bebe mic)

Avantajul nostru e ca sora sotului lucreaza intr-un notariat si ea a verificat ptr noi actele de proprietate ptr a ne asigura sa nu luam vreo plasa( dar daca platesti un notar cred ca le poate verifica ptr ca asta e treaba lui, agentul imobiliar e doar un simplu actor care nu-si asuma nici o responsabilitate in caz ca apar probleme).

Cam asa am procedat noi. sper sa fie de ajutor si daca mai aveti intrebari va raspund cu placere.

Acum iau o pauza ca am scris un roman

Ah...Nelia - sanatate multa micutului si incearca sa fii pozitiva, uneori medicii sunt mai prapastiosi si se gandesc la tot felul de diagnostice de te sperie si pe urma se dovedeste a fi furtuna intr-un pahar cu apa. oricum e mai bine sa verifici sa fii sigura dar sa nu faci nopti albe din cauza asta ca va fi bine! o sa vezi!

Simonicutza - zicea sotul ca poate maine sau duminica sa mergem la un picnic in parcul Sigurta' vis a vis de tine asa ca daca mergem te sun poate ne vedem



Mami de iepuric Riccardo ( 19.04.2010)
http://s809.photobucket.com/albums/zz14/nafi_photos/project_bebe/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

NAFI razi de mama ta cu sarmalele, dar noi mereu ne aducem la bagaj de cala, mancare de acasa.
Ce frumos de voi fetelor care o sa aveti un pic de ajutor, va invidiez.

Mami de printisor Alessandro - 15.04.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

ce harnicute ati fost furnicutzelor, ati facut cap. nou in doar cateva zile... sunt !!!
Ma duc sa citesc si revin.

Intre timp multi pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra din CAP. 72
Ma gandeam sa pun laptic deoparte, dar atunci ar trebui sa merg sa iau si pompa de muls...cred, ca eu pana acum doar manual m-am muls si asa nu stiu cat de mult ar iesi.



LAlexandra iti recomand www.chicco.com/ProdottiChicco/SchedaProdotto/tabid/87/art/00069820000100/language/it-IT/Default.aspx" target="_blank">aceasta pompa de la Chicco , eu una am folosit-o si a fost extraordinara ptr. mine, mai ales ca am calatorit mult cu Tobia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonicutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui nafi

Simonicutza - zicea sotul ca poate maine sau duminica sa mergem la un picnic in parcul Sigurta' vis a vis de tine asa ca daca mergem te sun poate ne vedem


Mami de iepuric Riccardo ( 19.04.2010)
http://s809.photobucket.com/albums/zz14/nafi_photos/project_bebe/



m-as bucura tare mult sa ne vedem, sper doar sa nu se programeze cineva la facut unghii in ultimul moment ca ,mi-ar distruge toate planurile, mai ales ca sunt in momentul in care nu pot refuza pe nimeni... multi la mamic si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely2304 spune:

sal fetele....

va mai amintiti de noi??nici nu m-as mira dk raspunsul ar fi altul decat afirmativ....eu v-am tot citit,ce-i drept pe orizontala dar niciodata nu am reusit sa raspund!reusisem la un momentdat prin cap precedent sa scriu cate ceva dar a venit sotul(pusesem pagina in bara de jos)si a inchis toate paginile mele..nu va spun ce show am facut...ma chinuisem vreo 2h sa scriu si intr-o secunda m-a "terminat"sotul....

am citit tot pe orizontala pana aici...nu am retinut mare lucru...asa k voi evita detaliile...rasp din amintiri...

am sa urez bun venit ELENIsarcina usoara in continuare,am vizionat pozicile..sunt f frumoase...imi place casuta lui bb...

cami.te-am adaugat in listuta de mess....dk avem ocazia vorbim!

alexandra:la cat ai scris pana acum,nush ce as putea sa spun mai intai...am o groaza de informatii care-mi bantuie creierii..nu cred totusi k voi puncta accolo unde trebuie...asa k o las pe altadata...obs si tu ce "nauca"sunt..k nici nush ce vreau sa spun

nafi:am vz pozicile voastre...felicitari pt masuratori!sunteti f frumosi!

yoana:hop k am aparut si eu....sper sa reusesc sa intru mai des...ce-i drept cam greu...vad eu....ms k te gandesti la noi!

georgy.cand o sa am timp o sa adaug si poze de la aniversarea DENISEI...pupam trupa...ce bn creste GIULIA

ABRAMBURIK:sper k nu incurc borcanele,am incerat sa activez PM-ul imi spune k e deja activ

andreea.trimite robotul si la mine...k am mare nevoie...m-am gandit la voi dar nu am putut sa va sun...ne auzim curand!pup fetele si piticul...

ginger:nu ne cunoastem dar tin sa te felicit k te descurci cu 2gemelasiservici,treburile casei...etc

raluk.am vizionat si pozicile voastre...arati f bine...pana la urma ce nume ve-ti alege,k am pierdut sirul....parca ceva cu CATERINA???

KEMSY:voi ce mai faceti?RARUT k si mine pe aici....

monica:si pt voi...k nush ce vroiam sa spun...

ely mamica ....MARINA-DENISE


pozici cu noi

nasterea broscutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely2304 spune:

fetelor am raspuns din amintiri...k zau nu-mi aduc aminte mai nimic din ce a-ti scris...

despre noi...nush de unde sa incep lista e lungaaaaaa...tata e cu noi de 3saptamani,se vede k nu mai sunt la fel de activa pe aici,putin si din acest motiv,dk inainte aveam tp putin acum sunt in criza de timp..e greu sa faci curat,mancare,spalat,calcat,sa duc broscutik la plimbare...sa ma ocup de mine,de sotsi sa mai am tp si de forumizeala.....uneori ma apuca plansul de nervi...nimeni nu ma ajuta cu nimic...uneori se indura oamenii mei sa stranga masa...si ATAT...k restul tot pe mine cade...sunt la capatul puterilor..vreau sa fug pe o insula pustieeeeeeeeeeeeeee.............helpppppppppppppppp...........

gata m-am plans...in rest ce sa va zic...DENISE creste...are 9.300kg la 13luni...81cm...merge singura dar sprijinita de ceva tot timpul,pe langa pat,mobila,usa...i-am luat si ceva de la chicco care sa o ajute,da roade incet inccet...vorbeste in limba ei...uneori rupe cate un cuvintel in limba romana (tataia.mamaia,apa...bebe il pronunta f des...etc)alteori in it...nu am exemple k nu-mi amintesc...dar f rar spune ceva in it....in schimb intelege ff bine in ambele limbi ce i se cere...!
stam afara 3h zilnic...cand este cald si frumos,alteori deloc k ploua...avem 4 dintisori,papa f bine uneori,alteori fac matanii langa ea sa inghita 2lingurite de papa sau ceva carnita,mai nou scoate din gurita cu mana si imi da mie,se stramba k la circ,arunca pe jos varsa apa,se spala cu mancarea pe maini etc...un adevarat cosmar pt mine,k nu suport sa o vad murdarauff fetelor ma apuca isteriile numai cand ma gandesc...in fine,face multe nazbatii,acum a gasit modul cel mai simplu de a umbla pe jos,se taraie k o rama si se intinde incetisor pana ajunge la punctul x,y..isi i-a ce are nevoie si se aseaza cuminte...

pasaportul l-am facut individual,100€ m-a costat..valabilitate 3ani
la nido suntem pe lista de asteptare nr 4...sa vedem ce iese...k dk nu lucrez nu cred k imi voi permite sa o dau la nido...!
acasa mergem prin luna iulie,data exacta nu o stim dar banuiesc k dupa 20 iulie..mergem cu masina...sper sa fie ok pt Denise,suntem 4 cu tata..spatiu este suficient...sanatosi sa fim pana atunci k vdm noi cum va fi...
siiiiiiii...k nu eram destul de "crizata"cu tp-ul cred k de saptamana cealalta ma apuc de zugravit apartamentuldeci fetelor dk nu mor anul asta nu mai mor deloc..rugati-va pt somnul meu sa-mi fie lin...k am cosmaruri de pe acum!

nush ce sa va mai spun ....somn nu am dar tre sa ma duc la nani k imediat imi da desteptarea broscutik,ma cauta la bluza(momo ii spun)sper sa reusec sa intru mai des....dar nu promit!

restul fetelor va si sa-mi fie cu iertare dk nu v-am pomenit asta seara,oboseala e de vina...

LA MULTI ANI ,TUTUROR SARBATORITILOR DIN ACEASTA LUNA SI DIN LUNA PRECEDENTA,ccu intarziere si scuzele de rigoare!

LA MULTI ANI TUTUROR COPILASHILOR,sa ne traiti,sa fiti sanatosi!

ely mamica ....MARINA-DENISE


pozici cu noi

nasterea broscutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Neata!

kemsy - frumtea sus, poate nu e aia. O fi vreo alta infectie (urinara zicea cineva pe-aici) sau carenta care se poate rezolva mai usor. Sau pur si simplu asa o fi constructia lui, mai slabut.

Eu eram cu plecatul fara copil, dar nu sa il las aici si sa plec in Ro, ci invers. Las fata in Ro si trebuie sa ma intorc in It pt. 2 sapt. Sunt ff convinsa ca nu imi va fi usor deloc, dar nu am alta posibilitate. SI mai ales, pt ca e primul distacco asa mare de ea. Ma apuca de pe-acum gandurile... Asa, o zi, doua, nu as avea probleme pt. ca sunt constienta ca de-acum e mare, va trebui sa aiba si ea "independenta" ei, ii face bine sa schimbe un pic peisajul, mai ales ca o las pe manini bune ... insa 2 sapt. ... Vedem noi cum o scoatem la capat.

Mergi la inceput